Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1029/21
Провадження № 3/499/685/21
Іменем України
22 грудня 2021 року смт. Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Тимчук Р.М., розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст..173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Іванівського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст..173-2 КУпАП.
Ознайомившись з матеріалами справи, виконуючи положення ст.278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про необхідність повернення справи до відділення №1 Березівського ВП ГУНП в Одеській області для дооформлення, виходячи з наступного.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
При складанні протоколу працівником поліції не дотримано вимог, щодо його заповнення, а саме : не зазначено місце вчинення правопорушення.
В протоколі не розкрито об'єктивну сторону правопорушення, не вказано, чи внаслідок дій ОСОБА_1 могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, не вказано, чи були дії ОСОБА_1 направлені на вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі.
Слід зазначити, що частина перша статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Протокол не містить відомостей та не надано до протоколу доказів перебування особи, відносно якої складено протокол та потерпілого у сімейних відносинах, що є важливим для кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Також, посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення не встановлено наслідків у вигляді шкоди психічному здоров'ю потерпілої, яка могла бути чи була завдана та її причинно-наслідкового зв'язку з діями правопорушника, що є обов'язковими ознаками об'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Крім того у протоколі відсутні підписи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не заповнені графа «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення, «Заяви та клопотання», «Рішення керівництва органу поліції за заявою, клопотанням», «До протоколу додається», «Другий примірник протоколу отримав».
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 в якій зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно до Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи вищезазначене, суд не може розглянути справу, оскільки наявні суттєві недоліки у протоколі, у зв'язку з чим матеріали справи, як неналежно оформлені, підлягають поверненню.
Керуючись ст.245,268, 277, 278, 283 КУпАП, суддя,
Матеріали справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст..173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділення №1 Березівського ВП ГУНП в Одеській області для оформлення належним чином.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Р. М. Тимчук