Справа №681/1409/21
"29" грудня 2021 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №3 Шепетівського районного управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлено, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого
за ч.1 ст.44-3 КУпАП, -
Відповідно до протоколу серії ВАБ №525485, складеного поліцейським СРПП Полонського ВПД №3 Шепетівського РУП Ільніцьким О.В., для ОСОБА_1 ставиться у провину, що він керуючи транспортним засобом марки «Мерседес бенс», номерний знак НОМЕР_1 по маршруту Полонне-смт. Понінка, перевозив пасажирів в кількості більшій, ніж передбачено місць для сидіння технічною характеристикою транспортного засобу, чим порушив п.8 Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 р.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Згідно зі ст.251КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані, зокрема, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та засобів, що мають функції відеозапису, тощо.
Відповідно до ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Проте, в порушення вимог ст. 256 КУпАП, автор протоколу не вказав місце вчинення правопорушення.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 має 17 сидячих місць з місцем водія (а.с.9), проте жодних доказів на підтвердження того, що в салоні автобуса на час зупинки транспортного засобу пасажирів було більше, ніж 16, інспектором поліції не надано.
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовими особами, складання протоколу є процесуальною дією суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів,відповідно ст.251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом вимог ст.256, ч.1 ст. 257 КУпАП, питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише у межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зазначені вище обставини на думку суду свідчать про відсутність складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні ст.251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Наведені факти у відповідності до ст. 62 Конституції України повинні тлумачитись судом на користь ОСОБА_1 і вони дають змогу суду оцінити дії останнього, як такі, що не містять складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 44-3 КпАП України.
Суддя наголошує на тому, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже, діючи таким чином, суд неминуче виконуватиме функцію обвинувачення, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Згідно з КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (ч.1, 2 ст.7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245).
Діяння тільки тоді визнається адміністративним правопорушенням, коли воно містить всі ознаки його складу, відсутність хоча б однієї з них означає відсутність складу взагалі.
Оскільки в ході судового розгляду суду не надано жодних достатніх та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 вищевказаного порушення, тому в його діях відсутній склад вищезазначеного правопорушення.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суддя вважає, що відсутні докази на підтвердження складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.44-3, 247, 254, 256, 279, 283 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.44-3 КпАП України закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-ти днів з дня її ухвалення в Хмельницький апеляційний суд.
Суддя Горгулько Н.А.