Постанова від 24.12.2021 по справі 400/2575/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 400/2575/21

Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.

Дата і місце ухвалення 31.05.2021р., м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді : Бойка А.В.,

суддів: Федусика А.Г.,

Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 р. по справі №400/2575/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо невиплати компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі 1 прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у грудні 2020 року; зобов'язати відповідача виплатити 1319,90 грн. недоплаченої компенсації послуги «муніципальна няня» за витрати на оплату няні у грудні 2020 року.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 р., ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, позов задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради подав апеляційну скаргу, обґрунтовану посиланням на не правильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Апелянт зазначив, що суд першої інстанції, приймаючи судове рішення у справі не врахував, що призначення компенсаційної послуги «муніципальна няня» здійснюється за допомогою підсистеми «Електронна соціальна послуга відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років Муніципальна няня» розробленої ДП «ІОЦ Мінсоцполітики України» на замовлення Мінсоцполітики України, якою передбачено автоматичне призначення виплати за умови введення усіх відомостей про заявника, дитину, ФОП, що здійснює догляд, термінів дії договору про здійснення догляду та суму коштів згідно квитанцій про сплату відповідної послуги. Рішення про призначення компенсаційної послуги «муніципальна няня» та терміни її надання формуються автоматично на підставі введеної вищезазначеної інформації. Ручне коригування даних (щодо розміру, термінів призначення послуги) програмним комплексом не передбачено, а отже підстави для виплати позивачу недоплаченої компенсації «муніципальна няня» за грудень 2020 року відсутні. Також, апелянт не погоджується із сумою витрат на правову допомоги, стягнутою судом на користь позивача.

З огляду на зазначене апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову.

Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.12.2020 р. ОСОБА_1 звернулась до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради із заявою про отримання послуги «муніципальна няня», до якої зокрема, було додано договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років від 24.12.2020 р. та квитанція про сплату послуги за даним договором в сумі 1779 грн. за грудень.

Рішенням про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» від 28.12.2020 р. позивачу призначено дану компенсацію у термін з 24.12.2020 р. по 31.12.2020 р. із щомісячним розміром 1779 грн. Однак, згідно протоколу компенсація за послугу «муніципальна няня» сума складає 459,10 грн., яка була виплачена позивачу.

На думку позивача, Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не доплатив їй компенсацію за послугу «муніципальна няня» у сумі 1319,90 грн., що стало підставою її звернення до суду з відповідним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років та виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, а отже позивач має право на отримання недоплаченої компенсації послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 року.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" врегульовано Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №68 від 30 січня 2019 року (далі - Порядок № 68).

Послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки, опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини (п.2 Порядку №68).

Відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою заявнику послуги "муніципальна няня" (далі - компенсація послуги "муніципальна няня") за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення (далі - місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п.3 Порядку №68).

Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої заявником послуги "муніципальна няня".

У разі догляду за дитиною, яка потребує додаткового догляду, компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується у двох розмірах прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, але не більше вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої заявником послуги "муніципальна няня"(п.4 Порядку №68).

Компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

У разі продовження строку дії цього договору виплата компенсації послуги "муніципальна няня" продовжується за заявою отримувача послуги "муніципальна няня" з місяця подання заяви.

Виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги "муніципальна няня" документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня" (п.12Порядку №68).

Аналіз наведених вище положень Порядку №68 свідчить, що відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років та виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня. При цьому, положення Порядку №69 не передбачають виплату такої компенсації в залежності від кількості днів з дати укладення договору.

З матеріалів справи вбачається, що позивач надавала Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради заяву на отримання послуги «муніципальна няня», договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років від 24.12.2020 р., а також квитанцію про сплату послуги за даним договором за грудень 2020р.

За таких обставин, судова колегія погоджується висновком суду першої інстанції про протиправну бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо невиплати позивачу компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі 1 прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року та наявність підстав для стягнення з відповідача недоплачену компенсацію послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 року у сумі 1319,90 грн.

Судова колегія зазначає, що стягнуті судом першої інстанції витрати понесені позивачем на правову допомогу у сумі 200 грн. є співмірними з характером виконаної адвокатом роботи, розумності судових витрат, складності справи, а тому підстави для їх зменшення відсутні.

Також, судова колегії вважає, що недоліки в роботі підсистеми «Електронна соціальна послуга відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років Муніципальна няня» розробленої ДП «ІОЦ Мінсоцполітики України» на замовлення Мінсоцполітики України, не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання компенсаційної виплати за грудень 2020 року у розмірі передбаченому чинним законодавством.

Враховуючи, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими вище обставинами та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд апеляційної інстанції

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 р.- без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Судді: А.Г. Федусик

О.А. Шевчук