20.12.2021 Справа №607/23574/21
Провадження №1-кс/607/7600/2021
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області клопотання прокурора Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20.08.2021 відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого головним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України, -
Прокурор Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із клопотанням про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 .
Клопотання мотивоване тим, що у провадженні Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, перебуває кримінальне провадження № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється прокурорами відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Територіального управління Державного бюро розслідувань Тернопільської обласної прокуратури.
Як зазначає прокурор, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом ГУ ДСНС у Тернопільській області від 21 травня 2021 року № 54 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (надалі - головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області).
Будучи службовою особою, ОСОБА_4 здійснює функції представника влади, тобто постійно (на підставі наказу про призначення на посаду) обіймає посаду у державному органі, яка надає йому право в межах своєї компетенції приймати рішення щодо вчинення юридично значущих дій, що тягнуть за собою настання правових наслідків у вигляді утворення, зміни та припинення прав та обов'язків у фізичних та юридичних осіб, тобто здійснював правозастосовні функції, являючись таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівником правоохоронного органу.
Відповідно до п. п. 43, 60 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 висновок про прийняття на службу підписується керівником (начальником) органу чи підрозділу цивільного захисту, на службу до якого оформляється кандидат, керівником підрозділу з питань роботи з персоналом (кадрами) та особою, яка проводила соціально-правовий відбір кандидата. Призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється на підставі клопотань прямих начальників, погоджених із старшими прямими начальниками, рапортів осіб рядового і начальницького складу з урахуванням кадрового резерву для призначення на вищі посади, рішень атестаційних комісій та стану здоров'я осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до посадової інструкції, затвердженої начальником Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області 15.06.2021, з якою того ж дня під підпис ознайомлений ОСОБА_4 , на головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області покладаються наступні завдання та обов'язки: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання на територіях Бережанської, Нараївської та Саранчуківської територіальних громад Тернопільського району (п. 2.1); складає акти перевірок, видає приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, подає пропозиції для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць тощо (п. 2.16); застосовує адміністративні санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки (п. 2.21).
Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Водночас, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, являючись працівником правоохоронного органу, та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364, ч. 3 ст. 18 КК України, службовою особою та представником влади, незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів, будучи попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою протиправного особистого збагачення, використав свої службові повноваження у злочинних цілях за наступних обставин.
Так, у липні 2021 року ОСОБА_7 дізнався від свого знайомого ОСОБА_8 про наявність вакансії в 2 Державному пожежно-рятувальному загоні ГУ ДСНС України у Тернопільській області та отримав контактний номер телефону особи, яка зі слів останнього займалася кадровими питаннями даного підрозділу - головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_4 .
02 серпня 2021 року ОСОБА_7 зателефонував до ОСОБА_4 на його контактний номер телефону та домовився про зустріч з метою консультації та роз'яснення вимог чинного законодавства щодо працевлаштування в органах ДСНС України у Тернопільській області.
Того ж дня, під час зустрічі, яка відбулася біля приміщення ГУ ДСНС України у Тернопільській області, розташованого за адресою: вул. Лесі Українки, 6, м. Тернопіль, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_7 про порядок працевлаштування в підрозділах ДСНС України у Тернопільській області, зокрема про необхідність подання документів до відділу кадрів ГУ ДСНС України у Тернопільській області, після чого відбудеться постановка останнього на посадовий резерв і у випадку наявності вакансії він, ОСОБА_4 , повідомить ОСОБА_7 подальший порядок дій.
06 серпня 2021 року ОСОБА_7 , виконуючи вказівки ОСОБА_4 , прибув до кадрового підрозділу ГУ ДСНС України у Тернопільській області та подав необхідний перелік документів для взяття його на облік.
Надалі, 18 серпня 2021 року, о 12 год. 32 хв., ОСОБА_4 надіслав на месенджер «Вайбер», прив'язаний до особистого номеру мобільного телефону ОСОБА_7 , повідомлення, у якому зазначив про наявність в нього інформації про працевлаштування ОСОБА_7 та необхідність особистої зустрічі.
Тоді ж, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на особисте збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення службовими особами ГУ ДСНС України в Тернопільській області, як уповноваженими особами на виконання функцій держави згідно з приміткою до ст. 369-2 КК України, щодо проходження відбору ОСОБА_7 на службу та подальше працевлаштування останнього в структурному підрозділі ГУ ДСНС України в Тернопільській області.
У зв'язку з цим, ОСОБА_4 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на особисте збагачення, всупереч інтересам служби, переслідуючи корисливий мотив, 19 серпня 2021 року, близько 16 год. 30 хв., в ході зустрічі, яка відбулася на території с. Котів Тернопільського району, повідомив ОСОБА_7 що за надання йому ( ОСОБА_4 ) грошових коштів у розмірі 2000 доларів США він зможе вплинути на прийняття рішення службовими особами ГУ ДСНС України в Тернопільській області про працевлаштування ОСОБА_7 до 2 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
ОСОБА_7 , розуміючи що надання неправомірної вигоди є кримінально-караним діянням, не бажаючи бути притягненим до кримінальної відповідальності та бажаючи викрити незаконні дії ОСОБА_4 , звернувся з відповідною заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем, з метою викриття злочинної діяльності останнього.
Надалі, 26 серпня 2021 року ОСОБА_7 , згідно попередньої домовленості з ОСОБА_4 , прибув до 2 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Тернопільській області за адресою: Тернопільська обл., м. Бережани, площа Незалежності, 1.
Під час вказаної зустрічі, ОСОБА_4 , перебуваючи в своєму службовому кабінеті, запевнив ОСОБА_7 про можливість вплинути на прийняття рішення по працевлаштуванню останнього в одному з структурних підрозділів ГУ ДСНС України в Тернопільській області та необхідність надання для цього неправомірної вигоди вже в розмірі 2400 доларів. При цьому, з метою конспірації своєї злочинної діяльності, ОСОБА_4 не озвучив розмір неправомірної вигоди, а рукописним способом написав цифру «2400» на аркуші паперу формату А4, який передав ОСОБА_7 на ознайомлення.
Наступного дня, 27 серпня 2021 року, близько 16 год., ОСОБА_4 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на особисте збагачення, всупереч інтересам служби, переслідуючи корисливий мотив, на території м. Бережани, перебуваючи в автомобілі марки «Опель», отримав від ОСОБА_7 грошові кошти у розмірі 2400 доларів США (за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ станом на 28 липня 2021 року становить 64 320 гривень), котрі особисто помістив до правої кишені кітеля (форменна куртка ДСНС України з службовими шевронами) за вплив на прийняття рішення службовими особами ГУ ДСНС України у Тернопільській області, як уповноваженими особою на виконання функцій держави згідно з приміткою до ст. 369-2 КК України, щодо проходження відбору ОСОБА_7 на службу та подальше працевлаштування останнього в структурному підрозділі ГУ ДСНС України в Тернопільській області.
Після одержання зазначеної неправомірної вигоди злочинна діяльність ОСОБА_4 була припинена працівниками правоохоронних органів, та останнього затримано в порядку ст. 208 КПК України.
Під час затримання ОСОБА_4 вилучено серед іншого грошові кошти в сумі 2400 доларів США серії та номери яких співпадають з серіями та номерами купюр, зазначених в протоколі огляду, ідентифікації та вручення грошових коштів. Окрім того, під час огляду даних купюр, під час просвічування їх поверхні ультрафіолетовим світлом виявлено світіння жовтого (світло зеленого) кольору.
З огляду на наведене слідчий вважає, що у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року наявна обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
28 серпня 2021 року ОСОБА_4 , вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні неправомірної вигоди службовою особою для себе за вчинення ним в інтересах третьої особи, будь-яких дій з використанням наданого йому службового становища, вчинене за попередньою змовою групою осіб, поєднаним з вимаганням неправомірної вигоди.
17 грудня 2021 року ОСОБА_4 вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України (в редакції статті із змінами, внесеними згідно із Законами № 221-VII від 18.04.2013, № 222-VII від 18.04.2013, № 1261-VII від 13.05.2014, № 770-VIII від 10.11.2015, № 2617-VIII від 22.11.2018, № 524-IX від 04.03.2020), а саме в одержанні неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 31 серпня 2021 року підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від посади головного інспектору відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області до 28 жовтня 2021 року.
Також, ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 29 серпня 2021 року до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням розміру застави - 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 136 200 гривень, та визначенням ряду обов'язків у разі її внесення, строком до 25 жовтня 2021 року.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 23 жовтня 2021 року продовжено строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади до 21 грудня 2021року включно.
Окрім того, ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 23 жовтня 2021 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42021210000000156 до 4 місяців, тобто до 28 грудня 2021 року.
17 грудня 2021 року досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року завершене та сторонам кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування.
Прокурор вказує, що строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади закінчується 21 грудня 2021 року. Разом з тим, скерувати обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування в суд до вказаної дати неможливо, оскільки необхідно провести ряд процесуальних дій, зокрема виконати вимоги ст. 290 КПК України.
Прокурор звертає увагу, що інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 кримінально ? каране діяння вчинено ним під час обіймання посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області, із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на вказаній посаді, підозрюваний зможе незаконними засобами впливати на свідків - ОСОБА_7 , своїх колег по роботі - працівників ГУ ДСНС України в Тернопільській області.
Перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним кримінального корупційного правопорушення, а його мотив дає підстави вважати, що надалі перебуваючи на цій посаді, останній зможе продовжити свою злочинну діяльність.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним корупційного злочину, прокурор просить клопотання задовольнити та продовжити відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади терміном на 2 місяці.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив задовольнити та продовжити строк відсторонення ОСОБА_4 від посади.
Захисник - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечив з приводу задоволення клопотання та зазначив, що відсторонення ОСОБА_4 від посади суттєво вплинуло на його матеріальне забезпечення, зокрема його заробітна плата на даний час становить близько 1800 грн., що є недостатнім для забезпечення мінімального потреб життя, оплати комунальних послуг чи придбання продуктів. Окрім цього досудове розслідування у даному кримінальному провадженні завершено та на даний час триває ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, відтак усі свідки вчинення кримінального правопорушення вже допитані. Також звернув увагу, що працівники ГУ ДСНС України в Тернопільській області, які були допитані як свідки у даному кримінальному провадженні, не повідомили органу досудового розслідування жодних обставин вчинення кримінального правопорушення, більше того свідок ОСОБА_9 , є вищим по званню за ОСОБА_4 та не перебуває у його підпорядкуванні, що унеможливлює його вплив на даного свідка. На підставі наведеного, вважає, що відсутні будь-які правові підстави для продовження ОСОБА_4 строку відсторонення від посади. Відтак просив врахувати процесуальну поведінку підозрюваного, який протягом всього часу перебування під слідством належним чином виконує покладені на нього обов'язки, не вчиняє жодних спроб впливу на свідків, а також необхідність заробляти кошти за забезпечення нормального рівня життя та відмовити у задоволенні клопотання прокурора.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію захисника, додатково зазначив, що усі заощадження ним були спрямовані на внесення застави, а відтак через відсутність доходу його матеріальне становище дуже скрутне.
Заслухавши доводи сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими сторони обґрунтовують свою позицію, слідчий суддя приходить до наступного висновку:
Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Заходи забезпечення кримінального провадження, до яких належить і відсторонення від посади, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (ч. 1, 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Частини 1, 2 ст. 154 КПК України визначають, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Встановлено, що слідчими Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, за процесуального керівництва Тернопільської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.
В ході здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні 28 серпня 2021 року ОСОБА_4 , вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні неправомірної вигоди службовою особою для себе за вчинення ним в інтересах третьої особи, будь-яких дій з використанням наданого йому службового становища, вчинене за попередньою змовою групою осіб, поєднаним з вимаганням неправомірної вигоди.
31 серпня 2021 року ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від посади головного інспектору відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області, строком до 28 жовтня 2021 року.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 23 жовтня 2021 року продовжено строк відсторонення ОСОБА_4 від посади головного інспектору відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області до 21 грудня 2021року включно.
17 грудня 2021 року ОСОБА_4 вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України (в редакції статті із змінами, внесеними згідно із Законами № 221-VII від 18.04.2013, № 222-VII від 18.04.2013, № 1261-VII від 13.05.2014, № 770-VIII від 10.11.2015, № 2617-VIII від 22.11.2018, № 524-IX від 04.03.2020), а саме в одержанні неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави.
Окрім цього, 17 грудня 2021 року досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року завершене та сторонам кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування.
Так, про обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_4 , та його причетність до вчинених кримінальних правопорушень свідчать матеріали кримінального провадження у їх сукупності, зокрема: заявою ОСОБА_7 від 20 серпня 2021 року про вчинення кримінального правопорушення; протоколи допиту свідка ОСОБА_7 від 25, 26, 28 серпня 2021 року; протокол обшуку від 27 серпня 2021 року проведеного у службовому кабінеті ОСОБА_4 ; протоколом виготовлення несправжніх (імітаційних) засобів від 27 серпня 2021 року; протокол огляду, ідентифікації, помічення та вручення грошових коштів від 27 серпня 2021 року; протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину №2886т/55/118/2021 від 03 вересня 2021 року; висновком експерта №4977 від 25 листопада 2021 року, за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи; висновком експерта №4930/5181 від 16 листопада 2021 року за результатами проведення судово-технічної експертизи друкарських форм; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 13 грудня 2021 року; проколом допиту свідка ОСОБА_10 від 14 грудня 2021 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 14 грудня 2021 року.
Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.
Враховуючи, що слідчий суддя на цьому етапі провадження лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні та встановлені у судовому засіданні дані слідчий суддя доходить висновку про обґрунтованість підозри та можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбачено ч. 2 ст. 369-2 КК України.
Щодо існування обставин, які стали підставою для відсторонення від посади, та досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, слідчий суддя зазначає таке.
Одним із елементів, які формують правову підставу для відсторонення підозрюваного від посади, є наявність підстав вважати, що перебування особи на посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення та наявність обґрунтованих підстав вважати, що подальше перебування підозрюваної особи на посаді перешкоджатиме кримінальному провадженню.
Як вбачається зі змісту ухвали від 31 серпня 2021 року, при застосуванні до ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади, слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області вважав доведеним що, перебуваючи на займаній посаді, підозрюваний може впливати на свідків, інших учасників кримінального провадження, які із великою імовірністю можуть бути його співробітниками, а також інших можливих співучасників вчинення кримінального правопорушення, в тому числі з метою випрацювати спільну позицію для того, аби уникнути відповідальності за скоєне.
Разом з тим, слідчий суддя приходить до переконання, що ризик незаконного впливу на свідків не може бути покладений в обґрунтування необхідності подальшого відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади. Так, до підозрюваного було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з визначення розміру застави, яку він сплатив, відтак на даний час ОСОБА_4 вважається таким до якого застосовано запобіжний захід у виді застави та на нього покладено обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, строк дії яких ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20 грудня 2021 року продовжено до 20 лютого 2021 року, та з поміж іншого зобов'язано утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_7 та працівниками ГУ ДСНС у Тернопільській області, щодо обставин кримінального правопорушення.
Тобто такий ризик нівелюється в іншому, передбаченому КПК України порядку, ніж відсторонення від посади. Більше того свідок ОСОБА_7 та свідки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які є працівниками ГУ ДСНС у Тернопільській області, не є підлеглим ОСОБА_4 , а тому відсутні підстави вважати, що останній може використовувати займану посаду для впливу на цих свідків. Щодо інших працівників ГУ ДСНС у Тернопільській області, то слідчий суддя звертає увагу, що долучені до матеріалів клопотання та подані в судовому засіданні докази жодним чином не свідчать, що будь-хто з цих працівників є свідком у цьому кримінальному провадженні чи володіє відомостями про обставини вчинення кримінального правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_4 .
Крім того слідчий суддя зауважує, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20 серпня 2021 року завершене та сторонам кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України повідомлено про завершення досудового розслідування, а відтак усі слідчо-розшукові дії в тому числі і допити свідків проведені.
Таким чином стороною обвинувачення не доведено, що обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, продовжують існувати, а також враховуючи тривалий час, протягом якого здійснюється досудове розслідування, що сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередніх ухвал.
Крім цього, слідчий суддя також враховує наслідки тривалого відсторонення підозрюваного від посади, а саме що позбавлення ОСОБА_4 , передбаченого Конституцією України права на працю позбавляє останнього права на належні умови життя та на можливість підозрюваного забезпечувати себе.
За таких підстав слідчий суддя доходить висновку, що стороною обвинувачення не доведено, що продовження застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади необхідне для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного. Таким чином відсутні підстави вважати, що потреби досудового розслідування і надалі виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_4 , про який йдеться в клопотанні прокурора, що відповідно до приписів ст. 132, 158 ч. 2 КПК України не дає підстав для продовження строку відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади.
Керуючись ст. 43 Конституції України, ст. 2, 131, 132, 154, 157, 158, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя
У клопотанні прокурора Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021210000000156 від 20.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України, відмовити.
Копію ухвали негайно після її оголошення вручити підозрюваному ОСОБА_4 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення, оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1