23 грудня 2021 року Київ №320/13466/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гребінківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації, про скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" звернувся ОСОБА_1 з позовом до Гребінківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації, в якому просить скасувати рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області №675-XXXXI-VII від 04.08.2020 Про затвердження документа державного планування "Генеральний план з планом зонування території смт Гребінки Васильківського району Київської області".
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує про те, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки відповідачем порушено встановлений законом порядок його прийняття. Також позивач стверджує про те, що відповідачем не було враховано всі пропозиції та рекомендації при прийнятті оскаржуваного рішення.
Згідно з ухвалою від 18.12.2020, суд відкрив провадження в адміністративній справі, визначив, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження, розпочав підготовку справи до судового розгляду та призначив підготовче засідання.
Відповідач подав до суду письмовий відзив на позов, у якому спростовує доводи позивача та стверджує, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому у задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до ухвали від 16.02.2021, суд продовжив строк підготовчого провадження у справі №320/13466/20 до 18.03.2021.
Позивач подав до суду письмову відповідь на відзив відповідача, в якій наполягає на обґрунтованості позовних вимог.
Третя особа пояснень щодо обставин справи суду не надала.
Згідно з ухвалою від 11.03.2021, суд закрив підготовче провадження у даній справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 27.04.2021 суд прийняв рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів, про що постановив протокольну ухвалу.
Розглянувши позовну заяву, відзив відповідача на позов, відповідь позивача на відзив, заслухавши доводи та пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.
Гребінківською селищною радою прийнято рішення від 04.08.2020 №675-ХХХХІ-ІІ "Про затвердження документа державного планування "Генеральний план з планом зонування території смт. Гребінки Васильківського району Київської області" (т. 1, а.с. 12).
Вважаючи протиправним вказане рішення, позивач звернувся до суду з позовом про його оскарження.
Згідно з п.п. 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про стратегічну екологічну оцінку", документи державного планування - стратегії, плани, схеми, містобудівна документація, загальнодержавні програми, державні цільові програми та інші програми і програмні документи, включаючи зміни до них, які розробляються та/або підлягають затвердженню органом державної влади, органом місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Відповідно до ч.ч 1 - 3 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
У разі якщо територія територіальної громади не обмежується територією одного населеного пункту, генеральні плани населених пунктів у межах такої громади розробляються у складі комплексного плану або включаються до нього як складові відповідно до статті 16-1 цього Закону. Положення генеральних планів таких населених пунктів мають узгоджуватися з іншими положеннями комплексного плану.
Генеральні плани населених пунктів, включення до складу комплексного плану або необхідність розроблення яких не встановлена рішенням про затвердження комплексного плану, не розробляються. Планувальні рішення генеральних планів таких населених пунктів включаються до складу комплексного плану. Обсяг таких планувальних рішень затверджується Кабінетом Міністрів України.
Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення), яке складається і затверджується замовником за погодженням з розробником.
Обов'язковою складовою генерального плану населеного пункту є план зонування території цього населеного пункту.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Аналіз положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дає можливість стверджувати, що генеральний план населеного пункту містить правові приписи нормативного характеру, які розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово. Це зокрема сукупність обов'язкових вимог до розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Затверджуючи своїм рішенням генеральний план у межах населеного пункту, місцева рада визначає стратегію планування та забудови території населеного пункту, тобто здійснює нормативне регулювання відповідних відносин.
Рішення місцевої ради щодо затвердження генерального плану у межах населеного пункту стосується неперсоніфікованих осіб: органів державної влади та місцевого самоврядування, забудовників, якими можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи. Здатність правового акта поширювати свою чинність хоч і на певне коло, однак неперсоніфікованих осіб - є ознакою нормативності.
У Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженому Наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року №34/5 (у редакції Наказу Міністерства юстиції України від 15 травня 2013 року №883/5) визначено, що нормативно-правовий акт - офіційний документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законом формі та порядку, який встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування.
Юридична ж наука визначає, що нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.
Отже, до нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово.
Ненормативним (індивідуальним) правовим актам притаманні такі ознаки: а) спрямовуються на врегулювання конкретних (одиничних) актів соціальної поведінки; б) поширюються лише на персонально визначених суб'єктів; в) містять індивідуальні приписи (веління, дозволи), розраховані на врегулювання лише окремої, конкретної життєвої ситуації, тому їх юридична чинність (формальна обов'язковість) вичерпується одноразовою реалізацією; г) не передбачають повторного застосування одних і тих самих юридичних засобів; д) не мають зворотної дії в часі.
Аналогічна правова позиція щодо визначення поняття нормативно-правового акта викладена у рішеннях Конституційного Суду України від 27 грудня 2001 року №20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23 червня 1997 року №2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини), 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування (пункт 4 мотивувальної частини).
Отже, оскаржуване рішення є нормативно-правовим актом.
Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень на час розгляду справи судами попередніх інстанцій було врегульовано ст. 264 КАС України.
Згідно з ч.ч. 4 - 8 ст. 264 КАС України, у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, у якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніше як за сім днів до судового розгляду.
Якщо оголошення опубліковано своєчасно, уважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі таких осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.
Зважаючи на можливість багаторазового застосування нормативно-правового акта та поширення відповідних вимог на невизначене коло осіб, у випадку відкриття провадження у справі щодо оскарження нормативно-правового акта відповідач повинен виконати покладений на нього судом обов'язок опублікувати оголошення про це у виданні, в якому вказаний акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Своєчасна публікація оголошення про оскарження нормативно-правового акта зумовлює презумпцію належного повідомлення про судовий розгляд справи всіх заінтересованих осіб.
Після набрання законної сили рішенням суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним резолютивна частина такого судового рішення підлягає невідкладному опублікуванню у виданні, у якому його було офіційно оприлюднено. У такий спосіб унеможливлюється подальша дія оскарженого нормативно-правового акта та порушення прав, свобод і законних інтересів осіб, на яких поширюються вимоги цього акта.
Отже, для оскарження нормативно-правових актів органу місцевого самоврядування передбачена інша процедура, ніж та, що передбачена для оскарження актів індивідуальної дії.
Оскільки оскаржуване рішення є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування та з метою дотримання встановлених КАС України особливостей розгляду справ щодо оскарження таких рішень, суд вважає за необхідне призначити дану справу до повторного розгляду у підготовчому засіданні.
Згідно з ч. 2 ст. 264 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Отже, суд вважає за необхідне зобов'язати позивача надати пояснення та обґрунтування того, що згідно ч. 2 ст. 264 КАС України він має право оскаржити рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області №675-XXXXI-VII від 04.08.2020 Про затвердження документа державного планування "Генеральний план з планом зонування території смт Гребінки Васильківського району Київської області".
Також суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про відкриття провадження в даній адміністративній справі про оскарження рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області №675-XXXXI-VII від 04.08.2020 Про затвердження документа державного планування "Генеральний план з планом зонування території смт Гребінки Васильківського району Київської області" у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.
Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання.
Керуючись статтями 183, 243, 246, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Призначити у даній справі підготовче засідання на 27 січня 2022 року о 10 год., яке відбудеться у приміщенні Київського окружного адміністративного суду за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, перший під'їзд, 6 поверх.
Викликати для участі в засіданні учасників справи (їх представників).
Зобов'язати ОСОБА_1 до 27.01.2022 надати пояснення та обґрунтування того, що згідно ч. 2 ст. 264 КАС України, він має право оскаржити рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області №675-XXXXI-VII від 04.08.2020 Про затвердження документа державного планування "Генеральний план з планом зонування території смт Гребінки Васильківського району Київської області".
Зобов'язати Гребінківську селищну раду опублікувати оголошення про відкриття Київським окружним адміністративним судом провадження в адміністративній справі №320/13466/20 про оскарження рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області №675-XXXXI-VII від 04.08.2020 Про затвердження документа державного планування "Генеральний план з планом зонування території смт Гребінки Васильківського району Київської області" у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Роз'яснити Гребінківській селищній раді, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Басай О.В.