Рішення від 28.12.2021 по справі 200/11527/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 р. Справа№200/11527/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про: визнання незаконними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року про зупинення виплати пенсії, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року № 056550003619 про призначення пенсії в частині не зарахування при призначенні пенсії до страхового стажу період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології) та заробітку вказаного в довідках про заробітну плату № 122, 123 від 22 січня 2018 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати при призначенні пенсії за віком з 09 липня 2021 року період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології), а також заробітну плату згідно довідок № 122, 123 від 22 січня 2018 року, та відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 09 липня 2021 року.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року про зупинення виплати пенсії, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року № 056550003619 про призначення пенсії в частині не зарахування при призначенні пенсії до страхового стажу період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології) та заробітку вказаного в довідках про заробітну плату № 122, 123 від 22 січня 2018 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати при призначенні пенсії за віком з 09 липня 2021 року період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології), а також заробітну плату згідно довідок № 122, 123 від 22 січня 2018 року, та відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 09 липня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він 05.04.2021 року звернувся до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак, рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №52 від 05.04.2021 року йому було відмову у призначені пенсії за віком. Позивач наголошує, що протягом строку який вказано у рішенні № 52, він звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії та надав усі необхідні для призначення пенсії документи, та рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області від 16.07.2021 року №056550003619 ойму було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.07.2021 року у розмірі 1854 грн. При призначені пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області не зараховано до страхового стажу період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року в Науково-виробничій фірмі «ХЕТ» (Хіміко-екологічні технології), а також не враховані довідки про заробітну плату № 122, 123 від 22.01.2018 рок без зазначення причин.

Крім того позивач вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.07.2021 року йому було призупинено виплату пенсії до надання акту зустрічної перевірки довідки про стаж № 124 та довідок про заробітну плату № 122, 123 від 22.01.2018 року.

Позивач вважає вищезазначені рішення є протиправними та такими, що порушують його право на отримання належної пенсії. Позивач наголошує, що відповідач повинен був врахувати заробіток вказаний в довідках № 122 та № 123 при обчисленні пенсії за віком. Також на думку позивача відповідач зобов'язаний прийняти до уваги положення Угоди від 13.03.1992 року та врахувати при призначенні пенсії за віком стаж за період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року та заробіток вказаний у довідках про заробітну плату № 122, № 123.

Крім того позивач зазначає, що ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у рані не отримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом. Позивач вказує, що проведення перевірки органами Пенсійного фонду, якщо така перевірка здійснюється, не є підставою для припинення виплати пенсії, яка призначена. Позивач вважає, що рішення відповідача про призупинення виплати пенсії є незаконним та підлягає скасуванню. З огляду на вказані обставини позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою від 05.04.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач зазначає, що позивач надав довідки від 22.01.2018 року № 124 про періоди роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року в Науково - виробничій фірмі «Хіміко - екологічні технології» (ХЕТ) м. Москва та довідки про заробітну плату № 122, № 123 від 22.01.2018 року, видані Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології». Зарахування до страхового стажу з 01.01.2004 року періодів роботи на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, у тому числі періодів роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умова, та врахування заробітної плати за періоди роботи на території держав - учасниць СНД здійснюється за умови підтвердження плати страхових внесків до відповідних фондів держав - учасниць СНД на території яких провадилася трудова діяльність . Відповідно до п. 4.2 розділу 4 Порядку № 22-1 при прийняття документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідальність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документів про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Відповідач посилається на те, що довідка про стаж № 124 від 22.01.2018 року та заробітну плату № 122, № 123 від 22.01.2018 року, видані Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології» (ХЕТ) не зараховані до страхового стажу та заробітної плати. З метою перевірки відомостей, зазначених в довідка про заробітну плату, управлінням, було направлено запит до Пенсійного фонду Російської Федерації на проведення перевірки вищевказаних довідок. Після отримана акту зустрічної перевірки відомостей у зазначених документах, наданих заявником для призначення пенсії, управлінням буде розглянуто питання щодо наявності або відсутності підстав для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року в Науково - виробничій фірмі «Хіміко - екологічні технології».

Відповідач наголошує, що відповідно до наданих документів страховий стаж позивача складає 17 років 0 місяців 25 днів. Таким чином на момент звернення відсутній необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком відповідно до статті 216 Закону № 1058 - 25 років. За таких обставин управлінням було призупинено виплату пенсії позивачу з 09.07.2021 року.

Відповідачем надано до суду додаткові пояснення, відповідно до яких управління повідомляло суд, що протоколом від 16.07.2021 року позивачу призначено пенсію з 09.07.2021 року у розмірі 1854 грн. Відповідно п. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевірити обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Враховуючи означене, розпорядженням від 16.07.2021 року виплату пенсії з 09.07.2021 року припинено до надходження акту зустрічної перевірки довідок про стаж від 22.01.2018 року № 124 та заробітну плату від 22.01.2018 року № 122, № 123. Вказані довідки не були враховані при розрахунку пенсії з 09.07.2021 року. Відповідач зазначав, що листом № 0500-1608-8/59996 від 28.08.2021 року направлено запит до Пенсійного фонду Російської Федерації на проведення перевірки вищевказаних довідок. До теперішнього часу відповіді на запит щодо проведення перевірки довідок про стаж від 22.01.2018 року № 124 та заробітну плату від 22.01.2018 року № 122, № 123 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не надходило.

З огляду на вказані обставини, відповідач наголошував, що приймаючи спірні рішення діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2021 року залишено без задоволення заяву відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суд від 08 листопада 2021 року справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 30 листопада 2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року відкладено підготовче засідання на 13 грудня 2021 року з метою отримання додаткових доказів у справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на те, що позивача, представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явились, суд закриваючи підготовче провадження у справі дійшов висновку про розгляду справи по суті в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с. 4-9).

З матеріалів справи встановлено, що 09.07.2021 року ОСОБА_1 звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою № 3179 про призначення пенсії за віком (а.с. 65).

До зазначеної заяви позивачем були надані наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру б/н від 04.02.2002 року, паспорт серії НОМЕР_1 від 13.01.1998 року, військовий квиток № НОМЕР_3 від 17.11.1976 року, диплом № 2044 від 05.02.1975 року, заява про спосіб виплати пенсії б/н від 09.07.2021 року, довідки про підтвердження стажу та заробітну плату № 08/633/01-24-21 від 26.03.2021 року, № 26/43 від 13.03.2021 року, № 17-31/5/02 від 11.02.2018 року, № 122, № 123, № 124 від 22.01.2018 року, рішення суду у справі № 233/1835/21 від 11.05.2021 року, трудова книжка НОМЕР_4 від 08.01.1979 року, № НОМЕР_6 від 21.10.1985 року, НОМЕР_5 від 05.12.1986 року (а.с. 66).

Згідно протоколу про призначення пенсії від 16.07.2021 року встановлено, що ОСОБА_1 рішенням № 056550003619 від 16.07.2021 року призначено пенсію за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З протоколу встановлено, що страховий стаж позивача складає 31 рік 9 місяців 0 дів, з якого стаж до 01.01.2004 року - 21 рік 0 місяців 14 днів, стаж після 01.01.2004 року - 10 років 8 місяців 16 днів (а.с. 20).

З розрахунку стажу встановлено, що до страхового стажу позивача зараховано наступні періоди: 01.02.1974 року по 04.02.1975 року - навчання у вищих/ середніх навчальних закладах; 17.11.1976 року по 20.12.1978 року - військова служба, 20.02.1979 року по 15.03.1979 року, 16.03.1979 року по 20.03.1979 року, 21.03.1979 року по 08.06.1979 року, з 02.07.1979 року по 22.08.1979 року, з15.01.1980 року, з 15.01.1980 року по 05.02.1980 року, з 06.02.1980 року по 04.02.1981 року, з 09.09.1981 року по 15.01.1982 року, з 29.01.1982 року по 01.06.1982 року, з 24.07.1982 року по 20.10.1982 року, з 12.12.1983 року по 16.12.1983 року, 02.01.1984 року по 13.01.1984 року, з 14.01.1984 року по 25.05.1984 року, з 17.05.1985 року по 25.06.1985 року, з 02.07.1985 року по 17.04.1991 року, з 18.04.1991 року по 24.10.1999 року, з 30.09.2002 року по 27.05.2003 року - безробіття, з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року - період роботи у Росії (а.с. 21).

Згідно довідки про заробітну плату, яка була врахована при розрахунку пенсії вбачається, що заробітна плата позивача була врахована за періоди роботи з 01.09.2002 року по 31.12.2002 року, з 01.01.2003 року по 31.05.2003 року, з 01.09.2005 року по 31.05.2016 року використана середня заробітна плата по Україні (а.с. 22-23).

З матеріалів справи встановлено, що листом від 16.07.2021 року № 98564 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та начальника Костянтинівського об'єднаного управління ПФУ про необхідність направлення запиту на проведення перевірки щодо підтвердження видачі, правомірності та достовірності довідок про заробітну плату наданих для призначення пенсії ОСОБА_1 , виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології» Північного адміністративного округу - 2 м. Москва за період роботи з вересня 2005 року по травень 2016 року (а.с. 59).

28.08.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області направлено до Пенсійного фонду Російської Федерації лист № 0500-1608-8/59996 «Про перевірку довідок ОСОБА_1 », відповідно до якого просили провести перевірку достовірності видачі довідок про заробітну плату та сум, вказаних в них, на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період роботи в Науково - виробничій фірмі «ХЕТ» з вересня 2005 року по травень 2016 року (а.с. 80).

Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області б/н від 16.07.2021 року ОСОБА_1 виплату пенсії припинено з 09.07.2021 року до з'ясування та надходження акту зустрічної перевірки довідок про стаж від 22.01.2018 року № 124 та заробітну плату від 22.01.2018 року № 122, 123.

Позивач не погодившись з діями відповідача щодо не зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології), не врахування при розрахунку пенсії заробітної плати за вказаний період, а також прийняття рішення про припинення виплати пенсії з 09.07.2021 року, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

З 01.01.2004 набрав чинності Закон України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у п.16 Розділу XV «Прикінцеві положення» якого визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058 (чинного на момент призначення пенсії), передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 12 Закону № 1058 особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Частиною 1 статті 26 Закону № 1058 передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальним органом Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.01.2004 року, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1.8, 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи; 6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Як вбачається з матеріалів справи позивач 09.07.2021 року звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, відповідно до якої надав довідку про стаж від 22.01.2018 року № 124 та довідки про заробітну плату від 22.01.2021 року № 122, № 123, видані Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології».

Згідно довідки № 124 від 22.01.2018 року, виданої Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології» встановлено, що ОСОБА_1 дісно з 12.09.2005 року по 26.05.2010 року, з 27.05.2010 року по 12.02.2011 року, з 13.02.2011 року по 27.05.2016 року працював на різних посадах в Науково - виробничій фірмі «Хіміко - екологічні технології» (а.с. 25).

З довідок про заробіток для розрахунку пенсії від 22.01.2018 року № 122, № 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології» встановлено, що ОСОБА_1 за період з вересня 2005 року по травень 2016 року нараховувалась заробітна плата. Також, у вказаних довідках визначено, що від нарахованих суи зроблені відрахування в Пенсійний фонд Російської Федерації по встановленим тарифам (а.с. 26, 27).

Позивач наголошував на тому, що при прийнятті рішення № 056550003619 про призначення пенсії відповідачем не враховано до його страхового стажу період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі «Хіміко - екологічні технології» згідно довідки про стаж від 22.01.2018 року № 124.

Проте, вказані обставини спростовуються матеріалами справи.

Так, згідно розрахунку стажу, що долучений до матеріалів справи, встановлено, що до страхового стажу позивача зараховано період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року, зазначений стаж складав 10 років 8 місяців 16 днів, та відповідно загальний страховий стаж позивача з врахуванням періоду роботи в Науково - виробничій фірмі «Хіміко - екологічні технології» складає 31 років 9 місяці 0 днів (а.с. 21).

Крім того, з протоколу про призначення пенсії від 16.07.2021 року вбачається, що страховий стаж позивача складає 31 рік 9 місяців 0 днів (а.с. 20).

З огляду на викладене, суд вважає, що вимога позивача про визнання незаконним та скасування рішення від 16.07.2021 року № 056550003619 про призначення пенсії в частині не зарахування при призначенні пенсії до страхового стажу періодів роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року в Науково - виробничій фірмі «ХЕТ» є безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню.

При цьому, з матеріалів справи встановлено, що при розрахунку пенсії відповідачем не були враховані довідки про заробітну плату від 22.01.2018 року № 122, 123, що підтверджується довідкою про врахування заробітку при розрахунку пенсії, відповідно до якої у графі «Заробіток» за період з 12.05.2005 року по 31.05.2016 року вказані 0.00000 (а.с. 22-23).

Відповідач у відзиві на позовну заяву наголошував, що вказані довідки не враховані при розрахунку розміру пенсії, у зв'язку з необхідністю проведення перевірки відомостей, що в них зазначені, та отримання інформації чи з заробітку позивача, отримуваного під час його роботи за кордоном проводилися відрахування в органи Пенсійного фонду Російської Федерації.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось судом, згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачені інші правила, ніж ті, які містяться в цьому законі, то застосовуються правила за цими договорами (угодами).

На даний час діє Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода). Міжнародний договір з питань пенсійного забезпечення між Україною та Російською Федерацією базується на територіальному принципі, за яким витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач. При цьому у разі переїзду пенсіонера переказ пенсії за новим місцем проживання не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не провадяться.

Відповідно до статті 1 Угоди, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.

Для визначення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання чинності Угодою. Обчислення пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу (стаття 6 Угоди).

Зарахування до страхового стажу з 1 січня 2004 року періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав здійснюватиметься за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадилася трудова діяльність.

Суд зазначає, що з наданих позивачем довідок про заробітну плату від 22.01.2018 року № 122 та № 123 встановлено, що з обчислених сум заробітної плати позивача у період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року робились відрахування в Пенсійний фонд Російської Федерації.

Отже, вказані довідки підтверджуються, що у відповідності до вимог законодавства з заробітної плати позивача робились підрахунку до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Крім того, суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 291/99/17 від 21.02.2020 року.

З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що відповідач безпідставно при розрахунку розміру пенсії позивача не врахував заробітну плату визначену у довідках про заробіток для розрахунку пенсії від 22.01.2018 року № 122, № 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології» за період з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).

Згідно із ч. 2 ст. 9 суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року визначеної у довідка про заробіток для обчислення пенсії від 22.01.2018 року № 122, 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології».

Стосовно вимоги позивача скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.07.2021 року про припинення виплати пенсії, суд зазначає наступне.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято розпорядження від 16.07.2021 року про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 09.07.2021 року до з'ясування та надходження акту зустрічної перевірки довідок про стаж від 22.01.2018 року № 124 та заробітну плату від 22.01.2018 року № 122, 123 (а.с. 10).

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону 1058-IV, за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

Саме пункт 1 частини першої статті 49 Закону №1058-IV відповідач зазначає, як підставу для зупинення виплати пенсії позивачу.

Натомість, факту подання позивачем документів, які містять недостовірні відомості не встановлено. Має місце необхідність проведення зустрічної перевірки інформації вказаній у довідках, що на думку суду не є тотожним поданню недостовірних відомостей.

При цьому, не заперечуючи проти права органів, що призначають пенсію, перевіряти обґрунтованість видачі документів, слід зазначити, що така перевірка як і право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення документів, проводиться до моменту призначення пенсії і таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за N 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Наявність сумнівів може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу. При цьому виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для припинення виплати пенсії. Відсутність підприємств за місцезнаходженням, а так само і відсутність документів по цьому підприємству на зберіганні в архівних установах, не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Аналогічна правова позиція викладена, у постанові Верховного суду у справі №229/758/17 від 24.04.2019 року.

Суд зазначає, що недостовірність таких відомостей відповідачем встановлена не була, а тому у Управління не було законних підстав для припинення виплати пенсії позивачу, та прийнятті розпорядження про припинення виплати пенсії від 16.07.2021 року.

Таким чином, розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.07.2021 року про припинення виплати пенсії позивачу є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 , визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року визначеної у довідка про заробіток для обчислення пенсії від 22.01.2018 року № 122, 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології», зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 09.07.2021 року з урахуванням заробітної плати за період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року визначеної у довідка про заробіток для обчислення пенсії від 22.01.2018 року № 122, 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології», та поновити нарахування та виплату пенсії з 09 липня 2021 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судового збору в розмірі 681 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:визнання незаконними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року про зупинення виплати пенсії, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року № 056550003619 про призначення пенсії в частині не зарахування при призначенні пенсії до страхового стажу період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології) та заробітку вказаного в довідках про заробітну плату № 122, 123 від 22 січня 2018 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати при призначенні пенсії за віком з 09 липня 2021 року період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології), а також заробітну плату згідно довідок № 122, 123 від 22 січня 2018 року, та відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 09 липня 2021 року - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року визначеної у довідка про заробіток для обчислення пенсії від 22.01.2018 року № 122, 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з 09.07.2021 року з урахуванням заробітної плати за період роботи з 12.09.2005 року по 27.05.2016 року визначеної у довідка про заробіток для обчислення пенсії від 22.01.2018 року № 122, 123, виданих Науково - виробничою фірмою «Хіміко - екологічні технології», та поновити нарахування та виплату пенсії з 09 липня 2021 року.

В частині позовних вимог про визнання незаконними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 липня 2021 року № 056550003619 про призначення пенсії в частині не зарахування при призначенні пенсії до страхового стажу період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології), зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати при призначенні пенсії за віком з 09 липня 2021 року період роботи з 12 вересня 2005 року по 27 травня 2016 року в Науково - виробничій фірмі "ХЕТ" (Хіміко - екологічні технології) відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 681 (шістсот вісімдесят одна) гривня.

Повний текст рішення складено та підписано 28 грудня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська