Постанова від 02.12.2021 по справі 355/1512/21

Справа № 355/1512/21

Провадження № 3/355/826/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 року

Суддя Баришівського районного суду Київської області Червонописький В.С., розглянувши адміністративну справу, що надійшла з Батальйону патрульної поліції в м. Бориспіль Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №144547 вказано, що 04.10.2021 о 22:59 годині ОСОБА_1 на автодорозі АІ0 Т1024 , 10 км Броварського району Київської області керував транспортним засобом «ВАЗ-21011» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей, порушення вимови, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження огляду для встановлення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився у присутності двох свідків. Зазначені дії особою, що склала протокол, визначено як порушення вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні, свою провину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав та зазначив, що 04.10.2021 року цілий день працював на роботі. Близько 23.00 год. ночі їхав додому в напрямку с. Недра. Між селами Лехівка та Садове Броварського району його наздогнав патрульний автомобіль. Причину зупинки назвали «перевірка документів». Співробітники поліції, перевіривши його документи, обшукали автомобіль та побачивши електроінструменти, вияснили, що він працює будівельником. Один із поліцейських заявив, що повезуть його в Березанську лікарню для перевірки чи вживає він наркотики. При цьому сказали, що його автомобіль, в якому лежало інструментів більш як на 50 тис. грн. та який не зачиняється, залишать у полі бе охорони, а чи привезуть назад не обіцяли. Звертає увагу на те, що поліцейські схиляли, шляхом словесних погроз, саме до відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Тому ОСОБА_1 , не маючи вибору, фактично погодився на їхню пропозицію поїхати, знайти двох свідків та засвідчити вимову від проходження медичного огляду. Приїхавши до залізничного вокзалу в м. Березні, знайшли двох свідків, засвідчили відмову та відвезлии ОСОБА_1 в поле до його автомобіля. На місці поліцейські пригрозили евакуювати автомобіль, якщо ОСОБА_1 не заплатить їм 500 грн. Віддавши гроші, та склавши протокол про адмінправопррушення, його відпустили. Він на власному автомобілі за кермом він поїхав додому. Не доїжджаючи до с. Недри близько чотирьох км, його наздогнав автомобіль патрульної поліції та поліцейські віддали технічний паспорт на автомобіль.

Захисник ОСОБА_1 - Педик І.В. підтримав свого підзахисного та до початку судового засідання надав суду пояснення ОСОБА_1 , в якому останній просив закрити провадження по справі. Підставою для закриття вважає численні порушення норми чинного законодавства при складанні протоколу, збиранні письмових доказів, а також самої процедури проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, захисника, дослідивши відомості, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення і доданих до них матеріалах, оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (статті 252 КУпАП), вирішуючи справу, суд виходить з такого.

Так, відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень КУпАП, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова Верховного Суду від 15.03.2019 у справі №204/2352/16-а).

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).

На відеофайлах, доданих до матеріалів справи, вбачається що дійсно ОСОБА_1 зупинили серед поля. Також слід звернути увагу та те, що у працівників поліції були відсутні підстави для зупинки т/з ОСОБА_1 . В рапорті поліцейського не навіть зазначена причина зупинки автомобіля.

Як вбачається з відео нагрудної веб-камери, поліцейський, без жодних об'єктивних підстав, без дотримання визначеного законодавством порядку, без проведення огляду водія, у порядку, передбаченому Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. №1452/735 (з наступними змінами), почав пропонувати водію їхати до лікувального закладу для проведення огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння.

Щодо проходження медичного огляду вважає, що поведінка працівників поліції була упередженою, оскільки вони відразу вказали на необхідність проходження огляду в закладі охорони здоров'я без попереднього огляду на місці та зухвало з розмовляли із ОСОБА_1 , що підтверджується відеозаписом, наявним в матеріалах справи.

Більше того, яким чином зафіксовані та встановлені наведені вище ознаки наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 матеріали справи не містять. Відображення інспектором наведених ознак порушує наведені вище норми КУпАП та інструкцій.

Враховуючі наведені обставини, суддя приходить до висновку, що наведені у протоколі ознаки наркотичного сп'яніння, що не зафіксовані інспектором належним чином, є лише його суб'єктивною оцінкою стану людини, що ставить суддю під сумнів їх наявності. Отже, направлення водія до медичного закладу є безпідставною. Крім того, в адміністративних матеріалах (у тому числі доданому відеозаписі) не роз'яснено ОСОБА_1 право на захист, під час складення даних матеріалів.

За правилами кодексу України про адміністративні правопорушення, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Також, ІІ розділом Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції /затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року/, передбачено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Але саме відео має фрагментальний характер, тобто на відео чітко зафіксовано, що свідки перебувають на території залізничного вокзалу м. Березань, а не на місці зупинки транспортного засобу, а час з моменту зупинки т/з та до моменту фіксації відмови від походження медичного огляду становить одну годину. Інспектор, всупереч дотримання Інструкції, показує свідкам відео з мобільного телефону, проте що саме записано на цьому відео, не зафіксовано на веб-камеру.

Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України - дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

ЄСПЛ у справі «Allenet de Ribemont v. France» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.

У контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008 року, заява № 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.

Натомість в діях поліцейських, у складених ними документах виявлені обставини, які свідчать про умисні дії, направлені на складення адміністративних матеріалів всупереч інтересам служби та на шкоду водію ОСОБА_1 .

До матеріалів справи додано рапорт поліцейського Войковського В. У відповідності до Наказу МВС № 650 від 27.07.2012 року, «рапорт - письмове звернення працівника до вищої посадової особи з викладом питань службового чи особистого характеру і висловленням у зв'язку з цим відповідного прохання».

У той же час, ніякого прохання так званий рапорт не має, а викладений у формі пояснення, де поліцейський Войковський В., нібито, повідомляє про події, які відбувались.

Крім того, рапорт містить речення про те, що ОСОБА_1 було «відсторонено від керування транспортним засобом, а авто припарковано без порушень ПДР», що не відповідає дійсності.

Так, відповідно до абз. 7 ст. 266 КУпАП - «у разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном». Тобто, ст. 266 КУпАП передбачає лише один спосіб відсторонення водія від керування ТЗ -шляхом передачі іншій особі, яка має право керувати таким ТЗ.

Натомість, поліцейський після складання протоколу відпустив особу, яку сам же нібито запідозрив у керуванні в стані наркотичного сп'яніння, далі їхати, що не піддається здоровому глузду та не відповідає основній меті поліцейського у даному випадку - забезпечення безпеки дорожнього руху.

Вищевказане додатково підтверджує, що у поліцейського дійсно не було ніяких підстав вважати ОСОБА_1 таким, що керує в стані сп'яніння, а ознаки такого сп'яніння просто вигадані.

Дослідивши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 вважаю не доведеною його винуватість у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи із наступного.

Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 16 Закону України «Про дорожній рух», підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом, зокрема, у стані наркотичного сп'яніння. За вимогами пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані, зокрема, наркотичного сп'яніння, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження в встановленому порядку огляду на стан, зокрема, алкогольного сп'яніння.

Згідно положень частин 1 та 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Стаття 280КУпАП зобов'язує орган (посадову особу) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).

Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова Верховного Суду від 15.03.2019р. у справі №204/2352/16-а).

При цьому обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 КУпАП).

Також судами вищих інстанцій неодноразово зверталася увага на те, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, тому як і у кримінальному провадженні суд у справах про адміністративні правопорушення повинен бути неупередженим і безстороннім, а відтак не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу, самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, а судовий розгляд повинен провадитися виключно в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення. Недотримання таких засад означатиме неминуче перебирання судом на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що в свою чергу є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини від 09.06.2011р. у справі «Лучанінова проти України», заява №16347/02, від 30.05.2013р. у справі «Малофєєва проти Росії», заява №36673/04, від 20.09.2016р. у справі «Карелін проти Росії», заява №926/08, стаття17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», постанови Київського апеляційного суду від 24.12.2019р. у справі №761/26744/19, від 23.09.2019р. у справі №753/9705/19 та інші, які є остаточними в подібній категорії справ).

Згідно статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У відповідності до положень п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, проаналізувавши та оцінивши всі докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю складу правопорушення.

Керуючись ст.247, ст.ст.221,283,285 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанову судді може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області.

Суддя В.Червонописький