Ухвала від 24.12.2021 по справі 200/18673/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

24 грудня 2021 р. Справа №200/18673/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В. одержавши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій відповідача, зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

20 грудня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить суд:

Визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку з 01.01.2020 розміру пенсії по інвалідності із застосуванням прожиткового мінімуму 1712,00 грн. встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку розміру пенсії по інвалідності після збільшення в Україні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01.07.2021 по 01.01.2021 (включно),

Зобов'язати відповідача з урахуванням висновків суду у справі зробити перерахунок пенсії по інвалідності з 01.01.2020 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а саме: з 01.01.2020 по 30.06.2021 із розрахунку 1769,00 грн. встановленого прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність; з 01.07.2021 по 30.11.2021 із розрахунку 1854,00 грн. встановленого прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність; з 01.12.2021 по 31.12.2021 із розрахунку 1934,00 грн. встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення, у встановлений судом строк.

Ознайомившись із позовною заявою, судом встановлено наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що є одержувачем пенсії за віком та інвалідом 3-ї групи, перебуває на обліку у відповідача.

Вказує, що 16.12.2019 звернувся до відповідача з заявою № 4028 про перерахунок пенсії по інвалідності по збільшенню пільгового стажу згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням № 4028 від 18.12.2019 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії через відсутність 15 років підземної роботи відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Не погодившись із цим рішенням відповідача оскаржив його в Донецькому окружному адміністративному суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі № 200/11933/20-а відповідача зобов'язано зробити перерахунок пенсії по інвалідності згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

В травні 2021 року на виконання цього судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача по інвалідності та призначив нову пенсію у сумі 5136,00 грн. на місяць.

В жовтні 2021 року позивач отримав від відповідача лист-роз'яснення № 14754-13899/Б-15/8-0500/21 від 08.10.2021 з якого дізнався, що на виконання судового рішення у справі № 200/11933/20-а починаючи з 01.01.2020 відповідач призначив та сплачує пенсію по інвалідності в сумі 5136,00 грн., із розрахунку 1712,00 * 3 = 5136,00 грн.

Позивач вказує, що починаючи з 01.01.2020 відповідач сплачує пенсію по інвалідності розмір якої обрахований із застосуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, що діяв в державі Україна ще з 01.07.2020 по 30.11.2020.

З діями відповідача щодо обрахунку пенсії по інвалідності та бездіяльністю відповідача щодо проведення своєчасних перерахунків пенсії по інвалідності позивач не згодний, а тому звернувся із даним позовом до суду. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Судом вставлено, що в рамках адміністративної справи № 200/11933/20-а позивач вперше просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо обрахунку розміру пенсії по інвалідності згідно ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 50% пенсії за віком.; зобов'язати відповідача на підставі заяви № 4028 від 16.12.2019 зробити перерахунок пенсії по інвалідності згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, утримавшись від застосування ст. 33 Закону України «Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування».

Головне Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області є правонаступником Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області.

Судом установлено, що позов ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії задоволено та визнано протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо обрахунку розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 50% пенсії за віком.; зобов'язано Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на підставі заяви № 4028 ОСОБА_1 від 16.12.2019 зробити перерахунок пенсії по інвалідності згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, утримавшись від застосування ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначене рішення набрало законної сили 26 квітня 2021 року.

Суд зазначає, що відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 22 грудня 2020 року у справі №440/1810/19, спір у цій справі є тотожним спору у справі № 200/11933/20-а, оскільки виник між тими ж сторонами, про той самий предмет позову із тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення у справі № 200/11933/20-а, тому цей спір в окремому судовому провадженні не розглядається.

При цьому судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача виконати судове рішення.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно із положеннями частин першої та другої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (ч. 8 ст. 382 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами статтей 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Аналіз предмету позову у справі, яка розглядається, свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із діями відповідача під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року по справі №200/11933/20-а.

Суд звертає увагу, що заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судових рішень, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право в порядку статті 383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту порушених прав є одним із способів виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року по справі №200/11933/20-а. Отже, в даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.

Наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст. 382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

Оскільки у провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває справа №200/11933/20-а про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, суд застосовує п. 4 ч. 1 ст. 170 КАС України та відмовляє у відкритті провадження у справі №200/18673/21.

Водночас, слід роз'яснити позивачу, що він має право звернутись до Донецького окружного адміністративного суду в порядку ст.ст. 382, 383 КАС України, а саме із заявою в порядку виконання судового рішення по справі №200/11933/20-а.

Керуючись статтями 2, 5, 170, 248, 256, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі № 200/18673/21-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій відповідача, зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено та підписано 28 грудня 2021 року.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.В. Шинкарьова