Ухвала від 24.12.2021 по справі 752/17962/21

Справа № 752/17962/21

Провадження № 1-кс/752/10271/21

УХВАЛА

24 грудня 2021 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва клопотання заступника начальника відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів подане в рамках кримінального провадження № 42020100000000128 від 13.04.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України,-

встановив:

до слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання заступника начальника відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю вилучення їх копій.

Прокурор в судове засідання не з'явився, подав заяву в якій просив розглядати клопотання за його відсутності, підтримав вимоги клопотання, просив його задовольнити.

Також, у клопотанні просив дане клопотання розглядати без участі особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Перевіривши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити з них їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, слідчий має право звернутися до слідчого суді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів за погодженням з прокурором.

Із матеріалів клопотання вбачається, що Першим слідчим відділом (з дислокацію у м. Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві (місце розташування якого визначено за адресою: АДРЕСА_1 ), перебувають матеріали кримінального провадження № 42020100000000128 від 13.04.2020, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » організовано стійку схему, направлену на умисне ухилення від сплати податків шляхом виплати тіньової заробітної плати найманим працівникам (середньомісячна чисельність співробітників варіюється близько 4600 осіб).

Зокрема, керівниками підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою умисного ухилення від сплати податків укладено ряд договорів на предмет виплати офіційної заробітної плати - пакетної програми в ряді комерційних банків України.

Окрім офіційної заробітної плати всі працівники підприємства отримують не обліковану заробітну плату шляхом отримання грошових коштів на картку для виплат, що отримується паралельно з зарплатним проектом за вказівкою керівництва підприємства під час працевлаштування на роботу.

Встановлено, що у кожного співробітника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) перебувало у наявності по 2 банківські картки:

на першу банківську картку для виплати офіційної заробітної плати, що відкрита в різних комерційних банках, здебільшого у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », надходять кошти відповідно до посадових окладів працівників (переважно мінімальна заробітна плата), з зазначених коштів утримуються відповідні ПДФО, військовий збір, на який нараховується Єдиний соціальний внесок, який сплачує ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 );

на другу банківську картку - картку для виплат, рахунки якої відкрито в

АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », надходять кошти не облікованої заробітної плати, без відповідних утримань та сплати військового збору, ПДФО, та які не враховуються при нарахуванні Єдиного соціального внеску. Грошові кошти, переважно нараховуються від 8000 гривень на місяць.

Грошові кошти, направлені на виплату неофіційної заробітної плати, є прихованим об'єктом оподаткування, формуються за рахунок надходження не облікованих коштів, отриманих від основного виду діяльності - роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах побутової техніки. В подальшому частина отриманих коштів від основного виду діяльності перераховується за безтоварні операції, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, наприклад, таких як сплати за фінансові послуги, сплата за фінансовий кредит, надання фінансових гарантій та ін.

Щомісяця по факту накопичення безготівкових грошових коштів, бухгалтерія підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) формує відповідні реєстри на перерахування грошових коштів юридичним особам, що не є платниками ПДВ, позиціонують себе як інструменти фінансового ринку, а також доставляють готівку в відділення АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_2 ), для подальшого перерахунку коштів на картки працівників для виплати тіньової заробітної плати, та реєстри у яких зазначено ідентифікаційні ознаки найманого працівника, сума виплати, номер карткового рахунку для виплат. Кошти тіньової заробітної плати надходять на картки для виплат, від одного разу на місяць платежами від 8000 гривень на місяць, в залежності від виробітку та виконання планів з реалізації товарів.

Зокрема, встановлено, що кінцевими бенефіціарнимивласниками та засновниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) є громадяни України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_4 .

Вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , будучи кінцевими бенефіціарнимивласниками та засновниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), організували стійку схему, направлену на умисне ухилення від сплати податків під час імпорту товарів від офіційних постачальників, через підприємства посередники, підконтрольні офшорні підприємства-нерезиденти по завищеним цінам та подальшої реалізації через мережу власних супермаркетів і підприємств з ознаками фіктивності, а отриманий прибуток від реалізації товарно-матеріальних цінностей акумулюється на рахунках підконтрольних вказаним особам підприємств-нерезидентів.

Так, в межах кримінального провадження ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - Держфінмоніторинг) на виконання статті 25 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» підготовлено узагальнений матеріал стосовно проведених фінансових операцій, які можуть бути пов'язані із вчиненням кримінального правопорушення, що не стосується легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

За результатами опрацювання інформаційного масиву даних про обсяги проведених за участю ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », фінансових операцій, Держфінмоніторингом виявлено схему, направлену на ймовірне ухилення від сплати податків, виведення значних фінансових ресурсів в тіньовий обіг, з подальшою легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом.

Зокрема, Держфінмоніторингом встановлено, що по рахунках ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », які є фігурантами кримінального провадження, проводяться у т.ч. між собою, фінансові операції на мільярдні суми, левова частка яких здійснюється з використанням ризикових фінансових інструментів, та встановлено виведення коштів за кордон, як повернення отриманих кредитних коштів в країні, де застосовується понижена ставка оподаткування.

Вказана схема виведення коштів за кордон, надає можливість резидентам-вигодонабувачам зменшити ставку податку на репатріацію з доходів нерезидентів та власні податкові відрахування, шляхом збільшення затратної частини.

Зокрема, Держфінмоніторингом виявлено наступні індикатори підозрілості:

- обсяги проведених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , фінансових операцій перевищують суму задекларованих доходів;

- активне використання ризикових фінансових інструментів (фінансова допомога, готівка, переуступка боргів, відступлення права вимоги та перестрахових виплат);

- використання компанії-нерезидента Кіпру ( ІНФОРМАЦІЯ_12 ), зумовлено наявністю міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування (ставка податку - 5% від суми сплачених коштів нерезиденту, (станом на 2019 рік діяла ставка 2%), в разі відсутності номінальних утримувачів (номінальних власників) або посередників, з метою приховування кінцевого бенефіціарного власника;

- отримання/надання фінансової допомоги ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від спільних контрагентів - юридичних осіб (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 »);

- ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , мають спільних довірених осіб, що діють за дорученням по їх рахунках;

- ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є співзасновниками ряду юридичних осіб (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 »).

Так, в межах кримінального провадження, з метою забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування, перевірки отриманих в ході досудового розслідування відомостей (зокрема від ІНФОРМАЦІЯ_13 ) виникла необхідність у витребуванні інформаціїщодо проведення фінансово-господарських операцій підприємствами, задіяними у протиправній схемі.

З цією метою до ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) скеровано запит з вимогою надати завірені належним чином копії документів щодо фінансово - господарських взаємовідносин ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) з ПАТ ЗНВКІФ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), а саме: договори (додатки до договорів), договори купівлі часток в статутному капіталі з додатками, договорів купівлі продажу деривативів, договорів позики з додатками, договори поставки, договори комісії, акти виконаних робіт, додаткові угоди, специфікації до них, банківські виписки, товарно - транспортні накладні, інші документи, документи листування з представниками та посадовими особами зазначених СГД (в т.ч. роздруківки електронних документів), а також документи що стосуються відображення в бухгалтерському та податковому обліках фінансово - господарських взаємовідносин з вищевказаними підприємствами за період січень 2018 - жовтень 2021 р.р.;інформацію щодо листування зі структурними (територіальними) підрозділами Державної фіскальної служби (раніше - органів доходів і зборів України), іншими контролюючими та правоохоронними органами (отриманих запитів та наданих відповідей, будь - яких інших матеріалів, що підтверджують спілкування, взаємодію, контроль) щодо здійснення ними перевірок та будь-яких інших контрольно - перевірочних заходів стосовно зазначених фінансово - господарських операцій, в т.ч. проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних), фактичних перевірок та зустрічних звірок, проведення заходів в рамках кримінально-процесуального законодавства (обшуків, вилучення документів, ТМЦ, інших слідчих та процесуальних дій), тощо;договорів оренди офісних, складських приміщень, а також місць зберігання ТМЦ.

У той же час, службовими особами ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) відмовлено у наданні запитуваних документів в повному обсязі.

Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, та отримання відомостей, що є необхідними для з'ясування всіх обставин справи у даному провадженні, з метою встановлення повного кола осіб, причетних до вчинення даного кримінального правопорушення виникла необхідність в отриманні копій документів, які знаходяться у володінні ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), а саме:

- завірених належним чином копій документів щодо фінансово - господарських взаємовідносин ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) з ПАТ ЗНВКІФ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), а саме: договори (додатки до договорів), договори купівлі часток в статутному капіталі з додатками, договорів купівлі продажу деривативів, договорів позики з додатками, договори поставки, договори комісії, акти виконаних робіт, додаткові угоди, специфікації до них, банківські виписки, товарно - транспортні накладні, інші документи, документи листування з представниками та посадовими особами зазначених СГД (в т.ч. роздруківки електронних документів), а також документи що стосуються відображення в бухгалтерському та податковому обліках фінансово - господарських взаємовідносин з вищевказаними підприємствами за період січень 2018 - жовтень 2021 р.р.;

- інформації щодо листування зі структурними (територіальними) підрозділами Державної фіскальної служби (раніше - органів доходів і зборів України), іншими контролюючими та правоохоронними органами (отриманих запитів та наданих відповідей, будь - яких інших матеріалів, що підтверджують спілкування, взаємодію, контроль) щодо здійснення ними перевірок та будь-яких інших контрольно - перевірочних заходів стосовно зазначених фінансово - господарських операцій, в т.ч. проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних), фактичних перевірок та зустрічних звірок, проведення заходів в рамках кримінально-процесуального законодавства (обшуків, вилучення документів, ТМЦ, інших слідчих та процесуальних дій), тощо;

- договорів оренди офісних, складських приміщень, а також місць зберігання ТМЦ.

Вищевказана інформація та документи самі по собі та в сукупності з іншими доказами (речами та документами) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без встановлення яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального правопорушення, встановити всіх осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень, надати правову оцінку їхнім діям та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень.

Також, вилучення зазначених у клопотанні документів необхідне для використання при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню.

Прокурором в клопотанні доведено, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Дану інформацію неможливо отримати в інший спосіб та неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою документів, що перебувають у володінні ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), з можливістю вилучення завірених належним чином копій зазначених у клопотанні документів.

На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення зазначеного клопотання.

Керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166 КПК України, -

постановив:

клопотання - задовольнити.

Надати заступнику начальника відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , прокурорам групи прокурорів та слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42020100000000128 від 13.04.2020 рокутимчасовий доступ до речей та документів, що знаходяться у володінні ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ), а саме до усіх документів щодо фінансово - господарських взаємовідносин ТОВ КУА « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) з ПАТ ЗНВКІФ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), а саме: договори (додатки до договорів), договори купівлі часток в статутному капіталі з додатками, договорів купівлі продажу деривативів, договорів позики з додатками, договори поставки, договори комісії, акти виконаних робіт, додаткові угоди, специфікації до них, банківські виписки, товарно - транспортні накладні, інші документи, документи листування з представниками та посадовими особами зазначених СГД (в т.ч. роздруківки електронних документів), а також документи що стосуються відображення в бухгалтерському та податковому обліках фінансово - господарських взаємовідносин з вищевказаними підприємствами за період січень 2018 - жовтень 2021 р.р.;інформації щодо листування зі структурними (територіальними) підрозділами Державної фіскальної служби (раніше - органів доходів і зборів України), іншими контролюючими та правоохоронними органами (отриманих запитів та наданих відповідей, будь - яких інших матеріалів, що підтверджують спілкування, взаємодію, контроль) щодо здійснення ними перевірок та будь-яких інших контрольно - перевірочних заходів стосовно зазначених фінансово - господарських операцій, в т.ч. проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних), фактичних перевірок та зустрічних звірок, проведення заходів в рамках кримінально-процесуального законодавства (обшуків, вилучення документів, ТМЦ, інших слідчих та процесуальних дій), тощо;договорів оренди офісних, складських приміщень, а також місць зберігання ТМЦ, з метою подальшого вилучення їх належним чином завірених копій.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала залишається в силі протягом двох місцяців з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1