Постанова від 24.12.2021 по справі 583/5029/21

Справа № 583/5029/21

3/583/2064/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 грудня 2021 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ільченко В.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Охтирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , що працює водієм-експедитором ПП «АВТОТРАНСКОМ», проживає в АДРЕСА_1

за ч. 4 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

Щодо ОСОБА_1 ДОП Охтирського РВП ГУНП в Сумській області було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому зазначено, що ОСОБА_1 07.12.2021 о 14.05 год., рухаючись по вул. Дачній, 2 в с. Климентове Охтирського району на автомобілі DAF XF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_2 , з причепом EVERLAST, державний номерний знак НОМЕР_3 , який належить ТОВ «Концерн «ГАЛНАФТОГАЗ», перевозив паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО, бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, вагою 26744,078, без акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а саме внесений невірний відправник.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, свою винуватість заперечив.

Захисник ОСОБА_1 адвокат Борисов С.І. в судовому засіданні заперечив винуватість ОСОБА_1 , заявив клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення з тих підстав, що:

водій не є суб'єктом правопорушення, визначеного ст. 164 КУпАП, так як не здійснює господарської діяльності з перевезення чи реалізації палива, а виконує лише виключно трудові обов'язки як найманий працівник;

діючим законодавством не передбачений обов'язок водія складати, реєструвати, надавати чи контролювати складання акцизної накладної. Обов'язок складання акцизної накладної покладений на суб'єкта господарювання, що реалізує пальне і є платником акцизного податку;

акцизні накладні були зареєстровані і надані для перевірки у відповідності до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення захисника особи, яка притягається до відповідальності, доходжу такого висновку.

Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно приписів положення ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильно вирішення справи. Ці дані встановлюються, в т.ч. протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.

Відповідно до диспозиції ч. 4 ст. 164 КУпАП адміністративним правопорушенням є: переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом «а» пункту 2 частини 2 статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

Таким чином, відповідальність за ч. 4 ст. 164 КУпАП передбачена для суб'єктів господарювання за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами з порушенням вимог певних нормативно-правових актів.

Відповідно до п.п. 14.1.224-1 п.14.1 ст.14 ПК України не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.

Абзац перший п.п. 230.1.5. п. 230.1 ст.230 ПК України, крім іншого, містить таку вимогу - транспортні засоби, які використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.

В абз. 2 пп. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 ПК України зазначено, що включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку здійснюється на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового.

Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, які не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані органу ДПС, заборонено (абз. 3 пп. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 ПК України).

У разі виявлення фактів переміщення та/або зберігання пального або спирту етилового з використанням транспортних засобів, які не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту, відповідні контролюючі органи тимчасово (до винесення рішення суду) вилучають таке пальне та транспортні засоби з вільного обігу й подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію) (абз. 2 п. 228.3 ст. 228 ПК України).

Такі заявки подають суб'єкти господарювання, що не є розпорядниками акцизного складу, до переміщення митною територією України в транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Тобто такі суб'єкти господарювання є суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.

Згідно з ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, є не тільки перевезення пального транспортним засобом, що не є пересувним акцизним складом, а й систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 має статус фізичної особи-підприємця, або займає відповідну посаду суб'єкта господарювання, до обов'язків якої входить організація перевезень пального та/або подання заявок органу ДПС на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, а також доказів того, що він здійснює діяльність з перевезення пального транспортним засобом, що не є пересувним акцизним складом, на постійній основі та систематично (два і більше разів), та отримує з цього прибуток.

Натомість, в матеріалах справи є письмові докази того, що ОСОБА_1 обіймає посаду водія-експедитора ПП «АВТОТРАНСКОМ» відповідно до наказу № 213-к від 25 червня 2018 року.

Таким чином, в матеріалах справи відсутня така кваліфікуюча ознака господарської діяльності як діяльність, яка здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, оскільки матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про самостійність, регулярність та тривалість діяльності правопорушника, отримання від такої діяльності прибутку, тож фактично докази перевезення порушником пального транспортним засобом, що не є акцизним складом як суб'єкта господарювання, відсутні.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, провадження у справі підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП, речі та документи, що є безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами та зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому законом порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, при оплатному вилученні речей реалізують.

Згідно з ч. 1 ст. 296 КУпАП скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення стягнених грошових сум, оплатно вилучених і конфіскованих предметів, а також скасування інших обмежень, зв'язаних з цією постановою. У разі неможливості повернення предмета повертається його вартість.

Відповідно до п. 11 Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2012 №17, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення речі і документи в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату реалізуються.

Як вбачається з матеріалів справи при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №684879 від 07.12.2021 було вилучено майно, а саме: 21619,53 л (25555 кг) палива дизельного ДП-3-Євро5-ВО; 5124,548 л (6851 кг) бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, яке згідно розписки передане на відповільне зберігання ОСОБА_1 .

У зв'язку із закриттям адміністративної справи, законних підстав утримувати вилучене 07.12.2021 майно в рамках вказаної справи про адміністративне правопорушення немає. Однак, оскільки майно передане під зберігальну розписку, слід вважати його повернутим.

На підставі викладеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 14 ПК України, ст. 55 ГК України, ст.ст. 7, 9, ч. 4 ст. 164, ст.ст. 245, 247, 251, 265, 280, 296 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Вилучене при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ №684879 від 07 грудня 2021 року майно, а саме 21619,53 л (25555 кг) палива дизельного ДП-3-Євро5-ВО; 5124,548 л (6851 кг) бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, яке передане на зберігання ОСОБА_1 , вважати повернутим.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області В.М. Ільченко