Справа № 450/3711/21 Провадження № 2-о/450/83/21
21 грудня 2021 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Кукси Д.А.
при секретарі Оленич О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, -
встановив:
06.09.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в порядку ЦПК України, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів.
Заяву обґрунтовує наступним. Заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Потеличі Жовківського району Львівської області. Отже, 08.09.2021 року він досягне пенсійного віку та буде мати право на призначення пенсії за віком. Заявник звернувся за консультацією з питання нарахування пенсії до Відділу обслуговування громадян №18 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Львівській області (м. Пустомити), подавши відповідні документи про трудовий стаж. Серед інших документів заявником подано архівну довідку відділу у справах архівів адміністрації м. Новий Уренгой №2042 від 28.01.2009 року, яка містить відомості з документів Української нафтогазорозвідувальної експедиції глибокого буріння об'єднання «ЗапУкргеологія», а саме з наказів по особовому складу, особової картки форми Т-2, відомостей нарахованої заробітної плати в період з 11.05.1982 року по 14.07.1991 року. Однак, згідно архівної довідки у вказаних документах наявні відомості про роботу « ОСОБА_2 ». У зв'язку з тим, що прізвище « ОСОБА_3 », яке вказане у довідці, не збігається з прізвищем заявника « ОСОБА_4 », йому було вказано на виявлені розбіжності та роз'яснено про необхідність в судовому порядку встановити факт, що архівна довідка, в якій наявні відомості про роботу « ОСОБА_2 » стосується ОСОБА_1 . З метою звернення для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, заявник просить суд встановити юридичний факт, а саме, що архівна довідка відділу у справах архівів адміністрації м. Новий Уренгой № 2042 від 28.01.2009 року стосується ОСОБА_1 .
Ухвалою Пустомитівського районного суду Львівської області від 07.09.2021 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
Ухвалою Пустомитівського районного суду Львівської області від 23.11.2021 року суд замінив заінтересовану особу Відділ обслуговування громадян №18 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Заявник в судове засідання не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, причин неявки суду не повідомив.
Заінтересована особа свого представника у судове засідання не направила, про час та дату судового розгляду повідомлялася належним чином, про причини неявки суду не повідомила.
В матеріалах справи знаходяться відзив на заяву про встановлення факту, що має юридичне значення та клопотання про закриття провадження у справі, надіслані до суду представником Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській області 28.09.2021 року, як представником заінтересованої особи Відділу обслуговування громадян №18 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Просить суд відмовити у задоволенні заяви. Як підставу для відмови вбачає те, що архівна довідка від 28.01.2009 №2042 видана на підставі первинних документів, які зазначені у цій довідці, отже в первинних документах, які знаходяться на зберіганні в архівній установі, зазначено прізвище заявника « ОСОБА_3 », а не « ОСОБА_4 ». Заявником не обґрунтовано причини неможливості внесення виправлення в архівну довідку, не надано доказів, що свідчать про факт звернення до відділу у справах архівів адміністрації м. Новий Уренгой стосовно внесення виправлення у архівну довідку. Зазначив, що встановлення даного факту пов'язане з вирішенням спору про право, а саме, права на пенсію.
Також у клопотанні про закриття провадження у справі, представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначив, що вимоги, заявлені ОСОБА_2 , не можуть бути розглянуті в порядку окремого провадження, оскільки з правовідносин, що склалися, вбачається спір про право, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Просив провадження у справі за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, закрити.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що провадження підлягає закриттю за наступних підстав.
Частиною 7 ст. 19 ЦПК України передбачено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із п. п. 1, 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
З системного аналізу вище наведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
ОСОБА_2 звернувся до суду про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, а саме, що архівна довідка відділу у справах архівів адміністрації м. Новий Уренгой (ЯНАО, м. Новий Уренгой, мкр. Советский) №2042 від 28.01.2009 року про те, що в документах Української нафтогазорозвідувальної експедиції глибокого буріння об'єднання «ЗапУкргеологія», в наказах по особовому складу, особовій картці форми Т-2, у відомостях нарахованої заробітної плати наявні відомості про роботу « ОСОБА_2 » в період з 11.05.1982 року по 14.07.1991 року, стосуються ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах установленої компетенції.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Зі змісту заяви та матеріалів справи слідує, що ОСОБА_2 має намір звернутися до органів Пенсійного фонду (його територіального управління у Львівській області) із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області фактично не визнає право заявника на отримання пенсії за віком на пільгових умовах та відмовляєся підтвердити відповідний стаж роботи ОСОБА_2 в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Об'єднання «ЗапУкргеологія» Української нафтогазорозвідувальної експедиції глибокого буріння, що підтверджує архівною довідкою від 28.01.2009 року №2042, виданою на підставі документів Української нафторозвідувальної експедиції глибокого буріння об'єднання «ЗапУкргеологія», зокрема, наказів по особовому складу, особової картки форми Т-2, відомостей нарахованої заробітної плати в період з 11.05.1982 року по 14.07.1991 року, в якій, однак, вбачається описка при написанні прізвища заявника « ОСОБА_3 » при його перекладі на російську мову. Тому ОСОБА_2 звернувся до суду загальної юрисдикції із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до положень частин 2, 4 статті 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 - на підставі документів та порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення докумнетів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року, затвердженого Міністерством юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, встановлення фактів наявності трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України, а рішення вказаного органу щодо призначення чи відмови в призначенні підлягають оскарженню у встановленому законом порядку.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.Тобто встановлення фактів наявності трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено право кожної особи звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Пенсійний фонд України (його територіальні органи) є суб'єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями у сфері пенсійного забезпечення.
Таким чином, встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.
Заяви про встановлення фактів трудового стажу не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.06.2020 року у справі № 347/576/18 .
Відповідно дост. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо, зокрема, справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» заявнику слід повернути з державного бюджету судовий збір, сплачений при поданні заяви, в сумі 454,00 грн. згідно квитанції №18 від 06.09.2021 року.
На підставі викладеного, керуючись п. 1) ч. 1 ст. 255, ст. ст. 259, 260 ЦПК України, суд, -
постановив:
Провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, - закрити.
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні сплаченого ним судового збору за подання заяви згідно квитанції №18 від 06.09.2021 року.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після підписання її суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається через Пустомитівський районний суд Львівської області або безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
СуддяД. А. Кукса