Справа № 591/8314/21
Провадження № 2/591/3300/21
29 грудня 2021 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми у складі головуючого судді Ніколаєнко О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м.Суми справу №591/8313/21 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «АІА Фінанс Груп», треті особи: приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіна Яна Вікторівна, приватний виконавець виконавчого округу Сумської області Закорко Вадим Вікторович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню ,-
Представник позивача адвокат Неговська І.В., діючи в інтересах ОСОБА_1 , 19 листопада 2021 року звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 18.03.2021 року приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіною Я.В. вчинено виконавчий напис №31116 про стягнення з нього на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АІА Фінанс Груп» заборгованості в розмірі 29900 грн. 00 коп. Зазначає, що заборгованість, зазначена у виконавчому написі, на момент його вчинення була спірною, виконавчий напис вчинено на кредитному договорі, який нотаріально не посвідчений. Просить виконавчий напис визнати таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 25.11.2021 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, третім особам для подання письмових пояснень щодо позову та відзиву. У встановлений законом строк клопотання про розгляд справи у судовому засіданні учасниками справи не подано.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження отримав 08.12.2021, у встановлений судом строк відзиву не подав.
Третя особа приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіна Я.В. письмові пояснення щодо позову та відзиву не подала, конверт з ухвалою про відкриття провадження у справі повернувся 10.12.2021 до суду з відміткою «Адресат вибув».
Третя особа приватний виконавець виконавчого округу Сумської області Закорко В.В. копію ухвали про відкриття провадження отримав 06.12.2021.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про необхідність задоволення позову, виходячи з наступного. Судом встановлено, що 08.07.2018 року ОСОБА_1 підписав з ТОВ «АІА Фінанс Груп» заявку № 17326114 про надання кредиту на умовах, обраних згідно пропозиції (оферти) укладення договору про надання кредиту , сума кредиту - 2050, строк повернення кредиту - 14 дній, процентна ставка 1,3 проценти в день, реальна річна процентна ставка за кредитом - 473 % , загальна сума до повернення 2422 грн (а.с.12).
18.03.2021 ТОВ «АІА Фінанс Груп» звернулось до приватного нотаріусу Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіної Я.В. із заявою про вчинення виконавчого напису про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором. До заяви було додано кредитний договір №1732614 від 08.07.2018.
18 березня 2021 року приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіною Я.В. вчинено виконавчий напис №31116 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АІА Фінанс Груп» заборгованості за кредитним договором 1732614 від 08.07.2018 за період з 22.07.2018 по 03.03.2021 року в розмірі 29900 грн. 00 коп, в тому числі : прострочена заборгованість за сумою кредиту -2050 грн.00коп., прострочена заборгованість по несплаченим відсотками за користування кредитом -27850 грн.00 коп. (а.с.39).
Постановою приватного виконавця виконавчого округу сумської області Закорко В.В. від 06.05.2021 відкрито виконавче провадження №65321611 з виконання вказаного виконавчого напису (а.с.11).
Відповідно до статті 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі статтею 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою № 662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» перелік документів доповнено після розділу «Стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами» новим розділом такого змісту:
«Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин
2. Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов'язаннями.
Для одержання виконавчого напису додаються:
а) оригінал кредитного договору;
б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості».
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14 постанову № 662 визнано незаконною та нечинною в частині, зокрема, доповнення Переліку документів розділом «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин». Вказана постанова набрала законної сили.
Оскільки у судовому порядку постанову № 662 визнано незаконною та нечинною у вказаній вище частині, кредитний договір, який не є нотаріально посвідченим, не входить до переліку документів, за якими може бути здійснено стягнення заборгованості у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Оскаржений виконавчий напис вчинений нотаріусом 18.03.2021 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14. Укладений між банком та позивачем кредитний договір, який був наданий нотаріусу для вчинення виконавчого напису, не був посвідчений нотаріально, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню у зв'язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2021 року в справі № 910/10374/17.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню, а виконавчий напис визнанню таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст.141, 256,264, 265, 279 ЦПК України,-
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «АІА Фінанс Груп», треті особи: приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіна Яна Вікторівна, приватний виконавець виконавчого округу Сумської області Закорко Вадим Вікторович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис № 3116 від 18.03.2021 року приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіною Я.В. про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АІА Фінанс Груп» заборгованості в розмірі 29900 грн. 00 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «АІА Фінанс Груп» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АІА Фінанс Груп», місцезнаходження: м.Київ, вул. Михайлівська, буд.15/1 літ Б, код ЄДРПОУ 41184403.
Третя особа: приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіна Яна Вікторівна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Третя особа: приватний виконавець виконавчого округу Сумської області Закорко Вадим Вікторович, місцезнаходження: м.Суми, пров. Пляжний, 3.
Повний текст рішення виготовлено 29.12.2021.
Суддя О.О.Ніколаєнко