Рішення від 24.12.2021 по справі 140/4090/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4090/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Нововолинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до виконавчого комітету Нововолинської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання публічної інформації за запитом від 03 березня 2021 року та недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит; зобов'язання розглянути запит від 03 березня 2021 року про надання публічної інформації щодо наявності на території міста Нововолинська вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель та споруд.

В обґрунтування позову позивач вказав, що звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації, який останній отримав 15.03.2021. Відповідач повинен був надати відповідь на запит не пізніше 19.03.2021. Проте відповідач не надав відповідь на запит на отримання інформації впродовж п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Як стверджує позивач, на день звернення до суду з цим позовом відповідь на запит він так і не отримав.

Позивач вважає, що ненадання відповідачем запитуваної інформацію (документів) є протиправною бездіяльністю, яка суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує його право на отримання інформації. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 прийнято справу до провадження та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.98).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.11-13). В обґрунтування своєї позиції вказав, що 16.03.2021 ним було отримано запит від ОСОБА_1 на отримання публічної інформації, датований 03 березня 2021 року, про надання інформації про наявність на території міста Нововолинська вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування. Отриманий запит позивача був розглянутий у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації» та листом від 17.03.2021 №01-91/36 було надано відповідну інформацію з надісланням її за адресою, вказаною у запиті, що підтверджується записом в журналі обліку запитів на інформацію 01-91 виконавчого комітету Нововолинської міської ради та письмовими поясненнями працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . У зв'язку із надходженням до суду даного позову 19.05.2021 виконавчим комітетом Нововолинської міської ради позивачу повторно надіслано відповідь на запит на отримання публічної інформації рекомендованим поштовим відправленням (лист датований 18 травня 2021 року №01-91/36/2). Враховуючи вищезазначене, відповідач вважає вимоги позивача повністю безпідставними.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 закрито провадження у справі (а.с.26-28).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2021 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 у справі №140/4090/21 про закриття провадження скасовано та прийнято постанову, якою справу направлено у суд першої інстанції для продовження розгляду (а.с.87-91).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 прийнято дану справу до провадження та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами (а.с.98).

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 03.03.2021 звернувся до виконавчого комітету Нововолинської міської ради із запитом про надання публічної інформації, у якому просив надати інформацію про наявність на території міста Нововолинська вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування, який відповідач отримав 16.03.2021, що підтверджується штемпелем вхідної кореспонденції виконавчого комітету (а.с.14).

17.03.2021 виконавчий комітет Нововолинської міської ради підготував відповідь на запит ОСОБА_4 за №01-01/36, у якій зазначив про відсутність вільних земельних ділянок у м.Нововолинську для житлового будівництва (а.с.17).

19.05.2021 виконавчий комітет Нововолинської міської ради надіслав на адресу позивача відповідь на запит (лист №01-91/36/2 від 18.05.2021) (а.с.22-23).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

У статті 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до статей 5, 7 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб. Право на інформацію охороняється законом.

Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати право особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VI від 13.01.2011 (далі - Закон №2939-VI).

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, приписи чинного законодавства надають будь-якій фізичній особі звернутися до відповідного розпорядника публічної інформації із запитом про надання інформації.

При цьому Законом №2939-VI регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Відповідно до положень статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (п.1 ч.1 ст.3 Закону №2939-VI).

Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону України №2939-VI право на доступ до публічної інформації забезпечується шляхом надання відповіді на інформаційний запит.

Згідно з приписами частин першої, другої статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

У статті 13 Закону №2939-VІ закріплено, що публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях:

- уся інформація, що перебуває у володінні суб'єктів владних повноважень, тобто органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, інших суб'єктів, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (пункт 1 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація щодо використання бюджетних коштів юридичними особами, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим (пункт 2 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація, пов'язана з виконанням особами делегованих повноважень суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг (пункт 3 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них, якщо йдеться про суб'єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями (пункт 4 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація про стан довкілля; якість харчових продуктів і предметів побуту; аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;

- інша інформація, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідна інформація) (частина друга статті 13 Закону №2939-VІ).

Отже, визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Така інформація є відкритою і розкривається необмеженому колу осіб. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

За правилами частини першої статті 20 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Як встановлює частина друга статті 23 Закону №2939-VІ, запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Матеріалами справи підтверджується та обставина, що позивач звернувся до виконавчого комітету Нововолинської міської ради із запитом від 03.03.2021 на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про наявність на території м.Нововолинськ вільних земельних ділянок, які можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд. Вказаний запит згідно з трекінгом АТ «Укрпошта» на адресу відповідача надійшов 15.03.2021 (а.с.4), при цьому виконавчий комітет даний запит отримав - 16.03.2021, що підтверджується штемпелем вхідної кореспонденції (а.с.14).

Відповідач в підтвердження правомірності своїх дій щодо відправлення відповіді на запит позивача 17.03.2021 за №01-01/36, тобто в межах п'ятиденного строку, визначеного Законом №2939-VІ, посилається на копію журналу обліку запитів на інформацію 01-91 виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області та службові пояснення головного спеціаліста організаційно-виконавчого відділу Філіпенко В.А. від 14.05.2021, начальника юридичного відділу Шевчука Б.Є. від 14.05.2021, згідно яких лист з відповіддю на запит ОСОБА_1 направлений йому 17.03.2021 засобами поштового зв'язку (а.с.18-21).

Інших доказів на підтвердження своєчасного відправлення відповіді на запит позивача відповідачем до суду не подано.

Так, Законом №2939-VІ не визначено, яким видом поштового відправлення розпорядник інформації повинен надіслати відповідь у разі її надіслання засобами поштового зв'язку (простий лист, рекомендований, з повідомленням про вручення, з оголошеною цінністю).

Однак, зважаючи на імперативно встановлений обов'язок розпорядника інформації надати відповідь на інформаційний запит, а також його статус у відповідних правовідносинах як суб'єкта владних повноважень, суд вважає, що саме розпорядник інформації у випадку виникнення спору повинен довести факт не лише надіслання відповіді, а й її вручення запитувачу інформації чи повернення без вручення із зазначенням відповідних причин.

Таким чином, факт реєстрації відповідачем листа в журналі обліку запитів на інформацію 01-91, не є належним доказом направлення відповіді на запит в межах визначеного законом строку.

Суд також не бере до уваги службові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , оскільки будь-яких доказів саме надіслання та/чи вручення відповіді на запит позивача (фіскальний чек поштового відділення, повідомлення про вручення поштового відправлення, опис вкладення тощо) відповідач суду не надав, відповідно не довів виконання свого обов'язку надання відповіді на запит на інформацію в межах п'яти робочих днів.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується та обставина, що 19.05.2021 відповідач скерував на адресу позивача відповідь на запит від 18.05.2021 за №01-91/36/2, яку ОСОБА_1 отримав 25.05.2021 (а.с.25).

Таким чином, в ході судового розгляду встановлено факт розгляду та надання відповідачем відповіді на запит ОСОБА_1 , однак з порушенням встановленого Законом №2939-VІ.

Аналізуючи досліджені судом докази в їх сукупності, враховуючи повноваження суду, визначені статтею 245 КАС України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_4 шляхом визнання протиправної бездіяльності виконавчого комітету Нововолинської міської ради щодо несвоєчасного надання інформації на запит позивача та про відмову в задоволенні решти позовних вимог.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Нововолинської міської ради щодо несвоєчасного надання інформації на запит ОСОБА_1 від 03 березня 2021 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: виконавчий комітет Нововолинської міської ради (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, проспект Дружби, будинок 27, код ЄДРПОУ 04051342).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій