Справа № 715/3068/21
Провадження № 3/715/1386/21
23.12.2021
смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуркан В.В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли вiд ВП №5 (смт. Глибока) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.44-3 КУпАП, -
До Глибоцького районного суду надійшов на розгляд, протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №259458 від 12.12.2021 року відповідно до якого, 12.12.2021 року о 10 годині, ОСОБА_1 , будучи продавцем в продуктовому магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не мав негативного ПЛР тесту чи сертифікату про вакцинацію чим порушив Постанову КМУ №1236 (зі змінами) та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що у нього на момент складання проколу про адміністративне правопорушення був відсутній сертифікат про вакцинацію, оскільки, у нього наявні протипоказання, що підтверджується висновком лікаря, при цьому вказав, що коли прийшли працівники поліції він не здійснював обслуговування клієнтів.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши письмові матеріали вказаної вище адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків.
Так, згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст.44-3 КУпАП адміністративну відповідальність передбачено за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Таким чином, диспозиція ст. 44-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення є бланкетною і лише описує безпосередньо саме правопорушення, але для повного визначення ознак цього правопорушення відсилає до інших норм права чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки осіб, передбачених в умовах карантину.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 ставиться у вину та обставина, що він будучи продавцем в продуктовому магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не мав негативного ПЛР тесту чи сертифікату про вакцинацію чим порушив Постанову КМУ №1236 (зі змінами).
Проте, Постанова Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року не містить таких заборон, при цьому перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковим затверджується відповідним наказом Міністерства охорони здоров'я.
Разом з тим, підпунктом 9 частини 2-2 вищевказаної Постанови КМУ №1236 встановлюється заборона діяльності суб'єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких здійснюється обслуговування покупців без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема захисних масок або респіраторів, які закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, за винятком обслуговування за межами будівлі суб'єкта господарювання (через вікна видачі, тераси тощо).
При цьому слід заначити, що відповідно ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання - господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку та громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
З системного аналізу вищенаведених норм Закону можна зробити висновок, що у разі обслуговування покупців без одягнутих засобів індивідуального захисту, за ч.1 ст.44-3 КУпАП можна притягнути до відповідальності відповідного суб'єкта господарювання (фізичну особу підприємця, власника відповідного магазину тощо). Інших осіб, в тому числі продавця (якщо він найманий працівник), який здійснює обслуговування покупців без одягнутих засобів індивідуального захисту слід притягнути до відповідальності за ч.2 ст.44-3 КУпАП, а саме за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту.
За таких обставин, вважаю, що провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.44-3 КУпАП відносно ОСОБА_1 слід закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу такого правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 247, 283, 284, 285, 287, 289, 294 КУпАП, суд,
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.