Рішення від 23.12.2021 по справі 826/7469/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. Київ № 826/7469/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро інвест капітал»

доГоловного управління ДФС у м. Києві

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0030101207 та податкову вимогу №9872-17.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Дніпро інвест капітал” (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0030101207 від 17.10.2017 року та податкову вимогу №9872-17 від 19.01.2018р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийняття оскаржуваних рішень, оскільки позивачем помилково виписані податкові накладні №7 від 27.04.2017р., №6 від 27.04.2017, №3 від 27.04.2017р., №1 від 27.04.2017р., №5 від 27.04.2017р., №4 від 27.04.2017р., № 2 від 27.04.2017р. по яким були подані розрахунки коригування кількісних і вартісних показників, а тому у платника податку не виникло обов'язку включати їх до податкової звітності. Крім того, позивач вважає, що у зв'язку із цим податкова вимога, яка винесена на підставі податкового повідомлення - рішення також підлягає скасуванню.

14 листопада 2018 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив, відповідно до якого проти задоволення позову заперечує у повному обсязі з підстав визначених у ньому.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Головним управлінням ДФС у м. Києві на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1, ст.75 проведено камеральну перевірку ТОВ “Дніпро інвест капітал”.

За результатами перевірки, 27.09.2017 року складено акт № 8994/26-15-12-07-20/41017653 «Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Дніпро інвест капітал» за січень - липень 2017 року.

Актом перевірки встановлено, порушення ТОВ «Дніпро інвест капітал» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за січень - липень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі по тексту - Акт перевірки).

На підставі встановленого порушення відповідачем 17 жовтня 2017 року прийнято податкове повідомлення - рішення №0030101207, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в розмірі 40 % на загальну суму 181 233, 44 грн.

19 січня 2018 року відповідачем прийнято податкову вимогу форми «ю» №9872-17, якою встановлено, що станом на 18 січня 2018 року сума податкового боргу з податку на додану вартість, який обліковується за ТОВ «Дніпро інвест капітал» становить 181 266, 45 грн., у тому числі основний платіж - 33,00 грн. та штрафні (фінансові санкції) -181 233, 45грн.

Вважаючи податкове повідомлення - рішення та податкову вимогу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин та порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - також Порядок).

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обовязок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ТОВ «Дніпро інвест капітал» виписані податкові накладні № 7 від 27.04.2017 року, №6 від 27.04.2017 року, №3 від 27.04.2017 року, №1 від 27.04.2017 року, №5 від 27.04.2017 року, №4 від 27.04.2017 року, №2 від 27.04.2017 року, які були подані на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Про реєстрацію даних податкових накладних свідчать відповідні квитанції.

Крім того, між ТОВ «Дніпро інвест капітал» та ТОВ «Прокрема» укладено договір купівлі - продажу товарів №24/04-17 від 24.04.2017 року.

В рамках вказаного договору у квітні 2017 року ТОВ «Дніпро інвест капітал» на адресу ТОВ «Прокрема» були виписані податкові накладні: № 7 від 17.04.2017 року, №6 від 17.04.2017 року, №3 від 17.04.2017 року, №1 від 17.04.2017 року, №5 від 17.04.2017 року, №4 від 17.04.2017 року, №2 від 17.04.2017 року.

Про реєстрацію вказаних податкових накладних свідчать відповідні квитанції про реєстрацію в ЄРПН, а саме в травні 2017 року, та як наслідок включені до складу податкових зобов'язань декларації з ПДВ за квітень 2017р.

Також позивач зазначає, що податкові накладні від 17.04.2017 р. є абсолютно ідентичними податковим накладним від 27.04.2017 р., які помилково зареєстровані 02.08.2017року. Реєстрація, що відбулася 02.08.2017 року є помилковою, та такою, що не відображає реальних даних бухгалтерського обліку. Господарські операції на вказані суми ПДВ, 27.04.2017р. між підприємствами не відбувалися.

02 серпня 2017 року, в день коли було виявлено допущено помилку на виконання вимог ст.192 Податкового кодексу України в частині направлення розрахунку коригування на помилково виписані податкові накладні направлено наступні розрахунки коригувань:

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року №6 до податкової накладної №5 від 27.04.2018 року;

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року № 4 до податкової накладної №6 від 27.04.2018 року;

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року № 1 до податкової накладної №2 від 27.04.2018 року;

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року № 2 до податкової накладної №7 від 27.04.2018 року;

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року № 7 до податкової накладної №1 від 27.04.2018 року;

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року № 3 до податкової накладної №3 від 27.04.2018 року;

- розрахунок коригування від 02.08.2017 року № 5 до податкової накладної №4 від 27.04.2018 року.

Факт направлення розрахунків коригувань підтверджується витягом з ЄРПН №53 від 03.08.2017 року. А тому позивач вважає, шо ним було вжито всіх необхідних дій для виправлення помилки , що передбачено ст.192 ПК України.

Відповідно до п. 192.1 статті 192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до абзацу 2 пункту 201.10 статті 201 ПК України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до позиції Державної фіскальної служби України, викладеної в листі від 03.02.2015 № 2208/6/99-99-19-03-02-15, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг та реєстрації їх в ЄРПН платник податку, з метою виправлення допущеної помилки, має право згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ скласти розрахунок коригування до помилкової податкової накладної.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг з дотриманням визначених термінів реєстрації.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966 (далі Порядок № 966).

До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Таким чином, у податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній та/або розрахунку коригування. Тому обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в помилковій (другій) податковій накладній та/або розрахунку коригування, не підлягають відображенню в декларації.

Враховуючи, що податкові накладні № 7 від 27.04.2017 року, №6 від 27.04.2017 року, №3 від 27.04.2017 року, №1 від 27.04.2017 року, №5 від 27.04.2017 року, №4 від 27.04.2017 року, №2 від 27.04.2017 року були зареєстровані в єдиному реєстрі податкових накладних помилково, факт помилкової реєстрації прийнятий контролюючим органом, а відповідні суми податку не включені до податкової декларації з ПДВ, на думку суду, застосування штрафу за порушення строку подання цих декларацій є безпідставним.

Відтак, з огляду на встановлені судом в ході розгляду спору обставини, викладені в Акті перевірки, висновок податкового органу є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинами справи, а прийняте на його підставі спірне податкове повідомлення-рішення від 17.10.2017 року № 0030101207 є безпідставним та неправомірним, а тому підлягає скасуванню.

У свою чергу, вимога податкового органу № 9872-17 від 19.01.2018 року є такою, яка винесена зі стягнення боргу, що виник на підставі податкового повідомлення - рішення від 17.10.2017 року № 0030101207, яке визнано судом протиправним та таким, що підлягає скасуванню, також є протиправною та підлягає скасуванню, як похідна.

Отже, з урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпро інвест капітал”.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням норм ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 437,49 грн. з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпро інвест капітал” (01042, вул. Чигоріна 49, приміщення 82, офіс 5, місто Київ, код ЄДРПОУ 41017653) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 17.10.2017 року № 0030101207.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС у м. Києві № 9872-17 від 19.01.2018 року.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпро інвест капітал” (01042, вул. Чигоріна 49, приміщення 82, офіс 5, місто Київ, код ЄДРПОУ 41017653) здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 437,49 грн. з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (м. Київ, 04116, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Амельохін