Рішення від 23.12.2021 по справі 360/6791/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6791/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовною заявою адвоката Ткачук Олени Валеріївни в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05.11.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Ткачук Олени Валеріївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі - відповідач), в якій, з урахуванням уточнених вимог, просить:

- визнати протиправним рішення адміністратора Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Луганської області від 23.09.2021 про відмову у знятті з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 , громадянки України ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у д. Корди, Єршичського району Смоленської області, Російська Федерація, у зв'язку зі смертю;

- зобов'язати Рубіжанську міську раду Луганської області в особі Центру надання адміністративних послуг загального відділу зняти з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 , громадянку України ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у д. Корди, Єршичського району Смоленської області, Російська Федерація, та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Москва, Російська Федерація, згідно Свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 02.02.2021 № 97750035 Органом ЗАЦС Москви № 35 Багатофункціональним центром надання державних послуг району Гольяново.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Москва, Російська Федерація, померла мати позивача - ОСОБА_2 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Мати позивача була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом № 2766 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 02.06.2021.

У 2018 році мати позивача виїхала до м. Москва, Російська Федерація, де проживала до часу своєї смерті.

29.05.2018 мати позивача отримала вид на проживання іноземного громадянина № НОМЕР_2 , видане Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ Росії по місту Москва, про що проставлена відповідна відмітка у паспорті громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_3 .

02.07.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо зняття з реєстрації місця проживання її померлої матері у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно відповіді Рубіжанської міської ради від 01.07.2021 вих. № 07-546, позивачу повідомлено про те, що «...Центр надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області, як орган реєстрації не має правових підстав для зняття з реєстрації проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з тим, що у наданому документі про смерть відсутня необхідна інформація для зняття з реєстрації місця проживання, а саме: у бланку відсутнє по-батькові, громадянство особи, її місце народження та відсутній нотаріально засвідчений переклад документу».

23.09.2021 приватним нотаріусом засвідчена вірність копії оригіналу документа та засвідчена вірність перекладу тексту документа.

23.09.2021 позивач звернулась до Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Луганської області із заявою про зняття з реєстрації її матері - ОСОБА_2 , у зв'язку зі смертю.

При поданні вказаної заяви, позивачем надані адміністратору Центру оригінал паспорту громадянина України - ОСОБА_2 , серії НОМЕР_4 , оригінал довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 , оригінал паспорту громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_2 № НОМЕР_3 , свідоцтво про смерть, видане 02.02.2021 Органом ЗАГС Москви № 35 Багатофункціональним центром надання державних послуг району Гольяново, з перекладом з російської мови на українську мову, посвідченим приватним нотаріусом Сєвєродонецького районного нотаріального округу Луганської області Івановою О.В. 23.09.2021, зареєстрованим в реєстрі за № 911, оригінал виду на проживання ОСОБА_2 82 № 0586863, оригінал паспорту та коду позивача.

23.09.2021 адміністратор Центру надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради Луганської області відмовила позивачу у знятті з реєстрації місця проживання її померлої матері, про що зроблена відповідна відмітка на Заяві про зняття з реєстрації місця проживання від 23.09.2021.

Підставою для відмови адміністратором Центру зазначено: «...п.п.1 п.1 ст.91 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (особа не подала передбачених цим Законом документів або інформації).

Представник позивача вважає відмову протиправною та такою, що порушує право позивача на зняття з реєстрації померлої особи.

16.12.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позову в якому відповідач заперечує проти позовних вимог (арк. спр. 69-74).

В обґрунтування відзиву зазначено, що 23.09.2021 позивач звернулася до Центру надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області, як органу реєстрації, для зняття у зв'язку зі смертю з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Адміністратору ЦНАП для зняття з реєстрації місця проживання померлої особи гр. ОСОБА_2 були надані такі документи: оригінал свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 , видане 02.02.2021, орган що видав 97750035 Орган ЗАГС Москви № 35 Багатофункціональний центр надання державних послуг району Гольяново; свідоцтво про смерть: серія НОМЕР_5 , видане 02.02.2021 в перекладі з російської на українську мову та посвідчене нотаріусом 23.09.2021 реєстр. № 910; оригінал паспорта громадянина України у вигляді книжечки: серія НОМЕР_4 , виданий Рубіжанським МВ УМВС України в Луганській області 28.05.1999; оригінал довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 .

При ретельному вивчені документів з'ясовано, що в наданому свідоцтві про смерть від 02.02.2021 серія НОМЕР_5 , у полях для внесення відомостей про по батькові особи, громадянство та місце народження, відсутня будь-яка інформація про них та стоїть прочерк.

Наданий позивачем документ не дав змоги адміністратору ЦНАП ідентифікувати саме цю особу за цим свідоцтвом про смерть, виданим компетентним органом іноземної держави.

Таким чином, керуючись пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

23.09.2021 адміністратором ЦНАП була сформована заява про зняття з реєстрації місця проживання (додаток 11 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207) та прийнято рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.п 1 п. 1 ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та п.п. 1 п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207.

Ухвалою суду від 10.11.2021 позов залишено без руху (арк. спр. 26-27).

Ухвалою суду від 16.11.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 35-36).

Ухвалою суду від 13.12.2021 клопотання представника Рубіжанської міської ради Луганської області про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін за позовом адвоката Ткачук Олени Валеріївни в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії повернуто без розгляду (арк. спр. 46-47).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79, 90 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов такого.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), 23.09.2021 звернулась до відповідача із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , паспорт громадянина України НОМЕР_4 , виданий 28.05.1999 Рубіжанським МВ УМВС України в Луганській області (арк. спр. 20), яка сформована адміністратором ЦНАП.

Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 , видане 02.02.2021, орган що видав 97750035 Орган ЗАГС Москви № 35 Багатофункціональний центр надання державних послуг району Гольяново, засвідчено факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 о 16 год 09 хв в м. Москва, Російської Федерації, яке в перекладі з російської на українську мову та посвідчене нотаріусом 23.09.2021 реєстраційний № 910 (арк. спр. 14, 15, 66, 67).

Згідно з паспортом громадянина України у вигляді книжечки серія НОМЕР_4 , виданий Рубіжанським МВ УМВС України в Луганській області 28.05.1999 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 11);

На підставі рішення 2167/2018/77 від 29.05.2018 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянці України, видано вид на проживання іноземного громадянина НОМЕР_9 (арк. спр. 13).

Також, 23.09.2009 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон, в якому на сторінці 31 наявний штамп про те, що їй видано вид на проживання НОМЕР_9 зі строком до 29.05.2023 (арк. спр. 12).

Згідно з протоколу встановлення смерті особи серії НОМЕР_8 констатовано смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 о 16 год 09 хв, та посвідчено особу померлої видом на проживання іноземного громадянина НОМЕР_9 та паспортом громадянина України НОМЕР_4 (арк. спр. 22).

02.06.2021 за вхідним номером Р-690-П позивач звернулась до відповідача із заявою довільної форми, в якій просила зняти з місця реєстрації ОСОБА_2 у зв'язку з її смертю (арк. спр. 59) додавши до заяви вид на проживання в РФ, паспорт громадянина України, свідоцтво про смерть, закордонний паспорт (арк. спр. 59).

Листом № 07-546 від 01.07.2021 позивачу повідомлено про відсутність підстав для зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із тим, що у наданому документі про смерть відсутня інформація для зняття з реєстрації місця проживання, а саме: у бланку відсутнє по-батькові, громадянство особи її місто народження та відсутній нотаріально засвідчений переклад документу (арк. спр. 17-18, 63-64)

23.09.2021 відповідачем прийнято рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.п 1 п. 1 ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та п.п. 1 п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (особа не надала необхідних документів або інформації) (арк. спр. 20 зв.б., 65 зв.б.).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 7 Закону України від 11.12.2003 №1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон № 1382-IV, яка діяла на момент звернення позивача, та виключена на підставі Закону № 1871-IX від 05.11.2021) зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення:

підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;

підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;

підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.

Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Статтею 9-1 Закону № 1382-IV передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Відповідно до статті 10 Закону № 1382-IV, правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 11-1 Закону № 1382-IV встановлено, що за реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання сплачується адміністративний збір:

у разі звернення особи протягом встановленого цим Законом строку - у розмірі 0,0085 розміру мінімальної заробітної плати;

у разі звернення особи з порушенням встановленого цим Законом строку - у розмірі 0,0255 розміру мінімальної заробітної плати.

Кабінет Міністрів України постановою від 02.03.2016 № 207 відповідно до статті 10 Закону №1382-IV затвердив Правила реєстрації місця проживання (далі - Правила) та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Порядок).

Пунктом 26 Правил визначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;

рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

За приписами пункту 26-1 Правил оплата адміністративного збору здійснюється за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг під час формування заяви перед її поданням. При цьому документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, до заяви не додається.

Відповідно до пункту 27 Правил працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.

Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи.

Зняття з реєстрації місця проживання в разі смерті особи здійснюється датою надходження до органу реєстрації документів, визначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 26 цих Правил.

Підставою відмови у прийнятті спірного рішення відповідачем визначено пункт 11 Правил у зв'язку з ненаданням відповідних документів або інформації.

Суд звертає увагу, що при зверненні із заявою про зняття з реєстрації місця проживання, особа надає необхідні документи в тому числі і квитанцію про сплату адміністративного збору, а у разі сплати через Єдиний державний веб-портал електронних послуг не подається.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується позивачем, що при зверненні до відповідача останньою не здійснено оплату адміністративного збору.

Суд критично оцінює посилання позивача, як не сплату адміністративного збору, повідомлення адміністратора, що у знятті з реєстрації їй буде відмовлено, то сплачувати зазначений збір не потрібно.

Вказане свідчить про подання позивачем не повного переліку документів.

Щодо поданих документів при зверненні із заявою про зняття з реєстрації померлої матері позивача, суд зазначає, що позивач, звертаючись до відповідача 23.09.2021 із заявою про зняття з реєстрації, надала:

- паспорт громадянина України ОСОБА_2 , серії НОМЕР_4 ;

- довідку про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 ;

- свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 , видане 02.02.2021 Органом ЗАГС Москви № 35 Багатофункціональним центром надання державних послуг району Гольяново;

- копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , видане 02.02.2021, з перекладом з російської мови на українську мову, посвідченим приватним нотаріусом Сєвєродонецького районного нотаріального округу Луганської області Івановою О.В. 23.09.2021, зареєстрованим в реєстрі за № 911 (арк. спр. 66-68).

Інші документи, які надані представником позивача до позову, відповідачу не надавались.

Судом встановлено, що в свідоцтві про смерть від 02.02.2021 серії НОМЕР_5 , у полях для внесення відомостей про по батькові, громадянство та місце народження, відсутня будь-яка інформація.

Відповідно до статті 68 Федерального Закону Російської Федерації «Про акти громадського стану», свідоцтво про смерть містить такі відомості:

прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, громадянство, дата, час (якщо воно встановлено) та місце смерті померлого; (у редакції федеральних законів від 30.03.2016 № 79-ФЗ; від 29.12.2017 № 472-ФЗ)

дата складання та номер запису акта про смерть;

місце державної реєстрації речових смерті (найменування органу записи актів громадського стану чи функціонального центру надання державних послуг і муніципальних послуг, якими проведена державна реєстрація смерті); (у редакції Федерального закону від 29.12.2017 № 438-ФЗ)

дата та місце видачі свідоцтва про смерть (найменування органу запису актів цивільного стану або багатофункціонального центру надання державних та муніципальних послуг) (у редакції Федерального закону від 23.06.2016 № 219-ФЗ).

З урахуванням викладеного, суд звертає увагу, що зміст свідоцтва про смерть не відповідає вимогам, визначеним у статті 68 Федерального Закону Російської Федерації «Про акти громадського стану».

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 № 1025 «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» затверджено зразок бланка та опис бланка свідоцтва про смерть, та зазначено, що бланк свідоцтва про смерть має вигляд аркуша розміром 180 х 250 міліметрів, що виготовляється із спеціального тонованого паперу темно-сірого кольору.

У верхній частині бланка свідоцтва з вирівнюванням по центру (по ширині) міститься напис "Україна", нижче - зображення малого Державного Герба України, нижче - напис одним рядком "СВІДОЦТВО ПРО СМЕРТЬ". Нижче послідовно, згори донизу, містяться назви полів для внесення таких відомостей про померлу особу: "Прізвище"; "ім'я", "по батькові"; напис "Дата народження" та поля для внесення відомостей про число, місяць, рік народження; напис "Місце народження" та поля для внесення відповідних відомостей про місце народження; ОСОБА_5 послідовно, згори донизу, розміщені: напис "помер(ла)" та поля для внесення відомостей про число, місяць, рік смерті; напис "у віці" та поле для внесення віку. Нижче розміщені два рядки, що містять назви полів та поля для внесення відомостей про актовий запис про смерть: "про що ______ числа ________________ місяця _______ року складено відповідний актовий запис № ____________ Нижче послідовно, згори донизу, розміщені: напис "Місце смерті" та поля для внесення відповідних відомостей про місце смерті; напис "Місце державної реєстрації" та поля для внесення найменування органу державної реєстрації актів цивільного стану; напис "Орган державної реєстрації актів цивільного стану, що видав свідоцтво" та поля для внесення найменування органу державної реєстрації актів цивільного стану, що видав свідоцтво; напис "Дата видачі", поля для внесення числа, місяця і року, напис "року"; напис "МП"; напис "Керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану" та поля для проставлення підпису, внесення ініціалів та прізвища керівника. У нижній частині бланка свідоцтва з вирівнюванням по центру (по ширині) міститься напис "Серія Х-ХХ № ХХХХХХ", в якому "Х-ХХ" - серія бланка свідоцтва, що складається з однієї римської цифри, тире та двох літер; "ХХХХХХ" - шестизначний номер бланка свідоцтва. Поля, призначені для заповнення відомостями, містять нижнє підкреслення, під яким зазначається, які дані повинні бути внесені до поля. Текст друкується українською мовою.

Разом з цим, суд звертає увагу, що не зазначення всіх даних про померлого в свідоцтві про смерть уповноваженим органом не може слугувати підставою для відмови у знятті з реєстрації померлої особи відповідно до норм Правил.

На думку суду, перекладання відповідальності щодо не зазначення необхідних відомостей в свідоцтві про смерть на позивача є безпідставним.

При цьому, відповідач не піддає під сумніву достовірність наданого свідоцтва про смерть, вказуючи лише на не повне його заповнення уповноваженою особою та неможливість з наданих заявником документів ідентифікувати особу, щодо якої видано свідоцтво про смерть.

Суд звертає увагу на те, що разом із заявою про зняття з реєстрації місця проживання від 23.09.2021 позивачем не надано відповідачу документи на ім'я ОСОБА_3 , які додано до позовної заяви, а саме: вид на проживання іноземного громадянина, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, а також протоколу встановлення смерті особи де зазначено, що особа померлої - ОСОБА_2 , підтверджена видом на проживання іноземного громадянина 82 №0586863 та паспортом громадянина України НОМЕР_4 .

Зазначені документи в сукупності дають підстави ідентифікувати особу померлої ОСОБА_3 та вважати, що свідоцтво про смерть серія НОМЕР_5 , видане 02.02.2021, орган що видав 97750035 Орган ЗАГС Москви № 35 Багатофункціональний центр надання державних послуг району Гольяново, стосується саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Однак, суд підкреслює, що зазначені документи відповідачу разом із заявою від 23.09.2021 не надавались.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що адміністратор ЦНАП Рубіжанської міської ради Луганської області на момент розгляду заяви позивачки від 23.09.2021 не мав можливості ідентифікувати померлу особу ОСОБА_6 як громадянку України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Отже, відмові відповідача у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 23.09.2021 про зняття з реєстрації місця проживання є правомірною.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Враховуючи, що позивачем не подано реєстратору всіх, передбачених Правилами, документів, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності та враховуючи, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, суд доходить висновку про не обґрунтованість позовних вимог та про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у позові судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260-262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви адвоката Ткачук Олени Валеріївни в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива