Провадження № 2-о/641/159/2021 Справа № 641/5517/21
23 грудня 2021 року м. Харків
Комінтернівський районний суд міста Харкова в складі:
головуючого судді Онупко М.Ю.,
присяжних Ніколенко Н.Г., Ковтун Д.Ю.,
за участю:
секретаря Ігнатової О.Є.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
особи щодо якої розглядається клопотання ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові цивільну справу за клопотанням ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської місцевої ради про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,
ОСОБА_1 звернулась до Комінтернівського районного суду м. Харкова із клопотанням, в якому просить продовжити строк дії рішення Московського районного суду м. Харкова від 06.08.2019 року у справі № 643/16795/17 про визнання недієздатним ОСОБА_3 .
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначила про те, що недієздатний ОСОБА_3 є її чоловіком відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 . У зв'язку із стійким психічним розладом у формі судинної деменції рішенням Московського районного суду м. Харкова від 06.08.2019 року у цивільній справі № 643/16795/17 ОСОБА_3 визнано недієздатним та призначено її опікуном. Вищевказане рішення суду від 06.08.2019 року та набрало законної сили 09.09.2019 року, в резолютивній частині визначено строк дії рішення у 2 роки з дня набрання рішенням законної сили.
Також, вказала, що відповідно до проведеної судово-психіатричної експертизи № 153 від 05.03.2019 року у ОСОБА_3 виявлено хронічний стійкий психічний розлад у формі судинної деменції, через що не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. На теперішній час стан здоров'я ОСОБА_3 не покращився.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.07.2021 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 21.10.2021 року призначено по справі судово-психіатричну експертизу психічного стану ОСОБА_3 .
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 06.12.2021 року поновлено провадження у справі.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною підтримала в повному обсязі та, посилаючись на обставини викладені у заяві, просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування виконавчого комітету Харківської місцевої ради - Кондратенко Є.П. в судовому засіданні клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною підтримав в повному обсязі.
Особа, щодо якої розглядається клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - ОСОБА_3 у судовому засіданні проти вказаного клопотання не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, надані докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 виданого Старокостянтинівського району Хмельницької області від 06.06.1982 року.
З довідки Слобідської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 702740 від 23.04.2018 року встановлено, що ОСОБА_3 має другу групу інвалідності. Причина інвалідності: загальне захворювання. Інвалідність безстрокова. Потребує «Д» нагляд невролога, стаціонарне лікування.
Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 06.08.2019 року визнано недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Тарноруда Волочинського району Хмельницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , встановити над ним опіку. Призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с. Пашківці, Старокостянтинівського району Хмельницької області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 опікуном недієздатного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Тарноруда Волочинського району Хмельницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно висновку судово-психіатричної експертизи № 608 від 23.11.2021 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі судинної деменції, та на теперішній час відповідно до свого психічного стану, нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Частиною 1 статті 299 ЦПК України встановлено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров'я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно ч.ч. 7, 8, 9 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Згідно ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Враховуючи вищевикладені обставини, які свідчать про продовження психічного розладу у ОСОБА_3 , внаслідок яких він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, які в свою чергу були підставою для визнання його недієздатним, суд приходить до висновку, що клопотання ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатним є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Оскільки наявні підстави для продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатним, то повноваження ОСОБА_1 щодо опіки над недієздатним також продовжуються та не потребує повторного вирішення питання про призначення опікуна, оскільки остання від виконання повноважень опікуна не звільнялась.
Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 299-300, 351-352, 354-355 ЦПК України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської місцевої ради про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Московського районного суду м. Харкова від 06.08.2019 року (справа № 643/16795/17, провадження № 2-о/643/13/19) про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце народження с. Тарноруда Волочинського району Хмельницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) недієздатним строком на два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною може бути скасовано та поновлено цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім'ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Строк дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною може бути продовжено за клопотанням опікуна, представника органу опіки та піклування, яке повинно бути подано не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення суду.
Направити рішення суду, після набрання ним законної сили, органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники по справі:
Заявник - ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської міської ради, адреса місцезнаходження: м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243.
Суддя: М. Ю. Онупко