Справа № 683/2811/21
3/683/1209/2021
29 вересня 2021 року м.Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М., розглянувши адміністративну справу, що надійшли від ВП №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.184 КУпАП,
До Старокостянтинівського районного суду від ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №500096 від 11.09.2021р., вбачається, що ОСОБА_1 11.09.2021р. розпивала спиртні напої з своїм чоловіком ОСОБА_2 в присутності своїх неповнолітніх дітей, веде аморальний спосіб життя, в будинку відсутні умови для проживання дітей, відсутні продукти харчування, чим вчинила адмінправопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання, будучи своєчасно сповіщеною про місце та час розгляду справи, про що свідчить її підпис у протоколі про адміністративне правопорушення, не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило. У відповідності до ч.1 ст. 268 КУпАП суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно зі ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до вимог ст.280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до положень ст.252 КУпАП - орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією ч.1 ст.184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Разом з тим, а ні протокол, а ні додані до нього документи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 , як мати неповнолітніх дітей ухилялася чи ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей, тобто вчинила дії, які становлять об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП.
Крім того, в порушення ч.1 ст.256 КУпАП, в матеріалах адміністративного провадження також відсутні докази на підставі яких поліцейський ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області Горностай В.С. дійшов висновку, що ОСОБА_1 має неповнолітніх дітей та є їх матір'ю, оскільки у протоколі не зазначено ім'я, по-батькові та прізвище, рік народження дітей а в матеріалах адмінсправи відсутні будь які докази, що містять данні про неповнолітніх дітей та їх походження від ОСОБА_1 (її материнство).
Крім того, слід зазначити, що відеофайли, що були додані до матеріалів адмінсправи про притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, містять відеозображення чоловіка та жінки, що одягнені в нижню білизну та знаходяться на ліжку, а також перебування чоловіка в службовому автомобілі поліції.
Разом з тим, будь яких даних, щоб підтверджували вчинення ОСОБА_1 адмінправопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.184 КУпАП - не містять.
Натомість суд самостійно не може встановлювати склад та обставини вчинення адміністративного правопорушення, та розглядає справу в межах складу та обставин адмінправопорушення, який зазначений в протоколі.
Оскільки, протоколом про адміністративне правопорушення та доданими до нього доказами не доведено, що ОСОБА_1 неналежно виконувала батьківських обов'язків, тому відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи той факт, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе не інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом, суд вважає за необхідне відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.184 КУпАП закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 184, 247, 252, 284 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 184 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський райсуд.
Суддя