просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
20 грудня 2021 року м. Харків Справа № 913/720/20
Провадження № 17б/913/720/20
За заявою ініціюючого кредитора Компанії Індумет С.А. (INDUMET S.A.), Люксембург Гранд Душі Люксембургу
до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», м. Сєвєродонецьк Луганської області,
про банкрутство.
Господарський суд Луганської області у складі: судді Фонової О.С.
Секретар судового засідання Селіверстова Н.О.
У засіданні брали участь:
від ініціюючого кредитора: не прибув;
від банкрута: представник не прибув;
арбітражний керуючий - не прибув
від кредитора - Приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Індумет Лімітед»: представник не прибув;
від кредитора - Компанії Маргіт Холдінгс Лімітед: представник не прибув;
від кредитора - ТОВ «Імпел Гріффін Груп»: представник не прибув;
від кредитора - ГУ ПФ України в Луганській області: представник не прибув;
від кредитора - ГУ ДПС у Луганській області: представник не прибув;
від кредитора - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області: представник не прибув.
Обставини справи: банкрутство; ліквідаційна процедура; розгляд заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 04.10.2021 №1200-0801-7/41434 про визнання грошових вимог до банкрута - ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20 в загальній сумі 4541619,42 грн,
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 15.01.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод».
Постановою Господарського суду Луганської області від 09.07.2021:
- припинено процедуру розпорядження майном боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод»;
- визнано банкрутом боржника - Публічне акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців - до 09.07.2022;
- призначено ліквідатором банкрута - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича, на якого покладено обов'язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, встановлені ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ);
- зобов'язано скасувати арешти, накладені на майно боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника;
- зобов'язано державного реєстратора Військово - цивільної адміністрації м. Сєвєродонецька Луганської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань запис про визнання банкрутом боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» та відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
09.07.2021 оприлюднене на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури строком до 09.07.2022 та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича.
08.10.2021 до відділу документального забезпечення надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1200-0801-7/41434 від 04.10.2021 про визнання кредиторських вимог до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20, в якій останнє просить:
1) прийняти заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання вимог за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства у справі №913/720/20;
2) визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», що виникли під час проведення процедури банкрутства у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у сумі 4541619,42 грн обґрунтованими та підлягаючими задоволенню, включити їх до реєстру вимог кредитора.
Суд враховує, що згідно з ч.4 ст.60 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Ухвалою від 08.11.2021 суд після усунення недоліків призначив до розгляду заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з грошовими вимогами до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20 у судовому засіданні на 25.11.2021 о 14 год 15 хв.
23.11.2021 до відділу документального забезпечення суду від ліквідатора Марченка Р.В. надійшло повідомлення від 18.11.2021 №01-32/95892 про результати розгляду вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в яких останній повідомив, що вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Управління) в загальній сумі 4541619,42 грн до банкрута не визнає, тому вони не підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів, з огляду на таке:
- розрахунки суми позову містять зведену інформацію про нараховані боржнику грошові зобов'язання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.02.2021 по 30.06.2021; наведені показники за 2020 рік, які вже були предметом розгляду як конкурсні вимоги в межах процедури розпорядження майном боржника; щодо деяких показників не видається за можливе встановити джерело їх походження, оскільки така частина показників не має документального підтвердження;
- жодний з наданих ГУ ПФУ в Луганській області розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не складено у строк, встановлений нормою п.6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція);
- не надано жодних доказів, якими підтверджуються обставини призначення пенсій особам, зазначених у розрахунках, а також розмір та наявність пільгових підстав призначення відповідних пенсій; не надано жодних доказів, якими підтверджуються вказані у розрахунках відсоткові частки витрат на виплату та доставку пенсій, яка відшкодовується за рахунок боржника;
- надані матеріали ГУ ПФУ в Луганській області не містять доказів його правонаступництва за правами та обов'язками Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області;
- не надано доказів вручення боржнику відповідних розрахунків.
Протокольною ухвалою від 25.11.2021 оголошено перерву до 20.12.2021 о 14 год 50 хв.
13.12.2021 до відділу документального забезпечення суду від ліквідатора Марченка Р.В. надійшло клопотання від 09.12.2021 №01-12/96189, в якому останній просить розгляд заяви ГУ УПФ в Луганській області у судовому засіданні 20.12.2021 без його участі враховуючи пояснення у повідомленні про результати розгляду вимог від 18.11.2021 №01-32/95892.
Суд розглянувши клопотання ліквідатора Марченка Р.В. дійшов висновку про його задоволення.
17.12.2021 на електронну пошту суду від ГУ ПФУ в Луганській області надійшли пояснення від 16.12.2021 №1200-0801-7/58750, в яких останнє підтримує заявлені грошові вимоги та просить суд визнати грошові вимоги до боржника на загальну суму 4541619,42 грн, з яких: 3638154,45 грн - за списком №1 (за період з 01.02.2021 по 30.06.2021) та 903464,97 грн - за списком №2 (за період з 01.02.2021 по 30.06.2021), обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, включити їх до реєстру вимог кредиторів, з огляду на таке:
- заборгованість ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» перед ГУ ПФУ в Луганській області за період з 01.02.2021 по 30.06.2021 підтверджується розрахунками суми заборгованості, картками особового рахунку та розрахунками суми позову за вказаний період;
- ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» повинно вносити до Пенсійного фонду обов'язкові платежі у розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а», «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5. Інструкції закріплено, що розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Підприємства відповідно до п. 6.7 Інструкції щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Згідно з абз. 1 п.6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у п. 6.4 глави 6 Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона Крим). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Інших підстав для відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій діючим законодавством не передбачено.
Так, на виконання зазначених положень Інструкції ГУ ПФ України у Луганській області направлено ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій із супровідними листами, які боржником оскаржені не були;
- розрахунки органів Пенсійного фонду України фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій є узгодженими з моменту їх отримання боржником і обов'язковими для виконання. Розрахунок є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його боржник не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто підлягають сплаті. Аналогічної правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 25.11.2010 у справі № 26993/09;
- особливості підтвердження трудового стажу окремим категоріям працівників встановлено пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637), згідно із яким для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у яких зазначаються: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номер, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Територіальними органами виконавчої влади, які уповноважені призначати пенсійні виплати у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26485 Головні управління Пенсійного Фонду України, як уповноважені органи виконавчої влади, при призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для підтвердження спеціального трудового стажу приймає уточнюючи довідки, які видаються підприємствами, серед яких зокрема ПАТ «Алчевський коксохімічний завод». Крім того, дату призначення пенсії у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вказано у стовпчику три, яка затверджена Додатком 7 Інструкції (відповідно до пункту 6.4. Інструкції), в якій вказується «Дата, з якої призначено пенсію»;
- Додатком 7 до Інструкції затверджено форму (пункт 6.4) «Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України».
Так, у стовпчику п'ятнадцять Додатку 7 Інструкції (відповідно до пункту 6.4. Інструкції), вказується «Частка плати цього підприємства, %», який розраховується за вказаною у стовпчику формулою (графа 6 х (помножити) на 100/(поділити) на графу 5).
Графа 6 - це стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати (років, місяців), графа 5 - це стаж, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах (років, місяців).
Наприклад, у копії розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в ГУ ПФУ в Полтавській області з лютого 2021 року №2247/Р від 02.02.2021 СП№1 (додаток 55 Заяви головного управління від 26.10.2021 №1200-0801-7/46100), ОСОБА_1 згідно графи 6 має стаж 8 років та 2,83 місяці. Необхідний стаж для призначення пенсії 10 років 0 місяців.
Для розрахунку частки плати підприємством переводимо стаж графи 6 та 5 у місяці, що становить: 120 місяців (графа 5) - стаж необхідний для призначення пільгової пенсії, та (8х12)+2,83 = 98,83 місяці (графа 6) - стаж роботи на ПАТ «Алчевський коксохімічний завод».
При застосуванні формули графи 15 отримуємо наступну частку плати ПАТ «Алчевський коксохімічний завод», а саме: 98,83 х 100/120 = 82,36%, що у свою чергу відповідає значенню, вказаному у розрахунку.
За таких обставин у кожному Розрахунку (стовпчик 15) чітко вказано розрахована відсоткова частка витрат на виплату та доставку пенсій, яка відшкодовується за рахунок ПАТ «Алчевський коксохімічний завод»;
- щодо відсутності у розрахунках з лютого по червень 2021 року осіб, яким призначено пенсію протягом зазначеного періоду.
Відповідно до пункту 6.7. підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Таким чином, розрахунки надсилаються не тільки у разі прийняття рішення про призначення пенсії, а й у разі зміни розміру пенсії особам, яким вже призначені виплати або у зв'язку з настанням обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо);
- ухвалою Господарського суду Луганської області від 13.08.2021 у цій справі було замінено кредитора у справі №913/720/20 про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області;
- розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками 1 та 2 за період з 01.02.2021 по 30.06.2021 згідно інструкції було відправлені на юридичну адресу ПАТ «АКЗХ».
Учасники судового провадження 20.12.2021 не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.
Суд зазначає, що інформацію з Єдиного державного реєстру судових рішень слід вважати загальновідомою згідно із Законом України «Про доступ до судових рішень», що дозволяє учасникам процесу ознайомитись з повним текстом ухвали суду без одержання копії цієї ухвали поштою.
Судом встановлено, що всіх учасників даного судового засідання про дату час та місце розгляду заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області з вимогами до банкрута було повідомлено належним чином, в зв'язку з чим, суд дійшов висновку про розгляд вищезазначеної заяви по суті.
Розглянувши матеріали справи, заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з грошовими вимогами до банкрута, суд встановив таке.
У заяві №1200-0801-7/41434 від 04.10.2021 про визнання кредиторських вимог до банкрута Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області) просить визнати грошові вимоги ГУ ПФУ в Луганській області до боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», що виникли під час проведення процедури банкрутства у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у сумі 4541619,42 грн обґрунтованими та підлягаючими задоволенню, включити їх до реєстру вимог кредитора.
Обґрунтовуючи вимоги за заявою ГУ ПФУ в Луганській області зазначило, що ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» зареєстровано як страхувальник в ГУ ПФУ в Луганській області і воно є боржником.
На підставі Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400 та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» зобов'язане вносити до Пенсійного фонду обов'язкові платежі у розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» та п.п. «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Заборгованість ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» перед ГУ ПФУ в Луганській області за період з 01.02.2021 по 30.06.2021 за списком №1 складає 3638154,45 грн, за списком №2 - 903464,97 грн, усього 4541619,42 грн.
Зазначену заборгованість кредитор підтверджує відповідними копіями розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №1 та Списком № 2, та повідомлень про вручення поштових відправлень, картками особового рахунку за період з 01.02.2021 по 30.06.2021 списку №1 та списку №2.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи - ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» є адреса вул. Вілєсова, буд.20А, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400.
Кредитором на зазначену юридичну адресу боржника направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.02.2021 по 30.06.2021, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», копії яких наявні в матеріалах справи, а також перелік розрахунків, які підлягають відшкодуванню (список №1 та список№2) та відповідний реєстр сум, які підлягають відшкодуванню (т.2, а.с.19-145, 152-240).
Разом із тим, від відповідача на адресу ГУ ПФ України в Луганській області поверталися конверти із відміткою поштового відділення про причини невручення адресату «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ухвали Господарського суду Луганської області від 13.08.2021 у цій справі було замінено кредитора у справі №913/720/20 про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.
З даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461) є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код 21792459).
Ліквідатор Марченко Р.В. проти вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області заперечує та просить відхилити у їх задоволенні повністю, з підстав викладених вище.
Розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання грошових вимог до банкрута, встановивши обставини справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч.4 ст. 60 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
В силу ст.1 КУзПБ кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
За загальним правилом, визначеним ст.74 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Публічне акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» зареєстроване юридичною особою та знаходиться в м. Сєвєродонецьку Луганської області, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Органом Пенсійного фонду за місцезнаходженням боржника є Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке визнано правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьк Луганської області відповідно до ухвали Господарського суду Луганської області від 13.08.2021.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ , Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція).
Пунктом 1 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п.1 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування», для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування» визначено, що на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Таким чином, на боржника покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 п. 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п. 6.1 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (абзац 1 п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. (абзац 1 п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 812/1112/17, суми, які підлягають сплаті страхувальниками в рахунок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не є страховими внесками, недоїмкою, штрафними санкціями чи пенею.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі № 812/1347/17 та від 06.03.2018 у справі № 812/1112/17.
Як вбачається з п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Отже, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам (пункт 6.5 Інструкції).
Єдиною підставою для відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №1 та Списком № 2 та повідомлення про направлення та вручення розрахунку.
У п. 6.7 Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п.6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.
Кредитором надано суду копії розрахунків по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.02.2021 по 30.06.2021:
- за Списком 1: №584/04 від 02.02.2021, №593/04 від 02.02.2021, №563/04 від 02.02.2021, №565/04 від 02.02.2021, №566/04 від 02.02.2021, №569/04 від 02.02.2021, №570/04 від 02.02.2021, №572/04 від 02.02.2021, №573/04 від 02.02.2021, №574/04 від 02.02.2021, №576/04 від 02.02.2021, №577/04 від 02.02.2021, №579/04 від 02.02.2021, №580/04 від 02.02.2021, №581/04 від 02.02.2021, №582/04 від 02.02.2021, №586/04 від 02.02.2021, №588/04 від 02.02.2021, №587/04 від 02.02.2021, №590/04 від 02.02.2021, №595/04 від 02.02.2021, №2600-0603-8/6214/52 від 18.01.2021, №597/04 від 02.02.2021, №600/04 від 02.02.2021, №599/04 від 02.02.2021, №578/04 від 02.02.2021, №603/04 від 02.02.2021, №605/04 від 02.02.2021, №606/04 від 02.02.2021, №609/04 від 02.02.2021, №1240-32-9/773 від 20.01.2021(№611/04 від 02.02.2021), №613/04 від 02.02.2021, №1216-03-9/2460 від 29.01.2021, №460/04 від 02.02.2021, №497/04 від 02.02.2021, №463/04 від 02.02.2021, №557/04 від 02.02.2021, №619/04 від 10.02.2021, №1216-03-9/4375 від 01.03.2021, №695/04 від 16.02.2021, №733/04 від 16.02.2021, №785/04 від 22.02.2021, №784 від 22.02.2021, №757 від 16.02.2021, №656/04 від 10.02.2021, №747/04 від 16.02.2021, №704/04 від 16.02.2021, №711/04 від 16.02.2021, №723/04 від 16.02.2021, №740/04 від 16.02.2021, №724/04 від 16.02.2021, №744/04 від 16.02.2021, №627/04 від 10.02.2021, №631/04 від 10.02.2021, №638/04 від 10.02.2021, №684/04 від 16.02.2021, №804/04 від 25.02.2021, №811/04 від 25.02.2021, №1242/04 від 08.04.2021, №1194/04 від 30.03.2021, №1002/04 від 24.03.2021, №1042/04 від 24.03.2021, №1066/04 від 24.03.2021, №1086/04 від 26.03.2021, №1088/04 від 26.03.2021, №1089/04 від 26.03.2021, №1096/04 від 26.03.2021, №1128/04 від 26.03.2021, №1150/04 від 26.03.2021, №1180/04 від 26.03.2021, №964/04 від 18.03.2021, №998/04 від 18.03.2021, №889/04 від 16.03.2021, №897/04 від 16.03.2021, №919/04 від 16.03.2021, №936/04 від 16.03.2021, №1200/04 від 30.03.2021, №1264/04 від 08.04.2021, №1284/04 від 08.04.2021, №1298/04 від 08.04.2021, №1325/04 від 08.04.2021, №1208/04 від 02.04.2021, №1223/04 від 02.04.2021, №1345/04 від 08.04.2021, №1367/04 від 08.04.2021, №1237/04 від 02.04.2021, №1550/04 від 05.05.2021, №1531/04 від 29.04.2021, №1529/04 від 29.04.2021, №1436/04 від 23.04.2021, №1461/04 від 23.04.2021, №1428/04 від 23.04.2021, №1414/04 від 23.04.2021, №2000-0506-9153953125 від 14.04.2021, №1485/04 від 26.04.2021, №3863 від 07.05.2021, №1241-31-9/6420 від 06.05.2021, №1718/04 від 28.05.2021, №274/Р від 04.06.2021, №6807/Р від 10.03.2021, №1393/04 від 16.04.2021, №1239-31-9/3711 від 12.05.2021, №11298/Р від 13.05.2021, №0577-08-8/10800 від 17.05.2021;
- за Списком 2: №552/04 від 02.02.2021, №564/04 від 02.02.2021, №567//04 від 02.02.2021, №568/04 від 02.02.2021, №571/04 від 02.02.2021, №554/0605 від 14.01.2021, №2000-0508-8/8419-42, №585/04 від 02.02.2021, №589/04 від 02.02.2021, №591/04 від 02.02.2021, №592/04 від 02.02.2021, №594/04 від 02.02.2021, №598/04 від 02.02.2021, №602/04 від 02.02.2021, №601/04 від 02.02.2021, №604/04 від 02.02.2021, №608/04 від 02.02.2021, №607/04 від 02.02.2021, №610/04 від 02.02.2021, №612/04 від 02.02.2021, №468/04 від 02.02.2021, №503 від 02.02.2021, №1800-0506-8/3361 від 25.01.2021, №1800-0506-8/3361 від 25.01.2021, №537/04 від 02.02.2021, №552/04 від 02.02.2021, №1216-0-9/2568 від 01.02.2021, №1216-03-9/4411 від 01.03.2021, №623/04 від 10.02.2021, №642/04 від 10.02.2021, №671/04 від 10.02.2021, №673/04 від 16.02.2021, №823/04 від 01.03.2021, №699/04 від 16.02.2021, №810/04 від 25.02.2021, №248/Р від 12.01.2021, №1197/04 від 30.03.2021, №1012/04 від 24.03.2021, №1022/04 від 26.03.2021, №1095/04 від 26.03.2021, №1113/04 від 26.03.2021, №1127/04 від 26.03.2021, №1138/04 від 26.03.2021, №1191/04 від 26.03.2021, №956/04 від 18.03.2021, №988/04 від 18.03.2021, №882/04 від 16.03.2021, №915/04 від 16.03.2021, №1216-03-9/6422 від 01.04.2021, №1551/05-04 від 11.03.2021, №1237-0133-9/1542 від 09.03.2021, №1237-0123-9/1852 від 18.03.2021, №1152/Р від 16.03.2021, №1400-0504-9/17357 від 12.03.2021, №248/Р від 12.01.2021, №1563/04 від 06.05.2021, №1216-03-9/8220 від 29.04.2021, №1408/04 від 23.04.2021, №1412/04 від 23.04.2021, №1431/04 від 23.04.2021, №1497/04 від 26.04.2021, №1704/04 від 26.05.2021, №1716/04 від 28.05.2021, №1693/04 від 26.05.2021, №1376/04 від 16.04.2021, №1397/04 від 16.04.2021, №1707/04 від 25.05.2021, №1706/04 від 28.05.2021, №1620/04 від 18.05.2021, №1608/04 від 18.05.2021, №54/Р від 02.06.2021;
- листів №1216-06-8/3732 від 17.02.2021, №1216-06-8/3734 від 17.02.2021, №1216-06-8/4994 від 09.03.2021, №1216-06-8/4995 від 09.03.2021, №1216-06-8/7289 від 14.04.2021, №1216-06-8/7293 від 14.04.2021, №1216-06-8/9104 від 14.05.2021, №1216-06-8/9107 від 14.04.2021, №1200-05-03-8/16237 від 11.06.2021, №1200-05-03-8/16257 від 11.06.2021; з доказами відправлення розрахунків (копії реєстрів відправлення листів поданих на відправлення Управлінням ПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області): №№ 475 від 17.02.2021, 508 від 11.03.2021, з доказами повідомлення про вручення розрахунків (копії рекомендованих поштових повідомлень): №№ 934040665823, 9340408820870, 9340408576553 (т.2, а.с.19-145, 152-240).
Враховуючи викладене вище, у боржника виникло зобов'язання відшкодовувати органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням підприємства фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком 1 та Списком 2.
Отже, отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та добровільно їх не сплативши, у боржника виникла заборгованість, яка підлягає стягненню в судовому порядку (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 справа №805/473/17-а).
До того ж, як зазначив Верховний Суд у постанові 09.12.2021 у справі № 905/857/19 підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Посилання арбітражного керуючого, що розрахунки суми позову містять зведену інформацію про нараховані боржнику грошові зобов'язання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.02.2021 по 30.06.2021; наведені показники за 2020 рік, які вже були предметом розгляду як конкурсні вимоги в межах процедури розпорядження майном боржника; щодо деяких показників не видається за можливе встановити джерело їх походження, оскільки така частина показників не має документального підтвердження, судом до уваги не беруться, оскільки кредитором було надано пояснення та додано належні розрахунки на всі суми витрат, які заявлені, та доведено обґрунтованість своїх вимог.
Стосовно посилань арбітражного керуючого, що жодний з наданих ГУ ПФУ в Луганській області розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не складено у строк, встановлений нормою п.6.5 Інструкції, суд зазначає, що кредитор не надав належних пояснень щодо невчасного надсилання розрахунків боржникові, разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що несвоєчасне вручення боржнику розрахунків не може бути підставою для звільнення його від обов'язку здійснити відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій.
Щодо посилань арбітражного керуючого на ненадання доказів, якими підтверджуються обставини призначення пенсій особам, зазначених у розрахунках, розмір та наявність пільгових підстав призначення відповідних пенсій, а також на відсутність доказів, якими підтверджуються вказані у розрахунках відсоткові частки витрат на виплату та доставку пенсій, яка відшкодовується за рахунок боржника, суд зазначає, що належним доказом для підтвердження розміру витрат на виплату та доставку пенсій є відповідні розрахунки, які, як вже зазначалось судом, були надіслані на адресу боржника та надані до суду в якості доказів. Суд не має обґрунтованих сумнівів щодо відомостей, що містяться в цих розрахунках.
До того ж арбітражний керуючий не надав належних доказів на підтвердження недостовірності даних в цих розрахунках.
Щодо відсоткові частки витрат на виплату та доставку пенсій, то з пояснень кредитора зрозуміло яким чином обчислювалась така частка (т.3, а.с.93-115). При перевірці судом правильності її розрахунку, помилок встановлено не було.
Посилання арбітражного керуючого, що не надано доказів вручення боржнику відповідних розрахунків суд вважає безпідставними з огляду на таке.
Згідно з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи - ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» зазначена адреса: вул. Вілєсова, буд.20А, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Кредитором на зазначену юридичну адресу боржника направлялись супровідні листи з переліком розрахунків, які підлягають відшкодуванню (список №1 та список№2) з 18.01.2021 по 02.06.2021 та відповідний реєстр сум, які підлягають відшкодуванню (т.2, а.с.19-145, 152-240).
Разом із тим, від відповідача на адресу ГУ ПФ України в Луганській області поверталися конверти із відміткою поштового відділення про причини невручення адресату «за закінченням терміну зберігання».
Суд наголошує, що виникнення права на отримання відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не повинно залежати від суб'єктивної поведінки боржника, в даному випадку отримання чи не отримання поштової кореспонденції. З огляду на наявність доказів направлення за юридичною адресою розрахунків, суд вважає належним таке надсилання та наявність підстав для відшкодування вказаних витрат з боку боржника.
На час вирішення даної справи доказів оскарження чи сплати зазначеної суми заборгованості суду не надано.
Розрахунки органів Пенсійного фонду України фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його боржник не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто підлягають сплаті.
Аналогічної правової позиції щодо узгодження розрахунків дотримується також Верховний Суд у постанові від 20.11.2018 у справі № 815/3939/15.
Посилання арбітражного керуючого на те, що надані матеріали ГУ ПФУ в Луганській області не містять доказів його правонаступництва за правами та обов'язками Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області судом до уваги не беруться, оскільки з даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461) є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код 21792459).
Крім того, відповідно до ухвали Господарського суду Луганської області від 13.08.2021 у цій справі було замінено кредитора у справі №913/720/20 про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.
Всі інші доводи арбітражного керуючого спростовуються наявними у справі доказами та встановленими судом обставинами справи.
Отже кредитором було доведено розмір заявлених кредиторських вимог за період з 01.02.2021 по 30.06.2021 списком №1 в загальній сумі 3638154,45 грн та за списком №2 в загальній сумі 903464,97 грн.
Крім того, за подання до суду заяви з грошовими вимогами до боржника Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області сплачено 4540,00 грн судового збору, що підтверджується платіжними дорученнями №8244 від 28.09.2021.
З огляду на викладене вище, грошові вимоги боржника перед Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області визнається судом повністю на загальну суму 4541619,42 грн - основна заборгованість та судовий збір - 4540,00 грн.
Керуючись ст.ст.1, 2, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.232-237 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Визнати грошові вимоги Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21792459) до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький завод хімічного нестандартизованого обладнання» (ідентифікаційний код 04643841) в сумі 4541619,42 грн - основна заборгованість та 4540,00 грн - судовий збір.
2. Ліквідатору включити визнані господарським судом вимоги до реєстру вимог кредиторів у відповідності до вимог ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду у строк та порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено та підписано 28.12.2021.
Суддя Олена ФОНОВА