21 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/563/21 пров. № А/857/21654/21
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Кузьмича С.М., Шавеля Р.М.
при секретарі судового засідання: Волошин М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 року (рішення ухвалене у м. Ужгород судом у складі головуючого судді Микуляк П.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
У лютому 2021 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України у Закарпатській області від 09.12.2020 року в перерахунку пенсії позивача із врахуванням у подвійному розмірі періоду її роботи на посаді медсестри Обласної психіатричної лікарні с. Вільшани у період з 01.08.1969 року по 29.08.1995 року, зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту її звернення за перерахунком пенсії 03.12.2020 року, зарахувавши до її стажу період роботи на посаді медсестри Обласної психіатричної лікарні с. Вільшани у період з 01.08.1969 року по 29.08.1995 року у подвійному розмірі, відповідно до положень ст.60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 04.12.2020 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про зарахування стажу роботи у психіатричному закладі у подвійному розмірі та просила здійснити перерахунок призначеної пенсії, відповідно до ст.60 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 09 грудня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до ст.60 Закону України «Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка набула чинності з 15.08.2003 року, періоди роботи в психіатричних закладах охорони здоров'я зараховуються в подвійному розмірі, але оскільки до 15.08.2003р. та і після цієї дати позивачка вже не працювала в психіатричних закладах охорони здоров'я, то при зверненні за перерахунком пенсії згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стаж не переглядається. Вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії із врахуванням у подвійному розмірі стажу роботи на посаді медсестри у Обласній психіатричній лікарні с. Вільшани. Просила позов задоволити.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням у подвійному розмірі періоду роботи на посаді медсестри Обласної психіатричної лікарні с. Вільшани у період з 01.08.1969 року по 29.08.1995 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 в подвійному розмірі період роботи на посаді медсестри Обласної психіатричної лікарні с. Вільшани з 01.08.1969р. по 29.08.1995р. та провести перерахунок пенсії на підставі зарахування у подвійному розмірі при обчисленні загального та страхового стажу.
Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 04 грудня 2020 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про зарахування стажу роботи у психіатричному закладі у подвійному розмірі та просила здійснити перерахунок призначеної пенсії, відповідно до ст.60 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
09 грудня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до ст.60 Закону України «Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка набула чинності з 15.08.2003 року, періоди роботи в психіатричних закладах охорони здоров'я зараховуються в подвійному розмірі, але оскільки до 15.08.2003р. та і після цієї дати позивачка вже не працювала в психіатричних закладах охорони здоров'я, то при зверненні за перерахунком пенсії згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стаж не переглядається.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно частини 1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до приписів ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною 3 ст.24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно п.16 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Відповідно до ст.60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Згідно ст.1 Закону України "Про психіатричну допомогу" від 22.02.2000р. №1489-III заклад з надання психіатричної допомоги - психіатричний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад охорони здоров'я, центр, відділення, кабінет тощо, інші заклади та установи будь-якої форми власності, діяльність яких пов'язана з наданням психіатричної допомоги.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про психіатричну допомогу" від 22.02.2000р. №1489-III психіатрична допомога - комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин.
Згідно ч.1 ст.27 Закону України "Про психіатричну допомогу" професійні права, обов'язки лікаря-психіатра, інших працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, у тому числі здійснюють догляд за особами, які страждають на психічні розлади, при наданні психіатричної допомоги встановлюються Основами законодавства України про охорону здоров'я, цим Законом та іншими законами.
Пунктом 3 Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000р. №1465 встановлено, що обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться лікарем-психіатром у державних та комунальних психіатричних закладах, закладах охорони здоров'я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети (далі - психоневрологічні заклади), за місцем постійного проживання громадянина. Працівники МВС, Національної поліції, СБУ, Міноборони, співробітники Служби зовнішньої розвідки та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та особи рядового і начальницького складу Держспецзв'язку проходять обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди у відповідних відомчих лікувально-профілактичних закладах.
Відповідно до п.2 Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2002р. № 12, обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться лікарем-психіатром у психіатричних закладах, закладах охорони здоров'я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети (далі - психоневрологічні заклади), та надають психіатричну допомогу за місцем проживання громадян.
Апеляційним судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з 01.08.1969р. по 29.08.1995р. працювала на посаді медсестри Обласної психіатричної лікарні с. Вільшани.
Як вбачається з листа Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України та Пенсійного фонду України від 29 грудня 2005 року №625/0/15-05/039; №10.01.09/2606; №16918/02-20, психіатричні кабінети відносяться до таких, час роботи в яких зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.
Відтак, Обласна психіатрична лікарня с. Вільшани є закладом надання психіатричної допомоги, періоди роботи позивачки у Обласній психіатричній лікарні с. Вільшани на посаді медсестри з 01.08.1969р. по 29.08.1995р. підлягає зарахуванню до стажу роботи в подвійному розмірі.
Пенсія позивачки за віком на пільгових умовах, розраховувалася за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Відповідно до абз.9 ч.3 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно ч.4 вказаної статті періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності 01.01.2004 року, то в подвійному розмірі на підставі ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягають зарахуванню періоди роботи до 01.01.2004 року.
Відтак, органом Пенсійного фонду під час розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 було протиправно відмовлено у зарахуванні до стажу роботи у подвійному розмірі періоди роботи до 01.01.2004р., а саме стаж роботи в Обласній психіатричній лікарні с. Вільшани на посаді медсестри з 01.08.1969р. по 29.08.1995р.
За таких обставин, апеляційним судом правомірно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі зарахування у подвійному розмірі при обчисленні загального та страхового стажу періоду її роботи на посаді медсестри Обласної психіатричної лікарні с. Вільшани з 01.08.1969р. по 29.08.1995р.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 року у справі №260/563/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді С. М. Кузьмич
Р. М. Шавель
Повне судове рішення складено 28.12.2021