Рішення від 23.12.2021 по справі 826/14029/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. Київ № 826/14029/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши в порядку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України до "UAB "POLERINA" Литва, U.CIOPENO 6-4 C.VILNIUS третя особа Державна податкова служба України про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку та торгівлі України звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до "UAB "POLERINA" Литва, U.CIOPENO 6-4 C.VILNIUS, в якому просить продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 20.02.2017 року №244 до "UAB "POLERINA" на термін до усунення порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні зовнішньоекономічної діяльності.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Дегтярьової О.В. від 17.11.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі призначено справу до судового розгляду та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державну фіскальну службу України.

В судовому засіданні 20.12.2017 року ухвалено відкласти розгляд справи. 15.12.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), шляхом його викладення в новій редакції. Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 22.01.2018 року № 51 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2018 року визначено суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи № 826/14029/17.

Ухвалою суду від 07.03.2018 року прийнято до провадження адміністративну справу та ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі подання ДФС України було застосовано відносно "UAB "POLERINA" спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. З огляду на відсутність інформації щодо усунення порушення у встановлені законом строки, позивач зазначив про необхідність продовження дії спеціальної санкції.

Відповідачем відзиву на адміністративний позов не подано. Вся поштова кореспонденція повернута відправнику без вручення компанії нерезиденту за їх юридичною адресою.

Третя особа правом на подання відповіді на відзив не скористалася.

Щодо процесуального правонаступництва третьої особи.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” зареєстровано юридичну особу 17.05.2019 року, номер запису: 1 074 135 0000 085321, Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).

Таким чином, суд дійшов висновку здійснити процесуальне правонаступництво третьої особи у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, судом встановлено наступне.

Державна фіскальна служба України (далі - ДФС України) листом від 29.12.2016 № 22723/5/99-99-14-06-16 звернулась до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до іноземних суб'єктів господарської діяльності, застосованої до "UAB "POLERINA" на підставі повідомлення AT „УкрСиббанк” від 08.07.2016 року № 22-2/42202 про порушення вимог валютного законодавства України та наявності дебіторської заборгованості в сумі 284,10 долара США під час здійснення зовнішньоекономічних операцій за експортним контрактом укладеним з ТОВ "ІМПЕРА-ЮГ", яка не погашена.

З матеріалів справи встановлено, що наказом Мінекономрозвитку від 20.02.2017 року № 244 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності» до відповідача за порушення вимог статті першої Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. Листом від 17.05.2017 року №4102-11/16113-03 Мінекономрозвитку України звернулося до ДФС України для з'ясування обставин доцільності скасування або продовження дії спеціальної санкції відносно "UAB "POLERINA".

У відповідь ДФС України надіслала лист від 07.06.2017 року № 9515/5/99-99-14- 96-02-16, відповідно до якого зазначається, що у зв'язку з не неможливістю ствердити погашення простроченої заборгованості, пропонуємо продовжити спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосовано до компанії "UAB "POLERINA" за порушення статті першої Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за експортним зовнішньоекономічним контрактом та наявної простроченої заборгованості у сумі 284,10 доларів США . З урахуванням наведеного, ДФС України пропонувала продовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до "UAB "POLERINA".

На підставі вказаного, Мінекономрозвитку звернулось до суду з даним позовом.

Суд, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, дійшов наступних висновків.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом пункту першого Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 459, Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних та публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.

Відповідно до підпунктів 169, 175 пункту четвертого вказаного Положення Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль за додержанням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності вимог національного законодавства та положень міжнародних договорів України; застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність». Згідно зі cтаттею 35 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991року №959-XII (у редакції, чинній на час звернення ДФС України з поданням від 29.12.2016 року № 22723/5/99-99-14-06-16 про застосування спеціальної санкції) суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (у редакції, чинній на час звернення ДФС України з поданням від 29.12.2016 року № 22723/5/99-99-14-06-16 про застосування спеціальної санкції) передбачалось: за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки (абзац п'ятий частини першої);

санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства (частина друга);

тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування (частина шоста);

подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду (частина сьома); для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (частина восьма).

Наведене правове регулювання залишалось незмінним станом на час подання адміністративного позову.

Як уже зазначалось судом, наказом Мінекономрозвитку України від 20.02.2017 року № 244 до "UAB "POLERINA" застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України за невиконання експортного контракту у сумі 284,10 доларів США, укладеного з ТОВ "ІМПЕРА-ЮГ".

Доказів виконання експортного зовнішньоекономічного контракту матеріали судової справи не містять.

Так, Законом України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 року №2473-VIII (набрав чинності 07.07.2018 року, введено в дію з 07.02.2019 року) статтю 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" виключено. Прикінцевими та перехідним положеннями Закону України "Про валюту і валютні операції" не передбачено переживаючи дії положень статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність". Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1180 "Про скасування дії спеціальних санкцій, застосованих відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (набрала чинності 05.03.2020 року) скасовано дію спеціальних санкцій, застосованих до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до 07.02.2019 року.

Оскільки станом на час судового розгляду адміністративної справи втратили чинність положення статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" щодо застосування спеціальної санкції з тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки та можливості продовження такої спеціальної санкції, Урядом України скасовано дію спеціальних санкцій, застосованих до 07.02.2019 року до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності згідно зі статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", відсутні правові підстави для продовження санкції, застосованої до "UAB "POLERINA" наказом Мінекономрозвитку України від 20.02.2017 року №244.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для подовження дії спеціальної санкції щодо "UAB "POLERINA" (Литва), в той час як відповідачем не надано, а судом не встановлено належних та достатніх доказів на підтвердження протилежного, тому підстави для задоволення заявлених позовних вимог наявні.

Разом з цим, суд враховує, що з 07.02.2019 року введений в дію Закон України «Про валюту та валютні операції» від 21.06.2018 року №2473-VIII, за яким стаття 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» скасована, Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» втратив чинність. Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У постанові від 23.01.2020 року у справі №804/3247/16 Верховний Суд наголосив, якщо притягнення суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності до відповідальності та прийняття оскаржених судових рішень відбулось до скасування відповідних правових норм, подальші зміни законодавства не враховуються судом касаційної інстанції при перевірці правомірності таких рішень.

Суд зазначає, що у період з дня звернення позивача до суду із даним позовом до 07.02.2019 року були підстави для подовження дії вказаної санкції та задоволення позову.

Однак судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання та має враховувати волю законодавця змінювати регулювання суспільних відносин. Відтак, враховуючи, що станом на час ухвалення даного судового рішення статтю 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» скасовано, суд не має повноважень подовжити дію санкцій, передбачених вказаною статтею, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, суд виходить з того, що враховуючи, що позивачем є суб'єкт владних повноважень, підстави для задоволення позовних вимог відсутні, відповідачем доказів понесення судових витрат не надано, відповідно, - судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись положеннями статей 9, 72-78, 79, 90,139, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Міністерства економічного розвитку та торгівлі України відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: Міністерство економічного розвитку та торгівлі України (код ЄДРПОУ 37508596, адреса: 01008, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ);

Відповідач: "UAB "POLERINA" (місцезнаходження юридичної особи: ЛИТВА, U. CIOPENO 6 - 4 С.VILNIUS);

Третя особа: Державна податкова служба України (місцезнаходження юридичної особи: 04053, м. Київ, вул. Львівська площа, буд. 8, в код ЄДРПОУ: 43005393).

Повне судове рішення складено 23.12.2021 року.

Суддя Л.О. Маруліна