Рішення від 23.12.2021 по справі 640/21663/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. Київ № 640/21663/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мамедової Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Реконструкція технологічних свердловин" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Реконструкція технологічних свердловин" (далі - позивач, ТОВ "РТС") до Державної служби геології та надр України (також далі - відповідач, Держгеонадра), в якій позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Держгеонадр №462 від 21.10.2020 р. "Про зупинення дії спеціального на користування надрами" №4080 від 23.12.2011 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ Держгеонадр №503 від 11.11.2020 р. "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 21.10.2020 №462";

- визнати протиправним та скасувати наказ Держгеонадр №341 від 29.04.2021 р. "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині, що стосується ТОВ "РТС".

Ухвалою суду від 06.08.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі №640/21663/21 (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані накази прийняті відповідачем з порушенням вимог законодавства, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, письмового відзиву на позовну заяву до суду не подавав.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

23.12.2011 р. Держгеонадра видано позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами №4080 (далі - Дозвіл №4080), згідно якого: вид користування надрами - геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка); мета користування - пошуки і розвідка покладів вуглеводнів, у разі відкриття родовища - геолого-економічна оцінка і затвердження запасів ДКЗ України, промислова розробка; назва родовища - Південно-Євгеніївська площа; місцезнаходження - Луганська область, Кремінський район, 4 км на північний схід від м. Кремінна; площа - 45,2 га; вид корисної копалини - нафта, газ природний, конденсат, газ сланцевих товщ, газ центрально-басейнового типу, газ (метан) вугільних родовищ; строк дії спеціального дозволу - 20 років.

При цьому, згідно наказу Держгеонадр "Про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4080 від 23.12.2011" від 21.10.2020 р. №462, у зв'язку з надходженням листа Державної екологічної інспекції України від 04.09.2020 р. №7351/2.2/6-20 до листа Державної екологічної інспекції у Луганській області від 17.08.2020 р. №2/2-13-868, відповідно до пп. 3 п. 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615), та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування (протокол від 15.10.2020 р. №10-РГ/2020), вирішено зупинити дію Дозволу №4080 та надати 30 календарних днів на усунення порушень.

У подальшому, відповідно до наказу Держгеонадр "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 21.10.2020 №462" від 11.11.2020 р. №503, у зв'язку з надходженням листа ТОВ "РТС" від 30.10.2020 р. №179-20 та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування (протокол від 11.11.2020 р. №12-РГ/2020), вирішено відтермінувати дату зупинення дії Дозволу №4080, встановлену наказом Держгеонадр від 21.10.2020 р. №462, до 01.05.2021 р.

При цьому, згідно наказу Держгеонадр "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 29.04.2021 р. №341, відповідно до п. 21 Порядку №615, у зв'язку з порушеннями особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині своєчасної та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету (лист Державної податкової служби України від 18.03.2021 р. №3059/5/99-00-04-01-01-05), та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування (протокол від 23.04.2021 р. №7-РГ/2021), вирішено, зокрема, на часткову заміну підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнити перелік порушень та підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виклавши стовпчики 8 та 9 в редакції згідно з додатком 2 до цього наказу, відповідно до якого, зокрема, внесено зміни до наказу від 21.10.2020 р. №462 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу (порушення вимог законодавства - ст.ст. 24, 28 Кодексу України про надра; підстава зупинення дії дозволу згідно з Порядком №615 - пп. 1 п. 21), надано 30 календарних днів на усунення порушень.

Вважаючи вказані вище накази Держгеонадр такими, що прийняті з порушенням вимог законодавства, ТОВ "РТС" звернулось з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відносини щодо забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян, регулюються Кодексом України про надра.

Згідно ст. 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.

В силу п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції.

Відповідно до п. 3 Положення №1174, основними завданнями Держгеонадр є: 1) реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; 2) внесення на розгляд Міністра захисту довкілля та природних ресурсів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з пп. 9 - 14 п. 4 Положення №1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);

- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення;

- здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);

- здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням;

- складає у межах повноважень, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення;

- проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства;

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу, внесення змін до нього врегульовано Порядком №615.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку №615, дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

На кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.

Одному заявникові може надаватися дозвіл на видобування одного виду корисних копалин з кількох близько розташованих родовищ, якщо доцільність їх спільної розробки підтверджується відповідним рішенням Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ).

У межах однієї ділянки надр можуть проводитися роботи з геологічного вивчення та видобування різних за видом корисних копалин за кількома дозволами. При цьому в угоді на користування надрами визначаються просторові межі кожного виду корисної копалини.

Використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, здійснюється надрокористувачами у порядку, встановленому законодавством.

Згідно з п.п. 6, 7 Порядку №615, строк дії дозволу обчислюється з дня його реєстрації, якщо в ньому не передбачено інше.

Дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на:

п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин і геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;

10 років - на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ нафти і газу, в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України;

20 років - на видобування корисних копалин;

30 років - на видобування нафти і газу в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України;

строк дії окремих дозволів на геологічне вивчення нафтогазоносних надр та видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ), але не більш як на 20 років на суші і не більш як на 30 років на континентальному шельфі та в межах виключної (морської) економічної зони України - на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ). При цьому строк геологічного вивчення нафтогазоносних надр не може перевищувати 10 років;

20 років - на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

50 років - на будівництво та експлуатацію підземних сховищ нафти чи газу;

строк дії відповідної угоди про розподіл продукції - на виконання угод про розподіл продукції.

Дозвіл на створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні та оздоровчі заклади тощо), в частині їх геологічного вивчення і збереження надається без обмеження строку дії.

Згідно з п.п. 21 - 22 Порядку №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

4) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції";

5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Дія дозволу також може бути зупинена органом з питань надання дозволу за поданням Міндовкілля за зверненням до Міндовкілля Держекоінспекції та/або її територіальних органів щодо невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи, відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню надзвичайної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення дії та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання (п. 21 Порядку №615).

Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України "Про нафту і газ" та "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (п. 22 Порядку №615).

Відповідно до п. 24 Порядку №615, про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані накази приймались відповідачем на підставі відповідних протоколів засідань Робочої групи з питань надрокористування.

Так, наказ від 21.10.2020 р. №462 прийнятий Держгеонадрами на підставі протоколу №10-РГ/2020 від 15.10.2020 р. засідання Робочої групи з питань надрокористування, згідно п. 10.3 якого рекомендовано Держгеонадрам врахувати пропозиції Робочої групи щодо зупинення дії Дозволу №4080, у зв'язку з невиконанням підприємством у встановлений строк припису Державної екологічної інспекції у Луганській області, а саме: не надано інформацію про фактичний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (г/сек) та фактичний час роботи викидів (годин) по стаціонарним джерелам викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "РТС" з початку виробничої діяльності до моменту усунення порушення з підтвердженням у вигляді отриманого дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, лабораторних досліджень (вимірювань), журналу обліку робочого часу обладнання; не отримано дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря на Блок дослідження свердловин заводський №622-1 виготовлений у 2018 році, який обладнаний клапаном запобіжним PN 160 DN 50 КАС 550002 (номер виробу 6358), а також клапаном запобіжним PN 64 DN 50 КАС 55002-050-03 (номер виробу 6355), через які здійснюється викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу, який знаходиться на ТЗСУ Південно-Євгеніївській площі ТОВ "РТС"; не проведено інвентаризацію джерел утворення відходів виробництва та споживання; не впроваджено ведення реєстрових карток об'єктів утворення, оброблення і утилізації відходів; не впроваджено ведення журналу відповідно до типової форми первинної облікової документації №1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари".

Згідно з ч. 1 ст. 61 Кодексу України про надра, державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України визначені Законом України "Про нафту і газ" від 12.07.2001 р. №2665-III (далі - Закон №2665-III), який регулює відносини, пов'язані з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з метою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх суб'єктів відносин, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі

Відповідно до ст. 2 Закону №2665-III, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, незалежно від форм власності господарюючих суб'єктів - учасників таких відносин.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону №2665-III, дія спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами може бути тимчасово зупинена виключно за результатами проведення заходів державного геологічного контролю центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, безпосередньо або за поданням органів державного гірничо-технічного, екологічного і санітарного контролю та органів місцевого самоврядування у разі:

- порушення користувачем нафтогазоносними надрами або уповноваженим ним виконавцем робіт умов спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами або угоди про умови користування нафтогазоносними надрами;

- виникнення внаслідок виконання робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами на ділянці, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників користувача нафтогазоносними надрами або населення;

- неодноразового порушення вимог законодавства щодо охорони довкілля і раціонального використання нафтогазоносних надр;

- виконання на наданій ділянці робіт, не обумовлених спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, крім пошуків і розвідки нових покладів нафти і газу в межах ділянки.

При цьому, відповідно до п.п. 1 - 4 Положення про Робочу групу з питань надрокористування, затвердженого Наказом Держгеонадр від 16.12.2020 р. №584 (далі - Положення), з метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи), внесення змін до дозволу, а також виконання рішення адміністративного суду (у разі необхідності) у Держгеонадрах утворюється Робоча група з питань надрокористування (далі - Робоча група), яка діє у складі, що затверджується наказом Держгеонадр.

Робоча група є постійно діючим дорадчо-консультативним органом Держгеонадр.

Завданнями Робочої групи є:

• попередній розгляд заяв та доданих до них документів, наданих суб'єктами господарювання для отримання дозволів без проведення аукціонів відповідно до пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок), документів щодо продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до дозволу, зупинення, поновлення дії, анулювання дозволу відповідно до пунктів 14, 16, 17, 21 та 22 Порядку, а також виконання рішення адміністративного суду (у разі необхідності) та інших документів, наданих структурними підрозділами Держгеонадр, спеціалізованими державними геологічними підприємствами, установами, організаціями, що належать до сфери управління Держгеонадр;

• надання пропозицій та рекомендацій Голові Держгеонадр щодо надання дозволів, продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до дозволу, зупинення, поновлення дії, анулювання дозволу, надання термінів для усунення порушень;

• погодження проектів дозволів;

• попередній розгляд інших питань, що виникають в процесі опрацювання документів, що стосуються питань надрокористування.

Робоча група для виконання покладених на неї завдань в установленому порядку має право:

• отримувати для роботи заяви, надані суб'єктами господарювання для отримання дозволів без проведення аукціонів відповідно до пункту 8 Порядку, та додані до них документи, а також документи щодо продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до дозволу, зупинення, поновлення дії, анулювання дозволу відповідно до пунктів 14, 16, 17, 21 та 22 Порядку та інші матеріали, необхідні для розгляду зазначених питань;

• отримувати від структурних підрозділів Держгеонадр, спеціалізованих державних геологічних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держгеонадр, роз'яснення, обґрунтування, довідки, інформацію, висновки, консультації;

• вчиняти інші дії відповідно до вимог чинного законодавства.

Отже, аналізуючи мету створення Робочої групи з питань з питань надрокористування, покладені на неї завдання та надані права, реалізуючи які вона може виконувати ці завдання, можна дійти висновку, що Робоча група є виключно консультативним постійно діючим колегіальним органом, що здійснює попередній розгляд документів, у тому числі, щодо зупинення дії спеціальних дозволів надає пропозиції і рекомендації Голові Держгеонадр.

Суд звертає увагу, що у наказі від 21.10.2020 р. №462 та у протоколі №10-РГ/2020 засідання Робочої групи з питань надрокористування від 15.10.2020 р. наявне посилання на лист Державної екологічної інспекції України від 04.09.2020 р. №7351/2.2/6-20 до листа Державної екологічної інспекції у Луганській області від 17.08.2020 р. №2/2-13-868.

При цьому, відповідно до п. 14 Положення Державної екологічної інспекції у Луганській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 №123, Державна екологічна інспекція у Луганській області вносить в установленому порядку Голові Держекоінспекції пропозиції щодо, у тому числі, зупинення дії в установленому законодавством порядку дозволів тощо.

Таким чином, Державна екологічна інспекція у Луганській області повинна була в установленому порядку внести голові саме пропозицію щодо зупинення спеціального дозволу щодо позивача, у випадку, якщо на це були відповідні підстави.

Окрім того, виходячи зі змісту п. 21 Положення №615, дія спеціального дозволу може бути зупинена Держгеонадрами, у тому числі, за поданням Держекоінспекції, ДПС тощо.

Тобто, конструкція викладення цього пункту свідчить про те, що таке подання має бути ініційоване саме центральним органом виконавчої влади у певній галузі (на відміну від органів місцевого самоврядування).

Отже, механізм застосування зупинення дії спеціального доводу у даному випадку мав включати в себе пропозицію територіального підрозділу Держекоінспекції на ім'я Голови, внесення у встановленому порядку подання від Держекоінспекції на адресу Держгеонадр, за результатами вказаних документів - обов'язкове проведення заходів державного геологічного контролю та розгляд питання Робочою групою. Тільки в сукупності проведених заходів Голова Держеонадр уповноважений приймати рішення про зупинення дії спеціального дозволу.

Натомість, як вбачається з наказу від 21.10.2020 р. №462, Робоча група розглянула спірне питання, у тому числі, і на підставі листа Державної екологічної інспекції у Луганській області, яка не є Держекоінспекцією, а лише її територіальним підрозділом та наділяється зовсім іншими повноваженнями (які є обмеженими).

Окрім того, як вбачається зі змісту протоколу Робочої групи від 15.10.2020 р. №10-РГ/2020, вирішуючи питання щодо зупинення Дозволу №4080 членами Робочої групи враховано лише листи Держекоінспекції у Луганській області, не скориставшись правом витребування та отримання письмових пояснень, доказів тощо щодо предмету спірного рішення, що свідчить про формальний підхід та не відповідає вимогам чинного законодавства.

При цьому, суд звертає увагу, що частиною 1 ст. 26 Закону №2665-III передбачена можливість тимчасового зупинення дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами виключно за результатами проведення заходів державного геологічного контролю центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Отже, зупиненню дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами має передувати проведення Держгеонадрами геологічного контролю .

Водночас, проведення заходів державного контролю Державною екологічною інспекцією у Луганській області не є заходом геологічного контролю, а є заходом екологічного контролю у розумінні вищезазначеного Закону. При цьому, суд звертає увагу на те, що якщо підставою для зупинення дії Дозволу №4080 було порушення вимог законодавства щодо охорони довкілля, то згідно ч. 1 ст. 26 Закону №2665-III таке порушення має бути неодноразовим.

При цьому, протокол засідання робочої групи з питань надрокористування від 15.10.2020 р. №10-РГ/2020, на який посилається відповідач у своєму наказі від 21.10.2020 р. №462, не відноситься до заходів реагування, які, згідно з вимогами вказаної вище норми, повинні передувати застосуванню до надрокористувача заходів впливу у виді зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.

Суд звертає увагу, що відповідачем, в порушення вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, не надано суду жодних доказів на підтвердження правомірності прийняття наказу від 21.10.2020 р. №462, зокрема, не надано відповідних листів Держекоінспекції у Луганській області та припису.

При цьому, документи, на які посилається відповідач задля обґрунтування підстав прийняття оскаржуваного наказу від 21.10.2020 р. №462, як-то лист Державної екологічної інспекції України від 04.09.2020 р. №7351/2.2/6-20 до листа Державної екологічної інспекції у Луганській області від 17.08.2020 р. №2/2-13-868, так і протокол засідання робочої групи з питань надрокористування від 15.10.2020 р. №10-РГ/2020, не є допустимими доказами вчинення позивачем порушень у сфері надрокористування та/або невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 01.02.2021 р. у справі №640/18534/18 (провадження №К/9901/26816/20)

Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд приходить до висновку, що наказ від 21.10.2020 р. №462 прийнятий відповідачем з порушенням вимог законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому, зважаючи на те, що наказами Держгеонадр №503 від 11.11.2020 р. та №341 від 29.04.2021 р. (в частині, що стосується ТОВ "РТС") вносились зміни до наказу від 21.10.2020 р. №462, який визнано судом протиправним та скасовано, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування вказаних наказів також підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Реконструкція технологічних свердловин" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказів є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 6810,00 грн.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255, 382 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Реконструкція технологічних свердловин" (місцезнаходження: 92905, Луганська обл., Кремінський р-н, м. Кремінна, вул. Титова, 13; код ЄДРПОУ 33264159) до Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; код ЄДРПОУ 37536031) про визнання протиправними та скасування наказів задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №462 від 21.10.2020 р. "Про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами" №4080 від 23.12.2011 р.

3. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №503 від 11.11.2020 р. "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 21.10.2020 №462".

4. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №341 від 29.04.2021 р. "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю "Реконструкція технологічних свердловин".

5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Реконструкція технологічних свердловин" сплачений ним судовий збір у розмірі 6810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Мамедова