Справа № 909/953/21
23.12.2021 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Максимів Н. Б.
розглянувши у відкритому попередньому засіданні заяву Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області № 13227/5/09-19-20-02 від 09.12.2021 (вх. № 21393/21 від 09.12.2021) в порядку ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства у справі
за заявою Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району
до боржника Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району
про банкрутство,
за участю:
розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Ігнатіва О. Л.,
представника заявника Микитюка А. І.,
представника кредитора ГУ ДПС в Івано-Франківській області Воришко М. В.,
представника кредитора ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" Микитин Н. Ю.,
Івано-Франківська квартирно-експлуатаційна частина району звернулася до Господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району.
Ухвалою від 11.11.2021 суд постановив: відкрити провадження у справі про банкрутство Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району: визнати грошові вимоги Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району в сумі 347093 грн 79 к. та 22700 грн 00 к. судового збору; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району; ввести процедуру розпорядження майном Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району строком на 170 календарних днів (до 30.04.2022); розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Ігнатіва О. Л.; встановити оплату послуг арбітражному керуючому ОСОБА_1 у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень за рахунок коштів заявників, авансованих на депозитний рахунок суду; оприлюднити на офіційному вебпорталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника - Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району; встановити строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів - до 19.12.2021, а строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника - до 19.12.2021; попереднє засідання суду призначити на 23.12.2021.
11.11.2021, на сайті Вищого господарського суду України було оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Івано-Франківської області провадження у справі № 909/953/21 про банкрутство Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району (повідомлення № 67588).
09.12.2021 до суду від ГУ ДПС в Івано-Франківській області надійшла заява в порядку ст. 45 Закону України з процедур банкрутства № 13227/5/09-19-20-02 від 09.12.2021 (вх. № 21393/21), в якій останній просить визнати грошові вимоги до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району у розмірі 521149 грн 84 коп. та 4540 грн 00 коп. сплаченого судового збору; включити їх до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою від 13.12.2021 вищевказану заяву прийнято до розгляду; розгляд заяви призначено в попередньому засіданні на 23.12.2021.
23.12.2021 до суду від розпорядника майна боржника надійшло повідомлення № 49 від 20.12.2021 (вх. № 90623/21) про результати розгляду, з огляду на яке вимоги ГУ ДПС в Івано-Франківській області визнано в повному обсязі.
В силу приписів ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
За змістом положень ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Як визначено в ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Частиною 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч. 1 ст. 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
В межах встановленого строку з вимогами до боржника звернулося ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Тому такі вимоги кредитора підлягають розгляду в попередньому засіданні.
В судовому засіданні представник кредитора заяву про визнання грошових вимог підтримав в повному обсязі.
Розпорядник майна боржника в судовому засіданні визнав вимоги кредитора в повному обсязі.
Розглянувши заяву ГУ ДПС в Івано-Франківській області про визнання грошових вимог до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників у справі про банкрутство, суд зазначає таке.
До моменту відкриття провадження у справі про банкрутство і введення процедури розпорядження майном у боржника виникли зобов'язання в розмірі 113841 грн 37 к. та заборгованість з єдиного внеску в розмірі 407308 грн 47 к.
Податковий борг в сумі 113841 грн 37 к. обліковується по платежах податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та по податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності.
Щодо податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) слід зазначити:
- 37249 грн 57 к. податкових зобов'язань підтверджуються постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2013 у справі № 809/1871/13-а за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (правонаступником якої є ГУ ДПС в Івано-Франківській області) до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської" КЕЧ району про стягнення податкового боргу в розмірі 39064 грн 07 к., що в силу ч. 4 ст. 75 ГПК України не потребують повторного доказування;
- 1685 грн 86 к. штрафних санкцій підтверджуються постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2013 у справі № 809/1871/13-а за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (правонаступником якої є ГУ ДПС в Івано-Франківській області) до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району про стягнення податкового боргу в розмірі 39064 грн 07 к., що в силу ч. 4 ст. 75 ГПК України не потребують повторного доказування;
- 74563 грн 03 к. пені, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів у відповідності до ст. 129 Податкового кодексу України.
Щодо податкового боргу по податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності слід зазначити, що 342 грн 91 к. пені, яка обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів у відповідності до ст. 129 ПК України.
Щодо заборгованості з єдиного внеску в розмірі 407308 грн 47 к. слід зазначити, що заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності виникла внаслідок несплати самостійно задекларованих сум відповідно до поданих звітів: за червень 2015 року на суму 5560 грн 24 к. Однак у зв'язку з частковою сплатою, сума заборгованості становить 1217 грн 43 к.; за липень 2015 року на суму 5755 грн 94 к.; за серпень 2015 року на суму 6509 грн 32 к.; за вересень 2015 року на суму 7455 грн 60 к.; за жовтень 2015 року на суму 6594 грн 17 к.; за грудень 2015 року на суму 7035 грн 26 к.; за січень 2016 року на суму 3848 грн 58 к.; за лютий 2016 року на суму 3755 грн 44 к.; за березень 2016 року на суму 3914 грн 68 к.; за квітень 2016 року на суму 4074 грн 12 к.; за травень 2016 року на суму 4201 грн 14 к.; за червень 2016 року на суму 3649 грн 42 к.; за липень 2016 року на суму 4838 грн 63 к.; за серпень 2016 року на суму 3183 грн 89 к.; за вересень 2016 року на суму 3303 грн 22 к.; за жовтень 2016 року на суму 3251 грн 67 к.; за листопад 2016 року на суму 3645 грн 08 к.; за грудень 2016 року на суму 4537 грн 33 к.; за січень 2017 року на суму 4464 грн 88 к.; за лютий 2017 року на суму 4288 грн 88 к.; за березень 2017 року на суму 4288 грн 68 к.; за квітень 2017 року на суму 4288 грн 88 к.; за липень 2017 року на суму 2860 грн 51 к.; за серпень 2017 року на суму 4719 грн 52 к.; за вересень 2017 року на суму 3611 грн 49 к.; за жовтень 2017 року на суму 4219 грн 07 к.; за листопад 2017 року на суму 3880 грн 88 к.; за грудень 2017 року на суму 3982 грн 92 к.; за січень 2018 року на суму 4624 грн 63 к.; за лютий 2018 року на суму 4877 грн 20 к.; за березень 2018 року на суму 4799 грн 67 к.; за квітень 2018 року на суму 5049 грн 65 к.; за травень 2018 року на суму 5532 грн 28 к.; за червень 2018 року на суму 4744 грн 03 к.; за липень 2018 року на суму 5314 грн 52 к.; за серпень 2018 року на суму 10274 грн 64 к.; за вересень 2018 року на суму 3458 грн 45 к.; за жовтень 2018 року на суму 3980 грн 32 к.; за листопад 2018 року на суму 4111 грн 27 к.; за грудень 2018 року на суму 4140 грн 40 к.; за січень 2019 року на суму 4604 грн 24 к.; за лютий 2019 року на суму 4982 грн 94 к.; за березень 2019 року на суму 5213 грн 07 к.; за квітень 2019 року на суму 5751 грн 82 к.; за травень 2019 року на суму 6207 грн 75 к.; за червень 2019 року на суму 7819 грн 01 к.; за липень 2019 року на суму 4780 грн 00 к.; за серпень 2019 року на суму 5917 грн 44 к.; за вересень 2019 року на суму 5533 грн 23 к.; за жовтень 2019 року на суму 5935 грн 45 к.; за листопад 2019 року на суму 5576 грн 95 к.; за грудень 2019 року на суму 6627 грн 30 к.; за січень 2020 року на суму 7686 грн 51 к.; за лютий 2020 року на суму 7892 грн 50 к.; за березень 2020 року на суму 6921 грн 45 к.; за квітень 2020 року на суму 7293 грн 69 к.; за травень 2020 року на суму 8321 грн 39 к.; за червень 2020 року на суму 6050 грн 09 к.; за липень 2020 року на суму 7768 грн 14 к.; за серпень 2020 року на суму 7151 грн 03 к.; за вересень 2020 року на суму 6887 грн 57 к.; за жовтень 2020 року на суму 7549 грн 09к.; за листопад 2020 року на суму 7427 грн 70 к.: за грудень 2020 року на суму 8440 грн 14 к.; за І квартал 2021 року на суму 25238 грн 11к.; за II квартал 2021 року на суму 21240 грн 84 к.; за III квартал 2021 року на суму 20207 грн 33 к.
Вимоги про сплату боргу (недоїмки) на всю зазначену суму заборгованості зі сплати єдиного внеску направлялися платнику.
Внаслідок того, що платником не погашено в повному обсязі заборгованість. узгоджені вимоги про сплату боргу (недоїмки) були скеровані на виконання в ДВС.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та і зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 16 ПК України визначені обов'язки платника податків, згідно положень якої платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (п. 16.1.3), сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п. 16.1.4).
Положеннями ст. 36 ПК України визначено суть податкового обов'язку, згідно положень якої податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1). Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (п. 36.2). Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (п. 36.3).
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені та зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Статтею 49 ПК України визначено порядок та строки подання платниками податків податкових декларацій до контролюючих органів.
У п. 49.1 ст. 49 ПК України зазначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України).
Відповідно п. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками земельного податку є землекористувачі.
Згідно з п. 270.1 ст. 270 цього Кодексу об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
За змістом п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2).
В силу п. 288.7 ст. 288 цього ж Кодексу податковий період, порядок орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовуєтеся відповідно до вимог ст. 285-287 цього розділу.
Статтею 285 даного Кодексу передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємстві та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до приписів п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі також - Закон).
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно зі ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов'язання -зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).
Враховуючи вищевикладене грошові вимоги ГУ ДПС в Івано-Франківській області є обґрунтованими та такими, що підлягають визнанню.
Керуючись ст. 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-235, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
Визнати грошові вимоги Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківської КЕЧ району у розмірі 521149 грн 84 коп. та 4540 грн 00 коп. судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 23.12.2021 та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства строк та порядку.
Повний текст ухвали складений 24.12.2021.
Суддя Т. В. Стефанів