23 грудня 2021 року Київ №320/13213/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021, як інваліду 2 групи, у меншому розмірі ніж передбачено ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021, як інваліду 2 групи у передбаченому законом розмірі.
Ухвалою суду від 20.10.2021 в адміністративній справі було відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження) за наявними у справі матеріалами. 17.11.2021, до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 08.04.2021 № 325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - постанова 325). Вищевказана Постанова не суперечить Конституції України, прийнята з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Вказавши, що виплата одноразової грошової допомоги проведена правильно, просив у задоволенні позову відмовити повністю. Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановив таке:
ОСОБА_1 має статус особи з інвалідністю 2 групи та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 . На виконання вимог ч. 5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідач, у 2021 році, виплатив ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 3906 грн.
Листом відповідача №2546/07-04 від 14.09.2021 ОСОБА_1 було повідомлено, що УСЗН виконкому Обухівської міської ради, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у квітні 2021 року перерахувало йому, як інваліду 2 групи, разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 3906 грн. Здійснювати інші виплати відповідач не має законних підстав.
Не погоджуючись із сумою виплати, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Правовий статус ветеранів війни - учасників бойових дій, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 01 січня 1999 року набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким ст. 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком ". Згідно із пп.5 п. 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено п. 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України Рішенням від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення п. 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому, Конституційний Суд України у п. 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22.10.2008 № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин, Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 було відновлено дію ч.5 ст. 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком". Водночас Кабінет Міністрів України у Постанові № 325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, проводиться у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4421 гривень; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривень; учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривень (пп.1 п. 1), тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено ч.5 ст.12 цього Закону. Отже, на час виплати позивачу у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 325.
Виходячи із визначених у ч. 4 ст.7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вказує, що для визначення розміру разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році слід застосовувати не постанову №325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу. Враховуючи викладене, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися інвалідам 2 групи у розмірі, встановленому ч.5 ст.12 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008).
Відповідні висновки щодо застосування норм права викладено у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
З листа відповідача № 2546/07-04 від 14.09.2021 вбачається, що останній здійснив виплату заявнику у квітні 2021 щорічної разової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи, у розмірі 3906 грн., проте як встановлено судом з 27.02.2020 позивач набув право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня як інвалід 2 групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2021, є протиправними.
Ураховуючи протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійснені перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року як інваліду 2 групи, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як інваліду війни 2 групи, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, згідно із ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплаченої суми допомоги. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Враховуючи вищезазначене та, оцінюючи надані докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, як інваліду війни, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до ст.139 КАС України з відповідача не стягується.
Керуючись ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021, як інваліду 2 групи, у меншому розмірі ніж передбачено ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахування рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 та зобов'язати управління соціального захисту населення Обухівської міської ради провести перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021, ОСОБА_1 (РНКПО НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), як інваліду 2 групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Брагіна О.Є.