Постанова від 29.12.2021 по справі 501/3745/19

Номер провадження: 22-ц/813/428/21

Номер справи місцевого суду: 501/3745/19

Головуючий у першій інстанції Смирнов В. В.

Доповідач Вадовська Л. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2021 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів:

головуючого (судді-доповідача) - Вадовської Л.М.,

суддів - Колеснікова Г.Я., Сєвєрової Є.С.,

за участю секретаря - Поворозко І.Ю.,

переглянувши в порядку спрощеного позовного провадження буз повідомлення учасників справи справу №501/3745/19 за позовом Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за апеляційною скаргою Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеській області на рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 19 лютого 2020 року у складі судді Смирнова В.В., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціальної політики Чорноморської міської ради, звернувшись 29 жовтня 2019 року до суду з вищеназваним позовом, просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 22460,00 грн. як надміру виплачену адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 24 вересня 2015 року по 30 жовтня 2016 року (а.с.3-6).

Ухвалою судді Іллічівського міського суду Одеської області від 18 листопада 2019 року відкрито провадження у справі (а.с.37).

Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 19 лютого 2020 року, ухваленим в поряду заочного розгляду справи, в задоволенні позову відмовлено (а.с.55-57).

Висновок суду мотивовано тим, що ОСОБА_1 , перебуваючи за межами підконтрольної території України у період з 16 серпня 2014 року, не змінювала місце проживання, добровільно не поверталася до покинутого постійного місця проживання, документи з недостовірними відомостями не подавала, а тому не порушувала зобов'язання, передбачені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та постановою Кабінету Міністрів України №505 від 1 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб щодо відповідача ОСОБА_1 не було скасовано у порядку, передбаченому вказаним Законом, що додатково свідчить про те, що нею не порушувалися вищезазначені зобов'язання.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 21 липня 2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління соціальної політики Чорноморської міської ради на рішення суду.

В апеляційній скарзі Управління соціальної політики Чорноморської міської ради просить рішення суду першої інстанції скасувати повністю і ухвалити нове рішення про задоволення позову.

За змістом вимог апеляційної скарги незаконність і необґрунтованість рішення з підстав неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права полягає у помилковості висновку суду, оскільки отримані управлінням письмові докази підтверджують, що ОСОБА_1 з дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 покинула своє місце проживання не у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини, а за власним бажанням, значно раніше початку збройного конфлікту на Сході України. У зв'язку з чим відповідач з дітьми не мала право на отримання статусу внутрішньо переміщених осіб та відповідно на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Оскільки мала місце недобросовісність з боку відповідача, то положення пункту 1 частини 1 статті 1215 ЦК України застосуванню не підлягають.

В апеляційній скарзі не зазначено нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці.

Відзив на апеляційну скаргу не подано.

Переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.

Учасниками справи в порядку доведення обставин, на які посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, надано докази, що містять наступні дані.

24 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціальної політики Чорноморської міської ради із заявами:

про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції;

про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В заяві про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції ОСОБА_1 вказала, що вона та її діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перемістилися у зв'язку з проведенням АТО з району проведення антитерористичної операції до м. Іллічівська (після зміни назви м. Чорноморськ), в якому проживають з 16 серпня 2014 року.

На підставі заяви про взяття на облік та доданих до неї документів ОСОБА_1 та члени її сім'ї були взяті на облік як особи, які перемістилися з району проведення антитерористичної операції, шляхом видачі відповідної довідки.

У заяві про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідач проінформована, що інформація, подана в заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення, а також надала згоду на обробку, використання та зберігання її персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

На підставі заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та доданих до неї документів ОСОБА_1 було призначено щомісячну адресну допомогу з 24 вересня 2015 року по 23 листопада 2015 року включно щомісячно у розмірі 2210,00 грн., з 24 листопада 2015 року по 23 січня 2016 року включно щомісячно в розмірі 1989,00 грн., з 24 січня 2016 року по 23 березня 2016 року включно щомісячно у розмірі 1768,00 грн.

У відповідності до пункту 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (в редакції чинній у спірний період) для продовження дії довідки про взяття на облік на наступний шестимісячний строк ОСОБА_1 подала до Управління 18 квітня 2016 року відповідну заяву.

У відповідності з абзацом 9 пункту 3 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (в редакції чинній у спірний період) для призначення грошової допомоги на черговий шестимісячний строк ОСОБА_1 подала до Управління 18 квітня 2016 року відповідну заяву, в якій повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.

На підставі заяви та доданих до неї документів ОСОБА_1 було призначено щомісячну адресну допомогу з 18 квітня 2016 року по 17 жовтня 2016 року включно щомісячно у розмірі 1768,00 грн.

У відповідності з Положенням «Про соціального інспектора», затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 21 серпня 2001 року №1091, на підставі пункту 10 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (в редакції чинній у спірний період), соціальним інспектором відділу соціальних інспекторів управління здійснена перевірка достовірності відомостей, наданих відповідачем для призначення щомісячної адресної допомоги.

За результатами перевірки отримано докази того, що ОСОБА_1 з дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 покинула своє місце проживання не у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини, а за власним бажанням, значно раніше початку збройного конфлікту на Сході України, з огляду на що відповідач з дітьми не мала права на отримання статусу внутрішньо переміщених осіб та відповідно на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

ОСОБА_1 подала для отримання щомісячної адресної допомоги документи з недостовірними відомостями у результаті чого виникла переплата допомоги за період з 24 вересня 2015 року по 30 жовтня 2016 року в загальному розмірі 22460,49 грн.

У відповідності до пункту 11 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (в редакції чинній у спірний період) суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу; у разі відмови добровільно повернути надміру перераховані суми грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.

В добровільному порядку ОСОБА_1 надміру виплачені суми допомоги не повернула.

Рішення (розпорядження) №2394/1 від 19 вересня 2017 року про скасування дії довідок про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 прийнято керівником Управління на підставі пункту 5 частини 1 статті 12 Закону з внесенням відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб (вказані особи зняті з обліку з 19 жовтня 2016 року.

Отже, наявність недобросовісності з боку набувача в даному випадку є очевидною, що виключає застосування до спірних правовідносин статті 1215 ЦК України, позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі частини 1 статті 1214 ЦК України.

В порядку статті 141 ЦПК України понесені та документально підтверджені витрати позивача на сплату судового збору за подання позовної заяви в сумі 1972,00 грн., за подання апеляційної скарги в сумі 3010,50 грн. підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.367, 368, 369, п.2 ч.1 ст.374, ст.ст.376, 381, 382, 383, 384, 390 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області задовольнити.

Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 19 лютого 2020 року - скасувати.

Позов Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 03194743) надміру виплачені кошти адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 24 вересня 2015 року по 30 жовтня 2016 року в сумі 22460 грн. 49 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 03194743) витрати на сплату за подання позовної заяви в сумі 1972 грн. 00 коп., за подання апеляційної скарги судового збору в сумі 3010 грн. 50 коп., а всього в загальній сумі 4982 грн. 50 коп.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 29 грудня 2021 року.

Головуючий Л.М.Вадовська

Судді Г.Я.Колесніков

Є.С.Сєвєрова