Рішення від 23.12.2021 по справі 519/1103/21

Справа №519/1103/21

2/519/723/21

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2021 року м. Южне

Южний міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді Лемця С.П.,

секретаря судового засідання Коршак Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Южне в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям

Встановив:

Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської областізвернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги на дітей одиноким матеряммотивуючи позов тим, що до Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області 21.10.2019 звернулася ОСОБА_2 (нині - ОСОБА_1 , свідоцтво про шлюб з ОСОБА_3 сер. НОМЕР_1 від 18.07.2020), з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та пакетом необхідних документів.

При заповненні заяви про призначення допомоги відповідач під особистий підпис повідомила зокрема про те, що за період з 01.04.2019 по 30.09.2019 (шість місяців перед зверненням) не працювала.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та до

Рішенням від 24.10.2019 відповідачу була призначена державна допомога одинокій матері (з урахуванням задекларованих нею доходів) з 01.10.2019 по 31.03.2020 у розмірі 1645,78 грн. на місяць.

Загальна сума отриманої відповідачем державної допомоги одинокій матері за період з 01.10.2019 по 31.07.2020 склала - 17257,80 грн., з яких надміру виплачено 2623,90 грн. за слідуючих обставин.

В ході вибіркової перевірки особової справи № 407112 отримувача допомоги одинокій матері ОСОБА_1 на доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведеної 28.02.2020 головним державним соціальним інспектором було виявлено, що відповідач при заповненні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої разом із заявою від 21.10.2019, не вказала про наявні за III (третій) квартал 2019 року доходи у вигляді заробітної плати в розмірі - 4 723,00 грн., отримані від роботодавця ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ).

Факт отримання відповідачем зазначеного доходу підтверджений відомостями ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, які Управління отримало у відповідь на електронний запит від 28.01.2020 № 15.

Таким чином, надмірна виплата (переплата) державної допомоги в сумі 2623,90 грн. за період з 01.10.2019 по 31.07.2020 виникла внаслідок недобросовісності з боку відповідача, яка полягає у свідомому наданні нею недостовірних відомостей, що мали суттєве значення для визначення розміру допомоги.

З метою вирішення питання про повернення переплати в добровільному порядку відповідачу 20.03.2020 рекомендованим листом з повідомленням (6548105797165) був надісланий лист від 18.03.2020. Однак 22.04.2020 лист був повернутий оператором поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта» Управлінню з поміткою «повернено за закінченням терміну зберігання». Усі спроби Управління зв'язатися з відповідачем по мобільному телефону за наданим нею номером НОМЕР_3 були невдалими: на дзвінки та повідомлення про необхідність з'явитися до Управління або зателефонувати відповідач жодним чином не відреагувала.

Управління 08.07.2021 повторно направило відповідачу рекомендованим листом з повідомленням (6548200072410) лист та повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої суми державної допомоги від 08.07.2021. Проте лист також був повернутий оператором поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта» Управлінню з поміткою «повернено за закінченням терміну зберігання». За допомогою системи зв'язку Вайбер відповідачеві двічі (27.08.2021 та 05.10.2021) направлено повідомлення про повернення переплати.

Ухвалою суду від 10.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, з викликом сторін.

Відповідно до поданої 30.11.2021 заяви представник позивача не заперечує проти розгляду справи у його відсутність та винесення заочного рішення.

Відповідач, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причини своєї неявки, відзив на позов не подав.

За таких обставин, відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого порядку вирішення справи.

Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об'єктивному та всебічному з'ясуванню обставин справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася з заявою до Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 21.10.2019 для призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

При заповненні заяви про призначення допомоги відповідач під особистий підпис повідомила зокрема про те, що за період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року (шість місяців перед зверненням) не працювала.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми відповідачеві на підставі заяви від 21.10.2019 р. була призначена допомога у розмірі 1645,78 грн. на період з 01.10.2019 р. по 31.03.2020 р.

Рішенням від 24.10.2019 відповідачу була призначена державна допомога одинокій матері (з урахуванням задекларованих нею доходів) з 01.10.2019 по 31.03.2020 у розмірі 1645,78 грн. на місяць.

У зв'язку з затвердженням з 01.12.2019 р. нового розміру прожиткового мінімуму, відповідачеві було перераховано розмір допомоги, який з 01.12.2019 року по 31.03.2020 року складав 1745,78 грн.

Розпорядженням від 24.06.2020 виплата допомоги відповідачеві в розмірі 1745,78 грн. була продовжена з 01.04.2020 року по 31.07.2020 р. у зв'язку з карантином.

Умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", зокрема допомога на дітей одиноким матерям, визначається Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27 грудня 2001 року.

Відповідно до п. 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Пунктом 49 Порядку передбачено обов'язок осіб, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

В ході вибіркової перевірки особової справи № 407112 отримувача допомоги одинокій матері ОСОБА_1 на доньку ОСОБА_4 , проведеної 28.02.2020 р. головним державним соціальним інспектором було виявлено, що відповідач при заповненні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої разом із заявою від 21.10.2019 р., не вказала про наявні за III квартал 2019 року доходи у вигляді заробітної плати в розмірі - 4 723,00 грн., отримані від роботодавця фізичної особи - підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідно до розрахунку розмір переплати допомоги на дітей одиноким матерям ( ОСОБА_2 ) за період 01.10.2019 - 31.03.2020 становить 2623,90 грн.

ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про шлюб з ОСОБА_3 серія НОМЕР_1 від 18.07.2020

Управління на адресу відповідача надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених сум допомог на рахунок Управління, також вживались заходи зв'язатись із ОСОБА_1 іншими способами, проте, кошти переплачені позивачу не повернуті.

Приписами ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачена відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Згідно з п.п.2.2 п.2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006р. №345 Про затвердження інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, заявник в обов'язковому порядку повинен бути попереджений, що своїм підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають.

Відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Загальні підстави для виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі відсутності недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи, що відповідач не вказала відомості про отримання доходу у 3 кварталі 2019 року та в декларації зазначила, що доходи відсутні, позивачем було здійснено переплату соціальної допомоги, яку відповідач повинна повернути.

У даному випадку є достатньо те, що відповідач приховала обставини (подавши недостовірну інформацію), що призвело до надмірного призначення соціальної допомоги.

З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позов Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям слід задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області надміру отриману державну допомогу одинокій матері в сумі 2623,90 грн.

При зверненні з позовом до суду, позивачем сплачено судовий збір згідно платіжного доручення № 276 від 22.10.2021 в сумі 2270 гривень, який відповідно до ст.141 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 81, 141, 259, 265, 268 ЦПК України, суд

Ухвалив:

Позовну заяву Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області надміру отриману державну допомогу одинокій матері в сумі 2623 (дві тисячі шістсот двадцять три) грн. 90 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Управління соціальної політики Южненської міської ради Одеського району Одеської області, код ЄДРПОУ 22492021, вул. Т.Г.Шевченка, 7/1, м. Южне, Одеська обл., 65481.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя Южного міського суду Сергій Лемець