Постанова від 24.12.2021 по справі 905/817/17

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року м. Харків Справа № 905/817/17

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Пуль О.А. , суддя Фоміна В.О.

за участі секретаря судового засідання Ярітенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (вх. №3353Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 23.09.2021 (рішення ухвалено колегією суддів у складі: головуючий суддя Фурсова С.М., суддя Бокова Ю.В., суддя Демідова П.В. 23.09.2021 о 14:59 год., у приміщенні Господарського суду Донецької області, повний текст рішення складено та підписано 04.10.2021) у справі №905/817/17

за позовом Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго”, м. Київ,

до Акціонерного товариства “ДТЕК Донецькі електромережі”, Донецька область, м. Краматорськ,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський”, м. Київ,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виробничо-енергетичного об'єднання “Вітроенергопром”, м. Київ,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Екодонресурс”, Донецька область, Слов'янський район, м. Миколаївка,

про стягнення 2224810919,16 гривень

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/817/17 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Фурсова С.М., суддя Бокова Ю.В., суддя Демідова П.В.) у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” до Акціонерного товариства “ДТЕК Донецькі електромережі” про стягнення 2224810919,16 гривень вартості отриманої та неоплаченої електроенергії відмовлено.

ПАТ “Донбасенерго” звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/817/17 в частині відмови у стягненні коштів, що були недоотримані ПАТ “Донбасенерго” внаслідок порушення АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” умов договору купівлі-продажу електричної енергії №200715-5Д1.2/61 від 20.07.2015 та алгоритму розподілу коштів та стягнути з АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” на користь ПАТ “Донбасенерго” заборгованість за договором купівлі-продажу електричної енергії №200715-5Д1.2/61 від 20.07.2015 у розмірі 6766573,24 грн. Судові витрати по сплаті судового збору заявник просив покласти на АТ “ДТЕК Донецькі електромережі”.

В обґрунтування апеляційної скарги ПАТ “Донбасенерго” посилалось, зокрема, на таке:

- місцевий господарський суд дійшов помилкового висновку про те, що надані позивачем копії фактичних балансів електроенергії Донецької області за період травня 2015 року - лютого 2017 року, складені відокремленим підрозділом “Донбаська електроенергетична система” Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, є неналежними доказами обсягів спожитої відповідачем електричної енергії, оскільки ані Розрахунковий центр, ані Координаційний центр у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №263 не наділені повноваженнями на корегування фактичних фізичних балансів;

- судом першої інстанції необґрунтовано зазначено, що відповідач в умовах незатвердження своєчасно Координаційним центром алгоритму на поточний місяць не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору. Такий висновок, на думку позивача, не відповідає умовам багатостороннього договору та договору купівлі - продажу електричної енергії, що укладений між сторонами, оскільки обов'язок перерахувати кошти у відповідача виникав лише після затвердження алгоритму розподілу коштів на розрахунковий місяць, а відповідно до Правил ринку електричної енергії дія алгоритму розподілу коштів обмежується одним місяцем;

- за період з 01.05.2015 по 28.02.2017 ПАТ “Донбасенерго” відповідно до договору здійснило продаж АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” електричної енергії на загальну суму 2331660836,44 грн. З цієї суми розмір здійснених відповідачем на рахунок позивача оплат складає 106849917,28 грн. Разом з цим, з огляду на специфіку відносин, які виникли в процесі купівлі - продажу електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території вказаний договір містить не характерний порядок оплати купованої електроенергії. Специфіка розрахунків за електричну енергію полягає в тому, що оплата купованої відповідачем електричної енергії здійснюється виключно за рахунок коштів, оплачених споживачами, а відповідальність постачальника електричної енергії виникає у випадку порушення алгоритму розподілу коштів та умов договору;

- місцевим господарським судом не було враховано, що за результатами проведеної судово-економічної експертизи встановлено порушення відповідачем алгоритму розподілу коштів, що призвело до недоотримання позивачем 6766573,24 грн.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 10.11.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПАТ “Донбасенерго” на рішення Господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/817/17, повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 09.12.2021.

19.11.2021 від АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просив залишити рішення без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення (вх.№13437).

09.12.2021 від представника позивача адвоката Житченко О.В надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке обґрунтоване тим, що постійний представник позивача з 08.12.2021 перебуває на самоізоляції у зв'язку виявленням у неї гострої респіраторної хвороби COVID-19, а тому не може бути присутньою у судовому засіданні. До клопотання надані результати досліджень (вх.№14337).

Ухвалою Східного апеляційного господарського від 09.12.2021 розгляд справи відкладено на 24.12.2021.

У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представники відповідача проти вимог апеляційної скарги заперечували та просили залишити її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів та вимог апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 08.05.2015 № 273 затверджено Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла Старобешівська ТЕС ПАТ “Донбасенерго”.

11.06.2015 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України “Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження” від 07.05.2015 № 263 укладено Багатосторонній договір між учасниками ринку еклектичної енергії (далі - Багатосторонній договір), до яких входили позивач і відповідач.

Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і скріплення їх підписів печатками і згідно з частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України його умови застосовуються до відносин між сторонами, що виникли з 01.05.2015. Сторонами цього договору є: (А) суб'єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність по виробництву, передачі, розподілу та постачанню електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (неконтрольована територія), які підписали договір та/або приєдналися до нього; (Б) суб'єкт електроенергетики (його відокремлений підрозділ), який здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на неконтрольованій території (преамбула Багатостороннього договору).

Згідно п.2.1 Багатостороннього договору метою цього договору є врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, придбанням, продажем і споживанням електричної енергії на неконтрольованій території. Договір визначає права, обов'язки і відповідальність сторін цього договору, загальних зборів та Координаційного центру на неконтрольованій території (п. 2.2. Багатостороннього договору).

Відповідно до п. 2.3 Багатостороннього договору , його предметом є:

- визначення принципів, порядку та механізму взаємодії між сторонами договору, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням, купівлею та продажем електричної енергії на неконтрольованій території;

- встановлення правил і порядку функціонування прозорої і справедливої системи комерційних відносин, визначення фінансових зобов'язань сторін договору в процесі виробництва, передачі, розподілу та постачання, купівлі та продажу електричної енергії на неконтрольованій території;

- встановлення порядку формування цін (тарифів) і розрахунків між сторонами цього договору;

- забезпечення умов для використання сторонами договору своїх повноважень виключно для сприяння ефективному виробництву, передачі, розподілу та постачання, купівлі та продажу електричної енергії на неконтрольованій території;

- забезпечення перегляду, впровадження й удосконалення правил, договорів, обумовлених договором таким чином, щоб враховувати та балансувати інтереси сторін договору, а також споживачів електричної енергії, що знаходяться на неконтрольованій території.

Відповідно до умов Багатостороннього договору сторони договору з моменту набрання його чинності зобов'язані:

- продавати всю електричну енергію на ринку електричної енергії відповідно до умов договору та прямих двосторонніх договорів, укладених відповідно до нього. Перелік споживачів, яким відповідний виробник електричної енергії продає електричну енергію за прямими двосторонніми договорами, затверджується Координаційним центром. Виключення може становити (а) різниця перетоків електричної енергії між підконтрольною та непідконтрольною територією; (б) електрична енергія, що споживається для власних цілей електростанції; (в) електроенергія, що використовується споживачами, що безпосередньо під'єднані до шин виробників; (г) електроенергія, вироблена на електростанціях з встановленою потужністю нижче 20 МВт або на електростанціях, в яких загальний відпуск електроенергії складає менше 100 млн.кВт за минулий рік ( п. 2.5.1 Багатостороннього договору);

- укладати двосторонні договори, у тому числі, прямі в порядку та на умовах, передбачених договором (п. 2.5.2 Багатостороннього договору);

- здійснювати покупку та продаж різниці перетоків електроенергії в порядку та на умовах, передбаченою Постановою (п. 2.5.3 Багатостороннього договору).

За змістом пункту 2.6 Багатостороннього договору постачальники здійснюють купівлю електричної енергії у виробників електроенергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж (у точках поставки електричної енергії). Постачальники електричної енергії забезпечують збір платежів від споживачів та їх розподіл у відповідності до алгоритму, передбаченого Правилами ринку.

Відповідно до п. 3.1 Багатостороннього договору усі сторони договору надають свою згоду визнавати і виконувати всі умови цього договору, Правил ринку і інших додатків до Багатостороннього договору.

Згідно п. 4.1 Багатостороннього договору до повноважень загальних зборів відноситься прийняття рішень з таких питань: (4.1.1) обрання Координаційного центру; (4.1.2) внесення змін до договору та додатків до нього за наслідком представлення проекту змін Координаційним центром; (4.1.3) виконання повноважень Координаційного центру з моменту його формування як після підписання договору, так і у випадку виключення одного чи усіх членів Координаційного центру.

У розділі 5 Багатостороннього договору сторони затвердили порядок формування, роботи, а також повноваження Координаційного центру.

Координаційний центр діє на підставі затвердженого ним положення, яке є невід'ємною частиною договору (пункт 5.1. Багатостороннього договору).

Пунктом 5.2 Багатостороннього договору передбачено, що розподіл коштів за електричну енергію здійснюється відповідно до алгоритму, затвердженого Координаційним центром.

До складу Координаційного центру входить по одному представнику від виробників (ЕТГ Донецької області - Зуївської ТЕС, ЕТГ Донецької області - Старобешівської ТЕС, електроенергії з відновлювальних джерел енергії Донецької і Луганської областей), постачальника електроенергії Донецької області, споживачів Донецької і Луганської областей, двоє представників постачальника електроенергії Луганської області, а також один представник Системного оператора без права голосу (п.5.1.1 Багатостороннього договору).

До компетенції Координаційного центру віднесено, зокрема:

- затвердження цін (тарифів) на електричну енергію, що поставляється в межах відповідної неконтрольованої території та між неконтрольованими територіями, на виробництво електричної енергії, на послуги по диспетчеризації, передачі, розподілу та постачанню електричної енергії (п. 5.11.4 Багатостороннього договору);

- здійснення контролю за виконанням сторонами зобов'язань, що передбачені договором (п. 5.11.5 Багатостороннього договору);

- здійснення функцій Розрахункового центра у відповідності з Правилами ринка (підпункт 5.11.9 Багатостороннього договору);

- вирішення інших питань, що стосуються виконання договору (п. 5.11.14 Багатостороннього договору).

Відповідно до п. 5.20 Багатостороннього договору Координаційний центр організовує роботу Розрахункового центру.

До функцій Розрахункового центра при Координаційному центрі відносяться:

- розрахунок цін (тарифів) у відповідності з Правилами ринку (п.5.20.1 Багатостороннього договору);

- розподіл коштів учасників ринка у відповідності з алгоритмом, передбаченим Правилами ринку (п. 5.20.2 Багатостороннього договору);

- інші дії, що покладені на Розрахунковий центр договором, Правилами ринка й іншими додатками до нього (п. 5.20.3 Багатостороннього договору).

Для виконання покладених на нього функцій Розрахунковий центр при Координаційному центрі має право, зокрема, отримувати від сторін цього договору документи та іншу інформацію, необхідну для виконання функцій, що передбачені договором (п. 5.21.1 Багатостороннього договору).

У відповідності до Глави ІІІ Багатостороннього договору відносини між сторонами договору, а також сторонами договору і споживачами регулюються договором, діючими двосторонніми договорами, а також договорами, укладеними на виконання Постанови та умов договору.

Сторони договору у взаєминах між собою та зі споживачами використовують типові та примірні договори, затверджені Координаційним центром і нормативно-правовими актами, в частині, що не суперечить положенням Постанови і договору.

При виконанні договорів, укладених між сторонами договору і споживачами використовуються ціни (тарифи), затверджені Координаційним центром, а також умови про розрахунки, передбачені договором і його додатками.

У випадку наявності або при виникненні будь-яких невідповідностей або протиріч положення договору мають переважну силу над Правилами ринку та іншими додатками (пункт 8.2 Багатостороннього договору).

Згідно п. 9.1 Багатостороннього договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених договором, сторони несуть відповідальність передбачену договором.

Учасник ринку визнається таким, що не виконує зобов'язання, якщо він порушив умови цього договору і не виправив їх протягом 10 робочих днів, якщо інший час не визначений Координаційним центром (п. 9.2 Багатостороннього договору).

Відповідно до п. 11.1 Багатостороннього договору договір укладається з моменту його підписання всіма сторонами на строк до 01.03.2016 і вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо жодна зі сторін договору не заявить про його припинення і таку заяву не буде прийнято загальними зборами по представництву Координаційного центру.

Учасник ринку відповідно до п. 11.2 Багатостороннього договору перестає бути стороною тільки в ступені та при обставинах, визначених у розділах 3 та 9 договору.

На дату підписання договір встановлює повне суцільне розуміння сторонами викладених в ньому положень та має перевагу над усіма попередніми договорами в усній або письмовій формах щодо положень, викладених в цьому договорі (п. 17 Багатостороннього договору).

Багатосторонній договір підписаний всіма учасниками ринка без зауважень.

У додатку 1 до Багатостороннього договору затверджений перелік виробників та постачальників електричної енергії, установки яких (обладнання та/або енергетичне обладнання) знаходяться на неконтрольованій території.

Отже, за Багатостороннім договором позивач є одним з виробників електроенергії на тимчасово неконтрольованій території, в той час як відповідач здійснював діяльність з постачання електричної енергії на території Донецької області.

Додатком №2 до Багатостороннього договору між учасниками Ринку електричної енергії від 11.06.2015 визначені Правила ринку електричної енергії НКТ (далі - Правила)

За змістом наведених правил:

- виробники - енергогенеруючі підприємства теплових електростанцій, гідрогенеруючих станцій, теплоелектроцентралі, вітрові електростанції, блок-станції та інші виробники, що здійснюють продаж електричної енергії у відповідності до умов договору за тарифами, які затверджені Координаційним центром;

- системний оператор - підприємство, що здійснює функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на НКТ, а також формує прогнозні та фактичні баланси споживання та виробництва електроенергії у межах кожної з областей НКТ, графіків навантаження енергогенеруючого устаткування на наступну добу на цих територіях, здійснює передачу магістральними та міждержавними електричними мережами;

- Розрахунковий центр при Координаційному центрі (Розрахунковий центр) - орган, що здійснює розрахунок прогнозної та фактичної середньовагової ціни ринку електричної енергії, тарифів та дотацій, обчислення необхідних платежів за використану та згенеровану електроенергію, а також збір та розподіл коштів за використану електричну енергію в межах кожної з областей НКТ (розділ 1.1 Правил);

Відповідно до п.1.2.2 Правил сторони договору погоджуються, що результати розрахунків програмного та апаратного забезпечення залежать від отримання системним оператором даних з усіх сторін договору, а також від їх повноти та точності. Системний оператор не несе відповідальності за достовірність даних, котрі він отримує від сторін договору та результати розрахунку програмного забезпечення, якщо він діє у відповідності з цими Правилами ринку електричної енергії на НКТ.

Відповідальність за своєчасність надання, повноту та достовірність даних, які визначені цими Правилами ринку електричної енергії НКТ, несе сторона договору, яка надає дані (п. 1.2.3 Правил).

Процедура взаємовідносин між системним оператором та відповідними сторонами договору при реалізації цих Правил регламентується Інструкцією про порядок передачі інформації та здійснення розрахунків у відповідності до розділу 9 цих Правил (п. 1.2.5 Правил)

Згідно п. 2.1.5 Правил відомості, які повинні надавати постачальники: найменування постачальника; точки обліку електричної енергії; наявність АСКУЕ, типи лічильників, клас точності системи обліку електричної енергії; межа балансової належності.

Відповідно до п. 6.3.1 Правил у доповнення до почасових даних вимірювання з метою визначення платежу усі сторони договору повинні направляти Системному оператору за його запитом кінцеві періодичні показники лічильників електричної енергії, виготовленої кожним блоком (кожною електростанцією) та купленою кожним постачальником з використанням наявних лічильників електричної енергії та інших показників виміру.

З метою перевірки достовірності отриманих даних Системний оператор має право перевірки вимірюючого обладнання та системи обліку, які використовуються сторонами договору при зборі даних вимірювання з метою обліку електричної енергії (п. 6.3 Правил).

Згідно п. 8.1 Правил алгоритм розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та Системним оператором - це порядок визначення нормативів (часток), належних вказаним Учасникам ринку, в загальній сумі коштів, що надходять від споживачів в якості оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами).

Норматив розподілу коштів постачальників на розрахунковий місяць розраховується Розрахунковим центром та затверджується Координаційним центром щомісяця. До 25 числа місяця, попереднього розрахунковому місяцю, постачальники надають Розрахунковому центру інформацію щодо прогнозованих обсягів корисного відпуску електроенергії споживачам (додаток 15 до Правил ринку) та фактичних обсягів корисного відпуску електроенергії споживачам (додаток 16 до Правил ринку) із зазначенням обсягів та цін (тарифів) закупівлі електричної енергії поза Ринком електричної енергії (пункти 8.5 та 8.6 Правил).

Відповідно до п. 8.8 Правил з коштів, які надходять від споживачів в якості оплати за електроенергію, послуги поставки та розподілу електричної енергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами), постачальник залишає в своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників. Решта коштів не пізніше 2-х робочих днів повинні бути перераховані виробником в якості оплати за куплену електроенергію та послуги з диспетчеризації (окремо із зазначенням призначенням платежу) у відповідності із нормативами, які розраховуються Розрахунковим центром, затверджуються Координаційним центром та доводяться постачальнику щодня не пізніше 12 годин розрахункового дня (п. 8.9 Правил).

У відповідності до договору та його додатків Системний оператор виконує, зокрема, такі функції пов'язані з проведенням розрахунків: розрахунок заданого графіку та виробництва електроенергії; складання фізичних балансів електроенергії; підготовка звітної документації згідно Правил (п. 9.1.1 Правил).

У відповідності до договору та його додатків Розрахунковий центр виконує, зокрема, такі функції, пов'язані з проведенням розрахунків: збір даних необхідних для проведення розрахунків; розрахунок прогнозної та фактичної середньозваженої ціни ринку, цін купівлі- продажу електроенергії для виробників електроенергії та постачальників електричної енергії; складання балансів електроенергії, купленої та проданої на ринку електроенергії та перетікання електроенергії (п. 9.1.2 Правил).

Згідно з договором, кожний учасник ринку, системний оператор та Розрахунковий центр виконують функції пов'язані із здійсненням розрахунків: надання даних, необхідних для проведення розрахунків; перевірка та підтвердження отриманих від системного оператора та Розрахункового центру результатів розрахунків; участь у процедурах розрахунків у випадках, передбачених Правилами (п. 9.1.3 Правил).

Відповідно до п. 9.6.1 Правил фактичні дані визначаються за показами пристроїв обліку, встановлених в точках обліку. Фактичні дані для проведення розрахунків повинні бути розподілені по розрахунковим періодам, які визначені Правилами ринку, та скориговані з урахуванням розташування лічильника відносно межі ринку НКТ (п. 9.6.2 Правил).

У випадку виникнення спірних питань щодо фактичних даних, кінцеве рішення приймає Системний оператор. У випадку збереження розбіжностей, кінцеве рішення приймає Координаційний центр (п. 9.6.14 Правил).

Пунктом 9.9 Правил визначено процедуру проведення розрахунків платежів.

Розрахунки платежів поділяються на щоденні та звітні за місяць; щоденні розрахунки платежів виконуються Розрахунковим центром на другий день після дня диспетчеризації у відповідності з Правилами ринку; при виявленні протягом розрахункового місця в щоденних розрахунках помилок, Розрахунковий центр не пізніше ніж через 3 робочих дні здійснює перерахунок, який відображається в інформації у день здійснення перерахунку окремим рядком; зазначена інформація надається учасникам договору та Координаційному центру; у випадку виявлення помилки в розрахунках по закінченню розрахунків за звітними даними Розрахунковий центр повідомляє про це Координаційний центр та відповідні сторони договору; перерахунок здійснюється згідно рішення Координаційного центру; розрахунковий центр на підставі підтверджень, отриманих від учасників ринку, проводить остаточні розрахунки за обсягами та вартістю купленої-проданої на ринку до 16-00 10 числа місця, наступного за розрахунковим (п.п. 9.9.1, 9.9.2, 9.9.5, 9.9.6, 9.9.17).

Згідно п. 9.11.2.2 Правил кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, протягом наступного робочого дня повинні бути самостійно розподілені Постачальником у відповідності до Порядку визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць.

У відповідності до рішення Координаційного центру, оформленого протоколом засідання Координаційного центру №1 від 25.06.2015, затверджено типову форму договору купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником; затверджено тарифи, постановлено, що дія цих тарифів розповсюджується на майбутні періоди (липень та далі) до моменту встановлення обґрунтованих тарифів Координаційним центром; зобов'язано учасників ринку у термін до 30.06.2015 відкрити поточні рахунки з метою проведення розрахунків між споживачами та учасниками ринку; з метою підвищення контролю над цільовим використанням коштів, передбачити у відповідних договорах банківського рахунку розкриття банківської таємниці на користь усіх членів Координаційного центру.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання №13 від 23.09.2015, затверджені зміни до типової форми договору між виробником та постачальником; рішення з питання №2 щодо затвердження тарифів на вересень 2015 року не прийнято.

20.07.2015 між ПАТ “Донбасенерго” (виробник) та ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” (зміна назви на АТ “ДТЕК Донецькі електромережі”, постачальник) укладено договір купівлі-продажу електричної енергії №200715-5Д1.2/61 (далі - договір), відповідно умов якого, виробник зобов'язався продавати електричну енергію, вироблену на Старобешівській ТЕС постачальнику, який здійснює діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території Донецької області, в місячних обсягах електроенергії, заданих (визначених) Розрахунковим центом виходячи з місячного балансу електроенергії, а постачальник - купувати електричну енергію та здійснювати її оплату у відповідності до умов даного договору (пункти 1.1 та 1.2 договору).

Згідно п. 2.1 договору виробник продає електричну енергію постачальнику в точці (точках) продажу електричної енергії, а постачальник оплачує виробнику вартість придбаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов даного договору.

Розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 2.3 договору).

Відповідно до п. 3.1.1 договору виробник має право вимагати від постачальника оплату за поставлену електричну енергію в межах коштів, перерахованих постачальнику споживачами у відповідності до алгоритму розподілу грошових коштів, передбачених Багатостороннім договором між учасниками ринка електричної енергії; вимагати компенсацію збитків, спричинених виробнику внаслідок порушення постачальником умов даного договору і законодавства.

Згідно п. 3.4.3 договору постачальник зобов'язався оплачувати згідно з алгоритмом розподілу грошових коштів виробнику вартість фактично придбаної у виробника електричної енергії в порядку, встановленому Багатостороннім договором, і за рахунок коштів, зібраних постачальником від споживачів.

Відповідно до п. 4.1 договору обсяг фактично проданої виробником і придбаної постачальником електричної енергії в розрахунковому місяці визначається Розрахунковим центром при Координаційному центрі в порядку, визначеному Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Згідно п. 5.1 договору тариф на відпущену електричну енергію затверджується відповідно до правил і в порядку, визначених Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Розрахунки за придбану постачальником електроенергію здійснюються грошовими коштами в грошовій (готівковій або безготівковій) формах, або в інших формах, не заборонених законодавством, відповідно до умов Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії, за рахунок коштів, зібраних від споживачів та відповідно до алгоритму розподілу грошових коштів (пункт 5.2. Договору).

Відповідно до пункту 9.1 договору, останній вступає в силу з моменту його підписання сторонами та його умови застосовуються до відносин сторін, які виникли з 01.05.2015. Договір діє протягом строку дії Постанови КМУ № 263 від 07.05.2015. Припинення строку дії договору не звільняє постачальника від оплати фактично отриманої за договором електричної енергії.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 22.07.2015 №7, затверджені основні вимоги до затвердження прогнозного балансу електроенергії, який складається Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; затверджений алгоритм розподілу коштів учасникам ринку на липень місяць 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 31.07.2015 №9, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складений Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; постановлено робочій групі розглянути варіанти коректування алгоритмів розподілу грошових коштів між учасниками ринку в частині зібраних але не розподілених коштів; встановлено на серпень 2015 року тарифи для споживачів та постачальників на постачання та розподіл електричної енергії, тарифи для виробників.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 28.10.2015 №14, затверджено тарифи на електричну енергію за вересень 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 20.11.2015 №15, затверджено тарифи на електричну енергію за жовтень та листопад 2015 року; зобов'язано Координаційний центр прийняти тарифи та алгоритми на грудень 2015 року до кінця листопада 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 07.12.2015 №16, затверджені тарифи на електричну енергію та алгоритми на грудень 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 30.12.2015 №17, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми за січень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 16.02.2016 №18, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми за лютий 2016 року; постановлено створити робочу групу з оптимізації розрахунку тарифів та алгоритмів; строк збору робочої групи - до 17.02.2016.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 25.04.2016 №19, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на березень та квітень 2016 року; відкореговано алгоритм відрахувань в травні - червні між виробниками з урахуванням фактичних платежів за електроенергію та розподілу грошових коштів.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 06.05.2016 №20, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на травень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 14.06.2016 №21, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на червень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 21.07.2016 №22, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на липень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 19.08.2016 №23, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на серпень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 27.09.2016 №24, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на вересень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 31.10.2016 №25, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на жовтень 2016 року; встановлено до 10.11.2016 надати робочій групі розрахунок тарифу на генерацію електроенергії; 15.11.2016 - скликати засідання робочої групи з розгляду прогнозованих тарифів на листопад 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 09.02.2017 №26, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на листопад та грудень 2016 року, січень 2017 року.

15.06.2016 Відокремлений підрозділ “Донбаська електроенергетична система” ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” листом №01-54/1097 направило ПАТ “Донбасенерго” фізичний баланс Донецької області (НКТ) за травень 2015 року - квітень 2016 року.

14.07.2016 Відокремлений підрозділ “Донбаська електроенергетична система” ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” листом №01-54/1238 направило ПАТ “Донбасенерго” фізичний баланс Донецької області (НКТ) за травень, червень 2016 року.

10.10.2016 Відокремлений підрозділ “Донбаська електроенергетична система” ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” листом №01-71-30/1634 повідомила ПАТ “Донбасенерго” про те, що у період з травня 2015 року Донбаська ЕС не зафіксувала випадків порушення Старобешівською ТЕС виконання графіків виробництва електричної потужності, за виключенням аварійних відключень блоків і команд диспетчера на зміну навантаження блоків ТЕС.

04.11.2016 Відокремлений підрозділ “Донбаська електроенергетична система” ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” листом №01-54/1746 направило ПАТ “Донбасенерго” фізичний баланс Донецької області (НКТ) за липень - вересень 2016 року.

ПАТ “Донбасенерго” посилається на те, що за період травень 2015- лютий 2017 ним відпущено відповідачу електричну енергію в обсязі 2220228849 кВтг на загальну суму 2331660836,44 грн., а саме у травні 2015 року - 118559920 кВтг на суму 99590332,80 грн.; червень 2015 року - 111961232 кВтг на суму 94047434,88 грн.; липень 2015 року - 64964684 кВтг на суму 66263977,68 грн.; серпень 2015 року - 81351627 кВтг на суму 91569391,36 грн.; вересень 2015 року - 61447578 кВтг на суму 67004896,96 грн; жовтень 2015 року - 112939377 кВтг на суму 97308567,23 грн; листопад 2015 року - 132837172 кВтг на суму 122470559,10 грн.; грудень 2015 року - 149233320 кВтг на суму 144213111,12 грн; січень 2016 року - 165426065 кВтг на суму 165419447,95 грн; лютий 2016 року - 127106582 кВтг на суму 126445627,78 грн; березень 2016 року - 116237948 кВтг на суму 121770874,32 грн; квітень 2016 року - 90892999 кВтг на суму 96506550,62 грн; травень 2016 року - 110728169 кВтг на суму 111653856,49 грн; червень 2016 року - 85230251 кВтг на суму 88530366,32 грн.; липень 2016 року - 84865295 кВтг на суму 82315941,24 грн.; серпень 2016 року - 57934044 кВтг на суму 59614131,28 грн.; вересень 2016 року - 47753529 кВтг на суму 50760091,19 грн; жовтень 2016 року - 106115056 кВтг на суму 123046774,33 грн.; листопад 2016 року - 80473039 кВтг на суму 92704940,93 грн.; грудень 2016 року - 97434570 кВтг на суму 135020929,73 грн.; січень 2017 року - 101980157 кВтг на суму 138994874,78 грн.; лютий 2017 року - 114756235 кВтг на суму 156408158,05 грн.

Відповідно до довідки ПАТ “Донбасенерго” від 06.04.2017 №01-1.25/00972 про розмір здійснених відповідачем платежів за договором від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61 станом на 01.04.2017 відповідач здійснив оплату за відпущену у період з 01.05.2015 по 28.02.2017 в загальній сумі 106849917,28 грн., а саме: травень 2015 року - 0,00 грн, червень 2015 року - 0,00 грн, липень 2015 року - 10717442,34 грн., серпень 2015 року - 18176514,37 грн., вересень 2015 року - 17140827,82 грн., жовтень 2015 року - 8709551,15 грн, листопад 2015 року - 13421571,76 грн., грудень 2015 року - 16098595,16 грн, січень 2016 року - 3255851,64 грн, лютий 2016 року - 4715626,26 грн., березень 2016 року - 0 грн, квітень 2016 року - 9058664,88 грн., травень 2016 року - 2401222,49 грн., червень 2016 року - 757904,40 грн., липень 2016 року - 1016935,60 грн., серпень 2016 року - 324879,64 грн., вересень 2016 року - 158661,88 грн., жовтень 2016 року - 220820,83 грн., листопад 2016 року - 185985,89 грн. грудень 2016 року - 122777,00 грн., січень 2017 року - 292527,16 грн., лютий 2017 року - 73557,01 грн.

15.11.2016 ПАТ “Донбасенерго” звернулось до відповідача з вимогою №01-1.1/03098 щодо підписання актів приймання - передачі електроенергії за період травень 2015 - квітень 2016.

17.03.2017 відповідач листом №52юр-89/17 звернувся до ПАТ “Донбасенерго”, в якому повідомив, що за наслідком протиправних дій невідомих осіб, що здійснюють блокування діяльності товариства, у тому числі заборону продажу майна, продукції, відчуження грошових коштів, товариство позбавлене можливості здійснювати виробничу, фінансово-господарську діяльність, тому не може здійснювати виконання взятих на себе зобов'язань за договором від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61.

27.03.2017 ПАТ “Донбасенерго” звернулось до відповідача з вимогою №01-1.1/00855, в якій просило підписати акти приймання-передачі електроенергії, переданої позивачем у період травень 2016 по лютий 2017.

30.03.2017 ПАТ “Донбасенерго” звернулось до відповідача з вимогою №01-1.1/00886 про сплату заборгованості, в якій вимагало сплатити заборгованість у сумі 2224810919,16 грн.

07.04.2017 ПАТ “Донбасенерго” звернулось до відповідача з листом №01-1.3/00991, в якому на лист відповідача від 17.03.2017 №52юр-89/17 повідомило про неможливість виконання взятих на себе зобов'язань за договором від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61.

11.04.2017 ПАТ “Донбасенерго” звернулося з позовною заявою про стягнення з ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на свою користь 2224810919,16 грн. вартості отриманої та неоплаченої електроенергії за період травень 2015- лютий 2017.

В обґрунтування позовних вимог ПАТ “Донбасенерго” зазначало таке.

Позивач внаслідок виконання команд диспетчера в період травень 2015 - лютий 2017 здійснював виробництво та відпуск електричної енергії на НКТ. Розподіл електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території здійснюється таким чином. Енергетичне обладнання Старобешівської ТЕС безпосередньо приєднано до електричних мереж відокремленого підрозділу ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» - «Донбаська електроенергетична система», а також до мереж ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі». При цьому електричні мережі всіх постачальників та мережі ВП «НЕК «Укренерго» «Донбаська електроенергетична система» взаємопов'язані між собою. Таким чином, електроенергія відпускається Старобешівською ТЕС в мережі ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» та «Донбаська електроенергетична система» і частина електроенергії транзитом потрапляє до мереж всіх інших постачальників, у т.ч. і до мереж відповідача. Тобто електроенергія, відпущена Старобешівською ТЕС, розподіляється між усіма постачальниками електричної енергії пропорційно частці кожного постачальника у загальній кількості електроенергії отриманої всіма постачальниками.

Позивач посилається на те, що відповідач отримав у власні електричні мережі електроенергію, яка вироблена позивачем на тимчасово неконтрольованій території, що підтверджується фізичними балансами електроенергії, які складені ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», здійснив її розподіл та постачання споживачам.

Так, позивач зазначає, що кількість електроенергії, відпущеної ним та отриманої відповідачем складає 2220228849 кВтг, а вартість електроенергії складає 2331660836,44 грн. Однак, відповідач у відповідності до затвердженого Координаційним центром алгоритму розподілу коштів, здійснив платежі на загальну суму 106849917,28 грн. Внаслідок чого заборгованість за отриману в період травень 2015 - лютий 2017 та неоплачену електроенергію складає 2224810919,16 грн.

З метою підтвердження обґрунтованості та правильності розрахунку позивачем надано Технічний висновок з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ “Донбасенерго” (Старобешівська ТЕС) постачальнику ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”, зроблений ДП “ДОНОРГРЕС” (державне підприємство, засновником якого є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України). Згідно Технічного висновку ДП “ДОНОРГРЕС”, застосований ПАТ “Донбасенерго” підхід (принцип) розрахунку обсягу електричної енергії, виробленої Старобешівською ТЕС на неконтрольованій території, що поступила в електричні мережі ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” в період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно, є правильним; розрахунок кількості електричної енергії, що поступила в електричні мережі ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” в період травень 2015 року - лютий 2017 року від виробника ПАТ “Донбасенерго” Старобешівської ТЕС, є технічно обґрунтованим і зробленим вірно; зменшення виробництва електроенергії на НКТ (у тому числі і Старобешівською ТЕС ПАТ “Донбасенерго”) не призведе до припинення надходження електроенергії в електричні мережі ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”, розташовані на НКТ.

Позивач зазначав, що відповідач в порушення умов п. 9.9.11 Правил ринку електричної енергії НКТ, пп.3.4.4. та 4.2. двостороннього договору, ст. 526, 655, 629, ЦК України не прийняв виконання позивачем зобов'язання з передачі електричної енергії та не надав позивачеві акти приймання-передачі електричної енергії.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач зазначає, що обґрунтовуючи позовні вимоги позивач не враховує порядок здійснення платежів за відпущену електроенергію, який передбачений Багатостороннім договором та положеннями договору, укладеного між позивачем та відповідачем. При цьому, відповідач фактично посилається на неправильне тлумачення позивачем умов Багатостороннього договору та Правил ринку електричної енергії НКТ в частині застосування алгоритму розподілу грошових коштів (за нормативом відрахувань до надходжень розрахункового (поточного) місяця).

АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” зазначає, що у відповідності до Правил ринку електричної енергії НКТ, обов'язки постачальника за договором обмежуються лише обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором. Дотримання відповідачем порядку розподілу коштів згідно з Порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць, забезпечується відповідно до договору про надання послуг «Моніторинг» за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет - Банкінг» №261138584 від 20.08.2015, укладеного між ПАТ «Перший український міжнародний банк» та всіма учасниками ринку електричної енергії на НКТ, включаючи позивача.

Відповідач стверджує, що на виконання своїх зобов'язань за Багатостороннім договором та договором купівлі-продажу електроенергії, ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” здійснювало платежі шляхом спрямування коштів, які надходили на його рахунок від споживачів, як оплата за електроенергію, вартість фактично купленої у ПАТ “Донбасенерго” електроенергії у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором.

Крім того, з балансів, наданих позивачем в якості доказу на підтвердження обсягів відпущеної електроенергії в мережі відповідача, не можливо встановити, який обсяг електроенергії відпущено конкретним виробником конкретному постачальнику, а відтак баланси не можуть бути доказом на підтвердження позовних вимог.

В свою чергу позивач посилається на те, що фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені Донбаською електроенергетичною системою, є єдиним належним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ. Визначення обсягів електроенергії, поставленої позивачем та купленої відповідачем, здійснюється на підставі даних таких фактичних фізичних балансів електроенергії НКТ розрахунковим шляхом.

Крім того, позивач вважає безпідставним твердження відповідача, що обов'язок оплачувати електричну енергію обмежується обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, що надходять на його рахунок від споживачів у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором.

За твердженням позивача такий висновок відповідача ґрунтується на невірному тлумаченні законодавства України, умов Багатостороннього договору та двостороннього договору купівлі - продажу електроенергії. Позивач зазначає, що алгоритм розподілу грошових коштів - це математична формула, яка визначає, яку частку коштів з коштів, що надійшли від споживачів, кожен постачальник має перераховувати щодня кожному з виробників електричної енергії, а також ДП «НЕК «Укренерго» пропорційно обсягам виробленої ними електроенергії з коштів, що надійшли в оплату за куплену електроенергію від споживачів. При цьому алгоритм розподілу грошових коштів може бути застосований лише до певної бази, від якої відраховується норматив перерахувань кожному виробнику - такою базою можуть бути лише кошти, що фактично надійшли постачальнику від споживачів в оплату за електроенергію. Тобто, алгоритм розподілу коштів визначає зобов'язання кожного постачальника, в тому числі відповідача, яким чином (в якій частці) здійснювати перерахування виробникам електроенергії коштів з загального розміру коштів, що надійшли від споживачів в оплату за поставлену їм електроенергію. При цьому, ні багатосторонній договір, ні двосторонній договір купівлі - продажу не містить положень про обмеження обов'язку постачальників щодо здійснення оплати купленої електроенергії. Отже відповідач зобов'язаний сплатити повну вартість купленої у позивача електроенергії.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.11.2017 призначено у справі № 905/817/17 судову експертизу. На вирішення експерту було поставлено такі питання:

1. Який розмір грошових коштів надійшов на усі банківські рахунки ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” як оплата за електроенергію, спожиту на тимчасово неконтрольованій території в період з 01.05.2015р. по 28.04.2017р. (у розрізі кожного споживача помісячно)?

Надходження за період до 10.04.2017р. включно та після 10.04.2017р. визначити окремо.

2. Чи відображено в бухгалтерському обліку ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” операції з оплати за спожиту електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015р. по 28.02.2017р. в іншій, ніж грошова формі (з помісячною розбивкою)? Якщо так, який обсяг відповідних оплат?

Надходження за період до 10.04.2017р. включно та після 28.02.2017р. визначити окремо.

3. Визначити суму грошових коштів, яка мала бути перерахована ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на користь ПАТ “Донбасенерго” за період з 01.05.2015р. по 28.02.2017р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритмом розподілу грошових коштів (із врахуванням оплат у грошовій та іншій, ніж грошова формі)?

4. Визначити суму грошових коштів, яка мала б бути перерахована ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на користь ПАТ “Донбасенерго” за період з 01.05.2015р. по 28.02.2017р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритмом розподілу грошових коштів у разі 100% надходження коштів від споживачів ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”?

5. Чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”, перераховані ПАТ “Донбасенерго”, встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні, то який розмір відхилень?

Зобов'язано експерта, у разі виявлення під час проведення експертизи фактів та обставин, які мають значення для справи, але стосовно яких не були поставлені питання, висвітлити їх у висновку експерта.

Відповідно до висновку експерта № 1526 від 25.10.2019:

- по першому питанню - в обсязі наданих документів загальна сума зарахування коштів від споживачів на банківські рахунки ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” як оплата за електроенергію, спожиту на тимчасово неконтрольованій території в період з 01.05.2015 по 28.04.2017 (за вирахуванням фактично здійснених повернень помилково перерахованих коштів) протягом липня 2015 року - березня 2017 року підтверджується документально в розмірі 356432768,07 гривень (без частини виписок за липень 2015 року, які відсутні в матеріалах справи). З урахуванням даних Інформації про надходження коштів на рахунки АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” від споживачів НКТ в липні 2015 року, загальна сума надходжень від споживачів склала 363031195,21 гривень (356432768,07 гривень + 6598427,14 гривень). Надходження коштів від споживачів після 10.04.2017 відсутні.

- по другому питанню - у зв'язку з ненаданням до дослідження ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” актів заліку зустрічних вимог в рахунок погашення заборгованості за спожиту електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території, витягів з відомостей аналітичного обліку, картки рахунків по рахунках 361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями та платниками”, 377 “Розрахунки з іншими дебіторами”, 681 “Розрахунки за авансами одержаними” щодо операцій з постачання та оплати електроенергії, в тому числі за споживачами на тимчасово неконтрольованій території, із зазначенням кореспондуючих рахунків дебетового та кредитового оборотів (розгорнутих, у розрізі кожного споживача, з наведенням реквізитів первинних документів, дат та кількісних і вартісних показників) помісячно за період травень 2015 року - 28.04.2017, експертам не надається можливим дослідити чи відображено в бухгалтерському обліку ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” операції з оплати за спожиту електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015 по 28.02.2017 в іншій, ніж грошова формі.

- по третьому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів, підтверджується документально загальна сума перерахування ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” коштів на рахунок ПАТ “Донбасенерго” протягом липня 2015 року - лютого 2017 року в розмірі 98692575,24 гривень. З урахуванням даних ПАТ “Донбасенерго”, АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” щодо надходження коштів в липні 2015 року, загальна сума сплати ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на рахунок ПАТ “Донбасенерго” склала 106849917,28 гривень.

Дослідження відповідності суми грошових коштів, що мала бути перерахована ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на користь ПАТ “Донбасенерго” за період з 01.05.2015 по 28.02.2017 згідно встановленого Координаційним центром алгоритмом розподілу грошових коштів, фактично перерахованій сумі грошових коштів, та дотримання алгоритму розподілу грошових коштів, експертами проведено виходячи з двох варіантів:

- за першим варіантом дослідження дотримання алгоритму розподілу грошових коштів, що виконано виходячи з приписів статей 15, 23 Закону України “Про електроенергетику”, ПКУ від 07.05.2015 №263 “Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження”, умов Багатостороннього договору та Договору купівлі-продажу електричної енергії №200715-5Д1.2/61 від 20.07.2015, із застосуванням встановленого Координаційним центром нормативом відрахувань до надходжень розрахункового (поточного) місяця, експертам виявляється можливим документально обґрунтувати загальну суму грошових коштів, яка підлягає перерахуванню ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на користь ПАТ “Донбасенерго” за період з 01.05.2015 по 28.02.2017 згідно встановленого Координаційним центром алгоритмом розподілу грошових коштів в сумі 113616490,52 гривень (з урахуванням надходження та перерахування коштів в липні 2015 року згідно даних Сторін, виписки по яких відсутні в матеріалах справи, але підтверджені довідками). Розмір відхилень сум фактично перерахованих коштів ПАТ “Донбасенерго” від сум визначених за результатами дослідження із застосуванням Алгоритму розподілу грошових коштів, становить (-) 6766573,24 гривень (106849917,28 - 113616490,52);

- за другим варіантом дослідження, який передбачає дослідження розподілу ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” коштів, які надійшли на рахунки ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” від споживачів, які знаходяться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, із застосуванням Алгоритмів розподілу у відповідності до зазначеного у призначенні платежу місяця, що зазначений у банківських виписках, експертами встановлено, що часткова сума належної частини, яка підлягала перерахуванню ПАТ “Донбасенерго” із застосуванням алгоритму, що затверджений Координаційним центром на місяць, на підставі призначення платежу в банківських виписках, склала 85704025,87 гривень за коштами, які надходили від споживачів протягом травня 2015 року - лютого 2017 року - 85703970,02 гривень) без урахування нерозподіленої при дослідженні суми надходжень коштів від споживачів без зазначення в призначенні платежу місяця за який здійснюється оплата, або зазначення тривалого періоду (більше місяця) в сумі 72815353,21 гривень (з яких протягом травня 2015 року - лютого 2017 року - 72815353,21 гривень).

Довідково: У разі застосування алгоритму розподілу коштів, що затверджений на відповідний місяць зарахування коштів до сум надходження коштів від споживачів на загальну суму 72815353,21 гривень, у призначеннях платежу яких не зазначено місяць, за який здійснюється оплата, або зазначено тривалий період часу, загальна сума належної частки ПАТ “Донбасенерго” складає 109522353,44 гривень (з яких 23818327,57 гривень. розподіл за алгоритмом поточного місяця нерозподілених сум зарахувань без зазначення платежу, або зазначення тривалого періоду). Розбіжності між фактичним перерахуванням належної частки ПАТ “Донбасенерго” та встановленим з урахуванням розподілу нерозподіленої суми зарахувань без зазначення конкретного місяця платежу від споживачів, складає до збільшення на суму 2672436,16 гривень.

У зв'язку із наданням на дослідження ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” додаткових матеріалів не у повному обсязі експертам не виявляється можливим документально обґрунтувати суму оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у іншій формі ніж грошова та дослідити застосування алгоритму розподілу до цих коштів;

- по четвертому питанню - у зв'язку з ненаданням узгоджених між ПАТ “Донбасенерго” та ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” актів приймання-передачі електричної енергії та актів звірки взаємних розрахунків за кожен розрахунковий місяць протягом травня 2015 року - лютого 2017 року, відсутності інформації щодо кількості та вартості спожитої електричної енергії споживачами ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на тимчасово неконтрольованій території, та відповідних розрахунків заборгованості окремо за кожним споживачем ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на тимчасово неконтрольованій території (окремо за кожним місяцем), дослідити суму грошових коштів, яка мала б бути перерахована ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” на користь ПАТ “Донбасенерго” за період з 01.05.2015 по 28.02.2017, згідно встановленого Координаційним центром алгоритмом розподілу грошових коштів у разі 100% надходження коштів від споживачів ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”, не надається за можливе;

- по п'ятому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів, алгоритм розподілу грошових коштів, а саме обсяги розподілу коштів ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”, що отримані на рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ “Першій український міжнародний банк” (за вирахуванням здійснених повернень, помилково перерахованих коштів) та перераховані ПАТ “Донбасенерго”, частково не відповідають встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань. Докладно у Висновку за питанням № 3 та в Дослідницькій частині.

За результатами проведення судової експертизи, відповідач зазначав, що саме другий варіант дослідження здійснено у відповідності до положень постанови КМУ №263 та Правил ринку електроенергії НКТ. За твердженням відповідача, порядок розподілу коштів між учасниками ринку визначається алгоритмом, який формується відповідно до Правил ринку та затверджується Координаційним центром на кожний окремий платіжний період (місяць).

Проте, відповідач вважає, що до періодів, в яких алгоритм був затверджений в кінці розрахункового періоду або в наступному за розрахунковим, мав бути застосований алгоритм за попередній період.

За результатами власного розрахунку відповідачем встановлено відхилення суми фактично перерахованих коштів позивачу від суми, яка мала бути перерахована за алгоритмом, який діяв у розрахунковому періоді у сумі 447654,28 грн. Тобто, за розрахунком відповідача, він перерахував більшу суму, аніж мав перерахувати за алгоритмом, який діяв у розрахунковому періоді.

Позивач, в свою чергу, вважає помилковим дотримання відповідачем алгоритму розподілу грошових коштів у відповідності до зазначеного у призначенні платежу місяця, вказуючи, що Правила ринку передбачають, що всі кошти, що надійшли від споживачів постачальнику і залишились після отримання останнім належної йому частки, розподіляються цим постачальником за нормативом, що діє на день перерахування коштів, а не за нормативом, визначеним на підставі вказаного в платіжному дорученні призначення платежу. Зокрема, пункти 8.8, 8.9 Правил ринку вказують на те, що в будь-якому випадку Постачальник повинен застосовувати поточний (встановлений на момент перерахування) норматив, і не передбачає застосування нормативів, що були встановлені для попередніх періодів (місяць, два чи більше назад) в залежності від призначення платежу, вказаного споживачем. Вказаний висновок підтверджується також тим, що відповідно до пункту 8.10 Правил ринку норматив Виробника за продану електроенергію розраховується на кожен розрахунковий день за наведеною в цьому пункті за формулою.

Отже, підсумовуючи позивач зазначив, що при застосуванні алгоритму, який затверджений Координаційним центром, виходячи з приписів ст. 15, 23 Закону України «Про електроенергетику», постанови КМУ від 07.05.2015 №263, умов Багатостороннього договору та додаткам до нього, а також договору купівлі - продажу електричної енергії №200715-5Д1.2/61 від 20.07.2015 ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” порушував алгоритм розподілу коштів, внаслідок чого ПАТ “Донбасенерго” недоотримало 6766573,24 грн.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з такого:

- Правилами ринку електричної енергії на постачальника покладений обов'язок розподілу коштів, які надходять від споживачів електричної енергії. При цьому, за договором від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61, такий постачальник обмежується лише обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів, як оплата за електричну енергію. Послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором;

- з аналізу умов Багатостороннього договору, Правил ринку електричної енергії та двостороннього договору купівлі-продажу слідує, що сторони визначили певну послідовність дій щодо поставки електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, однак базові домовленості сторін не були реалізовані сторонами правочину у повному обсязі;

- в умовах не здійснення своєчасного затвердження алгоритму розподілу коштів на поточний місяць, відповідач не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору, оскільки сторони не врегулювали такі особливості виконання договору, а відповідач мав обов'язок щодо негайного розподілу коштів що надходять від споживачів; утримання відповідачем грошових коштів до моменту затвердження Координаційним центром відповідного алгоритму мало б наслідком порушення ним умов договору;

- доводи позивача про те, що визначена у п.8.10. Правил ринку формула передбачає, що норматив (частка) перерахування коштів виробнику коригується (зменшується) пропорційно до суми платежів, що фактично були здійснені такому виробнику в позаминулому місяці не відповідає фактичним обставинам, оскільки має місце певна міра бездіяльності всіх учасників багатостороннього договору щодо своєчасного встановлення алгоритму розподілу коштів;

- відповідач не може вважатися таким, що діяв на користь власних інтересів, оскільки останній після проведення розподілу коштів залишав у своєму розпорядженні виключно суму коштів, яка за пунктом 5.2 Договору є платою його послуги; решта коштів розподілялась між іншими виробниками електричної енергії (в тому числі позивачем). При цьому, незалежно від показників алгоритму розподілу коштів між виробниками електричної енергії, сума яка належить відповідачеві, як оплата його послуг, є незмінною у відсотковому значенні;

- враховуючи положення пп.9.1.2 п.9.1 Правил ринку електричної енергії на НКТ, п. 4 двостороннього договору купівлі-продажу, а також те, що в матеріалах справи відсутні відомості Розрахункового центру при Координаційному центрі про обсяги проданої позивачем електричної енергії відповідачеві у спірний період, суд позбавлений можливості достеменно встановити обсяг поставленої електричної енергії у період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно;

- позивач мав можливість самостійно здійснювати контроль за дотриманням відповідачем умов Правил ринка, правильністю (в його розумінні) застосування алгоритму розподілу коштів. Проте, матеріали справи не містять доказів направлення до Координаційного центру будь-яких повідомлень про факт порушення іншим учасником ринку (у тому числі відповідачем) договірних зобов'язань із зазначенням, в чому таке порушення полягає. За відсутності виявленого Координаційним центром порушення застосування алгоритму, відсутності коригувань з боку Розрахункового центра не можна вважати наявними будь-які підстави для стягнення коштів з відповідача.

Надаючи власну правову кваліфікацію обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.

Предметом апеляційного перегляду є спір щодо наявності правових підстав для стягнення виробником електричної енергії з постачальника електричної енергії нерозподілених грошових коштів за отриману електричну енергію, що виробляється на тимчасово непідконтрольній території, за наслідками взятих на себе зобов'язань за Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії та двостороннім договором купівлі-продажу електричної енергії.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що сторонами спору не заперечується факт продажу позивачем відповідачу електричної енергії для її подальшого постачання споживачам, у сторін не має суперечок щодо сум, які фактично надходили на рахунки відповідача та, які підлягали розподілу, однак спірним питанням для сторін є алгоритм розподілу цих коштів.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства , але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.

Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, а відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною першою статті 173 ГК України установлено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (частина перша статті 174 ГК України).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263 “Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження” встановлено, що купівля та продаж з 01.05.2015 електричної енергії, переміщеної з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі неконтрольована територія), на іншу територію України (далі контрольована територія) та/або з контрольованої території на неконтрольовану територію (далі різниця перетоків електричної енергії), здійснюється на контрольованій території оптовим постачальником електричної енергії та на неконтрольованій території суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво електричної енергії на електроустановках, розташованих на неконтрольованій території та визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості (далі виробники електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або публічним акціонерним товариством ДТЕК Донецькобленерго у Донецькій області.

Відповідно до п.2 вказаної Постанови електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території (далі багатосторонній договір).

Положеннями п.4 наведеної Постанови встановлено, що порядок, механізм та принципи взаємодії суб'єктів електроенергетики, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості “Про затвердження переліку виробників електричної енергії” №273 від 08.05.2015 затверджений Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла і ВП Старобешівська ТЕС ПАТ “Донбасенерго”.

Як встановлено судом, Багатостороннім договором від 11.06.2015, укладеним, у тому числі, між сторонами спору, передбачено, що постачальники здійснюють купівлю електричної енергії у Виробників електроенергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж (у місцях поставки електричної енергії).

З наведеного вбачається, що позивач і відповідач у даній справі є учасниками ринку електричної енергії, сторонами Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015 та надали свою згоду визнавати і виконувати всі умови Багатостороннього договору, Правил ринку і інших додатків до Багатостороннього договору.

У розумінні положень наведеного Багатостороннього договору постачальники електричної енергії забезпечують збір платежів від споживачів та їх розподіл у відповідності до алгоритму, передбаченого Правилами ринку.

Порядок розподілу отриманих від споживачів платежів регламентується Правилами ринку електричної енергії на НКТ, які є додатком № 2 до Багатостороннього договору від 11.06.2015, його невід'ємною частиною, та якими в цілому визначається механізм функціонування ринку електричної енергії в частині надання даних, розподілу навантажень між генеруючими джерелами, формування середньозваженої ціни ринку електричної енергії, цін і тарифів постачальників, алгоритм розподілу і перерахування коштів на ринку електричної енергії на НКТ.

Алгоритм розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками і системним оператором у розумінні положень п. 8.1. Правил ринку електричної енергії являє собою порядок визначення нормативів (часток), належних вказаним учасникам ринку, в загальній сумі коштів, які надходять від споживачів, в рахунок оплати за електричну енергію, послуги з постачання і розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників по прямим договорам).

При цьому, відповідно до п.8.10 наведених Правил, норматив (частка) конкретного виробника за продану електроенергію на розрахунковий день розраховується за формулою, де одним із значень є товарна продукція конкретного виробника.

Тобто, для визначення нормативу (частки), належної кожному виробнику, Координаційний центр виходив з обсягу виробленої кожним з виробників електроенергії в кожному місяці.

Таким чином, Правилами ринку електричної енергії, які є невід'ємною частиною Багатостороннього договору, на відповідача, як на постачальника електричної енергії, покладений обов'язок розподілу коштів, що, з урахуванням умов договору від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61, обмежується обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на рахунок постачальника від споживачів як оплата за отриману електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, визначеній Алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором.

У розумінні положень п. 3.1.1. наведеного двостороннього договору виробник має право вимагати від постачальника оплату за поставлену електричну енергію в межах коштів, перерахованих постачальнику споживачами у відповідності з алгоритмом розподілу грошових коштів, передбачених Багатостороннім договором між учасниками ринка електричної енергії.

Зміст наведених положень свідчить, що право виробника вимагати від постачальника електричної енергії оплати за поставлений енергоресурс обмежене обсягом проведених споживачами постачальнику оплат, яке кореспондується з обов'язком такого постачальника здійснювати розподіл отриманих коштів у відповідності до встановленого уповноваженим органом алгоритму.

Колегія суддів звертає увагу, що за твердженням позивача вартість отриманої та не сплаченої електроенергії (згідно позовних вимог) становить 2224810919,16 грн.

Разом з цим, судово-економічною комісійною експертизою в межах наданих на дослідження документів було встановлено, що загальна сума надходжень від споживачів НКТ на рахунки ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” склала 363031195,21 грн..

Отже, відповідач, навіть за умови стовідсоткового перерахування отриманих від споживачів коштів позивачеві, не мав об'єктивної можливості провести повну оплату за відпущену електричну енергію у визначеному позивачем обсязі.

Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, з аналізу умов Багатостороннього договору, Правил ринку та двостороннього договору купівлі-продажу від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61 вбачається, що учасники ринку визначили певну послідовність дій щодо поставки електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також порядок проведення оплати електроенергії.

Вказані дії пов'язані зі своєчасністю визначення обсягів поставки електричної енергії, надходження коштів від споживачів, затвердження алгоритму розподілу коштів та розподілом отриманих постачальником від споживачів коштів як порядку належного виконання сторонами правовідносин взятих на себе зобов'язань.

Водночас, сторонами спору та іншими учасниками Багатостороннього договору від 11.05.2015 покладені на них обов'язки було реалізовано не у повному обсязі.

Так, рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом від 25.06.2015 № 1, по питанню № 8 порядку денного прийнято одноголосно рішення щодо зобов'язання учасників ринку в термін до 30.06.2015 відкрити поточні рахунки з метою проведення розрахунків між споживачами та учасниками ринку та затвердити тарифи для учасників ринку та споживачів в Донецькій області на період травень-червень 2015 року. Встановлено, що дія затверджених договорів розповсюджується на майбутні періоди (липень та надалі) до моменту встановлення обґрунтованих тарифів Координаційним центром.

При цьому, зі змісту питання №5, винесеного на розгляд Координаційного центру, предметом якого є встановлення тарифів на травень-червень 2015 року вбачається, що пропозиція затвердження тарифів для учасників ринку електричної енергії зумовлена необхідністю компенсації видатків від встановлених тарифів в тарифах майбутніх періодів поточного року.

Протоколом Координаційного центру № 6 від 15.07.2015 було затверджено алгоритми на травень та червень 2015 року. Алгоритм Старобешівської ТЕС на травень 2015 року встановлено 46,08 %, на червень 2015 року - 44,06 %.

Отже, кошти за спожиту у травні 2015 року електричну енергію могли надходити на рахунок відповідача лише з липня 2015 року. За відсутності встановленого тарифу на електричну енергію кошти від споживачів також не могли надходити й за прямими договорами поставки раніше вказаного строку.

Поряд із зазначеним, рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання від 22.07.2015 №7, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складений Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; затверджений Алгоритм розподілу коштів учасникам ринку на липень 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання від 31.07.2015 №9, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складений Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; постановлено робочій групі розглянути варіанти коректування алгоритмів розподілу грошових коштів між учасниками ринку в частині зібраних, але не розподілених коштів; встановлено на серпень 2015 року тарифи для споживачів та постачальників на постачання та розподіл електричної енергії, тарифи для виробників.

З наведеного вбачається, що станом на дату затвердження першого алгоритму вже мав місце дисбаланс між поставками електричної енергії та, відповідно, проведенням оплат. Аналогічні випадки мали місце і в інших періодах постачання, що фактично не заперечується сторонами.

Системний аналіз умов Багатостороннього договору від 11.05.2015, Правил ринку електричної енергії, двостороннього договору купівлі-продажу електричної енергії, укладеного між сторонами спору, свідчить, що останні дійсно не передбачають чіткого порядку розподілу коштів, які надходять від споживачів в рахунок погашення заборгованості за минулі періоди, а також порядок дій постачальника за відсутності своєчасно затвердженого алгоритму.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зауважити на тому, що відповідно до статті 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Так, за змістом підпункту 9.11.2.2 пункту 9.11.2 Багатостороннього договору від 11.06.2015, сторонами якого є, у тому числі, позивач та відповідач, кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, протягом наступного робочого дня повинні бути самостійного розподілені постачальником у відповідності з Порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місць.

Разом з тим, умовами пунктів 9.1, 9.2 Правил ринку електричної енергії, які є додатком до Багатостороннього договору від 11.06.2015, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених договором, сторони несуть відповідальність передбачену договором. Учасник ринку визнається таким, що не виконує зобов'язання, якщо він порушив умови цього Договору і не виправив їх протягом 10 робочих днів, якщо інше не визначено Координаційним центром.

Вказане свідчить про те, що утримання відповідачем грошових коштів до моменту затвердження Координаційним центром відповідного алгоритму мало б наслідком порушення ним умов Багатостороннього договору та виникнення обставин настання негативних наслідків, тому саме на виконання договірних зобов'язань та недопущення випадків їх порушення, керуючись вказаним вище розумінням порядку застосування алгоритму розподілу грошових коштів, діяв відповідач.

З огляду на встановлені вище обставини, у тому числі застосування відповідачем алгоритму розподілу коштів попереднього місяця в умовах незатвердження Координаційним центром алгоритму на поточний місяць, та здійснення відповідачем розподілу отриманих від споживачів коштів за куповану електричну енергію, останній не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору, беручи до уваги його обов'язок щодо своєчасного розподілу коштів, що надходять від споживачів.

Також, як вірно зауважено місцевим господарським судом, відповідач не може вважатися таким, що діяв на користь власних інтересів, оскільки після проведення розподілу коштів залишав у своєму розпорядженні виключно суму коштів, визначену п. 5.2 договору, яка є оплатою його послуги. Решта коштів розподілялась між іншими виробниками електричної енергії (в тому числі позивачем).

У зв'язку з викладеним є безпідставним посилання заявника апеляційної скарги на висновки судово-економічної експертизи, за результатами якої встановлено порушення відповідачем алгоритму розподілу коштів, що призвело до недоотримання позивачем 6766573,24 грн., оскільки експертом застосовувався алгоритм (в тому числі затверджений пізніше) того місяця, в якому надійшли кошти на рахунок відповідача від споживачів.

З метою контролю дотримання постачальниками порядку розподілу коштів між учасниками ринку та ПАТ “Перший український міжнародний банк” був укладений договір про надання послуг “Моніторинг” за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків “Інтернет-Банкінг” від 20.08.2015 №261138584, за умовами якого банк зобов'язався надати клієнтам послуги з користування системою дистанційного обслуговування рахунків “Інтернет-Банкінг”), відкритих в Банку в національній валюті України - гривні та визначених в п. 3.4. цього договору, які включають послуги з інформування Клієнтів щодо операцій по рахунках Клієнтів та про стан цих рахунків через систему “Інтернет-Банкінг” у відповідності до законодавства України та на умовах, визначених цим Договором.

Підписанням цього договору кожний Клієнт без винятку надає Банку дозвіл/згоду на розкриття іншим Клієнтам інформації з використанням системи “Інтернет-Банкінг” щодо операцій та залишків коштів на рахунках, відкритих ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” (пункт 3.4).

Наведене свідчить про те, що представникам всіх учасників ринку була надана технічна можливість відслідковувати весь обіг грошових коштів, які надходили на рахунки постачальників від споживачів, а в подальшому розподілялись між всіма учасниками ринку, та контролювати правильність застосування алгоритму постачальниками, тому позивач мав можливість самостійно здійснювати контроль за дотриманням відповідачем умов Правил ринку, а також застосування алгоритму розподілу коштів.

Водночас, матеріали справи не містять доказів звернень або направлень до Координаційного центру будь-яких повідомлень про факт порушення учасником ринку договірних зобов'язань із зазначенням в чому таке порушення полягає, як і доказів притягнення Координаційним центром такого учасника до відповідальності в узгодження з п.9.3. Багатостороннього договору та в межах наявної компетенції.

У відповідності до пункту 5.20 Багатостороннього договору Координаційний центр організовує роботу Розрахункового центру.

Зокрема, пунктом 1 Багатостороннього договору передбачено, що Розрахунковий центр - орган (суб'єкт), який здійснює розрахунок прогнозованої і фактично середньозваженої ціни ринку електричної енергії, тарифів, дотацій, розрахунок необхідних платежів за спожиту і згенеровану електроенергію в межах НКТ.

Пунктом 9.1.2 Правил ринку регламентується, що Розрахунковий центр виконує наступні функції, пов'язані з проведенням розрахунків: збір даних, необхідних для проведення розрахунків; розрахунок прогнозованої і фактичної середньозважених цін ринку, цін купівлі-продажу електроенергії для Виробників і Постачальників електричної енергії; визначення вартості електричної енергії, придбаної і проданої на ринку; складення балансів електроенергії, придбаної і проданої на ринку електроенергії і перетоків електроенергії; підготовка звітної документації відповідно до Правил; збереження даних, які використовуються для проведення розрахунків; забезпечення конфіденційності інформації, отриманої від Сторін.

За умовами підпунктів 9.9.5, 9.9.6 Правил ринку при виявленні протягом розрахункового місця в щоденних розрахунках помилок, Розрахунковий центр не пізніше ніж через 3 робочих дні здійснює перерахунок, який відображається в інформації у день здійснення перерахунку окремим рядком. Зазначена інформація надається учасникам Договору та Координаційному центру. У випадку виявлення помилки в розрахунках по закінченню розрахунків за звітними даними Розрахунковий центр повідомляє про це Координаційний центр та відповідні сторони Договору. Перерахунок здійснюється згідно рішення Координаційного центру.

З огляду на вказані умови правочину у суду відсутні підстави вважати, що на відповідача був покладений обов'язок здійснювати будь-які корегування розподілу грошових коштів.

Матеріали справи не містять доказів виявлення Координаційним центром порушень відповідачем при застосуванні алгоритму, також відсутні докази коригування розрахунків з боку Розрахункового центра при Координаційному центрі, а тому не можна вважати неправомірними дії відповідача при проведенні оплати (розподілу коштів, що надходили від споживачів). Також не можна вважати, що у відповідача настав обов'язок зі сплати грошових коштів, оскільки це питання має регулюватись відповідно до пунктів 9.9.5 - 9.9.6 Правил ринку.

Відповідач, застосовуючи алгоритм певним чином (залежно від наявності призначення платежу, що надійшов від споживача, відсутності затвердженого алгоритму на поточний місяць), за відсутності зауважень або інших реагувань з боку контролюючих органів, вважав виконаними свої зобов'язання за договором належним чином та розцінював, як згоду інших учасників ринку з таким розподілом.

Отже, учасник ринку, який вважає, що діями (бездіяльністю) іншого учасника ринку порушені його майнові права, зокрема у разі безпідставного отримання коштів від постачальника за рахунок такого учасника, не позбавлений права самостійно звернутись до суду за захистом своїх прав.

Крім того, під час розгляду справи, відповідач надав суду розрахунок, за яким здійснено розподіл коштів із застосуванням алгоритму попереднього періоду (за відсутності належно затвердженого алгоритму на поточний період), При цьому, навіть без врахування призначення платежу коштів, що надходять від споживачів., при такому підході проведення розрахунків (розподілу коштів), виробники електричної енергії, у тому числі позивач, отримали більшу суму коштів, ніж при розрахунку з врахуванням призначення платежу. Таким чином, позивачеві взагалі відбулась переплата.

Проте, навіть у разі невірного розподілу відповідачем отриманих від споживачів коштів за визначеним Координаційним центром алгоритмом, мало б місце порушення прав лише інших виробників, які недоотримали частки, які їм належать, в загальній сумі коштів, що поступають від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію. А відповідач в такому випадку виступає лише особою, що перерозподіляє ці кошти та не має права на власний розсуд визначити розмір належних кожному виробнику часток. А тому, навіть за умови переплати, вказані кошти не можуть бути стягнуті відповідачем.

Таким чином, і наразі у відповідача відсутній обов'язок сплатити позивачеві недоотримані кошти за відсутності нерозподілених сум на відповідних банківських рахунках. Тобто, в умовах переплати іншим виробникам, вони мали б повернути зайво отримані кошти на користь позивача.

Колегія суддів зауважує, що умовами Багатостороннього договору від 11.06.2015, укладеного, у тому числі, між сторонами спору, передбачено створення Координаційного центру, який формується з уповноважених представників учасників ринку, у тому числі й ПАТ “Донбасенерго”.

Сферу компетенції Координаційного центру, серед іншого, становить: здійснення контролю за виконанням сторонами зобов'язань, що передбачені договором, вирішення інших питань, що стосуються виконання договору.

Не зважаючи на відсутність єдності у розумінні сторонами умов Багатостороннього договору, матеріали справи не містять доказів звернень сторін за врегулюванням спірних відносин до зазначеного уповноваженого органу (Координаційного центру).

Щодо встановлення обсягів поставленої електричної енергії у період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно, колегія суддів суд зазначає таке.

ПАТ “Донбасенерго” посилається на те, що фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені ДП “НЕК “Укренерго” у відповідності до п. 2 п. 11 постанови КМУ №263 від 07.05.2015 ДП “НЕК “Укренерго” та направлені позивачу листом від 15.06.2016 №01-54/1097 є єдиним належним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ, з огляду на що підлягає дослідженню питання розподілу коштів, які надходять від споживачів за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами), які відповідач мав розподіляти між іншими учасниками ринку електричної енергії на неконтрольованій території, виходячи з умов Алгоритму розподілу таких коштів, залишаючи у своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників.

Підпунктом 2 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 № 263 визначено, що Донбаська електроенергетична система складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичній системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію ДП “НЕК “Укренерго”, оптовому постачальнику та усім сторонам Багатостороннього договору.

Положеннями пп. 9.1.2 п. 9.1 Правил ринку визначено, що у відповідності з договором та його положеннями, Розрахунковий центр виконує функції, пов'язані з проведенням розрахунків, зокрема, складання балансів електричної енергії, купленої та проданої на ринку електроенергії і перетоків електроенергії.

У відповідності до умов п. 4.1 двостороннього договору купівлі-продажу, обсяг фактично проданої виробником і придбаної постачальником електричної енергії в розрахунковому місяці визначається Розрахунковим центром при Координаційному центрі в порядку, визначеному Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Вказане свідчить про те, що місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що у даному випадку доказами фактичного обсягу споживання електричної енергії є саме відомості Розрахункового центру при Координаційному центрі, які відсутні в матеріалах справи, чим спростовуються доводи апелянта.

Враховуючи викладене у сукупності, зважаючи на недоведеність ПАТ “Донбасенерго” належними та допустимими доказами факту наявності нерозподілених відповідачем як постачальником електричної енергії виробнику коштів, та беручи до уваги встановлений сторонами багатостороннього договору від 11.06.2015 порядок виявлення порушень або помилок при здійсненні розрахунків, а також за відсутності виявленого Координаційним Центром порушення відповідачем застосування алгоритму та коригувань розрахунків з боку Розрахункового Центра, рішень вказаного органу про здійснення перерахунку розподілу, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні замість правильної назви відповідача - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" (ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго") було помилково зазначено - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Проте, вказана помилка не призвела до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення Господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/817/17 - без змін.

Керуючись статтями 269, 270, 275, 281-284 ГПК України, Східний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/817/17 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 29.12.2021.

Головуючий суддя О.О. Крестьянінов

Суддя О.А. Пуль

Суддя В.О. Фоміна