Ухвала від 28.12.2021 по справі 921/824/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

28 грудня 2021 року м. ТернопільСправа №921/824/21

Суддя Гирила І.М.

розглянув матеріали позовної заяви за № 11816вих-21 від 06.12.2021 (вх. № 917 від 20.12.2021) керівника Тернопільської окружної прокуратури (бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000) в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000); Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46001); Управління освіти і науки Тернопільської міської ради (бульв. Т. Шевченка, 1, м. Тернопіль, 46001); Тернопільського вищого професійного училища № 4 ім. М. Паращука ( вул. Галицька, 29, м. Тернопіль, 46010)

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Кастум” (проспект Чорновола, 63, м. Львів, 79019)

про визнання недійсними положень пункту 3.7 і підпункту 3.7.1 Договору № 1 від 11.01.2019 та стягнення зайво одержаних коштів за нікчемними додатковими угодами до вказаного договору в сумі 269 317,81 грн

Встановив:

20.12.2021 керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, Тернопільської міської ради, Управління освіти і науки Тернопільської міської ради, Тернопільського вищого професійного училища № 4 ім. М. Паращука до Товариства з обмеженою відповідальністю “Кастум”, надалі - відповідач, про визнання недійсними положень пункту 3.7 і підпункту 3.7.1 Договору № 1 від 11.01.2019 та стягнення зайво одержаних коштів за нікчемними додатковими угодами до вказаного договору в сумі 269 317,81 грн.

Щодо необхідності звернення з даним позовом прокурор вказує те, що незаконність укладення додаткових угод до договору про закупівлю товарів за державні кошти, на підставі якого витрачаються державні кошти, не відповідає суспільним інтересам. Укладення оспорюваних додаткових угод до договору закупівлі товару всупереч норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про публічні закупівлі", порушує основні принципи закупівлі - максимальної економії і ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі, створення конкурентного середовища, тобто добросовісна конкуренція серед учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням у цій сфері.

Порушенням інтересів держави, на думку прокурора, також є те, що укладення відповідачем нікчемних додаткових угод призвело до неправомірної зміни істотних умов договору та підвищення цін за одиницю товару, використання надміру бюджетних коштів державного закладу, що в свою чергу є порушенням фінансово - економічних інтересів держави. Зокрема, внаслідок неправомірного підвищення ціни на природній газ по укладених додаткових угодах надміру оплачено 269 317,81 грн, внаслідок чого необґрунтовано зменшено обсяг придбання природного газу.

Тому, підставою для звернення прокурора до суду в інтересах держави з даним позовом є порушення економічних інтересів держави внаслідок укладення незаконного правочину, завдання шкоди у вигляді незаконних витрат коштів держаної установи, яка фінансується за рахунок бюджетних коштів. У свою чергу, звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільних потреб у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання правомірності використання бюджетних коштів, за рахунок яких здійснюється фінансування закладів освіти, що перебувають у державній власності.

Вказує, що ч. 1 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" контроль у сфері закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

При цьому прокурор зазначає, що головним завданням органу державного фінансового контролю, серед іншого, є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна у бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні". Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Також вказує, що Державна аудиторська служба України, як орган, який здійснює фінансовий контроль, при моніторингу публічних закупівель має право при виявлені випадків недотримання законодавства про державні закупівлі та не виконанні підконтрольною установою вимог до усунення відповідних порушень, звернутися до суду в інтересах держави.

Стверджує, що відомості та документи, розміщені на веб - сайті «Прозоро» щодо укладення та виконання Договору № 1 від 11.01.2019 на постачання природного газу перебувають у вільному доступі, відтак Західний офіс Держаудитслужби та Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області могли дізнатися про порушення при укладенні додаткових угод до нього з часу їх розміщення на веб - сайті, тобто ще у 2019 році. Проте, за інформацією Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 27.08.2021 за № 131903-17/3035-2021, ревізії, перевірки з питань дотримання законодавства про публічні закупівлі органами Держаудитслужби за період проведення закупівлі природного газу UA-2018-12-03-000579-с, укладення та виконання Договору № 1 від 11.01.2019 і додаткових угод до нього не проводились у зв'язку із відсутністю правових підстав. Натомість листами за №13913-17-3387-2021 від 23.09.2021 та за № 13913-17/3771-2021 від 29.10.2021 орган державного контролю повідомив прокуратуру, що звертатися до суду з позовом не буде.

Зазначає, що відповідно до п. 1.1 Положення про Управління освіти і науки, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 22.02.2019 № 7/32/27, Управління освіти і науки Тернопільської міської ради (далі - управління) є виконавчим органом Тернопільської міської ради; утворюється міською радою, їй підзвітне і підконтрольне, підпорядковується виконавчому комітету, міському голові, а з питань здійснення делегованих йому повноважень підконтрольне управлінню освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації. Управління фінансується за рахунок коштів бюджету громади, є головним розпорядником бюджетних коштів (п. 1.3 згаданого Положення). Управління є юридичною особою і здійснює свою діяльність на правах самостійного виконавчого органу міської ради (п. 1.4 цього ж Положення). Завданнями та функціями управління, зокрема, є аналіз стану освіти в Тернопільській міській територіальній громаді, прогнозування розвитку загальної середньої, дошкільної, позашкільної та професійно-технічної освіти, удосконалення мережі закладів освіти, незалежно від типів і форм власності, згідно з освітніми потребами громадян; розробка та організація виконання програми розвитку освіти; створення умов для здобуття громадянами дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти; утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних вимог. Управління забезпечує оперативний контроль за збереженням існуючої мережі закладів загальної середньої, дошкільної, позашкільної та професійно-технічної освіти, сприяє їх навчально-методичному, фінансовому та матеріально - технічному забезпеченню (підпункти 2.1.2, 2.1.3, 2.1.11, 2.2.1.3 Положення). За змістом положень ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України щодо обсягу наданих прав управління є головним розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до мережі, сформованої головним розпорядником коштів, Тернопільське вище професійне училище № 4 імені Михайла Паращука є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня.

За даними Тернопільського ТВПУ № 4 ім. М. Паращука, фінансування закладу професійно-технічної освіти у 2019-2020 роках здійснювалося з міського бюджету (бюджету Тернопільської об'єднаної територіальної громади) за кодом видатків та кредитування 0611110 «Підготовка кадрів професійно технічними закладами та іншими закладами освіти».

Як вбачається з інформації, наданої Управлінням державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області, розпорядником бюджетних коштів вищого рівня (головним розпорядником) відносно Тернопільського вищого професійного училища № 4 ім. М. Паращука є Управління освіти і науки Тернопільської міської ради.

У 2019 році по КЕКВ 2274 (Оплата природного газу) здійснено видатки на оплату природного газу за Договором з ТОВ «Кастум» з міського бюджету на суму 917 541,78 грн та із спеціального фонду на суму 195 000,00 грн.

У 2020 році згідно з додатковою угодою № 8 від 21.01.2020 до Договору № 1 від 11.01.2019 з міського бюджету здійснено видатки на суму 203 826,00 грн.

Крім того, зазначає, що рішенням Господарського суду Тернопільської області від 20.07.2020 з міського бюджету по КЕКВ 2274 сплачено 48 859,86 грн, зі спеціального фонду по КЕКВ 2800 (Інші видатки) на сплату пені та судового збору витрачено 4 051,45 грн.

Проведений у 2020 році Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області державний фінансовий аудит виконання бюджетної програми «Підготовка кадрів професійно - технічними навчальними закладами освіти» за період з 01.01.2017 по 30.09.2019, що розміщений у відкритому доступі, засвідчив недостатній обсяг бюджетного фінансування закладів професійно - технічної освіти.

Обмеженість бюджетних видатків загострює проблему відновлення ресурсної бази професійно - технічної освіти, яка потребує кардинального оновлення.

Крім того, прокурор вважає, що використання бюджетних коштів з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну та фінансову основу системи бюджетного фінансування, що в свою чергу завдає шкоду інтересом держави.

Вказує, що у відповідь на запит Тернопільської окружної прокуратури № 8842 вих-21 від 13.09.2021 Управління у листі від 15.09.2021 № 1250/03 повідомило, що ним не будуть вживатись заходи щодо подачі позову до Господарського суду Тернопільської області про стягнення з ТОВ «Кастум» зайво отриманих вказаним постачальником природного газу коштів. Окрім цього, Управління у листі від 27.10.2021 № 1434/03 зазначило, що ним не будуть вживатись заходи і щодо подачі позову до Господарського суду Тернопільської області про визнання недійсними п. 3.7 та підпункту 3.7.1 Договору № 1 від 11.01.2019. Також Управління повідомило, що не заперечує проти пред'явлення позову Тернопільською окружною прокуратурою. Наведене свідчить про небажання Управлінням самостійно реалізувати процесуальні повноваження на звернення до суду задля поновлення інтересів держави.

Оскільки фінансування Тернопільського вищого професійного училища № 4 імені Михайла Паращука відбувається за рахунок коштів міського бюджету, захисту потребують інтереси держави в особі Тернопільської об'єднаної територіальної громади, яку представляє Тернопільська міська рада.

Зазначає, що Тернопільська міська рада також виявила аналогічну бездіяльність, своєчасних заходів до усунення виявлених у процесі досудового розслідування порушень не вжила, з позовною заявою до суду про стягнення з ТОВ «Кастум» зайво отриманих вказаним постачальником природного газу коштів та визнання недійсними положень пункту 3.7 та підпункту 3.7.1 Договору № 1 від 11.01.2019 не зверталась, що призводить до порушення інтересів держави, необхідність захисту яких відповідно до положень ст. 131-1 Конституції України покладено на органи прокуратури. Також листами від 20.09.2021 за № 20568-Ю та від 20.09.2021 № 20511-Ю Тернопільська міська рада повідомила, що Управління освіти і науки Тернопільської міської ради заходи щодо подачі до господарського суду Тернопільської області позову про стягнення з ТОВ «Кастум» коштів, зайво отриманих вказаним постачальником природного газу за Договором № 1 від 11.01.2019 вживати не буде. Окрім того, вказала, що не заперечує з приводу представництва в суді інтересів держави у даній справі Тернопільською окружною прокуратурою. Окрім цього, листом № 23 83 8-Ю від 27.10.2021 Тернопільська міська рада повідомила, що нею не будуть вживатися заходи щодо подачі до господарського суду позову про стягнення з ТОВ «Кастум» зайво отриманих від Тернопільського вищого професійного училища № 4 ім. М Паращука коштів за Договором № 1 від 11.01.2019 та визнання недійсними положень пункту 3.7 та підпункту 3.7.1 вказаного договору.

Наведені вище обставини, на думку прокурора, свідчать про не здійснення відповідними суб'єктами визначених законодавством повноважень щодо захисту інтересів держави, а отже, є підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 20.12.2021, головуючим суддею для розгляду справи №921/824/21 визначено суддю Гирилу І.М.

Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ст. 53, 165-167, 169, 176, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/824/21.

2. Здійснювати розгляд справи 921/824/21 за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити у справі № 921/824/21 підготовче засідання на 10:00 год. 26.01.2022.

Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).

4. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду:

Відповідачу:

- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам судового процесу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;

- заперечення на відповіді на відзиви (у разі отримання), протягом 5 днів з дня їх отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Прокурору:

- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Позивачам:

- письмово викладену позицію щодо позовних вимог разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані учасниками, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) зазначених пояснень іншим учасникам справи;

- відповіді на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

5. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання (28.12.2021) та оскарженню не підлягає.

6. Копію ухвали направити: Тернопільській обласній прокуратурі (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, 46000), Тернопільській окружній прокуратурі (бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000), Західному офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000) Тернопільській міській раді (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46001); Управлінню освіти і науки Тернопільської міської ради (бульв. Т. Шевченка, 1, м. Тернопіль, 46001); Тернопільському вищому професійному училищу № 4 ім. М. Паращука ( вул. Галицька, 29, м. Тернопіль, 46010) та Товариству з обмеженою відповідальністю “Кастум” (проспект Чорновола, 63, м. Львів, 79019) рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя І.М. Гирила