Рішення від 24.12.2021 по справі 520/23727/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 р. Справа № 520/23727/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради, третя особа: Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради, третя особа: Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут", в якому просить суд визнати дії УПСЗН Немишлянського району ХМР по перерахуванню коштів лише на рахунок теплових мереж такими, що порушують права позивача; зобов'язати УПСЗН Немишлянського району ХМР зробити перерахунок 100-відсоткової монетизованої пільги, яка не була сплачена на користь ПрАТ "Харківенергозбут" за період з 01.10.2019 р. по 01.02.2020 р. та з 01.06.2020 р. по 01.10.2020 р. та з 01.06.2021 р. по 01.11.2021 р. та сплатити перераховані кошти на користь ПрАТ "Харківенергозбут".

В обґрунтування позовних вимог вказав, що він має пільги зі сплати комунальних послуг. Вважає, що відповідач, починаючи з жовтня 2019 року, протиправно переводить кошти на сплату комунальних послуг лише на КП "Харківські теплові мережі" та фактично розпоряджується його коштами на власний розсуд, через що по іншим установам виникла заборгованість, зокрема в ПрАТ "Харківенергозбут" згідно повідомлення від 10.11.2021 виникла заборгованість в розмірі 8841,00 грн. Такі дії з боку відповідача вважає протиправними та такими, що порушують його права на розпорядження субсидійними коштами, які надає йому держава згідно Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту». Стверджує, що несплачені на рахунок ПрАТ «Харківенергозбут» кошти мають бути перераховані у відповідному обсязі за відповідний період та мають бути сплачені на рахунок ПрАТ «Харківенергозбут».

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що з аналізу норм Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" № 373 від 17.04.2019 та повноважень Управління, вбачається, що Управління здійснює розрахунок суми пільг відповідності до вимог законодавства за допомогою програмного забезпечення розробленого Державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», однак не проводить перерахунок коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг. Тому вважає, що твердження позивача про те, що управління сплачує, перераховує кошти на пільгові рахунки установ, які надають житлово-комунальні послуги не відповідає дійсності, оскільки відповідні дії здійснюються АТ «Ощадбанк», а не Управлінням. Крім того, зазначає, що Порядком № 373 чітко визначено послідовний порядок перерахування коштів для АТ «Ощадбанк».

ПрАТ "Харківенергозбут" надано пояснення, в яких третя особа вказала, що станом на 07.12.2021 за споживачем обліковується заборгованість за оплату електричної енергії у розмірі 9842,68 грн згідно переданих відповідно до вимог п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕП від 14.03.2018 № 312, п. 1.1 Розділу IX Кодексу комерційного обліку від оператора системи розподілу AT “Харківобленерго” показань приладу обліку. Заборгованість у розмірі 9842,68 грн виникла, зокрема, у зв'язку з несвоєчасною оплатою за спожиту електричну енергію в порушення положень типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та Правил роздрібного ринку електричної енергії. Стверджує, що позивач має право визначити іншу послідовність перерахування пільгових коштів у безготівковій формі, надавши відповідну заяву до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У зв'язку з чим, ПрАТ “Харківенергозбут”, дотримуючись вимог законодавства, здійснює постачання електричної енергії та здійснює обмін інформаційними даними між AT “Ощадбанк”, що здійснює переказ пільг у грошовій безготівковій формі на рахунок ПрАТ “Харківенергозбут”.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

З 29.08.2017 позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи.

За інформацією ПрАТ "Харківенергозбут" станом на 07.12.2021 за споживачем обліковується заборгованість за оплату електричної енергії у розмірі 9842,68 грн згідно переданих відповідно до вимог п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕП від 14.03.2018 № 312, п. 1.1 Розділу IX Кодексу комерційного обліку від оператора системи розподілу AT “Харківобленерго” показань приладу обліку.

Заборгованість у розмірі 9842,68 грн виникла, зокрема, у зв'язку з несвоєчасною оплатою за спожиту електричну енергію в порушення положень типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Вважаючи, що у зв'язку з бездіяльністю відповідача у нього постійно виникає заборгованість з оплати комунальних послуг: електроенергії, газу, плати за розподіл газу, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у даній справі.

Надаючи правову оцінку доводам позивача з урахуванням встановлених обставин справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:

- 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

-100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг визначені Постановою КМУ від 06 серпня 2014 року №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (далі - Постанова №409 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.2 Постанови № 409 установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

- оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;

- оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"), у разі користування газопостачанням зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.

Згідно з пп.6 п.3 Постанови № 409 установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях (будинках) не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт*г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт*г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт*г на місяць.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" №373 від 17.04.2019 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до вказаного Порядку пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі.

Отже, вказаним Порядком передбачено два варіанти надання пільг у грошовій формі: безготівкова і готівкова.

Пільги надаються у грошовій безготівковій формі через АТ «Ощадбанк» аналогічно грошовій безготівковій формі надання житлових субсидій.

За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

Як вбачається з матеріалів справи, у спірний період позивач отримував пільги у грошовій безготівковій формі через АТ «Ощадбанк».

В обґрунтування позовної заяви ОСОБА_1 зазначає про те, що внаслідок бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенського району Харківської міської ради в частині невиконання п.3 Положення № 117 у позивача постійно виникає заборгованість по платі за електричну енергію, оскільки відповідач несвоєчасно здійснює розрахунок розміру пільг та здійснює перерахування виключно на погашення заборгованості перед КП "Харківські теплові мережі".

Такі доводи позивача суд уважає необґрунтованими, оскільки абзацом другим підпункту 2 пункту 12 Порядку № 373 чітко визначено порядок та послідовність перерахування коштів за комунальні послуги (витрати).

Зокрема, спочатку здійснюється перерахування коштів на покриття заборгованості з постачання теплової енергії, в подальшому - постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.

При цьому, пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Отже, враховуючи вищенаведене, позивач має право визначити іншу послідовність перерахування пільгових коштів у безготівковій формі, надавши відповідну заяву до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або скористатися правом отримання пільги у грошовій готівковій формі та самостійно на власний розсуд здійснювати оплату за фактично спожиті комунальні послуги. За відсутності означеної заяви, уповноваженими особами здійснюється перерахування коштів в першу чергу на рахунок надавачів послуг з постачання теплової енергії

В матеріалах справи відсутні докази того, що позивач звертався із відповідною заявою про зміну послідовності перерахування коштів шляхом встановлення першочергової оплати спожитих ресурсів за постачання та розподіл електричної енергії

При цьому з аналізу норм Порядку № 373 вбачається, що до повноважень управлінь соціального захисту належить проведення розрахунку суми пільги відповідності до вимог законодавства за допомогою програмного забезпечення розробленого Державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», в той час як перерахування коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ «Ощадбанк».

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що заборгованість за електропостачання, на яку посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, не пов'язана з діями або бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенського району Харківської міської ради та виникла не з вини відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, оскільки доводи ОСОБА_1 про порушення його прав чи інтересів зі сторони Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенського району Харківської міської ради не знайшли свого підтвердження, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

З огляду на результат розгляду справи, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради (просп. Л. Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653), третя особа: Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (вул. Плеханівська, буд. 126/2, м. Харків, 61037, код ЄДРПОУ42206328) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.