Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
24 грудня 2021 р. Справа № 520/27417/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Старосєльцева О.В., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття до розгляду позову ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про: 1) визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в меншому розмірі ніж передбачено законом; 2) зобов'язання Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, -
встановив:
В оформленні матеріалів адміністративного позову виявлено недоліки.
За матеріалами позовної заяви судом встановлено, що спір склався з приводу застосування ст. 12 Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» після прийняття рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. №3-р/2020. Підставами позову є доводи про те, що адміністративний орган провів нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року не у повному обсязі.
Суд зазначає, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021р. №325 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», зокрема, передбачено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Разом з тим, в матеріалах позовної заяви відсутні будь-які докази перебування позивача саме на обліку в регіональному органі соціального захисту населення або будь-якому іншому органі, який має повноваження призначати виплату спірної допомоги (складає та передає списки до місцевого органу соціального захисту населення), а також доказів виплати спірної допомоги Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Також позивачем не надано жодних доказів звернення до відповідача з приводу отримання спірної допомоги до 5 травня 2021 року не у повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Таким чином, позивачу слід привести позовну заяву у відповідність до вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом надання до суду: доказів призначення спірної допомоги до 5 травня 2021 року органом соціального захисту населення або будь-яким іншим органом, який має повноваження призначати виплату спірної допомоги (складає та передає списки до місцевого органу соціального захисту населення); доказів звернення до відповідача з приводу отримання спірної допомоги до 5 травня 2021 року не у повному обсязі та відповіді на це звернення (в разі її наявності); доказів нарахування та виплати спірної допомоги саме Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст. 160, 161 КАС України, то позов має бути залишений без руху відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України з встановленням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 122, 123, 161, 169, 171, 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Позовну заяву - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків в оформленні матеріалів позову у 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення позову без руху.
Встановити, що способом усунення недоліків є подання до суду:
- доказів призначення спірної допомоги до 5 травня 2021 року органом соціального захисту населення або будь-яким іншим органом, який має повноваження призначати виплату спірної допомоги (складає та передає списки до місцевого органу соціального захисту населення);
- докази звернення до відповідача з приводу отримання спірної допомоги до 5 травня 2021 року не у повному обсязі та відповіді на це звернення (в разі її наявності);
- докази нарахування та виплати спірної допомоги саме Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
Копію даної ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набирає чинності з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Старосєльцева