Рішення від 24.12.2021 по справі 200/15729/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 р. Справа№200/15729/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2021 року засобами поштового зв'язку позивач, ОСОБА_1 , подав до суду з адміністративний позов до відповідача, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, у якому просив:

І. визнати протиправними дії відповідача в частині відмови в оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

ІІ. зобов'язати відповідача обчислити позивачу вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:

періоду проходження служби на посаді дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 13.02.2004 року по 05.12.2006; на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 05.12.2006 по 30.05.2007; на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 30.05.2007 по 11.09.2007; на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 11.09.2007 по 26.07.2011 - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби;

часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 - з розрахунку один місяць за три місяці служби;

ІІІ. зобов'язати відповідача оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:

- періоду проходження служби на посаді дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 13.02.2004 року по 05.12.2006; на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 05.12.2006 по 30.05.2007; на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 30.05.2007 по 11.09.2007; на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 11.09.2007 по 26.07.2011 - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби;

часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 - з розрахунку один місяць за три місяці служби.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 11 серпня 2021 року він був звільнений зі служби в поліції хворобу. У відповідь звернення позивач отримав від відповідача лист №0187/34/01- 2021 від 26.10.2021, яким йому було, що він не набув право на пенсію за вислугу років, оскільки дані щодо календарної вислуги років не відповідають умовам призначення пенсії за вислугу років. На думку позивача, його загальний стаж з урахуванням стажу, який зараховується на пільгових умовах (один місяць за 1,5 місяців за період служби з 13.02.2004 по 26.07.2011 на посадах, передбачених наказами МВС України №250 «Про затвердження переліку посад дільничних, старших дільничних міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім Центрального апарату МВС) яким час проходження служби зараховується на пільгових умовах» та №361 «Про затвердження Переліку посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» від 29 травня 2008 року; один місяць за 3 місяці у період участі в АТО з 07.04.2014 по 30.04.2018) дорівнює більш ніж 25 роки, а саме 32 роки 04 місяців 14 днів, що є цілком достатнім для призначення пенсії за вислугою років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 29.10.2003 до 06.11.2015, в органах Національної поліції України з 07.11.2015 до 11.08.2021. Вислуга років на день звільнення ОСОБА_1 у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги склала 20 років 05 місяців 28 днів, у пільговому обчисленні 31 рік 00 місяців 13 днів. За інформацією сектору з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області позивачу після звільнення зі служби були оформлені документи для призначення пенсії по інвалідності, які направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. З 12 серпня 2021 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності.

Позивачу до часу служби в пільговому обчисленні враховані:

періоди його служби на посадах:

дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області з 13.02.2004 по 05.12.2006;

дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспектор в міліції Жовтневого РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області з 05.12.2006 по 30.05.2007;

оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області з 30.05.2007 по 11.09.2007;

старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області з 1 1.09.2007 по 26.07.2011, - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби - відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497, від 17.11.2004 №1525 (про внесення доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393) та наказів МВС України від 29.05.2008 №250, від 29.07.2008 №361;

час участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 - розрахунку один місяць за три місяці служби, без врахування часу протягом якого позивач перебував на лікуванні та у відпустках, тобто період, коли позивач був увільнений від обов'язку виконувати будь-які службові функції за посадою та безпосередньо здійснювати участь в антитерористичній операції.

Ураховуючи зазначене, до вислуги років ОСОБА_1 увійшли періоди проходження служби, які відповідно до законодавства зараховуються до вислуги років у календарному та пільговому обчисленні, що і відображено в розрахунку вислуги років, підписаному особисто позивачем і долученому до позову, та наказі ГУ НП в Донецькій області від 11.08.2021 №449о/с.

Для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні вказаним законом не визначено. ОСОБА_1 на день звільнення зі служби мав календарну вислугу - 20 років 05 місяців 28 днів, тоді як вказаним Законом передбачено необхідну календарну вислугу років - 25 календарних років і більше (з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати). Виходячи з норм законодавства, у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги, оскільки немає встановленої пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» календарної вислуги років.

За таких підстав у ГУНП в Донецькій області відсутні законні підстави для виконання своїх повноважень по організації роботи з оформлення документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та відповідного направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1. Оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання.

22 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

22 листопада 2021 року від відповідача витребувані докази.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

11 серпня 2021 року наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області №449о/с відповідно до п. 2 ч 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», майора поліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу поліції - начальника сектору кримінальної поліції відділу поліції № 1 Маріупольського районного управління поліції було звільнено зі служби через хворобу (з 11.08.2021 року. Згідно з наказом вислуга років ОСОБА_1 станом на 11серпня 2021 року складає: у календарному обчисленні 20 років 05 місяців 28 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 00 місяців 13 днів (а.с. 12 ).

Згідно з розрахунком вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 вислуга років у календарному обчисленні становить 20 років 05 місяців 28 днів, у пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 10 років 06 місяців 15 днів, вислуга років для обчислення пенсії станом на 11 серпня 2021 року становить 31 рік 00 місяців 13 днів (а.с. 13-25).

18 жовтня 2021 року ОСОБА_1 подав до Головного управління Національної поліції в Донецькій області заяву про призначення пенсії за вислугу років (а.с.31-35).

26 жовтня 2021 року сектор з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області листом за №С-187/34/01-2021 повернув заяву та додані документи ОСОБА_1 , через відсутність права на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги, оскільки немає встановленої пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» календарної вислуги років (а.с. 36-38).

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .

Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Законом України 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону […] незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Згідно з пунктом «6» статті 17 Закону №2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в податковій міліції з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови №393 (час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції).

Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду служби в Національній поліції для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження служби в Національній поліції є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Отже, до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби в Національній поліції для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Аналогічний правовий висновок, викладений в постановах Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а, від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а, а тому суд, керуючись частиною 5 статті 242 КАС України, враховує його при розгляді даної справи.

Перевіривши розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , суд вважає, що відповідач правильно обчислив вислугу років для обчислення пенсії станом на 11 серпня 2021 року у кількості 31 рік 00 місяців 13 днів, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Суд погоджується з аргументами відповідача, що до часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 не зараховуються періоди, протягом яких позивач перебував на лікарняному та у відпусках, тобто періоди, коли позивач був увільнений від обов'язку виконувати будь-які службові функції за посадою та безпосередньо здійснювати участь в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області №10270/101/01-2021 від 05 серпня 2021 року (а.с. 83).

З цих же підстав суд відхиляє аргументи позивача про те, що його загальний стаж з урахуванням стажу, який зараховується на пільгових умовах (один місяць за 1,5 місяців за період з 13.02.2004 по 26.07.2011; один місяць за 3 місяці у період участі в АТО з 07.04.2014 по 30.04.2018) дорівнює 32 рокам 04 місяцям 14 дням.

Згідно з пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, документами про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, є витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Судом встановлено, що розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 у пільговому обчисленні за час участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 здійснений на підставі наказів першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (а.с. 76-82).

Не зважаючи на те, що позивач станом на 11 серпня 2021 року мав вислугу років у кількості 31 рік 00 місяців 13 днів, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Пунктом 14 Порядку №3-1 визначено, орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Відповідно до пункту 16 Порядку №3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Згідно з пунктом 17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що у разі переведення з одного виду пенсії, призначеної за Законом №2262-XII, на інший відповідна заява подається заявником до органу, що призначає пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і отримує пенсію по інвалідності (а.с. 85).

Отже, оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і отримує пенсію по інвалідності, але виявив бажання перейти з пенсії по інвалідності на пенсію по вислузі років (згідно з розрахунком вислуги років для призначення пенсії вислуга років для обчислення пенсії станом на 11 серпня 2021 року становить 31 рік 00 місяців 13 днів (а.с. 25)), він мав подати заяву та відповідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки саме цей орган, а не відповідач у даному випадку вирішує питання про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по вислузі років.

Отже, відповідач правомірно відмовив позивачу в оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно із частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не є обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат не вирішується (статті 139 КАС України).

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місце знаходження: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, б.86, код ЄРДПОУ40109058) про:

визнання протиправними дій в частині відмови в оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

зобов'язання обчислити вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:

періоду проходження служби на посаді дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 13.02.2004 року по 05.12.2006; на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 05.12.2006 по 30.05.2007; на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 30.05.2007 по 11.09.2007; на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 11.09.2007 по 26.07.2011 - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби;

часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 - з розрахунку один місяць за три місяці служби;

зобов'язання оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:

періоду проходження служби на посаді дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 13.02.2004 року по 05.12.2006; на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Жовтневого РВ ММУ УВС України в період з 05.12.2006 по 30.05.2007; на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 30.05.2007 по 11.09.2007; на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Приморського РВ ММУ УМВС України в Донецькій області в період з 11.09.2007 по 26.07.2011 - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби,

часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 07.04.2014 по 30.04.2018 - з розрахунку один місяць за три місяці служби, відмовити повністю.

Повний текст рішення складений 24 грудня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко