Постанова від 22.12.2021 по справі 127/32998/21

Справа № 127/32998/21

Провадження № 3/127/9805/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2021 р.м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, до адміністративної відповідальності не притягувалася,

за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 17.11.2021 року о 16 год. 25 хв. по вул. Магістратській, 44 в м. Вінниці водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки "VOLKSWAGEN" номерний знак НОМЕР_1 , будучи причетною до дорожньо-транспортної пригоди з транспортним засобом марки "DAEWOO GENTRA", номерний знак НОМЕР_2 , самовільно залишила місце пригоди. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п. 2.10а Правил дорожнього руху, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вищезазначеного правопорушення не визнала. Пояснила, що 17.11.2021 року о 16 год. 25 хв. приїхала до лікарні по вул. Магістратській, 44 в м. Вінниці, припаркувала свій автомобіль марки "VOLKSWAGEN" номерний знак НОМЕР_1 . Її автомобіль простояв тривалий час, поки вона ходила в лікарню. Намірів залишати місце ДТП у неї не було, оскільки не помітила, що завдала пошкоджень автомобілю потерпілого. Правил дорожнього руху не порушувала. Пошкодження автомобіля потерпілого були незначними. Вважає, що в справі немає достатніх доказів її вини, тому просила провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що 17.11.2021 року о 16 год. 25 хв. приїхав до лікарні по вул. Магістратській, 44 в м. Вінниці, припаркувався і пішов до лікарні, коли повернувся, побачив пошкодження на автомобілі. Після чого йому невідомий громадянин надав відео з свого автомобіля з відомостями хто саме його пошкодив. Потім він зателефонував до поліції. Пошкодження на автомобілі не значні. Вважає, що ОСОБА_1 не умисно покинула місце події. Просив суворо не карати ОСОБА_1 , оскільки жодних претензій до неї він немає.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, щодо якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, суд дійшов таких висновків.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 р. № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 р. за № 1496/27941, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 17.11.2021 року о 16 год. 25 хв. по вул. Магістратській, 44 в м. Вінниці водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки "VOLKSWAGEN" номерний знак НОМЕР_1 , будучи причетною до дорожньо-транспортної пригоди з транспортним засобом марки "DAEWOO GENTRA", номерний знак НОМЕР_2 , самовільно залишила місце пригоди. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п. 2.10а Правил дорожнього руху, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.

Відповідно до Правил дорожнього руху, дорожньо-транспортна пригода - це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Суд зазначає, що ст. 122-4 КУпАП передбачена відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Об'єктивна сторона правопорушення виражається у залишенні місця дорожньо- транспортної пригоди особами, до якої вони причетні.

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.

Суд зазначає, що відповідно до 2.10а Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.

Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 в судовому засіданні, Її автомобіль простояв тривалий час, поки вона ходила в лікарню. Намірів залишати місце ДТП у неї не було, оскільки не помітила, що завдала пошкоджень автомобілю потерпілого. Правил дорожнього руху не порушувала. Пошкодження автомобіля потерпілого були незначними.

З дослідженої в судовому засіданні схеми місця дорожньо-транспортної пригоди вбачається, що 17.11.2021 року о 16 год. 25 хв. по вул. Магістратській, 44 в м. Вінниці сталася дорожньо-транспортна пригода за участю ОСОБА_1 , яка керувала транспортним засобом марки "VOLKSWAGEN" номерний знак НОМЕР_1 , внаслідок чого відбулося зіткнення її транспортного засобу з транспортним засобом "DAEWOO GENTRA", номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортний засіб "DAEWOO GENTRA", номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 отримав пошкодження лакофарбового покриття та було завдано матеріальних збитків.

Транспортний засіб марки "VOLKSWAGEN" номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 пошкодженим не був.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено рапорт працівника поліції та письмові пояснення потерпілого ОСОБА_2 .

Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що 17.11.2021 року о 16 год. 25 хв. приїхав до лікарні по вул. Магістратській, 44 в м. Вінниці, припаркувався і пішов до лікарні, коли повернувся, побачив пошкодження на автомобілі. Пошкодження на автомобілі не значні. Вважає, що ОСОБА_1 не умисно покинула місце події. Просив суворо не карати ОСОБА_1 , оскільки жодних претензій до неї немає.

Суд зазначає, що згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.

Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять відомостей, які би вказували на наявність умислу ОСОБА_1 на вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.

Дослідженими в судовому засіданні доказами не підтверджується, що ОСОБА_1 умисно допустила порушення п. 2.10а Правил дорожнього руху.

Таким чином, обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, під час судового розгляду справи свого підтвердження не знайшли.

У справі відсутні будь-які інші докази на підтвердження факту порушення ОСОБА_1 п. 2.10а Правил дорожнього руху (наприклад, відео- та/або фото фіксація, показання свідків).

Суд зазначає, що відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.

Враховуючи обставини справи, заслухавши пояснення в судовому засіданні, дослідивши надані до суду докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.

Суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, як це визначено в ст. 9 КУпАП, а саме, протиправної, винної (умисної або необережної) дії чи бездіяльності, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 , правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не здобуто таких доказів і під час судового розгляду справи.

За встановлених при розгляді справи обставин, суд трактує всі сумніви на користь особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення і, оцінивши вищенаведені докази в їх сукупності, доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тому провадження в справі слід закрити.

Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Суддя