Рішення від 29.12.2021 по справі 200/15302/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2021 р. Справа№200/15302/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому, вважаючи свої права порушеними, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області обчислити йому вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:

періодів проходження ним служби на посаді оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС в Донецькій області з 26.06.2007 року по 24.02.2014 року, на посаді оперуповноваженого карного розшуку Красногорівського ВМ Мар'їнського РВ ГУМВС в Донецькій області з 24.02.2014 року по 10.07.2014 року - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби;

часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 11.07.2014 року по 05.07.2017 року та з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року - з розрахунку один місяць за три місяці служби;

часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 01.05.2018 року по 26.02.2021 року - з розрахунку один місяць за три місяці служби;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:

періодів проходження ним служби на посаді оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС в Донецькій області з 26.06.2007 року по 24.02.2014 року, на посаді оперуповноваженого карного розшуку Красногорівського ВМ Мар'їнського РВ ГУМВС в Донецькій області з 24.02.2014 року по 10.07.2014 року - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби;

часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 11.07.2014 року по 05.07.2017 року та з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року - з розрахунку один місяць за три місяці служби;

часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 01.05.2018 року по 26.02.2021 року - з розрахунку один місяць за три місяці служби.

Позов обґрунтовував тим, що має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

25.08.2021 року звернувся до відповідача із заявою про підготування та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, що передбачені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.

Відповідно до п. 12 цієї Постанови відповідач у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії повинен був оформити всі необхідні документи і зі своїм поданням про призначення пенсії, ознайомити особу і направити їх до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Між тим, отримав від відповідача лист від 14.09.2021 року №24-427/12/02-2021, яким в задоволенні заяви відмовлено з посиланням на те, що за наявної у нього на день звільнення календарної вислуги років законні підстави для призначення пенсії відсутні.

При цьому відповідачем неправомірно не враховано позицію Верховного Суду, що викладена в постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а, щодо необхідності зарахування до вислуги років для призначені пенсії вислуги років з урахуванням не лише календарного, а й пільгового стажу.

Вважав, що відповідачем порушено його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав наступне.

Щодо позовних вимог, що стосуються зарахування позивачу до вислуги років на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 11.07.2014 року по 05.07.2017 року та з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року, а також часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 01.05.2018 року по 26.02.2021 року, то вказані періоди зараховані до вислуги років на пільгових умовах (в частині безпосередньої участі) без урахування: щодо АТО: періодів перебування у відпустці з 18.05.2015 року до 22.06.2015 року, з 18.07.2016 року до 01.08.2016 року, з 14.11.2016 року до 08.12.2016 року, та періодів тимчасової непрацездатності з 23.07.2016 року до 19.10.2016 року, з 06.01.2017 року до 22.02.2017 року, з 28.04.2017 року до 05.05.2017 року; щодо ООС: періодів перебування у відпустці з 20.08.2018 року до 10.09.2018 року, з 15.01.2019 року до 04.02.2019 року, з 15.09.2019 року до 05.10.2019 року, з 15.12.2019 року до 08.01.2020 року, з 17.02.2020 року до 09.03.2020 року, з 10.08.2020 року до 02.09.2020 року, та періодів тимчасової непрацездатності з 13.08.2020 року до 16.09.2020 року, з 03.02.2021 року до 09.02.2021 року. Позиція відповідача відповідає правовій позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 28.10.2018 року у справі № 200/2857/19-а.

Щодо позовних вимог, що стосуються зарахування позивачу до вислуги років на пільгових умовах періодів проходження ним служби на посаді оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС в Донецькій області з 26.06.2007 року по 24.02.2014 року, на посаді оперуповноваженого карного розшуку Красногорівського ВМ Мар'їнського РВ ГУМВС в Донецькій області з 24.02.2014 року по 10.07.2014 року, то у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за півтора зарахований лише період з 26.06.2007 року до 26.07.2011 року.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2001 року № 1497 «Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» підпункт "в" пункту 3 постанови від 17.07.1992 року № 393 було доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ».

Постанова Кабінету Міністрів України від 16.10.2001 року № 1497 втратила чинність 27.07.2011 року у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Тому позивачу зараховано періоди служби на посаді оперуповноваженого у пільговому обчисленні по 26.07.2007 року включно.

Посилання позивача на абз. 9 пп. «в» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 вважав безпідставними, оскільки дія абз. 9 пп. «в» п. 3 цієї постанови на позивача не поширюється з огляду на те, що у наведених організаціях, відомствах, установах та підрозділах він службу не проходив.

Щодо позовних вимог, що стосуються подання до органів Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», то на його думку, для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі, і не передбачено зарахування до календарної вислуги років, яка відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає право на призначення пенсії за вислугу років, вислуги років у пільговому обчисленні.

Позивач на день звільнення зі служби мав календарну вислугу - 20 років 00 місяців 28 днів, тоді як для призначення пенсії на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має бути календарна вислуга років 25 календарних років і більше (з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення). Тому він не мав права на призначення такої пенсії.

Виходячи з Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, обов'язок уповноваженого структурного підрозділу щодо оформлення всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії виникає тільки у разі подання заяви про призначення пенсії за вислугу років особою, яка має право на пенсію згідно із Законом.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Третя особа надала письмові пояснення щодо позову, в яких зазначала, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства. На уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу, покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до вказаного Закону.

Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

Просив врахувати ці пояснення при прийнятті рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 26.06.2007 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 року по 26.02.2021 року - службу в Національній поліції України.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 26.02.2021 року № 137 о/с з 26.02.2021 року звільнений зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням). В наказі зазначено, що вислуга років позивача станом на день звільнення становила: в календарному обчисленні - 20 років 00 місяців 28 днів, для виплати одноразової грошової допомоги - 14 років 00 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 10 місяців 07 днів.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 10.09.2021 року № 499 о/с внесені зміни до наказу від 26.02.2021 року № 137 о/с в частині позивача, згідно з якими вислуга років у пільговому обчисленні станом на 26.02.2021 року становила 32 роки 00 місяців 09 днів.

Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 24.11.2021 року вислуга років позивача згідно з розрахунком станом на 26.02.2021 року становила:

в календарному обчисленні - 20 років 00 місяців 28 днів;

в пільговому обчисленні - 11 років 11 місяців 11 днів;

в пільговому обчисленні з урахуванням вислуги в календарному обчисленні - 32 роки 00 місяців 09 днів.

Відповідно до послужного списку позивача (№ М-144711) позивач обіймав, зокрема посади:

- з 26.06.2007 року до 27.12.2012 року - оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС Донецької області (наказ від 19.07.2007 року № 275 о/с);

- з 27.12.2012 року до 05.08.2013 року - старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС України в Донецькій області (наказ від 27.12.2012 року № 493 о/с);

- з 05.08.2013 року до 24.02.2014 року - старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС України в Донецькій області (наказ від 14.08.2013 року № 342 о/с);

- з 24.02.2014 року по 03.06.2015 року - оперуповноваженого карного розшуку Красногорівського ВМ Мар'їнського РВ ГУМВС України в Донецькій області (наказ о/с від 24.02.2014 року № 42).

Під час проходження такої служби в період з 11.07.2014 року по 05.07.2017 року та з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області (довідка Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 06.09.2021 року № 3324/12/03-2021). Є учасником бойових дій (відповідне рішення від 25.06.2015 року №11/І/V/113 про визнання учасником бойових дій; посвідченням серії НОМЕР_1 , що видане Головним управлінням МВС України в Донецькій області у серпні 2016 року).

В період з 01.05.2018 року по 26.02.2021 року позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів на території Донецької області (довідка Управління кадрового забезпечення від 16.03.2021 року № 1385/02/12-2021).

01.04.2021 року позивач вперше звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області із заявою, в якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи, що необхідні для призначення йому пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідачем відповідні документи щодо позивача до органу Пенсійного фонду України направлені не були.

31.08.2021 року позивач вдруге звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області із заявою від 25.08.2021 року, в якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи, що необхідні для призначення йому пенсії на підставі ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Листом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.09.2021 року №24-427/12/02-2021 в задоволенні заяви відмовлено з посиланням на те, що для призначення пенсії на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у нього недостатньо календарної вислуги років.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Умови призначення пенсій за вислугу років передбачені ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 1 ст. 12 вказаного Закону пенсія за вислугу років призначається, зокрема:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно зі ст. 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Статтею 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (до яких належав позивач), зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема:

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Підпункт «в» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 визначає, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (до яких належав позивач), зараховувалося на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2001 року № 1497 «Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» підпункт "в" пункту 3 постанови від 17.07.1992 року № 393 було доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ».

На виконання вказаних норм було прийнято наказ Міністерства внутрішніх справ України від 29.07.2008 року №361, пунктом 1 якого було затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі), окремо визначених посад карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі) органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад режимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку.

До вказаного Переліку було внесено, зокрема посаду оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого.

Пунктом 2 цього Наказу установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у п. 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 року «Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

26.09.2011 року вказаний наказ втратив чинність.

27.07.2011 року, тобто до вказаної дати, втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 16.10.2001 року № 1497 (у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»).

Отже, до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця підлягав зарахуванню лише спірний період служби позивача з 26.06.2007 року по 26.07.2011 року включно. Період після 27.07.2011 року такому зарахуванню не підлягав.

Відповідно до пп. «в» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (до яких належав позивач), зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема:

час проходження служби у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Суд погоджується з доводами відповідача про те, що абз. 9 пп. «в» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 на позивача не поширюється з огляду на те, що у наведених в ньому установах та підрозділах він службу не проходив.

Постанова Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а, де Суд дійшов висновку про те, що, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Верховний Суд також зазначив, що є необґрунтованим висновок про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, і звернув увагу на необхідності врахування норм підзаконних нормативно-правових актів при обчисленні вислуги років для призначення пенсії.

Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаній постанові Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Виходячи з положень п.п. 1, 7, 12 (з урахуванням додатку №2 до п. 12) Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, проведення розрахунку вислуги років належить до повноважень уповноважених структурних підрозділів відповідних органів, де особа проходила службу та була звільнена з посади. Розрахунок вислуги років на пенсію складається за матеріалами особової справи та зазначається в поданні про призначення пенсії, які разом з іншими документами направляються до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

З розрахунку вислуги років позивача, що наведений в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 26.02.2021 року № 137 о/с (з урахуванням змін до нього, що внесені наказом від 10.09.2021 року № 499 о/с), вбачається, що позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, у нього наявний відповідний пільговий стаж відповідно до пп. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 (час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів) та пп. «в» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 в період дії постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2001 року № 1497 (період проходження служби на посадах оперуповноваженого сектору карного розшуку).

З огляду на наведене із зарахуванням на пільгових умовах відповідних періодів (часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції; часу проходження служби, протягом позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; періоду проходження служби на посадах оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку та оперуповноваженого карного розшуку позивач набув право на пенсійне забезпечення згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Такий висновок суду ґрунтується на аналогічному правовому висновку Верховного Суду, що викладений в постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а.

Вказані положення законодавства залишилися поза увагою суб'єкта владних повноважень, що призвело до неправомірної відмови позивачу в направленні до органу Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З огляду на наведене з метою повного та ефективного захисту прав позивача позов підлягає задоволенню іншим шляхом - шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідних документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язання відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідні документи для призначення позивачу такої пенсії із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії: періоду проходження ним служби на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС Донецької області з 26.06.2007 року по 26.07.2011 року включно на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяці; часу проходження служби з 11.07.2014 року по 05.07.2017 року та з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці; часу проходження служби з 01.05.2018 року по 26.02.2021 року, протягом якого він брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 4 ст. 245, п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому відповідачем таке зарахування має бути проведено з урахуванням правової позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 28.10.2018 року у справі № 200/2857/19-а, де Суд зазначив, що «суд апеляційної інстанції, враховуючи досліджені докази, дійшов правильного висновку, що відповідачем надано належне обґрунтування не зарахування повних періодів, визначених в довідці від 23.08.2018 № 5089/05/12-2018, до вислуги років на пільгових умовах для призначення пенсії особі, з урахуванням днів відпустки, під час яких особа не брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.»

Суд вважає, що в спірних правовідносинах саме такий спосіб захисту порушеного права є повним, належним та ефективним, і унеможливить подальше звернення до суду з позовом.

При вирішенні спору судом враховано те, що правильність зазначення вислуги років позивача в пільговому обчисленні в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 26.02.2021 року № 137 о/с з урахуванням змін до нього в частині позивача, що внесені наказом від 10.09.2021 року № 499 о/с, - не є предметом спору в даній справі. Адже спірним питанням є право позивача на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і, як встановлено судом, таке право позивач набув.

При вирішенні спору судом також враховано наступне

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно з п. 7 цього Порядку для призначення пенсії за вислугу років уповноважені структурні підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких особи проходили службу, подають до органів Пенсійного фонду України такі документи, як, зокрема: заява, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, документи про страховий стаж, тощо.

Відповідно до п. 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

В поданні про призначення пенсії (форма якого яке є додатком №2 до п. 12 Порядку) зазначається, зокрема, розрахунок вислуги років на пенсію, який складається за матеріалами особової справи.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій на підставі документів, що наданні уповноваженими структурними підрозділами відповідних органів, де особа проходила службу та була звільнена з посади.

Наказом Національної поліції України від 14 травня 2019 року № 455 «Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України визначено уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, у центральному органі управління поліції, у міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належать до сфери управління Національної поліції (п. 1 Наказу).

Начальникам Головних управлінь Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві наказано визначити своїми наказами уповноважені структурні підрозділи з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України (п. 2 Наказу).

Керівникам органів поліції охорони (крім Департаменту поліції охорони) наказано забезпечити подання документів, необхідних для призначення пенсій особам, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, до секторів з питань пенсійного забезпечення Головних управлінь Національної поліції за місцем дислокації відповідного органу поліції (п. 3 Наказу).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Донецькій області, де позивач проходив службу та був звільнений з посади, утворений постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 як юридична особа публічного права та територіальний орган Національної поліції України.

Отже, станом на дату виникнення спірних правовідносин в частині направлення необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії позивача за його заявою від 30.09.2021 року, уповноваженим структурним підрозділом відповідача, який мав повноваження щодо розгляду, оформлення та направлення необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення/перерахунку таким особам як позивач пенсії за вислугою років, був його відповідний структурний підрозділ (без статусу юридичної особи), визначений внутрішнім наказом відповідача.

Вказані обставини дозволяють вирішити спір в даному складі учасників справи та покласти обов'язки з відновлення порушених прав позивача в частині направлення до органу Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення пенсії позивача саме на відповідача як юридичну особу.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, і доказів понесення ним інших судових витрат до суду не подано, тому виходячи з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька обл., м. Маріуполь, пр-т Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 40109058), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні:

періоду проходження ним служби на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Мар'їнського РВ ГУМВС Донецької області з 26.06.2007 року по 26.07.2011 року включно на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяці;

часу проходження служби з 11.07.2014 року по 05.07.2017 року та з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;

часу проходження служби з 01.05.2018 року по 26.02.2021 року, протягом якого він брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 29 грудня 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда