Справа № 159/5950/21
Провадження № 3/159/3136/21
28 грудня 2021 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Волкова Ю.Ф.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ковельським МРВ УМВС України у Волинській області), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працевлаштованого,
за вчинення правопорушень, передбачених частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс),
встановила:
ОСОБА_1 будучи 11.08.2021 підданим адміністративному стягненню за вчинення правопорушення, передбаченого частиною другою статті 173-2 Кодексу, повторно протягом року вчинив аналогічні адміністративні правопорушення.
Так, ОСОБА_1 30.09.2021 близько 10 години (протокол серії ВАБ №734001 від 07.10.2021) та 02.10.2021 о 18:50 годині (протокол серії ВАБ №629567 від 02.10.2021) за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї тещі ОСОБА_2 , а саме, в присутності неповнолітніх дітей ображав останню нецензурними словами, намагався затіяти бійку, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої, вчинивши тим самим адміністративні правопорушення, передбачені частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно статті 36 Кодексу, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої частиною другою статті 173-2 Кодексу надійшли до суду одночасно, знаходяться на розгляді одного судді, за жодне з таких правопорушень ОСОБА_1 не був притягнутий до адміністративної відповідальності, а тому ці справи слід розглядати одночасно.
ОСОБА_1 на виклики до суду 18.11.2021, 23.12.2021, 28.12.2021 не з'явився, хоча був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Таким чином, будучи достеменно обізнаним про розгляд справ про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 жодних доказів та заперечень для спростування складених відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення суду не надав, клопотання про відкладення розгляду справи не заявив.
Одним із принципів судочинства визнано пріоритет публічного інтересу над приватним. Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу, яким є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності та виховання громадян.
Крім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади.
За таких обставин, а також з урахуванням того, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою статті 173-2 Кодексу, не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя дійшла висновку про можливість розгляду справ за відсутності ОСОБА_3 на підставі наявних у матеріалах доказів.
Вивчивши матеріали справи, суддя дійшла таких висновків.
Диспозиція частини першої статті 173-2 Кодексу України про адміністративні передбачає вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до п.п. 3, 4, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають(проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі наданих пояснень, показів свідків та поданих доказів.
Відповідно до статті 251 Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вина правопорушника у вчиненні даних правопорушень повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАБ №734001 від 01.10.2021 та серії ВАБ №629567 від 02.10.2021, рапортами працівників поліції про надходження повідомлень про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, заявами ОСОБА_2 та її поясненнями від 30.09.2021 та від 02.10.2021, поясненнями ОСОБА_4 від 30.09.2021, постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 11.08.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною другою статті 173-2 Кодексу, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від 30.09.2021, в якій останній вину у вчиненні домашнього насильства відносно тещі визнав, довідкою-відгуком щодо ОСОБА_1 , іншими матеріалами справи.
Доказів, які б спростовували вказані обставини суду не надано.
Оцінивши докази та матеріали, надавши правову оцінку встановленим обставинам, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які полягають у вчиненні домашнього насильства, вчиненого особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за частиною першою статті 173-2 Кодексу.
Визначаючи вид стягнення для ОСОБА_1 , враховую характер вчинених правопорушень, особу порушника, зокрема, що останній протягом року вже неодноразово притягувався до адмінвідповідальності за частиною другою статті 173-2 Кодексу, однак належних висновків не зробив і продовжує вчиняти домашнє насильство в сім'ї відносно дружини та тещі, враховую його майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю, що відносно останнього необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вказаний вид покарання суд вважає справедливим, пропорційним, достатнім і співрозмірним характеру вчиненого адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 40-1 Кодексу, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн, які підлягають стягненню на користь держави.
Керуючись статтями 33, 36, 40-1, 173-2, 221, 268, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про судовий збір», суддя
постановила:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн (триста сорок грн) на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн (чотириста п'ятдесят чотири грн).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської областіЮ. Ф. Волкова