справа № 380/11725/21
про закриття провадження у справі
23 грудня 2021 року
11 год. 38 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Лубоцької Н.І., представника позивача Підгайного О. І. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках -
Головне управління ДПС у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра»», у якій просить стягнути з відповідача грошові кошти до бюджету в розмірі 3056495,07 грн, які знаходяться на рахунках в банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказав, що на даний час суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу. Відтак позивач звернувся до суду з позовом про стягнення відповідних сум.
Ухвалою від 21.07.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
На адресу суду від відповідача надійшла заява (вх. 13655ел від 21.12.2021), в якій просив закрити провадження у справі. В обґрунтування заяви покликається на правову позицію сформовану Великою палатою Верховного Суду у постанові від 21.09.2021 у справі № 905/2030/19, яка полягає у тому, що розгляд всіх майнових спорів, стороною в яких є боржник у справі про банкрутство, повинен відбуватися господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство. Зазначив, що ухвалою Господарського суду Львівської області від 03.01.2019 у справі № 914/2350/18 відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра»». З урахуванням наведеного, просив закрити провадження у справі.
У підготовчому судовому засіданні, яке відбулось 23.12.2021 представник позивача проти заяви про закриття провадження заперечив.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив; подав клопотання про розгляд справи без участі відповідача (вх. № 13656ел від 21.12.2021 та вх. № 96731 від 21.12.2021).
Суд, розглянув заяву відповідача про закриття провадження та заслухавши думку представників сторін, дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі -Конвенція) передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Визначене Конвенцією поняття “суд, встановлений законом” містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності. Суди повинні керуватися принципом визначеності і не допускати наявності проваджень, а відтак і судових рішень, ухвалених у спорі між тими ж сторонами, з того самого предмета судами різних юрисдикцій.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Юрисдикція адміністративних судів визначена статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до пункту 5 частини першої якої така поширюється на справи у публічно-правових спорах за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України.
Разом з тим, Велика палата Верховного Суду у постанові від 21.09.2021 у справі № 905/2030/19 (905/1159/20) дійшла висновку, що з прийняттям Кодексу України з процедур банкрутства законодавець змінив правила визначення юрисдикції таких спорів, сконцентрувавши розгляд усіх майнових та ряду немайнових вимог в межах однієї судової процедури банкрутства в судах господарської юрисдикції, задля повного та комплексного вирішення усіх правових проблем неплатоспроможної особи (як фізичної, так і юридичної), яка може бути визнана банкрутом (ліквідована) за наслідком такої процедури, що матиме наслідком закриття (припинення) провадження з розгляду спорів у всіх інших юрисдикційних органах з вимогами до неї (пункт 40 постанови).
Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Львівської області від 03.01.2019 у справі № 914/2350/18 відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра»».
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 відкрито провадження у справі № 380/11725/21 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра»» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках.
Ураховуючи правовий висновок Великої палати Верховного Суду у справі № 905/2030/19 (905/1159/20) та з огляду на здійснення щодо позивача - платника податків провадження у справі про банкрутство, підвідомчість цього спору, слід визначати із застосуванням положень статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства як закону, що прийнятий пізніше, та якими розгляд такого спору віднесено до юрисдикції господарського суду, який здійснює провадження у справі № 914/2350/19 про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра»».
З огляду на вказане, дана справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Наслідки закриття провадження визначені статтею 239 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Виходячи з викладеного, провадження у справі №380/11725/21 підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.
Суд роз'яснює позивачу, що даний спір повинен вирішуватися Господарським суду Львівської області в порядку господарського судочинства.
Керуючись ст. ст. 29, 170, 238, 239, 241, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -
1. Заяву відповідача про закриття провадження у справі задовольнити.
2. Провадження в адміністративній справі № 380/11725/21 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області (79003 м. Львів вул. Стрийська 35; код ЄДРПОУ 43968090) до Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра» (79066 м. Львів вул. Вулецька 14; код ЄДРПОУ 00214244) про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках закрити.
3. Роз'яснити позивачу, що даний спір повинен вирішуватися Господарським суду Львівської області в порядку господарського судочинства.
4. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали.
Суддя Р.П. Качур