Справа № 950/2178/21
Провадження № 3/950/937/21
22 грудня 2021 року м. Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Косолап В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Ткаченко Я.О., особи, яка притягується до відпоаідальності,
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 (м. Лебедин) Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; працює ТОВ «Михайлівська АФК», різноробочий),
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
09.10.2021 в 00 год. 31 хв. у м. Лебедині по вул. Першогвардійській ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ - 2103 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини). Від проходження медичного огляду в установленому порядку відмовився згідно з висновком Лебединської ЦРЛ № 102. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що його дійсно зупинили поліцейські, пропонували пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою «Драгера», однак він категорично відмовився, оскільки не довіряє такому пристрою. На пропозицію пройти огляд в лікарні погодився. У лікарні йому знову почали пропонувати пройти огляд за допомогою «Драгера», однак він відмовився, просив узяти в нього кров на аналіз. Жодних аналізів у нього не взяли, а у висновку написали, що він відмовився від огляду, після цього його повезли на місце зупинки, де склали протокол. У той день він не був п'яний, останнього разу вживав алкоголь 8 числа, випив 0.5 л пива перед обідом.
Заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього докази, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За вимогами ч. ч. 1-3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Порядок № 1103).
Відповідно до п. п. 2, 3 вказаного Порядку, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Крім того, спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція).
Згідно з пунктами 7, 15, 16 Розділу ІІ зазначеної Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Судом досліджено наступні докази:
протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 178481 від 09.10.2021 (а.с. 2); висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.10.2021 № 102, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився від обстеження (а.с. 4); акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.10.2021 № 102 (а.с. 19); відеозапис з нагрудної камери поліцейського та патрульного автомобіля, здійснений згідно зі ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію»; показання свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Зокрема, у висновку від 09.10.2021 № 102, складеному лікарем ОСОБА_2 в КНП «Лебединська лікарня ім. лікаря К.О. Зільберника», зазначено, що ОСОБА_1 від обстеження відмовився.
Крім того, в пункті 18 акта від 09.10.2021 № 102, форма якого передбачена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, лікарем зазначено «категорично відмовився».
Зокрема п. 18 акту передбачає внесення відомостей про використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі (відповідно до встановленого рівня). Тобто проходження обстеження за допомогою технічного засобу для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі є елементом медичного огляду на стан сп'яніння у відповідному закладі охорони здоров'я.
Також відеозаписом, дослідженим у судовому засіданні, зафіксовано зупинку ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом ВАЗ 2103. В ході розмови з водієм, поліцейським було запропоновано останньому пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного пристрою на що останній відмовився. Після цього ОСОБА_1 у супроводі поліцейських був доставлений до лікарні де при проходженні огляду лікарем відмовився від обстеження на технічному пристрої наявному в лікарні, просив узяти у нього кров на аналіз.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка лікар ОСОБА_2 суду показав, що 09.10.2021 перебував на чергуванні та проводив огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 . Останньому було запропоновано пройти обстеження на «Драгері», оскільки такий пристрій використовується в тому числі для медичного огляду в лікарні та його застосування передбачено відповідною інструкцією, затвердженою спільним наказом МВС та МОЗ України, реквізити якого не пам'ятає. Однак ОСОБА_1 відмовився дихати у такий пристрій, просив узяти у нього кров. Йому декілька разів було запропоновано подихати у пристрій, а оскільки він категорично від цього відмовився, у висновку було зазначено про таку відмову. Щодо аналізу біологічного матеріалу, зокрема крові, вказав на те, що якщо би у ОСОБА_1 у той день узяли кров на аналіз, на даний час не виникало би питань щодо стану його сп'яніння.
Також, допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 суду показала, що точної дати не пам'ятає, можливо минулого місяця або раніше, вони з друзями їхали на авто. Біля автозаправки їх зупинили поліцейські, попросили 2 осіб побути свідками, просили засвідчити стан сп'яніння водія. Водієм був ОСОБА_1 . Детально тих подій вона не пам'ятає.
Крім того, допитаний в якості свідка ОСОБА_4 суду пояснив, що приблизно 2 місяці тому він із друзями каталися на автомобілі, їхали з с. Курган до Лебедина. В місті їх зупинили поліцейські, попросили бути свідками того, що водій був у нетверезому стані. Коли йшов до поліцейських чув розмову про те, що водій відмовляється від огляду.
Досліджені докази в їх сукупності, суд вважає достатніми та такими, що у повній мірі підтверджують наведені у протоколі обставини допущеного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмову водія від проходження огляду на стан сп'яніння.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 наголосив, що «будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі», а тому водій зобов'язаний був на вимогу працівників поліції не тільки пройти огляд на стан сп'яніння, але й виключно у передбачені законом порядок і спосіб.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника та ступінь його вини, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно зі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» суд стягує з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454,00 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 130, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 454,00 грн. (отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.М.Косолап