Ухвала від 29.12.2021 по справі 733/705/21

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 6/733/28/21

Єдиний унікальний №733/705/21

УХВАЛА

Іменем України

29 грудня 2021 року м. Ічня

Ічнянський районний суд Чернігівської області

у складі головуючого - судді Овчарика В.М.,

за участю секретаря Ткаченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ічня заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області, про заміну боржника по справі позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про стягнення моральної шкоди,

установив:

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про заміну сторони-боржника по цивільній справі № 733/705/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про стягнення моральної шкоди, посилаючись на те, що рішенням Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 липня 2021 року стягнуто з Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації на її користь 500 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди. За вказаним судовим рішенням ОСОБА_1 видано виконавчий лист, який 25 жовтня 2021 року заявником направлено на виконання до Управління Державної казначейської служби України в Ічнянському районі Чернігівської області. Проте, листом останнього повідомлено заявника, що рахунки Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації закриті 14 квітня 2021 року, згідно поданої заяви у зв'язку з проведенням процедури реорганізації шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області, відповідно до розпорядження Ічнянської районної державної адміністрації від 12 січня 2021 року №07 Про реорганізацію управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації. Крім того, відповідно до розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації №10 від 14 січня 2021 року Про реорганізацію Ічнянської районної державної адміністрації юридична особа - Ічнянська районна державна адміністрація реорганізована шляхом приєднання до Прилуцької районної державної адміністрації. Оскільки, дані обставини унеможливлюють подальше виконання рішення суду у вказаній справі, заявником і подано до суду заяву про заміну сторони у справі - боржника Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області.

Заявниця у судове засідання не з'явилася, надавши заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації не з'явився.

Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області в судове засідання не з'явився, згідно письмової заяви просить розгляд справи провести без його участі, щодо заявлених вимог просить відмовити в повному обсязі, посилаючись на їх безпідставність. Свої заперечення мотивує тим, що оскільки процедура ліквідації юридичної особи Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації не завершена, тому Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації наразі не є правонаступником всіх прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється, а саме Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації.

За відсутності всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що узгоджується з положеннями ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом установлено, що рішенням Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 липня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Стягнуто з Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 500 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди (а.с. 47-50).

Постановою Чернігівського апеляційного суду від 27 вересня 2021 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 липня 2021 року - без змін (а.с. 68-71).

На виконання рішення суду від 21 липня 2021 року Ічнянським районним судом Чернігівської області на запит ОСОБА_1 25 жовтня 2021 року видано виконавчий лист (а.с. 78).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 ЦК України боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Новий боржник у зобов'язанні має право висунути проти вимоги кредитора всі заперечення, що грунтуються на відносинах між кредитором і первісним боржником (ст.522 ЦК України).

Відповідно до ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 13.01.2021 УСЗН Ічнянської РДА перебуває у стані припинення на підставі внесеного рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.

Як убачається з листа Управління ДКС України в Ічнянському районі Чернігівської області рахунки УСЗН Ічнянської РДА згідно поданої заяви клієнта були закриті в Управлінні 14.04.2021, у зв'язку з проведенням процедури реорганізації шляхом приєднання до УСЗН Прилуцької РДА відповідно до розпорядження Ічнянської РДА від 12.01.2021 № 07 «Про реорганізацію управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації» (а.с. 85).

У п. 9 ст. 129 Конституції України зазначено, що до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Судове рішення, що набрало законної сили, є підставою для його виконання. Виконання судового рішення сприяє втіленню законів у життя та зміцненню їх авторитету. Рішення суду охороняє права, свободи та законні інтереси громадян, а також є завершальною стадією судового провадження.

За статтею 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід'ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ЦПК України та Законом України Про виконавче провадження , який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Право на справедливий суд, гарантоване особі у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, розповсюджує дію і на стадію виконання судового рішення. Право на судовий розгляд було б примарним, якщо б внутрішня судова система Договірної Держави дозволила б, щоб остаточне та обов'язкове судове рішення залишалось невиконаним відносно однієї із сторін, і що виконання рішення або постанови будь-якого органу судової влади повинно розглядатися як невід'ємна частина процесу в розумінні статті 6 Конвенції ( Іммобільяре Саффі проти Італії , заява 22774/93, 28.07.1999, § 63; Горнсбі проти Греції від 19.03.1997, § 40).

Відповідно до статті 520 ЦК України боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Процесуальний порядок правонаступництва визначений ст. 55 ЦПК України, згідно з якою у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.

Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв'язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника.

Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене ст. 55 ЦПК України, - це перехід процесуальних прав та обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 ЦПК України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід'ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов'язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою (ст. 52 ЦПК України).

Питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11 жовтня 2019 року у справі № 812/1408/16, фактичні обставини у якій хоча і не є подібними, проте, безпосередній підхід до розуміння спірного у цій справі питання колегія суддів вважає застосовним до цієї справи.

Так, Верховний Суд у цій постанові здійснив системне тлумачення норм Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII Про виконавче провадження (далі - Закон №1404-VIII) у взаємозв'язку зі статтями 52 і 379 КАС України і сформулював висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин, а його правонаступником є той суб'єкт владних повноважень, якому передані функції, що охоплюють зміст повноважень для вчинення дій, необхідних, зокрема для відновлення прав стягувача на виконання судового рішення.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 13.03.2019 по справі № 524/4478/17, від 20.02.2019 по справі № 826/16659/15, від 10.09.2020 по справі № 420/5772/18.

За наведених підстав, у межах розгляду питання заміни сторони боржника у цивільній справі, у правовідносинах, по яким у цій справі ухвалено судове рішення, що набуло законної сили і є обов'язковим для виконання.

Відповідно до підпункту 25 п. 4 постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ у Чернігівській області утворено, зокрема, Прилуцький район (з адміністративним центром у місті Прилуки) у складі територій Варвинської селищної, Ічнянської міської, Ладанської селищної, Линовицької селищної, Малодівицької селищної, Парафіївської селищної, Прилуцької міської, Срібнянської селищної, Сухополов'янської сільської, Талалаївської селищної, Яблунівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Ліквідовано у Чернігівській області: Бахмацький, Бобровицький, Борзнянський, Варвинський, Городнянський, Ічнянський, Козелецький, Коропський, Корюківський, Куликівський, Менський, Ніжинський, Новгород-Сіверський, Носівський, Прилуцький, Ріпкинський, Семенівський, Сновський, Сосницький, Срібнянський, Талалаївський, Чернігівський райони (п.п. 25 п. 3 Постанови).

Як вбачається з Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р, Ічнянська РДА реорганізується шляхом приєднання до Прилуцької РДА.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються (далі - Порядок), яким визначено механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України.

Дія цього Порядку поширюється на райдержадміністрації, які у зв'язку з прийняттям постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807/ІХ Про утворення та ліквідацію районів підлягають утворенню та/або реорганізації.

Пунктами 7, 10 Порядку передбачено, що перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:

у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);

у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.

Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку.

Пунктом 11 указаного порядку визначено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрації на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

Розпорядженням голови Ічнянської районної державної адміністрації від 12.01.2021 № 07 Про реорганізацію управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації зобов'язано припинити у порядку реорганізації юридичну особу - УСЗН Ічнянської РДА шляхом приєднання до УСЗН Прилуцької РДА Чернігівської області. Утворено комісію з припинення юридичної особи - УСЗН Ічнянської РДА. На голову комісії покладено обов'язок вжити заходів щодо припинення юридичної особи у строк до 14 березня 2021 року. Визначено, що УСЗН Прилуцької РДА є правонаступником майна, всіх прав та обов'язків УСЗН Ічнянської РДА.

За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 13.01.2021 УСЗН Ічнянської РДА перебуває у стані припинення на підставі внесеного рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.

Як вище зазначалось, рахунки УСЗН Ічнянської РДА згідно поданої заяви клієнта були закриті в Управлінні 14.04.2021, у зв'язку з проведенням процедури реорганізації шляхом приєднання до УСЗН Прилуцької РДА відповідно до розпорядження Ічнянської РДА від 12.01.2021 № 07 Про реорганізацію управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації .

Зважаючи на те, що розпорядженням голови Ічнянської районної державної адміністрації від 12.01.2021 № 07 утворено комісію з припинення юридичної особи - УСЗН Ічнянської РДА, саме з цієї дати відбувся перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) УСЗН Ічнянської РДА до УСЗН Прилуцької РДА.

З 12.01.2021 УСЗН Ічнянської РДА втратило повноваження державного органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема з реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язаннями, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки такі повноваження перейшли до УСЗН Прилуцької РДА у зв'язку з приєднанням до нього УСЗН Ічнянської РДА.

При цьому, факт припинення (ліквідації) юридичної особи не є вирішальним.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що у межах вирішення питання публічного правонаступництва, дослідженню підлягає саме факт втрати (передачі, переходу) повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, суд не бере до уваги доводи УСЗН Прилуцької РДА про те, що УСЗН Ічнянської РДА перебуває у стані припинення, ліквідаційною комісією здійснюються заходи щодо припинення юридичної особи і реєстрація припинення УСЗН Ічнянської РДА не здійснена та не внесено відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За таких обставин заява ОСОБА_1 про заміну сторони - боржника у цивільній справі № 733/705/21 підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 442 ЦПК України, суд

постановив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області, про заміну боржника по справі позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про стягнення моральної шкоди задовольнити.

Замінити боржника у цивільній справі (№ 733/705/21) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про стягнення моральної шкоди з Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації, місцезнаходження: вул. Воскресінська, 17, м. Ічня, Чернігівська область, ЄДРПОУ 03196015.

Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області, місцезнаходження: вул. Пушкіна, 73, м. Прилуки, Чернігівська область, ЄДРПОУ 03196110.

Повний текст ухвали складено 29 грудня 2021 року.

Головуючий суддя В.М.Овчарик