Справа № 156/1142/21
Провадження № 2-а/156/38/21
про залишення позовної заяви без руху
29 грудня 2021 року смт Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Федечко М.О. вирішуючи питання про прийняття до розгляду позовної заяви та відкриття провадження у справі, перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністратвиного стягнення по справі про адміністративне правопорушеннята додатки до неї,
28 грудня 2021 року до Іваничівського районного суду Волинської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністратвиного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, ознайомившись зі змістом позовної заяви та доданими до неї документами, суддя вважає, що позовну заяву необхідно залишити без руху, оскільки вона подана без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до положень ст. ст. 3, 5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Крім того, в постанові від 18.03.2020 року (провадження №11-1287апп18) Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 13.12.2016 року (провадження № 21-1410а16) про те, що у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення судовий збір у порядку і розмірах, встановлених Законом № 3674-VI, сплаті не підлягає, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/ фізична особа - підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.03.2020 року, у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
До позовної заяви позивачем додано квитанцію № 27 від 28.12.2021 року про оплату 454,00 грн судового збору за позовом ОСОБА_1 . Однак, вказаний у квитанції рахунок отримувача UA248999980313101206084003550 є рахунком для оплати судового збору за подання позовів до Волинського окружного адміністративного суду. Разом з тим, судовий збір за подання до Іваничівського районного суду Волинської області позову ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністратвиного стягнення по справі про адміністративне правопорушення позивачем не сплачено. Сума судового збору у розмірі 454,00 грн підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач - ГУК у Волин.обл/смт Іваничі/22030101, Код отримувача 38009371, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) - UA218999980313141206000003484, Код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Іваничівський районний суд Волинської області (назва суду, де розглядається справа).
Окрім того, відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови). Тобто, законодавцем чітко визначено, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності законодавством встановлено спеціальний 10-денний строк, який обчислюється з дня винесення постанови.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ № 948288 винесена 24 листопада 2021 року, а позивач звернувся з позовом до суду лише 28 грудня 2021 року, тобто, з пропуском строку звернення до адміністративного суду. Разом з тим, в описовій частині позовної заяви позивач не наводить мотивів пропуску такого строку, а в прохальній не просить такий поновити; доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку до позовної заяви не надано.
Відповідно до ч.ч. 1, 4, 6 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Позивачу слід подати до суду мотивовану заяву про поновлення пропущеного строку та додати докази поважності причин пропуску строку звернення до суду.
За вимогами ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. Як вбачаєтья із позовної заяви відповідачем вказано Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції, а код ЄДРПОУ 40108604. Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що такий унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи належить Головному управлінню національної поліції у Волинській області (місцезнаходження юридичної особи: Україна, 43025, Волинська обл., місто Луцьк, вул. Винниченка, буд. 11). Департамент патрульної поліції та Управління патрульної поліції у Волинській області не мають стусу юридичних осіб та функціонують у складі Головного управління національної поліції у Волинській області. Відтак, позивачу необхідно вірно вказати назву, місцезнаходження, відомі номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної поштивідповідача.
Відповідно до ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху та запропонувати позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали сплатити судовий збір, подати мотивоване клопотання про поновлення строку звернення до суду з наданням доказів поважності пропуску такого строку, а також вірно вказати назву, місцезнаходження, відомі номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної поштивідповідача.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 286 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністратвиного стягнення по справі про адміністративне правопорушення- залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що в разі неусунення недоліків позову в установлений судом строк позовна заява буде вважатись неподаною та повернута їй.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Інформацію щодо справи, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі Судова владаУкраїни в мережі Інтернет за веб-адресою: http://iv.vl.court.gov.ua/sud0303/gromadyanam/csz/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М. О. Федечко