Рішення від 28.12.2021 по справі 916/1609/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2021 р.Справа № 916/1609/21

Господарський Одеської області у складі:

судді Малярчук І.А.,

при секретарі судового засідання: Чернюк С.В.

за участю представників сторін:

позивача: Самара В.Ю. згідно довіреності

відповідача: Чакір В.О. на підставі самопредставництва

третьої особи: Кравченко Ю.К. на підставі самопредставництва,

розглянувши справу №916/1609/21 за позовом Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Південної філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація морського порту Південний) 65481, Одеська область, м. Южне, вул. Берегова, 11, електронна пошта: ods@pf.uspa.gov.ua) до Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 43115923) в особі Одеської митниці (м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, 21А, код ЄДРПОУ 44005631), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (65048, м. Одеса, вул. В. Арнаутська, 15, електронна пошта: odesa@spfu.gov.ua), про визнання договору укладеним,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяв, клопотань, процесуальних дій суду:

Позивач позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що 09.12.2008 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та Південною митницею (Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (Договір оренди).

Також позивач вказує, що у відповідності до Постанови КМУ «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» від 06.08.2014 №311 Південна Митниця припинила свою діяльність шляхом приєднання до Одеської митниці ДФС. В подальшому згідно постанови КМУ від 02.10.2019 №858 Одеську митницю реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби, яка в свою чергу на підставі постанови КМУ від 30.09.2020 №895 перебуває в процесі реорганізації шляхом приєднання до Державної митної служби.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до розпорядження КМУ №133-р від 04.03.2013 та наказу Міністерства інфраструктури України №163 від 19.03.2013 було здійснено реорганізацію державних підприємств морського транспорту та утворено Адміністрацію морських портів України. Згідно з розподільчим балансом та Актом приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 до ДП «АМПУ», як правонаступника, було передано від ДП «МТП «Южний» певні основні засоби, в тому числі будівлю корпусу 601/1 (інв. № 2392), частина приміщень якої знаходяться в користуванні відповідача відповідно до договору оренди з обліковим номером 20984091640 від 09.12.2008. Звідси, позивач вважає, що йому, як правонаступнику ДП «МТП «Южний», було передано всі права та зобов'язання за вказаним договором оренди. Позивач вказав, що 30.11.2019 між сторонами договору оренди підписаний акт прийому-передачі (повернення) державного нерухомого майна, що перебуває на балансі Південної філії ДП «АМПУ» (адміністрація морського порту Південний) до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 09.12.2008, за яким орендар повернув Південній філії «АМПУ» орендоване майно.

Позивач зауважує, що п.5.9. Договору оренди визначено, що на Орендаря покладений обов'язок здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого Майна. А також, Орендар зобов'язаний протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти з Балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю. З огляду на те, що умовами Договору оренди не визначено строку, протягом якого з пропозицією укласти договір про відшкодування витрат може звернутися Балансоутримувач, 23.02.2021 Адміністрація звернулась з відповідною пропозицією, яка викладена у листі від 19.02.2021 № 537/27-01-05/Вих з додатком двох примірників договорів про відшкодування витрат за надані послуги. Разом з цим, в проекті договору про відшкодування витрат за надані послуги визначено строк дії договору, з урахуванням вимог ч. 3 ст.631 ЦК України, а саме з 13.06.2013 (дата переходу прав та обов'язків за Договором оренди до ДП «АМПУ») до 30.11.2019 (дата повернення об'єкту оренди балансоутримувачу). Пропозицію укласти договір відповідач отримав 26.02.2021, однак станом на день звернення Адміністрації із даною позовною заявою, відповідач не повернув до Адміністрації підписаний зі свого боку примірник договору про відшкодування витрат за надані послуги.

Позивач вважає, що договір, який є предметом даного спору, повинен бути укладеним на підставі правових актів органів державної влади та норм чинного законодавства України, а саме: Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 №786, Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом ФДМУ, а також на підставі п.5.9. Договору оренди.

Відповідач проти позову заперечує, подав відзиви на позов від 07.07.2021 за вх.№18199/21, від 05.11.2021 за вх.№29569/21, де вказує, що всупереч ст.182 ГК України позивач не надав суду доказів того, що сторони зобов'язалися укласти договір на підставі попереднього договору, або запропонований позивачем до укладення договір ґрунтується на державному замовленні, або є обов'язковим до укладення в силу закону.

Відповідач стверджує, що пункт 5.9 договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 09.12.2008, укладений між РВ ФДМУ по Одеській області та Південною митницею, який передбачає, що протягом 15 робочих днів після підписання цього договору остання має укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю, не може вважатися попереднім договором в розумінні статті 635 Цивільного кодексу України, статті 182 Господарського кодексу України. Відповідач вказує, що метою договору оренди від 09.12.2008 не було укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги Балансоутримувача (ДП «АМПУ» в особі Південної філії) на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю, а тому наведений позивачем в позові договір про відшкодування витрат за надані послуги не може вважатися основним договором, а договір оренди від 09.12.2008 попереднім договором.

Крім того, відповідач зазначає, що позивач не надав до суду доказів того, що протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди від 09.12.2008 Балансоутримувач (ДП «МТП «Южний») надіслав до Південної митниці проект договору про відшкодування витрат за надані послуги Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що спір у даній справі не відноситься до категорії переддоговірних спорів, які розглядаються судом у відповідності до частини 1 статті 187 ГК України.

Також відповідач вказує, що, в силу положень п.8 постанови КМУ від 22.02.1994 №100, ч.ч.1,2, 3 ст.188, ч.2 ст.556 МК України, ч.3 ст.11 Закону України "Про морські порти України", органи доходів і зборів наділені правом на безоплатне розміщення структурних підрозділів у службових та побутових приміщеннях підприємств, незалежно від форми власності та підпорядкування, та користування обладнанням, засобами та каналами зв'язку без відшкодування витрат за користування таким майном (утримання, комунальні послуги тощо).

Відповідач також зазначив, що згідно п.34 ч.1 ст.4, ч.ч.1, 2 ст.546 МК України, Положення про Одеську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби, є митним органом та органом державної влади. Відповідно до п.п. 12, 47 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України органи державної влади, до яких відноситься Одеська митниця, є бюджетними установами та розпорядниками бюджетних коштів. Також п.7 ч.1 ст.2 БК України визначено, що бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Частиною 1 статті 48 БК України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України. Відповідно до п.23 ч.1 ст. 116 БК України здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов'язань, за відсутності підтвердних документів визнається порушенням бюджетного законодавства. Також пунктом 2.9 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309, передбачено, що органи Казначейства не реєструють зобов'язання у разі відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання; а також органи Казначейства не реєструють фінансові зобов'язання у разі відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного фінансового зобов'язання.

Одночасно відповідач вказав, що 30.11.2019 між ним та орендодавцем було підписано акт повернення майна з оренди, за яким сторони підтвердили відсутність жидних претензій щодо складу та стану майна, а також взаємних розрахунків, із чого відповідач дійшов висновку, що станом на 30.11.2019р. у позивача відсутні будь-які майнові претензії щодо використання майна.

Крім того, відповідач просить суд застосувати до спірних правовідносин наслідки спливу строку позовної давності, в обґрунтування чого вказує на наступне. Оскільки позивач не надав суду доказів того, що протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди від 09.12.2008 між балансоутримувачем (Державне підприємство «Морський торговельний порт «Южний») та Південною митницею не був укладений договір про відшкодування витрат за надані послуги Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, то перебіг строку позовної давності почався з 09.12.2008. Однак, позовна заява АМПУ датована 03.06.2021, тобто, позивач звернувся до суду після закінчення строків позовної давності, встановлених частиною 1 статті 257 ЦК України.

Позивач подав до справи письмові пояснення від 16.07.2021 за вх.№19133/21, в яких зазначив, що п. 8 постанови КМУ №100 від 22.02.94 не стосується правовідносин пов'язаних з відшкодуванням витрат за забезпечення орендаря електроенергією, теплом, водою та відведенням стоків, а відноситься виключно до проведення робіт з обладнання, утримання і ремонту у пунктах пропуску через державний кордон, що виконується балансоутримувачем без відповідного відшкодування. Також позивач вказує, що ч. 1-3 ст. 188, ч. 2 ст. 556 МК України та ч.3 ст. 11 Закону України «Про морські порти України» не передбачають безоплатного забезпечення орендованих відповідачем приміщень електроенергією, теплом, водою та відведенням стоків.

Щодо тверджень відповідача стосовно спливу строку позовної давності, позивач вказав, що п.5.9. Договору оренди визначений строк для укладення спірного договору за ініціативою орендаря, у той же час певного строку для укладення такого договору за ініціативою балансоутримувача не передбачено, а отже, не укладення спірного договору за ініціативою орендаря не звільняє останнього від обов'язку укласти такий договір і після спливу визначеного 15-денного строку протягом всього строку оренди з ініціативи балансоутримувача з огляду на те, що відповідач з 09.12.2008 користувався орендованим приміщенням, не відшкодовуючи при цьому балансоутримувачеві такого майна витрати на його утримання.

Поряд із цим позивач наголошує на тому, що п.5.9. Договору оренди погоджений сторонами, що не спростовується відповідачем, жодних змін або доповнень до цього пункту протягом строку дії Договору оренди не вносились, у судовому порядку договір недійсним не визнавався, у зв'язку з цим він є обов'язковим до виконання сторонами.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях подала до суду пояснення від 28.12.2021 за вх.№35127/21, де вказує, що 09.12.2008 між РВ ФДМУ по Одеській області (правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях) та Південною митницею укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності. Відповідно до договору оренди, Регіональне відділення передало у строкове платне користування державне нерухоме майно, яке перебуває на балансі ДП „Морський торговельний порт „Южний”. Майно було передано у строкове платне користування після підписання акту приймання-передавання державного нерухомого майна. У подальшому, 30.11.2019 між сторонами договору був підписаний акт прийому-передачі (повернення) державного нерухомого майна. Відповідно до вимог пункту 5.9. договору оренди, орендар зобов'язаний здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна, протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди укласти з балансоутримувачем договір про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг. Однак, всупереч вимогам договору оренди, відповідач користується майном та послугами з водопостачання, водовідведення, електропостачання, теплопостачання та ухиляється укласти договір про відшкодування витрат за надані послуги. Крім того, пунктом 8.1. передбачено, що орендодавець - Регіональне відділення має право контролювати виконання умов договору оренди. Пунктом 9 договору оренди передбачена відповідальність за невиконання умов договору, а саме п.п. 9.4., орендодавець має право вимагати розірвання договору оренди у разі, якщо орендар не укладає договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання об'єкту оренди та надання комунальних послуг орендарю.

Ухвалою суду від 08.06.2021 відкрито провадження по справі №916/1609/21, постановлено розглядати справу №916/1609/21 в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання суду на 07.07.2021 о 10год.40хв.

У судовому засіданні 07.07.2021 оголошено протокольну ухвалу про перерву до 04.08.2021 о 13год.45хв.

У судовому засіданні 04.08.2021 оголошено протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження до 09.09.2021 включно, перерву у судовому засіданні до 06.09.2021 о 12год.00хв.

У судовому засіданні 06.09.2021 оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 09.09.2021 о 10 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 09.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Одеської митниці Держмитслужби від 06.09.2021 за вх.№23336/21 про залучення до участі у справі третьої особи, задоволено клопотання ДП «АМПУ» в особі Південної філії ДП “АМПУ” (Адміністрація морського порту Південний) від 09.09.2021 за вх.№23770/21 про заміну первісного відповідача належним, замінено у справі первісного відповідача - Одеську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) належним відповідачем - Державною митною службою України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 43115923), в особі Одеської митниці (м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, 21А, код ЄДРПОУ 44005631).

Ухвалою суду від 13.09.2021 задоволено заяву Одеської митниці від 13.09.2021 за вх.№24218/21 про розгляд справи спочатку, розпочато розгляд справи №916/1609/21 спочатку, призначено підготовче засідання на 24.09.2021 о 12год.00хв.

У судовому засіданні 24.09.2021 оголошено протокольну ухвалу про перерву до 01.11.2021 о 11год.00хв.

Судове засідання, призначене на 01.11.2021 не відбулося, у зв'язку із перебуванням судді Малярчук І.А. з 22.10.2021 по 08.11.2021 на лікарняному та з 09.11.2021 по 12.11.2021 у відпустці.

Ухвалою суду від 15.11.2021 призначено судове засідання на 29.11.2021 об 11:15.

Ухвалою суду від 29.11.2021р. закрито підготовче провадження по справі №916/1609/21, призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 20.12.2021 об 11:00.

У судовому засіданні 20.12.2021р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 28.12.2021р. о 12год.20хв.

Клопотання та заяви сторін про відкладення розгляду справи від 06.07.2021 за вх.№18119/21, про участь у судовому засіданні в режимі відео конференції від 24.11.2021 за вх.№31596/21 були судом задоволені.

Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:

09.12.2008 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та Південною митницею (Орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (далі - Майно), а саме: приміщення, у будинку центральної прохідної ПРР-1, загальною площею 58,6 кв.м., приміщення на 601 корпусі, загальною площею 290,1 кв.м., приміщення у будинку 601/1 НРР - 1 порту, загальною площею 21,46 кв.м., що перебувають на балансі Державного підприємства „Морський торговельний порт „Южний” (далі - Балансоутримувач), за адресою: Одеська обл., м. Южне, ДП МТП Южний. Майно передається в оренду з метою: для службового користування. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акта приймання- передавання Майна. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 № 786 зі змінами, та доповненнями і становить 1 гривню у рік (п.п.1.1., 1.2., 2.1., 3.1. договору оренди).

Відповідно до п.5.9. договору оренди від 09.12.2008 орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю.

Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців. Зміни до умов цього договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх надходження до розгляду іншою стороною, можуть укладатися у вигляді договору про внесення змін, або у вигляді листів. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця та у разі належного виконання орендарем умов цього договору, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором та чинним законодавством за умови відсутності заперечень органу уповноваженому управляти об'єктом оренди, наданих орендодавцю у встановлений законодавством термін (п.п.10.1., 10.2., 10.4. договору оренди від 09.12.2008).

Договір оренди від 09.12.2008 підписано також балансоутримувачем - ДП «МТП «Южний».

Фактично майно було передано митниці у користування за актом приймання-передачі від 09.12.2008.

За актом від 30.11.2019р. митниця повернула об'єкт оренди балансоутримувачу - Південній філії ДП «АМПУ».

Позивач листом від від 19.02.2021 № 537/27-01-05/Вих з додатком двох примірників договорів про відшкодування витрат за надані послуги звернувся до відповідача із пропозицією укласти вказаний договір.

Вищевказаний лист Одеська митниця Держмитслужби отримала 26.02.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 6548106075007, однак, станом на день звернення Адміністрації із даною позовною заявою, відповідач не повернув до Адміністрації підписаний зі свого боку примірники договору про відшкодування витрат за надані послуги.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши пояснення представників сторін, їх мотивовану оцінку кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення чи відмови у позові, проаналізувавши нижченаведені норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч.ч.1, 2 ст.759, ч.1 ст.763 ЦК України).

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХІІ від 10.04.1992 термін договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Так, 09.12.2008 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Південною митницею було укладено договір оренди. Також вказаний договір оренди підписано балансоутримувачем на той час майна - ДП «МТП «Южний». У договорі оренди були передбачені певні права та обов'язки для балансоутримувача та орендаря.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. У разі виділення одного або кількох нових суб'єктів господарювання до кожного з них переходять за розподільчим актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов'язки реорганізованого суб'єкта.

Згідно ст.109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення (ст.ст.512, 514, 517 ЦК України).

Так, згідно Постанови КМУ «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» від 06.08.2014 №311 Південна Митниця припинила свою діяльність шляхом приєднання до Одеської митниці ДФС. В подальшому згідно постанови КМУ від 02.10.2019 №858 Одеську митницю реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби, яка в свою чергу на підставі постанови КМУ від 30.09.2020 №895 перебуває в процесі реорганізації шляхом приєднання до Державної митної служби. Отже, правонаступником Південної митниці по зобов'язаннях за договором оренди від 09.12.2008 є Державна митна служба України в особі Одеської митниці.

Крім того, відповідно до розпорядження КМУ №133-р від 04.03.2013 та наказу Міністерства інфраструктури України №163 від 19.03.2013 було здійснено реорганізацію державних підприємств морського транспорту та утворено Адміністрацію морських портів України. Згідно з розподільчим балансом та Актом приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 до ДП «АМПУ», як правонаступника, було передано від ДП «МТП «Южний» будівлю корпусу 601/1 (інв. № 2392). Звідси, ДП «АМПУ» в особі Південної філії є правонаступником ДП «МТП «Южний» за обов'язками та правами по договору оренди від 09.12.2008.

Згідно з частинами 1, 2 статті 188 Митного кодексу України з метою прискорення виконання митних формальностей під час переміщення транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України працівники водного, повітряного, автомобільного та залізничного транспорту сприяють посадовим особам органів доходів і зборів у виконанні ними своїх службових обов'язків. Адміністрація автомобільних, морських і річкових портів, міжнародних аеропортів, прикордонних залізничних станцій або інших обладнаних місць, у межах яких діють пункти пропуску через державний кордон України, на безоплатній основі забезпечує органи доходів і зборів необхідними службовими приміщеннями, обладнанням, засобами зв'язку та створює їм належні умови для роботи.

Відповідно до частини 2 статті 556 МК України у разі якщо митне оформлення товарів здійснюється органами доходів і зборів безпосередньо на територіях або в приміщеннях підприємств, зазначені підприємства, незалежно від форми власності та підпорядкування, зобов'язані безоплатно надавати органам доходів і зборів у тимчасове користування відповідні службові та побутові приміщення, а також обладнання, засоби та канали зв'язку.

Положеннями п.8 Постанови КМУ №100 від 22.02.1994 „Про стан виконання рішень Президента України і Уряду з питань додержання вимог прикордонного і митного законодавства” Міністерству транспорту, Раді Міністрів Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям, виконкомам місцевих Рад народних депутатів виділити у I кварталі 1994 р. службові приміщення для розміщення підрозділів Прикордонних військ і митниць згідно з додатком. Установлено, що: проведення роботи, пов'язаної з обладнанням, утриманням і ремонтом у пунктах пропуску через державний кордон приміщень для виконання зазначених видів контролю та службових приміщень для розміщення відповідних прикордонних підрозділів, митних та інших установ, що здійснюють контроль на державному кордоні (крім облаштування інженерними, технічними засобами для здійснення прикордонного, митного та інших видів контролю), покладається на Міністерство інфраструктури.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України „Про морські порти України” адміністрація морських портів України або власник морського терміналу на безоплатній основі надає у користування приміщення для організації пункту пропуску через державний кордон України, де здійснюються в установленому законодавством порядку прикордонний, митний, санітарно-карантинний та екологічний контроль і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Морський термінал - розташований у межах морського порту єдиний майновий комплекс, що включає технологічно пов'язані об'єкти портової інфраструктури, у тому числі причали, підйомно-транспортне та інше устаткування, які забезпечують навантаження-розвантаження та зберігання вантажів, безпечну стоянку та обслуговування суден і пасажирів (п.7 ч.1 ст.1 Закону України „Про морські порти України”).

Пунктом 9 Переліку пунктів пропуску через державний кордон, в яких здійснюється переміщення товарів через митний кордон України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.12 №435 передбачені такі міжнародні пункти пропуску для морського сполучення - Ренійський морський порт, Ізмаїльський морський торговельний порт, Усть-Дунайський морський торговельний порт, Білгород-Дністровський морський торговельний порт, Іллічівський рибний порт, Іллічівський морський торговельний порт, Іллічівський судноремонтний завод, Одеський морський торговельний порт, морський торговельний порт “Южний”.

Отже, наведені положення Постанови КМУ №100 від 22.02.1994, Закону України „Про морські порти України” не передбачають надання балансоутримувачем нерухомого майна безоплатно митниці послуг з постачання, опалення, електроенергії та водопостачання.

Натомість, ч.2 ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” визначає порядок розрахунку орендних платежів за методикою, затвердженою КМУ. Так, п.3 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.95 №786, вказує на те, що до плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов'язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно.

Звідси, має ґрунтовні підстави у позивача вимагати від митниці сплати вартості за фактично спожиті протягом оренди комунальні послуги.

Згідно зі ст.11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, передбачених актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, не передбачених цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки. Підставами для виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори.

Відповідно до ч.1, п. 10 ч. 2 ст.20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин.

Положення ст.202 ЦК України передбачають, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до ст. 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.626, ст.627 ЦК України).

Відповідно до п. 1 ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За положеннями ч.3 ст.631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцент) повинна бути повною і безумовною (п.2 ст.638, п.1 ст.641, п.1 ст.642 ЦК України).

Відповідно до ч.4 ст.179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Положеннями ч.ч.1, 2, 3 ст.180 ГК України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно ч.1 ст.181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо) (ч.ч.4, 5, 6 ст.181 ГК України).

Положеннями ч.2 ст.187 ГК України встановлено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).

Таким чином, починаючи з 13.06.2013, ДП „Адміністрація морських портів України» є правонаступником Державного підприємства „МТП «Південний» за договором оренди від 09.12.2008 з відповідними правами, зобов'язаннями та відповідно виступає балансоутримувачем орендованого майна за договором. Звідси, договір оренди від 09.12.2008 є підставою для виникнення у сторін за цим договором господарських зобов'язань.

Також, як встановлено судом вище, відповідач не відреагував на пропозицію позивача укласти договір про відшкодування витрат балансоутримувача.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 01.12.04 №18-рп/2004 поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Отже, оскільки відповідач зобов'язаний відшкодовувати балансоутримувачу витрати на утримання орендованого майна та комунальних платежів щодо об'єкту оренди, але останній стороною договору оренди від 09.12.2008 в якості орендаря не виступає, він не має права вимагати виконання зобов'язань за цим договором, однак, він, як балансоутримувач майна має право на захист законного інтересу в частині відшкодування йому витрат на утримання майна пропорційно до займаної орендарем площі.

Таким чином, саме на захист законного інтересу покликані позовні вимоги позивача про укладення договору про відшкодування експлуатаційних витрат, від укладення якого відповідач тривалий час ухиляється, чим зумовлює виникнення у позивача, який є державним підприємством, надмірного тягаря по утриманню майна, яким він фактично не користується.

Такий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 27.02.2020 по справі №916/1422/18, №916/1423/18 від 18.09.2020.

Одночасно не заслуговують на увагу суду твердження відповідача щодо відсутності у кошторису бюджетних призначень видатків на утримання орендованого майна, з огляду на те, що частина друга статті 218 ГК України та стаття 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, яка є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.

Звідси, суд вбачає правомірність та доведеність позовних вимог позивача в частині виникнення у відповідача обов'язку укласти договір про відшкодування експлуатаційних витрат за проектом, що запропонований позивачем, який був надісланий відповідачу, та заперечень щодо конкретного змісту якого відповідач не навів, обмежуючись посиланням на відсутність у нього в цілому обов'язку укладати такий договір.

До того ж слід зауважити, що безвідносно до того, що договір оренди припинився, відповідач є зобов'язаним за ним, оскільки свого обов'язку у встановлений договором оренди строк на укладення договору відшкодування витрат відповідач не виконав.

Перевіривши умови договору, викладні в редакції позивача, суд вважає їх такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, містять всі істотні умови договору.

Враховуючи викладене, позовна вимога позивача про визнання укладеним договору підлягає сдом задоволенню у повному обсязі.

Розглянувши клопотання відповідача про застосування строку позовної давності до позовних вимог позивача, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.ст.256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно ч.1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

За вимогами ч.ч.3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Так, згідно п.5.9. договору оренди від 09.12.2008 орендар мав протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю. Тобто, строк для укладання договору відшкодування витрат у 15 днів встановлений саме для орендаря - митниці. Для балансоутримувача такий строк не встановлений. Протягом дії договору оренди відповідач не уклав договір про відшкодування витрат, тобто до повернення майна з оренди порушення орендарем договору в частині укладнення із балансоутримувачем договору на відшкодування витрат тривало у часі. Орендар повернув об'єкт оренди балансоутримувачу 30.11.2019, тобто, з цієї дати позивач дізнався про порушення його права, позов у даній справі датовано позивачем 03.06.2021, подано його до суду 07.06.2021, отже, трирічний строк позовної давності для звернення позивача до суду із відповідним позовом не сплив. Звідси, не підлягає задоволенню судом клопотання відповідача про застосування до спірних правовідносин наслідків спливу строку позовної давності.

За попереднім розрахунком позивача розмір понесених ним судових витрат складає 2270грн судового збору за подання до суду даного позову, що налічує одну позовну вимогу.

Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За розгляд даного позову судом позивач поніс витрати на оплату судового збору в сумі 2270грн, які підлягають відшкодуванню платнику за рахунок відповідача, внаслідок повного задоволення судом позову.

Керуючись ст.ст. 123, 124, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити повністю позов Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Південної філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація морського порту Південний) 65481, Одеська область, м. Южне, вул. Берегова, 11, електронна пошта: ods@pf.uspa.gov.ua) до Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 43115923) в особі Одеської митниці (м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, 21А, код ЄДРПОУ 44005631), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (65048, м. Одеса, вул. В. Арнаутська, 15, електронна пошта: odesa@spfu.gov.ua), про визнання договору укладеним.

2. Визнати укладеним між Одеською митницею Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) та Державним підприємством «Адміністрація морських портів України» (код ЄДРПОУ 38727770), в особі Південної філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрації морського порту Південний) (код ЄДРПОУ 38728549) договір про відшкодування витрат за надані послуги в наступній редакції:

«ДОГОВІР

про відшкодування витрат за надані послуги

м. Южне Одеської області __________________2020

Державне підприємство «Адміністрація морських портів України», назване в подальшому Балансоутримувач, в особі начальника Південної філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) Басюка Олександра Григоровича, діючого на підставі Положення про Південну філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрацію морського порту Південний) та довіреності від 22.12.2020 № 7481, з однієї сторони, та Південна митниця, названа в подальшому Користувач, в особі ___________ діючого на підставі __________ , з другої сторони (далі - Сторони, а кожна окремо - Сторона), уклали цей договір про відшкодування витрат Балансоутримувача за надані послуги (далі - Договір), про нижченаведене:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Балансоутримувач, згідно з Договором оренди нерухомого майна від 09.02.2008 (обліковий номер договору 20984091640), який був укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Користувачем, забезпечує послугами (електроенергією, теплом, водою та відведенням стоків) Користувача в орендованих приміщеннях площею 58,6 м2, 290,1 м2 та 21,46 м2 (далі - Послуги), а Користувач забезпечує раціональне використання електроенергії, тепла, води і скидання стоків, що не мають агресивних компонентів та своєчасно сплачує виставлені Балансоутримувачем рахунки за користування наданими послугами в орендованому приміщенні.

2. ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

2.1. Сторони зобов'язуються керуватись при виконанні своїх обов'язків:

- Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України»;

- Наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 «Про затвердження Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» (далі - ПТЕЕС);

- Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією».

2.2. Балансоутримувач зобов'язується:

2.2.1. Підтримувати в справному стані мережі та надавати Послуги згідно з п. 1.1 Договору.

2.2.2. Вести розрахунки з організаціями, постачальниками Енергоресурсів за використані електроенергію, воду, теплову енергію, що постачались Користувачу, та відведені стічні води Користувача, згідно з основними договорами, укладеними між Енергопостачальними організаціями і Балансоутримувачем.

2.3. Користувач зобов'язується:

2.3.1. Своєчасно оповіщати Балансоутримувача про всі несправності на мережах, системі енергозабезпечення будівлі, приміщення.

2.3.2. Скидати в каналізацію стоки, що відповідають по якості встановленим показникам санітарних правил і норм.

2.3.3. Дотримуватись Наказу Комітету по нагляду за охороною праці України від 09.01.1998 №4 «Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

2.3.4. Відшкодувати в установленому порядку усі збитки у разі пошкодження мереж, системи енергозабезпечення, які сталися з вини Користувача або осіб, які з ним працюють.

2.3.5. Не приєднувати додаткові потужності без згоди Балансоутримувача.

2.3.6. На вимогу Балансоутримувача надавати інформацію про кількість осіб, що працюють в орендованих приміщеннях із зазначенням графіку їх роботи, кількості встановлених в приміщеннях електроприладів та оргтехніки.

2.3.7. Своєчасно та у повному обсязі у відповідності до умов Договору відшкодовувати Балансоутримувачу витрати за спожиті Користувачем теплову енергію, електроенергію, воду і відведені стічні води згідно з виставленими Балансоутримувачем рахунками.

2.3.8. Зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (СРПН) відповідно до ст.201.10 Податкового кодексу України.

2.3.9. Нести відповідальність за виконання вимог Закону України «Про санкції» та інших нормативно-правових актів щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

3. ПРАВА СТОРІН

3.1. Балансоутримувач має право:

3.1.1. Отримувати від Користувача оплату за надані Послуги в розмірах і строки, передбачені цим Договором.

3.1.2. Обмежити або припинити надання Послуг у випадках порушення Користувачем умов, передбачених цим Договором, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

3.2. Користувач має право:

3.2.1. Здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність Балансоутримувача, контроль за ходом, якістю та обсягами Послуг, що надаються.

3.2.2. Ініціювати внесення змін до Договору, вимагати розірвання Договору та відшкодування збитків за наявність істотних порушень Балансоутримувачем умов Договору.

4. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ

4.1. Щомісячна кількість спожитих води, тепла, відведених стоків визначається по приладах обліку, які пройшли держповірку, а за їх відсутності - по розрахунках, виконаних службою енергозабезпечення Балансоутримувача на підставі узгодження про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведених стоків (Додаток № 1).

4.2. Щомісячна кількість спожитої електроенергії, визначається відповідно до Методики розрахунку норм витрат теплової енергії на обігрів будівель виробничих баз дорожніх підприємств М 218-03450778-219-2004 та на підставі узгодження про встановлену потужність (Додаток №2).

4.3. Визначена та спожита кількість води, тепла, електроенергії та відведених стічних вод сплачується Користувачем за тарифами Енергопостачальних організацій, утримання, обслуговування мереж водопостачання та водовідведення сплачується Користувачем за тарифами Балансоутримувача на підставі окремих рахунків та відповідних Актів приймання-передачі наданих послуг, що надаються Балансоутримувачем у двох примірниках в кінці поточного місяця. При зміні тарифів від Енергопостачальних організацій, Балансоутримувач має право змінювати тарифи в односторонньому порядку.

4.2. Користувач відшкодовує витрати за надані послуги згідно з виставленими Балансоутримувачем рахунками та Актами приймання-передачі наданих послуг. Тривалість періоду для оплати становить 25 (двадцять п'ять) банківських днів з моменту виставлення рахунка Балансоутримувачем.

5. ПОРЯДОК ОБМЕЖЕННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ НАДАННЯ ПОСЛУГ

5.1. Постачання Послуг Користувачу може бути припинено або обмежено Балансоутримувачем без попередження у разі:

- виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Балансоутримувача на час, що не перевищує визначеного Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 липня 2017 року № 476;

- виникнення аварійних ситуацій в системах водопостачання, водовідведення та теплопостачання на час їх усунення;

- користування Користувачем Послугами після закінчення строку дії цього Договору;

- приєднання додаткових потужностей без згоди Балансоутримувача;

- несвоєчасного надання інформації по змінах в кількості осіб, що постійно працюють в орендованих приміщеннях.

5.1.1. З повідомленням Користувача не пізніше ніж за три робочих дні у разі:

- недопущення Користувачем представників Балансоутримувача до систем енергозабезпечення, які знаходяться в орендованому приміщенні;

- несплати Користувачем рахунків на відшкодування витрат за надані Послуги з водопостачання, водовідведення, теплопостачання, електропостачання у встановлений Договором термін;

- для проведення планових ремонтних робіт в системах електрозабезпечення, теплозабезпечення та водозабезпечення на мережах Балансоутримувача.

5.2. У разі незадовільного стану електроустановок Користувача, що загрожує аварією, пожежею та створює загрозу життю, а також при невиконанні вимог щодо усунення недоліків, виявлених представниками Балансоутримувача під час перевірки, Балансоутримувач без попередження має право відключити електропостачання Користувача від власних мереж.

6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

6.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

6.2. При порушенні Користувачем умов Договору Балансоутримувач залишає за собою право розірвати його в односторонньому порядку відповідно до чинного законодавства України.

6.3. При несвоєчасному внесені плати, Користувач сплачує Балансоутримувачу пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих Послуг за кожен день прострочення. Оплата пені і штрафу не звільняє Користувача від обов'язку оплати сум заборгованості.

6.4. У разі реєстрації Користувачем розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН у строки, що перевищують строки, визначені пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, або складеної та зареєстрованої з порушенням вимог статті 201 розділу V Податкового кодексу України, Користувач за першої вимоги Балансоутримувача сплачує на користь останнього штраф у розмірі суми зменшення податкового зобов'язання.

6.5. Оплата пені та штрафу не звільняє Сторону, яка порушила зобов'язання, що виникає з цього Договору від виконання зобов'язання належним чином.

7. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

7.1. Усі спори, що виникають з цього Договору або пов'язані з ним, Сторони зобов'язуються вирішувати шляхом переговорів.

7.2. Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного законодавства України.

8. ОБСТАВИНИ НЕПЕРЕБОРНОЇ СИЛИ

8.1. Жодна із Сторін цього Договору не несе відповідальності перед іншою Стороною за несвоєчасність або неможливість виконання своїх зобов'язань внаслідок дії непереборної сили у тій мірі, у якій таке прострочення або невиконання не можуть бути віднесені за рахунок вини або недогляду Сторони, яка посилається на несвоєчасність або неможливість виконання своїх зобов'язань за Договором у зв'язку з обставинами непереборної сили.

8.2. Використане у п. 8.1. поняття дії непереборної сили означає випадки, які не піддаються розумному контролю Сторони, яка проголошує форс-мажорні обставини, в тому числі, але не обмежуючись такими подіями, як: війна, блокада, ембарго, випадки громадянської непокори працівників або будь-які закони, декларації, норми, вказівки та декрети, що видані державними органами та знаходяться під їх контролем.

8.3. У випадку настання обставин непереборної сили строк виконання зобов'язань за Договором відкладається на той час, протягом якого будуть діяти такі обставини. Якщо такі обставини та їх наслідки будуть тривати більше трьох місяців, то кожна із Сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за Договором, і у цьому випадку жодна із Сторін не буде мати права на відшкодування іншою Стороною можливих збитків.

8.4. Сторона, для якої настала неможливість виконання зобов'язань за Договором, повинна про настання таких обставин невідкладно повідомити (факсом або електронною поштою) іншу Сторону, а також у п'ятнадцятиденний термін надіслати поштою зареєстроване повідомлення, видане компетентним органом держави.

8.5. Належним доказом наявності зазначених вище обставин та їх тривалості є довідки, що видаються компетентним органом держави.

8.6. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення позбавляє Сторону права посилатися на будь-яку вищезазначену обставину як на підставу для звільнення від відповідальності за невиконання зобов'язань за цим Договором.

9. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

9.1. Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками та діє на термін дії договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 09.12.2008 (обліковий номер договору 20984091640), але в будь-якому разі не раніше повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

Сторони домовились, що згідно з ч. 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 13.06.2013 року по 30.11.2019.

9. ІНШІ УМОВИ

10.1. Всі права та обов'язки Балансоутримувача (в т. ч. ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, підписання первинних документів, приймання-передача Послуг за кількістю і якістю тощо), які передбачені цим Договором, виконуються Південною філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний).

10.2. Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору.

10.3. Дія Договору може бути припинена достроково в будь-який час за взаємною згодою Сторін (за виключенням випадків, передбачених п. 10.4. Договору). У цьому разі дострокове припинення дії Договору оформлюється шляхом складання письмової угоди, в якій визначаються майнові вимоги Сторін (якщо такі мали місце) та розрахунки за ними.

10.4. Договір може бути розірваний будь-якою із Сторін в односторонньому порядку у разі невиконання або неналежного виконання іншою Стороною своїх зобов'язань за Договором відповідно до чинного законодавства України.

10.5. Зміни та доповнення до Договору можуть бути внесені в порядку, передбаченому чинним законодавством України, тільки за домовленістю Сторін, що оформлюється додатковими угодами до цього Договору, які є його невід'ємною частиною.

10.6. Усі правовідносини Сторін, що виникають з цього Договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами чинного законодавства України.

10.7. Балансоутримувач є платником ПДВ та платником податку на прибуток підприємств на загальних умовах, визначених чинним податковим законодавством України.

10.8. Кожна із Сторін несе повну відповідальність за правильність вказаних нею в Договорі реквізитів та зобов'язується своєчасно у письмовій формі повідомляти іншу Сторону про їх зміну, а у разі неповідомлення несе ризик настання пов'язаних із цим несприятливих наслідків.

10.9. Договір складений при повному розумінні Сторонами його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу - по одному для кожної із Сторін.

10.10. Представники Сторін, уповноваженні на укладення цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам у зв'язку з укладенням цього Договору включаються до баз персональних даних Сторін.

10.11. Підписуючи даний Договір уповноважені представники Сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних, з метою підтвердження повноважень суб'єкта на укладення, зміну та розірвання Договору, забезпечення реалізації адміністративно-правових і податкових відносин у сфері бухгалтерського обліку та статистики, а також для забезпечення реалізації інших передбачених законодавством відносин.

10.12. Представники Сторін підписанням цього Договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст. 8 Закону України «Про захист персональних даних».

10. АНТИКОРУПЦІЙНЕ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ

11.1. Сторони підтверджують, що при виконанні цього Договору Сторони, а також їх афілійовані особи, та працівники зобов'язуються:

- дотримуватись чинного законодавства України та відповідних міжнародно-правових актів щодо запобігання, виявлення та протидії корупції, а також запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом;

- вживати всіх можливих заходів, які є необхідними та достатніми для запобігання, виявлення і протидії корупції у своїй діяльності;

- не пропонувати, не обіцяти, не надавати, не приймати пропозицій, обіцянок чи надання неправомірної вигоди (грошових коштів або іншого майна, переваг, пільг, послуг, нематеріальних активів, будь-якої іншої вигоди нематеріального чи негрошового характеру без законних на те підстав) прямо або опосередковано будь-яким особам/від будь-яких осіб за вчинення чи не вчинення такою особою будь-яких дій з метою отримання неправомірної вигоди (обіцянки неправомірної вигоди) від таких осіб.

У разі отримання однією зі Сторін відомостей про вчинення особою/особами, визначеними у цьому розділі, заборонених до вчинення у цьому розділі дій, та/або відомостей, що відбулося або може відбутися корупційне правопорушення за участю вказаної особи/осіб, така Сторона має право направити іншій Стороні вимогу надати пояснення з цього приводу.

12. ДОДАТКИ

12.1. Невід'ємними частинами цього Договору є:

12.1.1. Додаток № 1 - «Узгодження про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведених стоків».

12.1.2. Додаток № 2 - «Узгодження про встановлену потужність».

13. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН

БАЛАНСОУТРИМУВАЧ Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14 код ЄДРПОУ 38727770, від імені Балансоутримувача Південна філія Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) 65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Берегова, буд. 11 код ЄДРПОУ 38728549 Витяг з реєстру платників ПДВ № 1428104500068 ІПН 387277726597, код філії - 18 ІВАN:UА893204780000026006212002933КОРИСТУВАЧ Південа митниця 65078, м. Одеса, вул. Гайдара 21-А код ЄДРПОУ 35819019 ІПН IBAN: т.: факс: e-mail:

Начальник адміністрації морського порту Південний ______________________ О.Г. Басюк м.п. м.п.

Додаток № 1 до договору

про відшкодування витрат

за надані послуги

від ______20____

№______________

УЗГОДЖЕННЯ

про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведення стоків

Державне підприємство «Адміністрація морських портів України», назване в подальшому Балансоутримувач, в особі начальника Південної філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) Басюка Олександра Григоровича, діючого на підставі Положення про Південну філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрацію морського порту Південний) та довіреності від 22.12.2020 № 7481, з однієї сторони, та Південна митниця, названа в подальшому Користувач, в особі _________________, діючого на підставі ___________, з другої сторони, досягли згоди щодо кількості спожитих води і тепла, відведених стоків в орендованому приміщенні ПФ ДП «АМПУ» (Адміністрація МП Південний) виконаних згідно з розрахунком:

РОЗРАХУНОК

витрат тепла на опалення, води та відведення стоків для Південної митниці,

що орендує площу в ПФ ДП «АМПУ» (Адміністрація морського порту Південний)

згідно з договором оренди від 09.12.2008 (обліковий номер договору 20984091640)

1. Початкові дані для розрахунку комунальних послуг в орендованих приміщеннях:

- займана площа = 290,1кв.м.; 58,6 кв.м.;

- умивальники - 1 од.;

- унітази - 1 од.;

- персонал - 3 особи - графік роботи денний;

4 особи - графік роботи змінний.

2. Тепло на опалення:

Q = а*V Гкал/період

Де: а - норма витрат теплоти на опалення будівель в Гкал на 1 куб. м будівлі за опалювальний період;

V - об'єм приміщення.

Q = 0,063*899,31 = 56,656 Гкал/період

56,656/6 = 9,443 Гкал/місяць.

Всього витрат на опалення: 56,656м.куб./рік 9,443 м.куб./місяць

Опалювальний період - 6 міс. (з уточненням)

3. Витрати тепла на ГВП:

Qг.в.=а*m*(tr-tx)/1000000 Гкал/добу

Де а - норма витрати води на одиницю споживання, л/добу;

m - кількість одиниць споживання;

tr - температура гарячої води;

tx - температура холодної води.

Qг.в. = 6*4*(55-5)/1000000 = 0,0012 Гкал/добу.

0,0012*365 = 0,438 Гкал/рік

Qг.в. = 6*3*(55-5)/1 000 000 = 0,0009 Гкал/добу.

0,0009*251 = 0,226 Гкал/рік

0,664/12 = 0,055 Гкал/місяць

4. Витрати води (холодної та гарячої) для санітарно-технічних потреб:

Q = a*m*N*n*t*10-? куб.м./рік

Де: а - норма витрати води одним приладом, л/год;

m - кількість споживачів;

N - кількість змін за добу;

n - кількість робочих днів;

t - період, час використання приладу за годину.

на унітази: 15*1*8*250*0,5/1000= 15,0 м.куб./рік;

на умивальники: 5* 1*8*250*0,5/1000 = 5,0 куб. м./рік;

20,0 м.куб./рік 1,6 м.куб./місяць

Q = a*m*N*n*10-? куб.м./рік

Де: а - норма витрати води на одну особу, л/зміна;

m - кількість працюючих в зміну;

N - кількість змін за добу;

n - кількість робочих днів;

15*3*1*251/1000 = 11,4 м.куб./рік; 1,0 м.куб./місяць

15*1*1*365/1000 = 5,5 куб м./рік; 0,5 м.куб./місяць

16,9м.куб./рік; 1,5 м.куб./місяць

Всього витрати води: 36,9 м.куб./рік; 3,1 м.куб./місяць

2.4. Скидання стоків: 36,9 м.куб./рік; 3,1 м.куб./місяць

Примітка: Розрахунки проведені згідно з ДБН В.2.5.64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація»; Методики розрахунку норм витрат теплової енергії на обігрів будівель виробничих баз дорожніх підприємств М 218-03450778-219-2004.

БАЛАНСОУТРИМУВАЧ Начальник адміністрації морського порту Південний ______________________ О.Г. Басюк м.п.КОРИСТУВАЧ _________________________________ м.п.

Додаток № 2 до договору

про відшкодування витрат

за надані послуги

від ______ 20___

№ ______________

УЗГОДЖЕННЯ

про встановлену потужність

Державне підприємство «Адміністрація морських портів України», назване в подальшому Балансоутримувач, в особі начальника Південної філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) Басюка Олександра Григоровича, діючого на підставі Положення про Південну філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрацію морського порту Південний) та довіреності від 22.12.2020 № 7481, з однієї сторони, та Південна митниця, названа в подальшому Користувач, в особі ________ діючого на підставі _________________, з другої сторони, досягли згоди щодо встановленої потужності в орендованих приміщеннях ПФ ДП «АМПУ» (адміністрація МП Південний) згідно з розрахунком:

Найменування токоприймачівВстановлена потужністьКількість годин роботи на добуКоефі цієнт вико ристан ня КвСпожива ння на добуКількість робочих днів в місяціСпоживання за місяцьСпоживання за рік

Освіт лення, кВгВироб ництво, кВт

Кабінет №83

освітлення0,16 80,0730,09222,0624,67

комп'ютер 0,45813,602279,20950,40

принтер 0,180,1250,10222,2026,40

кондиціонер* 1,58112.0022264,00792,00

Кабінет №84

освітлення0,24 80,0730,14223,0837,00

комп'ютер 0,45813,602279,20950,40

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

Кабінет №85

освітлення0,16 80,0730,09222,0624,67

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

Кабінет №86

освітлення0,24 80,0730,14223,0837,00

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

Кабінет №87

освітлення0,24 80,0730,14223,0837,00

комп'ютер(1 шт) 0,45813,62279,20950,40

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

принтер (1 шт) 0.180,1250,1222,2026,40

Кабінет №88

освітлення0,32 240,0730,5630,517,10205,19

комп'ютер (2шт) 0,9240,817,2830,5527,046324,48

електрочайник 2,0240,0653,1230.595,161 141,92

принтер (2шт) 0,2240,1250,6030,518,30219,60

Кабінет №89

освітлення0,16 240,0730,2830,58,55102,60

комп'ютер(2шт) 240,817,2830,5527,046324,48

кондиціонер* 1,5240,828.830,5878,402635,20

принтері 2 шт) 0,2240,1250,630,518,30219,60

мікрохвильова піч 2240,0653,1230,595,161141,92

холодильник 0,16240,813,1 130,594,871138,41

Кабінет №90

освітлення0,24 80,0730,14223,0837,00

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

Кабінет №92

освітлення0,4 80,752,402252.80633,60

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

настольна лампа0.10 80,0730,06221,2815,42

електрочайник 2,080,0651,042222,88274,56

принтер (1 шт) 0,180,1250,10222,2026,40

кофеварка 280,0651,042222,88274,56

телефон-факс 0,1240,21,2530,538,06456,77

Кабінет №93

освітлення0,4 80,752,402252,80633,60

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

компресор. 0,12412,430.573,20878,40

комп'ютер (1шт) 0,45813,62279,20950,40

Кабінет №94

освітлення0,3 80,0730,18223,8546,25

кондиціонер* 1,58112,0022264,00792,00

Всього за рік33872,70

Середньомісячне споживання2822,7

БАЛАНСОУТРИМУВАЧ КОРИСТУВАЧ

Начальник адміністрації

морського порту Південний

О.Г. Басюк

м.п. м.п.».

3. Стягнути з Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 43115923) в особі Одеської митниці (м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, 21А, код ЄДРПОУ 44005631) на користь Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (код ЄДРПОУ 38727770) в особі Південної філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація морського порту Південний) (65481, Одеська область, м. Южне, вул. Берегова, 11, код ЄДРПОУ 38728549) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 29 грудня 2021 р.

Суддя І.А. Малярчук