Рішення від 29.12.2021 по справі 295/15566/21

Справа №295/15566/21

Категорія 139

2-а/295/240/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2021 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м.Житомира Лєдньов Д.М. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому, вказуючи на неправомірність дій працівника поліції, просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 23.11.2021 року серії ДП18 № 728082, якою його визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП, а саме: як керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що постанова не відображає дійсних обставин справи.

Так, згідно з ч.2 ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» обов'язковому технічному контролю не підлягають: легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.

Відповідно до п.п. 2 п.1 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів (далі - Порядок) визначає процедуру проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС (далі - транспортні засоби), за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, крім таких транспортних засобів: легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.

Позивач звертає увагу, що належний йому транспортний засіб є вантажним автомобілем з вантажопідйомністю до 3,5 тонн, а тому не підлягає обов'язковому технічному контролю.

За таких обставин, постанова відповідача від 23.11.2021 року є протиправною і такою, що підлягає до скасування.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що транспортний засіб - Сітроен Берлінго, н.з. НОМЕР_1 , яким керував позивач, відповідно до свідоцтва про реєстрацію є вантажним фургоном малотоннажним з повною масою 2025 кг. та зі строком експлуатації понад 2 роки.

За приписами положень Закону України «Пор дорожній рух» відповідний транспортний засіб підлягає обов'язковому технічному контролю.

З урахуванням викладеного, сторона відповідача просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши зміст позовної заяви, відзиву, надані письмові та електронні докази, суд приходить до наступного висновку.

За змістом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 23.11.2021 року серії ДП18 № 629811, позивач ОСОБА_1 у відповідний день керував транспортним засобом Сітроен Берлінго, н.з. НОМЕР_1 , який не пройшов обов'язковий технічний контроль.

Позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 121, застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

Кодексом України про адміністративне правопорушення (ч.3 ст. 121) передбачено настання відповідальності при керуванні водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.

Згідно з пунктом 31.3 б Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством: якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.

Обов'язковому технічному контролю не підлягають: легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про автомобільний транспорт» при державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автомобіль-мішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).

Відповідно до п.8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388, Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

У відповідності до «Єдиних вимог до конструкцію та технічний стан колісних транспортних засобів, що експлуатуються», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. N 1166, вимоги до конструкції та технічного стану колісного засобу, технічного стану предметів спеціального обладнання залежно від призначення наведено в маркуванні колісного засобу, його складників, а також у: єдиних технічних приписах - Правилах Європейської економічної комісії ООН з поправками, що додаються до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання і частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів у 1958 році з поправками 1995 року, чинними на дату першої реєстрації колісного засобу; Європейській угоді, що доповнює Конвенцію про дорожній рух, відкриту для підписання у м. Відні 8 листопада 1968 р.; сертифікаті відповідності; документах з експлуатації та ремонту колісного засобу, затверджених його виробником; нормативних документах, зокрема технічних умовах; документах щодо переобладнання колісного засобу.

Згідно зі ст. 3 «Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів» колісні транспортні засоби, предмети обладнання або частини, стосовно яких будь-яка Договірна Сторона надала офіційне затвердження за типом конструкції відповідно до статті 2 цієї Угоди і які були виготовлені або на території Договірної Сторони, що застосовує ці Правила, або на території іншої країни, вказаної Договірною Стороною, яка належним чином офіційно затвердила типи колісних транспортних засобів, предметів обладнання або частин, що розглядаються, вважатимуться такими що відповідають законодавству всіх Договірних Сторін, що застосовують зазначені Правила через офіційне затвердження за типом конструкції.

За пунктом 2.1 додатку 2 Угоди будь-який транспортний засіб, предмет обладнання або частина, офіційно затверджені на підставі Правил, доданих до цієї Угоди, повинні бути виготовлені таким чином, щоб вони відповідали офіційно затвердженому типу, задовольняючи вимогам, викладеним в цьому Додатку або вищезгаданих Правилах.

Положеннями Єдиних вимог до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються, визначено, крім іншого, категорію колісних транспортних засобів призначених для перевезення вантажів, максимальна технічно допустима маса яких не більше ніж 3,5 тонни (N1 ).

За дослідженим в судовому засіданні свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 автомобіль марки «Сітроен», модель «Берлінго», р.н. НОМЕР_1 , 2005 року випуску, є вантажним малотоннажним фургоном, з повною масою 2025 кг.

Оскільки при реєстрації автомобіля, що здійснюється на підставі відомостей виробника, технічних умовах тощо, категорія транспортного засобу за сферою призначення визначена як вантажний малотоннажний фургон, тобто як вантажний автомобіль з повною масою до 3500 кг., обов'язок технічного контролю відносно такого транспортного засобу узгоджується з вимогами ст. 35 Закону України «Про дорожній рух».

Є необхідним звернути увагу, що надаючи тлумачення положенням ст.35 Закону України «Про дорожній рух», зокрема щодо відсутності обов'язку проходження технічного контролю відносно вантажних автомобілів масою до 3,5 тонн, позивач помилково не враховує зазначену як виключення примітку - «зі строком експлуатації до двох років».

Належний позивачу транспортний засіб характеризується строком експлуатації з більшим терміном, а тому не може бути звільнений від проходження такого контролю.

Враховуючи вищенаведене, складена постанова відповідає встановленим вимогам чинного законодавства, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст. ст. 90, 241-256, 271, 286 КАС України, ст. ст. 33, 121, 247, 251, 258 283, 284 КУпАП, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: Д.М.Лєдньов