Справа № 638/14131/21
Провадження № 2/638/5739/21
23.12.2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова
в складі: головуючого судді Хайкіна В.М.
за участю секретаря Запорожець Д.Д.
з участю судового розпорядника Календіної А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» - Мінаков А. А. звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, а саме просить суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором №Z06.00509.003690096 від 21.02.2018 року у розмірі 102037, 91 грн., а також за кредитним договором №С-509-002916-18-980 від 20.04.2018 року в розмірі 12234, 8 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 21.02.2018 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк» було укладено кредитний договір № Z06.00509.003690096. 20.04.2018 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк» було укладено кредитний договір №С-509-002916-18-980. 02.12.2020 року між Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу №12/89, відповідно до умов якого, Публічне акціонерне товариство «Ідея Банк» відступає Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів», а Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» приймає права вимоги за плату та на умовах, визначених цим договором. Згідно пункту 2.2. договору факторингу права вимоги, які ПАТ «Ідея Банк» відступає ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» за цим договором, відступаються (передаються) в розмірі заборгованості боржників перед ПАТ «Ідея Банк», та визначені в реєстрі боржників, що підписується сторонами у паперовому вигляді в день укладання цього договору. Реєстр боржників після належного його підписання вважається невід'ємною частиною цього договору. Відповідно до додатку №1 до договору факторингу №12/89 від 02.12.2020 року реєстру боржників №2 від 32.12.2020 року, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими договорами, ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до відповідача за кредитним договором №Z06.00509.003690096 у розмірі 102037, 91 грн., з яких 46142, 67 грн. - заборгованість за основним боргом, 25664, 85 грн. - заборгованість за відсотками, 30230, 39 грн. - заборгованість за комісіями, та за кредитним договором №С-509-002916-18-980 в сумі 12234, 8 грн., з яких 4480, 00 грн. - заборгованість за основним боргом, 7754, 08 грн. - заборгованість за відсотками. Просить суд позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 відзиву на позовну заяву, який би відповідав вимогам статті 178 ЦПК України, чи будь-яких письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів, заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову, до суду не надав.
Суд, дослідивши доводи позивача, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 21.02.2018 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк» укладено кредитний договір № Z06.00509.003690096.
20.04.2018 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк» укладено кредитний договір №С-509-002916-18-980.
02.12.2020 року між Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу №12/89, у відповідності до умов якого, Публічне акціонерне товариство «Ідея Банк» відступає Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів», а Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» приймає права вимоги за плату та на умовах, визначених цим договором.
Згідно пункту 2.2. договору факторингу, права вимоги, які Публічне акціонерне товариство «Ідея Банк» відступає Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» за цим договором, відступаються (передаються) в розмірі заборгованості боржників перед Публічним акціонерним товариством «Ідея Банк», та визначені в реєстрі боржників, що підписується сторонами у паперовому вигляді в день укладання цього договору. Реєстр боржників після належного його підписання вважається невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до додатку №1 до договору факторингу №12/89 від 02.12.2020 року реєстру боржників №2 від 32.12.2020 року, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими договорами, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до відповідача за кредитним договором №Z06.00509.003690096 від 21.02.2018 року у розмірі 102037, 91 грн., з яких 46142, 67 грн. - заборгованість за основним боргом, 25664, 85 грн. - заборгованість за відсотками, 30230, 39 грн. - заборгованість за комісіями, та за кредитним договором №С-509-002916-18-980 від 20.04.2018 року в сумі 12234, 8 грн., з яких 4480, 00 грн. - заборгованість за основним боргом, 7754, 08 грн. - заборгованість за відсотками.
Відповідно до пункту 5.2 договору факторингу, в день підписання реєстру боржників, за умови виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» зобов'язань, передбачених пунктом 4.1 цього договору, Публічне акціонерне товариство «Ідея Банк» втрачає права на будь-які платежі боржників в оплату їх заборгованостей за первинними договорами. В разі звернення боржників до Публічного акціонерного товариства «Ідея Банк» з приводу виконання зобов'язань за відступленими Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» правами вимог, Публічне акціонерне товариство «Ідея Банк» повідомляє про необхідність виконання зобов'язань на користь Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів».
На виконання пункту 5.3 договору факторингу, на адресу відповідача Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» було направлено повідомлення №004398902 від 24.12.2020 року та №004398726 від 24.12.2020 року про відступлення права вимоги заборгованості по кредитному договору та включень персональних даних до бази персональних.
Згідно з умовами кредитного договору позичальник зобов'язується повернути кредит, сплатити проценти за користування кредитом та виконати інші зобов'язання в повному обсязі у строки і на умовах, передбачених цим договором.
Відповідач ОСОБА_1 не виконав свого зобов'язання, після відступлення позивачу права грошової вимоги до відповідача, та не здійснив жодного платежу для погашення кредитної заборгованості.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання є правовідношення, в яких одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язуються надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику в строк, що встановлені договором. Крім того, відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то вразі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до положень статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Приписами цивільного законодавства передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України).
Відповідно до положень ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, а зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди (стаття 611 Цивільного кодексу України).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).
Одним із видів порушення зобов'язання є прострочення - невиконання зобов'язання в обумовлений строк.
З моменту отримання права вимоги до відповідача, а саме з 02.12.2020 року, позивачем не здійснювалось нарахування жодних штрафних санкцій.
Таким чином, ОСОБА_1 має непогашену заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» за кредитним договором №Z06.00509.003690096 від 21.02.2018 року в розмірі 102037, 91 грн., з яких 46142, 67 грн. - заборгованість за основним боргом, 25664, 85 грн. - заборгованість за відсотками, 30230, 39 грн. - заборгованість за комісіями, а також заборгованість за кредитним договором №С-509-002916-18-980 від 20.04.2018 року в розмірі 12234, 8 грн., з яких 4480, 00 грн. - заборгованість за основним боргом, 7754, 08 грн. - заборгованість за відсотками.
Відповідно до частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що ставляться.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу витрат по сплаті судового збору суд вирішує на підставі статті 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.252-259, 261, 525, 526, 549, 599, 610, 611, 626, 629, 633, 634, 1048, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст.4, 10, 133, 141, 259, 263, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (юридична адреса: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 30, ЄДРПОУ 35625014, IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк») заборгованість за кредитним договором №№Z06.00509.003690096 від 21.02.2018 року у розмірі 102037 (сто дві тисячі тридцять сім) грн. 91 коп., заборгованість за кредитним договором №С-509-002916-18-980 від 20.04.2018 року у розмірі 12234 (дванадцять тисяч двісті тридцять чотири) грн. 8 коп., а всього стягнути 114272 (сто чотирнадцять тисяч двісті сімдесят дві) грн. 71 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (юридична адреса: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 30, ЄДРПОУ 35625014, IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк») витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: