30 листопада 2021 року Справа № 160/16739/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
16 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №56883/6/04-36-24-04-16 від 09.08.2021 року щодо відмови у прийнятті нового звіту про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти новий звіт про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видалити з Інтегрованої картки платника податків дані фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 про наявність заборгованості (недоїмки) з ЄСВ (код бюджетної класифікації 71040000) у сумі 38 888,74 гривні.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що з 03 жовтня 2006 року ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець та обліковувалась на загальній системі оподаткування.
07 жовтня 2020 року було припинено діяльність фізичної особи-підприємства, що підтверджується записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2002240060001036619.
25 лютого 2021 року позивачем до Правобережного ДПС (Новокодацький район) було подано заяву про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску відповідно до п.9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», до якої додано звітність відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 01.01.2017 до 01.12.2020 року.
При подачі звітності, а саме у декларації за 2020 рік у графі 3 таблиці позивачем було помилково зазначена сума доходу на загальну суму 57 784,00 гривень.
21 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із заявою, в якій просила вважати вірною таблицю 1 нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за звітній період 2020 року додатку 5 до порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, до якої було долучено податкову декларацію за 2020 рік в якій визначено, що позивач господарської діяльності не здійснювала, відтак доходи відсутні.
03 вересня 2021 року листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №56883/6/04-36-24-04-16 від 09.08.2021 року позивача повідомлено, що у зв'язку з надходженням заяви (вхідний №25739/6 від 25.02.2021) з урахуванням вимог передбачених пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 проведено камеральну перевірку звітності за даними ІТС «Податковий блок», за результатами якої встановлено, що звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік з позначкою «ліквідаційний» від 10.02.2021 року №9443951 подано з самостійно визначеною сумою чистого доходу (прибутку), заявленої у податковій декларації/самостійно визначеною сумою доходу/часткою розподіленого доходу (графа З Звіту) у сумі 57784,00 гривень та з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 9 595,30 грн.
ОСОБА_1 вважає дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо відмови у прийняті нового звіту про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 протиправними, у зв'язку із чим змушена звернутись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
12 жовтня 2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№88122/21, в якому Головне управління заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, у зв'язку із наступним.
Згідно даних інформаційної системи податкового органу фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) зареєстрована у ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Правобережна ДПІ (Новокодацький район м. Дніпра) з 03.10.2006 року за №15180, з 01.01.2017 року обліковувалася на загальній системі оподаткування.
Згідно даних державного реєстратора запис в Єдиний державний реєстр щодо припинення підприємницької діяльності по ФОП ОСОБА_1 внесено 07.12.2020 року.
Стан платника: 11- припинено, але не знято з обліку (КОР не пусті).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464 ФОП ОСОБА_1 була платником єдиного внеску.
Для здійснення контролю за сплатою єдиного внеску Державною податковою службою України розроблено алгоритм автоматичного нарахування єдиного внеску, які щоквартально відображаються в інтегрованій картці платників по коду бюджетної класифікації 71040000.
Враховуючи вищевикладене, в ІКП зі сплати єдиного внеску згідно алгоритму відображення сум квартальних нарахувань з єдиного внеску в автоматичному режимі нараховано зобов'язань:
- за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., строк сплати 09.02.2018,
- 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.04.2018;
- 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.07.2018;
- 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.10.2018;
- 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 21.01.2019;
- 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 19.04.2019;
- 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 19.07.2019;
- З квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 21.10.2019;
- 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 20.01.2020;
- 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., строк сплати 21.04.2020;
- 2 квартал 2020 року у сумі 1039,06 грн., строк сплати 20.07.2020;
- 3 квартал 2020 року у сумі 3178,12 грн., строк сплати 19.10.2020;
Загальна сума нарахувань в ІКП ФОП ОСОБА_1 складає 35588,74 грн.
Крім того, в ІКП ФОП ОСОБА_1 на підставі звіту №9443951 від 10.02.2021 нараховано 3300,00 грн. за жовтень - грудень 2020 року по строку сплати 10.02.2021 року.
Загальна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску, яка обліковується в ІКП ФОП ОСОБА_1 , складає 38888,74 грн.
У зв'язку з надходженням заяви (вхідний №25739/6 від 25.02.2021) з урахуванням вимог передбачених пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 проведено камеральну перевірку звітності за даними ІТС «Податковий блок», за результатами якої встановлено, що звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік з позначкою «ліквідаційний» від 10.02.2021 року №9443951 подано з самостійно визначеною сумою чистого доходу (прибутку), заявленої у податковій декларації/самостійно визначеною сумою доходу/часткою розподіленого доходу (графа 3 Звіту) у сумі 57784,00 грн. та з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 9595,30 грн.
Враховуючи, що ОСОБА_1 не дотримано умови передбачені пунктом 9-15 Закону №2464 для списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, у зв'язку з невідповідністю самостійно визначених сум чистого доходу (прибутку), заявлених у податковій декларації/самостійно визначених сум доходу/частки розподіленого доходу (графа 3 Звіту) у Звітах з єдиного внеску за 2020 рік поданим «Податковим деклараціям про майновий стан і доходи» за 2020 рік.
Порядком №435 не передбачено повторне подання звіту за один і той же період після граничного терміну подання звіту, також Порядком №435 не передбачено самостійне виправлення зазначеного типу помилок. При цьому письмове звернення від такого платника щодо визнання звіту не чинним немає законодавчих підстав, оскільки п. 16 розділу II Порядку №435 визначено, що відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Згідно даних інформаційної системи податкового органу фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована у ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Правобережна ДПІ (Новокодацький район м. Дніпра) з 03.10.2006 року за №15180.
07 жовтня 2020 року позивачем припинено діяльність фізичної особи-підприємця, що підтверджується записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2002240060001036619.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області згідно алгоритму відображення суми квартальних нарахувань з єдиного внеску в автоматичному режимі нараховано зобов'язань:
- за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., строк сплати 09.02.2018,
- 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.04.2018;
- 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.07.2018;
- 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.10.2018;
- 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 21.01.2019;
- 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 19.04.2019;
- 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 19.07.2019;
- 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 21.10.2019;
- 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 20.01.2020;
- 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., строк сплати 21.04.2020;
- 2 квартал 2020 року у сумі 1039,06 грн., строк сплати 20.07.2020;
- 3 квартал 2020 року у сумі 3178,12 грн., строк сплати 19.10.2020;
Загальна сума нарахувань в ІКП ФОП ОСОБА_1 складає 35588,74 грн.
Крім того, на підставі звіту №9443951 від 10.02.2021 нараховано 3300,00 грн. за жовтень - грудень 2020 року по строку сплати до 10.02.2021 року.
Загальна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску, яка обліковується в ІКП ФОП ОСОБА_1 , складає 38888,74 грн.
Оскільки у декларації за 2020 року у графі 3 таблиці 1. нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (сума чистого доходу (прибутку) заявлена в податковій декларації/ самостійно визначена сума доходу / Частка нерозподіленого доходу) було помилково зазначена сума доходу на загальну суму 57 784,00 гривень.
25 лютого 2021 року ОСОБА_1 до Правобережного ДПС (Новокодацький район) було подано заяву про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску відповідно до п.9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», до якої додано звітність відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 01.01.2017 до 01.12.2020 року.
У зв'язку з надходженням заяви (вхідний №25739/6 від 25.02.2021) з урахуванням вимог передбачених пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 відповідачем проведено камеральну перевірку звітності за даними АІС «Податковий блок» , за результатами якої встановлено, що:
Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за наступні періоди:
- 2017 рік від 18.03.2021 року №13549377 з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 8448,00 грн.;
- 2018 рік від 18.03.2021 року №13546866 з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 9828,72 грн.;
- 2019 рік від 18.03.2021 року №13546232 з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 11016,72 грн.;
- 2020 рік з позначкою «ліквідаційний» від 10.02.2021 року №9443951 - з самостійно визначеною сумою чистого доходу (прибутку), заявленої у податковій декларації/самостійно визначеною сумою доходу/часткою розподіленого доходу (графа 3 Звіту) у сумі 57784,00 грн. та з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 9595,30 грн.
Податкова декларація про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів від 02.10.2015 № 859 (із змінами) за 2020 рік від 09.02.2021 року №9121494 доходи від підприємницької діяльності відсутні.
Перевіркою інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків щодо наявності доходу отриманого за ознакою «157 - Дохід, виплачений самозайнятій особі» за 2017 -2020 роки, за результатами чого підтверджено відсутність отриманого доходу (прибутку) від діяльності фізичної особи-підприємця, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
15 квітня 2021 року позивачем отримано відповідь від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12306/6/04-36-13-04 від 24.03.2021 року, відповідно до якої встановлено невідповідність самостійно визначених сум чистого доходу (прибутку), заявлених у податковій декларації/самостійно визначених сум доходу/ частки розподіленого доходу (графа 4 Звіту) у Звітах з єдиного внеску за 2020 рік поданим «Податковим деклараціям про майновий стан і доходи» за 2020 рік.
21 квітня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із заявою, в якій просила вважати вірною таблицю нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за звітній період 2020 року додатку 5 до порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, до якої було долучено податкову декларацію за 2020 рік, в якій визначено, що позивач господарської діяльності не здійснювала, відтак доходи відсутні.
03 вересня 2021 року листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №56883/6/04-36-24-04-16 від 09.08.2021 року позивача повідомлено, що у зв'язку з надходженням заяви (вхідний №25739/6 від 25.02.2021), з урахуванням вимог передбачених пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 проведено камеральну перевірку звітності за даними ІТС «Податковий блок», за результатами якої встановлено, що звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік з позначкою «ліквідаційний» від 10.02.2021 року №9443951 подано з самостійно визначеною сумою чистого доходу (прибутку), заявленої у податковій декларації/самостійно визначеною сумою доходу/часткою розподіленого доходу (графа 3 Звіту) у сумі 57784,00 гривень та з самостійно визначеними зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску у сумі 9 595,30 грн.
ОСОБА_1 вважає дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо відмови у прийняті нового звіту про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 протиправними, у зв'язку із чим змушена звернутись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Пунктами 1 та 4 частини 2 статті 6 Закону №2464-VІ визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний:
- своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
- подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Нарахування єдиного внеску, згідно приписів п.3 ч.1 ст.7 Закону, для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - здійснюється на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
А для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (п.2 ч.1 ст.7).
Частиною 3 статті 7 Закону №2464-VІ передбачено, що нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (ч.5 ст.8).
Таким чином, законом чітко розподілено базу нарахування єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та для інших фізичних осіб - підприємців.
Фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, самостійно визначають суми, на які нараховується єдиний внесок.
За правилами, встановленими ч.2 ст.9 Закону №2464-VI, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно ч.3 ст.9 Закону №2464-VI, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 8 статті 9 Закону №2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4,5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт) до Державної фіскальної служби України, її територіальних органів (далі - органи доходів і зборів) визначає Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435.
Згідно п.1 та п.13 розділу 2 Порядку №435, звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за основним місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в органах доходів і зборів в один із таких способів, в тому числі: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства зобов'язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім ФО - підприємців, зазначених у пункті 3 розділу III цього Порядку.
Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою №Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми "початкова" (п.2 розділу 3 Порядку №435).
Відповідно до п.2 р.5 Порядку №435 у разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення строку подання такого Звіту помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить перелік таблиць Звіту, відповідну таблицю із зазначенням типу форми "скасовуюча" з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю із зазначенням типу форми "початкова" із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку має містити дані щодо кожної застрахованої особи окремо.
Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не має містити таблиць 1-4 додатка 4 до цього Порядку. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.
Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5,7 додатка 4 до цього Порядку, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.
Згідно ч.11 ст.9 Закону №2464-VI, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Судом встановлено, що згідно даних інформаційної системи податкового органу фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрована у ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Правобережна ДПІ (Новокодацький район м. Дніпра) з 03.10.2006 року за №15180.
07 жовтня 2020 року позивачем припинено діяльність фізичної особи-підприємця, що підтверджується записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2002240060001036619.
Однак, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області згідно алгоритму відображення суми квартальних нарахувань з єдиного внеску в автоматичному режимі нараховано зобов'язань:
- за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., строк сплати 09.02.2018,
- 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.04.2018;
- 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.07.2018;
- 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.10.2018;
- 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., строк сплати 21.01.2019;
- 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 19.04.2019;
- 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 19.07.2019;
- 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 21.10.2019;
- 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., строк сплати 20.01.2020;
- 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., строк сплати 21.04.2020;
- 2 квартал 2020 року у сумі 1039,06 грн., строк сплати 20.07.2020;
- 3 квартал 2020 року у сумі 3178,12 грн., строк сплати 19.10.2020;
Загальна сума нарахувань в ІКП ФОП ОСОБА_1 складає 35588,74 грн.
Крім того, на підставі звіту №9443951 від 10.02.2021 нараховано 3300,00 грн. за жовтень - грудень 2020 року по строку сплати до 10.02.2021 року.
Загальна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску, яка обліковується в ІКП ФОП ОСОБА_1 , складає 38888,74 грн.
В той же час, з 2017 по 2020 рік позивач господарської діяльності не здійснювала, не працевлаштована та знаходилась на території Італії, що документально підтверджується паспортом для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 від 30 травня 2018 року.
Тобто, відсутній факт несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску позивача, що у свою чергу виключає настання для нього відповідальності, передбаченої Законом №2464 та необхідності формування вимоги з недоїмки з ЄСВ.
Відповідно до п.2 розділу 6 наказу Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 «Про затвердження інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх.
До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Тобто, підставою для формування та направлення платнику єдиного внеску вимоги є факт не нарахування та/або не сплати єдиного внеску у строки, встановлені Законом №2464.
Суд звертає увагу на те, що помилкове відображення у поданому звіті ФОП ОСОБА_1 через некоректне заповнення таблиці бази, з якої нараховується ЄСВ (чистого доходу замість самостійно визначених сум), що в свою чергу призвело до помилкового визначення у цьому звіті сум ЄСВ у більшому розмірі, ніж підлягало до сплати, не може бути підставою для формування вимоги про недоїмку з ЄСВ.
При цьому суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що позивач зобов'язаний сплатити самостійно нараховану суму ЄСВ, незважаючи на помилковість подання ним такої звітності, оскільки відсутність норми закону, яка врегульовує внесення виправлень до звіту про суми нарахованого єдиного внеску або його відкликання платником не може спричиняти звуження прав людини і громадянина, або спричиняти понесення ним невиправданих матеріальних втрат.
Відповідно до п. 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
Єдиною підставою для несписання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки стала невірно заповнена податкова декларація/самостійно визначених сум доходу/частки розподіленого доходу (графа 3) у Звітах з єдиного внеску за 2020 рік поданим «Податковим деклараціям про майновий стан і доходи» за 2020 рік, про що було зазначено у зверненнях позивача до податкової з проханням прийняти вірно заповнений звіт з ЄСВ за 2020 рік поданим «Податковим деклараціями про майновий стан і доходи» за 2020 рік.
У зв'язку із цим суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області видалити з інтегрованої картки платника податків дані фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щодо наявності заборгованості (недоїмки) з ЄСВ (код бюджетної класифікації 71040000) у сумі 38 888,74 гривні.
Щодо вимоги зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти новий звіт про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , суд зазначає наступне.
У відповідності до п.1 р.5 Порядку №435, у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за основним місцем обліку.
Водночас, як вже зазначалось судом, ані цим порядком, ані іншими нормативно-правовими документами, не передбачено право платника ЄСВ повторно подати звіт у разі помилкового зазначення сум ЄСВ у такому звіті.
Суд зазначає, що у випадку не реєстрації відповідачем звіту згідно з додатком 5 із зазначенням позивачем правильних сум нарахованого єдиного внеску, у останнього виникне ситуація, за якої позивачем хоча вже фактично і сплачено визначені Законом суми з ЄСВ, проте такий звіт буде відсутній у інформаційній системі податкового органу, що призведе до наступного порушення прав позивача (накладення фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом).
У відповідності до ч.1 та ч.4 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про визнання протиправною відмову Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №56883/6/04-36-24-04-16 від 09.08.2021 року у прийнятті нового звіту про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
З врахуванням основоположного принципу верховенства права, враховуючи відсутність законодавчо врегульованого механізму повторного подання звіту з ЄСВ згідно з додатком 5 фізичною особою-підприємцем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, у випадку помилкового зазначення сум нарахованого єдиного внеску, суд, з метою повного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти новий звіт про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Щодо судових витрат зі сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до вимог ч.1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 2724,00 грн., що документально підтверджується квитанцією АТ "Акцент-Банк" №MP_АВ020383АІА_21093082 від 14 вересня 2021 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 2724,00 грн. (дві тисячі сімсот двадцять чотири гривні нуль копійок).
Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, які визначені у листі №56883/6/04-36-24-04-16 від 09.08.2021 року, щодо відмови у прийнятті нового звіту про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток №5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) прийняти новий звіт про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток №5) за 2020 рік від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) видалити з інтегрованої картки платника податків дані фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про наявність заборгованості (недоїмки) з ЄСВ (код бюджетної класифікації 71040000) у сумі 38888,74 грн. (тридцять вісім тисяч вісімсот вісімдесят вісім гривень сімдесят чотири копійки).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2724,00 грн. (дві тисячі сімсот двадцять чотири гривні нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник