Справа № 606/1568/21
20 грудня 2021 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Мельник А.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ОСОБА_1 19.07.2021 о 04 год 38 хв.на а/д М19 353 км, керував транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора "Drager Alcotest 6810" №ARBL-0824 (повірка чинна до 26.05.2022) на місці зупинки або проїхати в лікарню водій категорично відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №200730 від 19.07.2021.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Кузьмін Є.О. у судове засідання не з'явився, неодноразово подавав клопотання про відкладення розгляду справи, які судом були задоволені, у судове засідання 20.12.2021 подав письмові пояснення, у яких просив суд закрити провадження відносно ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП у зв'язку із тим, що порушено порядок огляду водія на стан сп'яніння, у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи вказане, положення ст.268 КУпАП суддя вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та її захисника.
Розглянувши матеріали справи, прихожу до наступних висновків.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність за даною статтею настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, та відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Ч. 2 ст.266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 3 ст.266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Подібні за змістом положення містяться у п. п. 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735.
Відповідно до ч.1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, вона доведена дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожного окремо та у їх взаємозв'язку, а саме:
-даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 200730 від 19.07.2021, згідно якого ОСОБА_1 19.07.2021 о 04 год 38 хв.на а/д М19 353 км, керував транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора "Drager Alcotest 6810" №ARBL-0824 (повірка чинна до 26.05.2022) на місці зупинки або проїхати в лікарню водій категорично відмовився. Під час проведення огляду застосовувалися технічні засоби відеозапису;
-копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за № 12-01/7394;
-направленням на огляд водія траспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в КНП"ТОМЦСНЗ"ТОР 19.07.2021 о 04 год 40 хв. ОСОБА_1 ;
-постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО № 4507269 від 19.07.2021 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч.6 ст.121 у виді штрафу у розмірі 850 грн за порушення п. 2.9 в ПДР;
-оглянутим в судовому засіданні відеозаписом із відеореєстратора патрульного автомобіля та нагрудної камери поліцейського, записаним на CD-R диск, з якого вбачається, що ОСОБА_1 19.07.2021 керував транспортним засобом марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 , у якого був недостатньо освітлений в темну пору доби номерний знак. Вказане стало підставою зупинки працівниками поліції транспортного засобу. При спілкуванні із ОСОБА_1 працівниками поліції було озвучено йому підставу зупинки, а також вказано на наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора "Drager Alcotest 6810" на місці зупинки або проїхати в лікарню водій відмовився.
Протокол складено відповідно до вимог «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України № 1395 07.11.2015.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а тому його слід притягнути до відповідальності.
Надаючи оцінку поданому захисником Райчука С.А. клопотанню про закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, суд звертає увагу на те, що зазначені у ньому доводи на підтвердження відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП протирічать встановленим судом обставинам на підтвердження його винуватості, та вважає, що вони подані виключно задля уникнення відповідальності.
Так, твердження захисника адвоката Кузьміна Є.О. про те, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння у медичному закладі, є безпідставними, оскільки із відеозапису події за № 20210719075156000399 на 04 хв 18 сек слідує, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у медичному закладі. Слід також зазначити, що після складення протоколу ОСОБА_2 таки погодився пройти освідування на стан алкогольного сп'яніння, однак така згода мала місце вже після розгляду справи про адміністративне правопорушення та складення протоколу.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, ступінь вини, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на певний строк.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.130, 247, 283, 284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня отримання постанови до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя А.В.Мельник