Постанова від 16.08.2006 по справі 29-8/160-06-3946А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

09 год. 55 хв. м. Одеса

"16" серпня 2006 р.

Справа № 29-8/160-06-3946А

Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Аленіна О.Ю.

при секретарі Кирплюк Д.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Ковальський В.Є. за довіреністю

Мельник Г.І. за довіреністю

Від відповідача: Дяченко О.В. за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ВАТ «Одеське шахтоуправління» до УПФУ в Малиновському р-ні про визнання протиправним та не чинним рішення начальника управління ПФУ в Малиновському р-ні № 161 від 27.02.2006р. про застосування до ВАТ «Одеське шахтоуправління» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, на суму 5536,11 грн., суд

ВСТАНОВИВ:

ВАТ «Одеське шахтоуправління» звернулось до суду з позовом до УПФУ в Малиновському р-ні про визнання протиправним та не чинним рішення начальника управління ПФУ в Малиновському р-ні № 161 від 27.02.2006р. про застосування до ВАТ «Одеське шахтоуправління» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, на суму 5536,11 грн.

Позивач уточнив позовні вимоги і просить суд визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Малиновському р-ні № 161 від 27.02.2006р. про застосування до ВАТ «Одеське шахтоуправління» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, на суму 5536,11 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з оскарженого рішення неможливо встановити, що стало підставою для прийняття цього рішення, яка саме сума страхових внесків, на думку відповідача, несплачена або несвоєчасно сплачена позивачем, а також, яким чином розраховані суми фінансових санкцій. Крім того, на виконання доручення голови Одеської обладміністрації та Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області від 05.12.2005р., між сторонами було укладено угоду щодо розстрочення погашення заборгованості згідно з листом УПФ в Малиновському р-ні № 9671/02 від 07.12.2005р., та доданим до нього графіком, затвердженим головою Малиновської райадміністрації. На підставі цієї угоди сторонами було змінено строки сплати заборгованості позивача за серпень -жовтень 2005р. по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України. На день винесення оскаржуваного рішення, а саме на 27.02.2006р., згідно графіку позивач повинен був сплатити 20000 грн., а фактично, як стверджує позивач, сплатив 33883,09 грн. На підставі цього позивач вважає, що викладене свідчить про те, що свої зобов'язання позивач виконує належним чином.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, того, що УПФУ в Малиновському р-ні діяло у повній відповідності з чинним законодавством, керуючись вимогами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Досліджуючи у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази які мають значення для справи, суд дійшов наступних висновків.

Листом № 9671/02 від 07.12.2005 року відповідач направив позивачу графік погашення недоїмки по страхових внесках, пені та фінансовим санкціям.

Відповідно до графіку погашення недоїмки по страхових внесках, пені та фінансовим санкціям загальна сума недоїмки позивача складає 64309,09 грн.

З копії рішення відповідача № 161 від 27.02.2006 року вбачається, що відповідач застосував до позивача штраф в сумі 4414,10 грн. та пеню в сумі 1122,01 грн. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за прострочення сплати страхових внесків за серпень 2005 року.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу у розмірі: 10% своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20% зазначених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50% зазначених сум -у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених чч. 9, 10 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів з дня винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених чч. 9, 10 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідно до рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Додатком № 14 «Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» до Інструкції про порядок обчислення і сплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджене постановою Правління ПФУ 19.12.2006р. № 21-1 та зареєстрована в Мінюсті України 16.01.2004р. за № 64/8663, встановлено типову форму та зміст рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, зміст і форма оскарженого рішення повністю відповідають додатку 14 до Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, а тому твердження позивача, що з оскарженого рішення неможливо встановити, що стало підставою для прийняття цього рішення, яка саме сума страхових внесків, на думку відповідача, несплачена або несвоєчасно сплачена позивачем, а також, яким чином розраховані суми фінансових санкцій, безпідставне.

Станом на 20.09.2005р. позивач мав заборгованість по страхових внесках за серпень 2005р. у розмірі 21081,25 грн. (за ставкою 32,3%), яку було погашено частково і прострочення склало 120 днів (розмір штрафу 1000 х 20% = 500 грн.; розмір пені 1000 х 120 х 0,1% = 120 грн.) та 128 днів (розмір штрафу 7828,21 х 50% = 3914,10 грн.; розмір пені 7828,21 х 128 х 0,1% = 1002,01 грн.)

Виключно Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Цей Закон визначає строки та порядок сплати страхових внесків, забороняє надавати пільги зі сплати страхових внесків і не передбачає положень щодо відстрочення чи розстрочення сплати страхових внесків.

Таким чином лист відповідача № 9671/02 від 07.12.2005 року, та графік погашення недоїмки по страхових внесках, пені та фінансовим санкціям досліджені вище суперечать Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і в зв'язку із цим не мають юридичної сили і не породжують юридичних наслідків щодо права позивача сплачувати недоїмки перед ПФУ у строки інші ніж передбачено цим Законом.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавством не можуть встановлюватись пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Таким чином, позивач не звільняється від відповідальності (фінансових санкцій) за несвоєчасну сплату страхових внесків за серпень 2005 року.

Твердження позивача, що він свої зобов'язання по виконанню угоди про розстрочення погашення заборгованості згідно з листом УПФ в Малиновському р-ні № 9671/02 від 07.12.2005р., та доданим до нього графіком, затвердженим головою Малиновської райадміністрації виконує належним чином, що в свою чергу виключає підстави для застосування до нього відповідальності за несвоєчасність сплати, є необґрунтованим.

Інших підстав вважати оскаржуване рішення противоправним позивач суду не довів та судом не встановлено, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 158 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Повний текс постанови складено 19.08.2006р.

Суддя Аленін О.Ю.