ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
21.12.2021Справа № 914/1772/15
за заявою Галицької митниці Держмитслужби
про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження
За позовом Львівської митниці ДФС
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сіті Транспорт Груп»
про витребування майна та стягнення 783.284,30 грн
Суддя Сівакова В.В.
секретар судового засідання Кимлик Ю.В.
за участю представників сторін
від позивача не з'явився
від відповідача Лихота О.В., ордер серії СА № 1009337 від 07.03.2021
від третьої особи не з'явився
від заявника Тістечко Ю.Я., самопредставництво
Рішенням Господарського суду міста Києва № 914/1772/15 від 08.12.2015 позовні вимоги повністю задоволені та
1) Витребувано майно наявне на складі Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи», яке передане Львівською митницею ДФС ТОВ «Львівські автобусні заводи» по договору відповідального зберігання № 216 від 19.07.2013, загальною вартістю 6 448 193,84 грн.:
- двигуни моделі MAN Engine D2066L01139 з аксесуарами для автобусів - 10 шт. - загальною вартістю 2 731 458,30 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 889903 від 19.07.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) па відповідальне зберігання №64 від 19.07.2013);
- мости ведучі та неведучі до автобусів з аксессуарами 21 шг. загальною вартістю 1 673 548,58 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 889903 від 19.07.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) на відповідальне зберігання № 64 від 19.07.2013);
- коробки передач для транспортних засобів: арт. 1349-090-137 - 10 шт., загальною вартістю 732 966,09 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 897233 від 13.09.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) на відповідальне зберігання № 78 від 13.09.2013);
- електрична апаратура для транспортних засобів: контактори КТК-4-10 УХЛ2 89 шт. загальною вартістю 277 995,49 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 897233 від 13.09.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) на відповідальне зберігання №78 від 13.09.2013);
- кондиціонери призначені для транспортних засобів: Ultra Light А/С unit set-UL500 EM - 13 комплектів загальною вартістю 902 036,94 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 897233 від 13.09.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) на відповідальне зберігання № 78 від 13.09.2013);
- вироби з чорних металів для транспортних засобів: кронштейни арт. 7633.222.108 - 70 штук загальною вартістю 18 589,72 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 897233 від 13.09.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) на відповідальне зберігання № 78 від 13.09.2013)
- запчастини для транспортних засобів: комплектуючі гальмівної системи в асортименті, упаковані фірмою відправником в картонні коробки та розміщено на 2 європіддони загальною вартістю 111 598,72 грн. - поміщені згідно УМК МД-1 серія КА № 895958 від 05.12.2013 (акт про передачу-прийомку товарів (предметів) на відповідальне зберігання № 99 від 05.12.2013).
2) Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи» на користь Львівської митниці ДФС вартість втраченого майна, переданого по договору відповідального зберігання № 216 від 19.07.2013 у загальній сумі 449.357,84 грн.
3) Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи» в дохід Державного бюджету України 11.749,26 грн судового збору.
Додатковим рішенням Господарського суду міста Києва від 03.02.2016 у справі №914/1772/15 стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи» на користь Львівської митниці ДФС 333.926,46 грн неустойки; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи» в дохід Державного бюджету України 1.218,00 грн судового збору.
16.02.2016 на виконання додаткового рішення Господарського суду міста Києва від 03.02.016 у справі № 914/1772/15 видано відповідні накази.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.06.2016 у справі №914/1772/15 рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2015 залишено без змін.
21.06.2016 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2015 №914/1772/15 видано відповідні накази.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.04.2018 у справі №914/1772/15 задоволено заяву Львівської митниці ДФС та змінено спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2015 № 914/1772/15 шляхом стягнення з ТОВ «Львівські автобусні заводи» на користь вартість майна у сумі 6.448.193,84 грн та судові витрати у розмірі 1.762, 00 грн.
24.04.2018 Господарським судом міста Києва на виконання зазначеної постанови Київського апеляційного господарського суду видано відповідний наказ.
17.11.2021 до суду надійшла заява Галицької митниці Держмитслужби про заміну стягувача - Львівську митницю ДФС на Галицьку митницю Держмитслужби у виконавчих документах у справі № 914/1772/15, а саме у наказах від 16.02.2016 про стягнення 333.926,46 грн неустойки; від 21.06.2016 про стягнення вартості втраченого майна на суму 449.357,84 грн; від 24.04.2018 про стягнення вартості майна у сумі 6.448.193,84 грн та судові витрати у розмірі 1.762,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 914/1772/15 від 24.11.2021 заяву призначено до розгляду на 07.12.2021.
30.11.2021 на електрону пошту суду від Галицької митниці Держмитслужби надійшло клопотання про участь у судовому засіданні по справі № 914/1772/15 призначеного на 07.12.2021 в режимі відеоконференції у приміщені суду, визначивши Господарський суд Львівської області відповідальним за проведення відеоконференції.
02.12.2021 до суду від Галицької митниці Держмитслужби надійшло клопотання, яке за змістом є аналогічним клопотанню, що надійшло на електрону пошту суду 30.11.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 914/1772/15 від 02.12.2021 в задоволенні клопотання Галицької митниці Держмитслужби про участь у судовому засіданні по розгляду заяви у справі № 914/1772/15 призначеного на 07.12.2021 в режимі відеоконференції у приміщені суду відмовлено.
06.12.2021 від відповідача до суду надійшли заперечення на заяву, в яких останній заперечує проти задоволення відповідної заяви, оскільки заявником не надано належних та допустимих доказів на підтвердження правонаступництва по справі № 914/1772/15 від Львівської ДФС. З долучених заявником передавальних актів вбачається передача йому від Львівської ДФС залишків коштів та матеріальних цінностей на суму 17.183.483,09 грн, проте дані докази не дозволяють ідентифікувати серед коштів заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи» по справі № 914/1772/15.
В засіданні суду 07.12.2021, у відповідності до ст. 216 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 21.12.2021.
14.12.2021 від заявника до суду надійшло клопотання про участь останнього у судовому засіданні, призначеному на 21.12.2021, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою онлайн сервісу відеозв'язку «EasyCon».
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 914/1772/15 від 15.12.2021 заяву Галицької митниці Держмитслужби про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено та постановлено забезпечити участь представника Галицької митниці Держмитслужби у розгляді заяви про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження по справі № 914/1772/15 у судовому засіданні 21.12.2021 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, за допомогою програми «EasyCon».
20.12.2021 від заявника до суду надійшли додаткові пояснення, в яких заявник зазначає, що відповідно до передавального акту від 09.12.2019 та передавального акту від 12.12.2019 Львівська митниця ДФС передала Галицькій Митниці Держмитслужби залишки коштів та матеріальних цінностей. Відповідно до передавального акту від 12.12.2019 по субрахунку № 073/1 «Невідшкодовані нестачі і витрати від псування цінностей розпорядників бюджетних коштів» Львівською митницею ДФС було передано заявнику матеріальні цінності на суму 17.183.483,09 грн до якої входить сума заборгованості ТОВ «Львівські автобусні заводи» по справі № 914/1772/15.
Заявник в судовому засіданні 21.12.2021 підтримав подану заяву в повному обсязі.
Позивач в судове засідання 21.12.2021 не з'явився.
Відповідач в судовому засіданні 21.12.2021 заперечив проти задоволення заяви в повному обсязі та просив суд відмовити у задоволенні відповідної заяви.
Третя особа в судове засідання 21.12.2021 не з'явилась.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи те, що явка в судове засідання учасників справи обов'язковою не визначалась, суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності представників позивача та третьої особи.
Розглянувши матеріали справи, Господарський суд міста Києва встановив:
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
У відповідності до ч. 5 ст. 334 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до положень ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
Процесуальне правонаступництво виникає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права. У кожному конкретному випадку, для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
У відповідності до ч. 2 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.
Отже, правонаступництвом є перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Розрізняють дві форми правонаступництва: універсальне та часткове (сингулярне). При універсальному правонаступництві до правонаступника (фізичної або юридичної особи) разом з правами первісного кредитора переходять і його обов'язки. Таке правонаступництво має місце у разі спадкування, реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, злиття, приєднання. При частковому (сингулярному) правонаступництві до правонаступника переходять тільки певні права та обов'язки кредитора.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1200 від 18.12.2018 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі - постанова № 1200) визначено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Згідно з п. 2 постанови № 1200 Державна митна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.
Державна податкова служба України та Державна митна служба України є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 858 від 02.10.2019 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби» вирішено: 1. Утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1; 2. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2.
З додатків 1 та 2 наведеної постанови вбачається, що Львівська митниця ДФС реорганізовується шляхом приєднання до Гальцької митниці Держмитслужби.
Державною фіскальною службою України видано наказ № 30-рг від 25.11.2019 «Про реорганізацію митниць ДФС», яким доручено розпочати реорганізацію митниць ДФС, у тому числі Львівської митниці ДФС.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання Державної митної служби» № 1217-р від 04.12.2019 погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 08.12.2019 Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.12.2019 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України», функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011 (далі - Порядок № 1074), орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з п. 6 Порядку № 1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. 12 Порядку № 1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Разом з тим згідно з п. 7 Порядку № 1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно наявного в матеріалах справи Передавального акту передавання від Львівської митниці ДФС до Галицької митниці Держмитслужби залишків коштів за окремими субрахунками станом на 12.12.2019 вбачається, що по субрахунку № 073/1 «Невідшкодовані нестачі і витрати від псування цінностей розпорядників бюджетних коштів» зазначено про передачу матеріальних цінностей (заборгованість, невідшкодовані втрати матеріальних цінностей) містить суму 17.183.483,09 грн, до якої, згідно наданого заявником витягу з АІС «Парус», входить заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи» по справі № 914/1772/15, оскільки включає суми вартості неповернутого майна, що був предметом спору у даній справі.
З дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України про початок роботи Державної митної служби України повноваження Львівської митниці ДФС перейшли до Галицької митниці Держмитслужби.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.11.2019 проведена державна реєстрація як юридичної особи - Галицької митниці Держмитслужби.
Заперечення відповідача щодо відсутності підстав для задоволення відповідної заяви, оскільки заявником не надано належних та допустимих доказів на підтвердження переходу від Львівської митниці ДФС до Галицької митниці Держмитслужби права на стягнення заборгованості саме по справі № 914/1772/15 судом відхиляються, оскільки спростовуються наявними у справі доказами. Окрім цього, слід зазначити, що реорганізація Львівської митниці ДФС відбулась внаслідок її приєднання до Галицької митниці Держмитслужби, а отже до останньої перейшли усі права та обов'язки приєднаної Львівської митниці ДФС. Також суд відзначає, що боржником доказів фактичного виконання судових рішень у справі № 914/1772/15 та відповідно відсутності заборгованості перед заявником не подано.
З урахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для здійснення заміни стягувача - Львівської митниці ДФС на Галицьку митницю Держмитслужби.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 234, 334 ГПК України, -
1. Заяву Галицької митниці Держмитслужби про заміну сторони (стягувача) виконавчих проваджень задовольнити.
2. Здійснити заміну сторони (стягувача) виконавчих проваджень з Львівської митниці ДФС на Галицьку митницю Держмитслужби (79000, м. Львів, вул. Костюшка, 1, код ЄДРПОУ 43348711) щодо виконання наказів Господарського суду міста Києва у справі № 914/1772/15, а саме від 16.02.2016 про стягнення 333.926,46 грн неустойки; від 21.06.2016 про стягнення вартості втраченого майна на суму 449.357,84 грн; від 24.04.2018 про стягнення вартості майна у сумі 6.448.193,84 грн та судові витрати у розмірі 1.762,00 грн.
Відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Ухвалу складено 24.12.2021.
СуддяВ.В.Сівакова