23.12.2021 Справа №607/22575/21
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого Братасюка В.М., за участі секретаря Паславської О.І.
представника третьої особи Берегуляка В.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Споживчий кооператив МАГНАТ ХІЛ про визнання незаконним та скасування рішення , -
встановив:
В провадженні суду перебуває позов ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Споживчий кооператив МАГНАТ ХІЛ про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради від 18 грудня 2020 року №8/2/100 «Про надання земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 споживчому кооперативу МАГНАТ ХІЛ».
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ту обставину, що спірне рішення було ухвалено протиправно, з порушенням його прав громадянина і суб'єкта благоустрою, оскільки останній, як мешканець тернопільської громади, позбавлений реалізації права користування означеною земельною ділянкою як загальною територією (смугою озеленення); окрім цього позивач наголошує на порушенні його майнові права щодо спільного використання земельної ділянки комунальної власності.
В судове засідання позивач направив заяву з клопотанням про розгляд справи за власної відсутності, позов підтримує.
Відповідач скористався правом подати заяву по суті - відзив на позов, змістом якого спростовує доводи позивача і просить відмовити в позові за безпідставністю. Розгляд справи просить провести у відсутності представника відповідача за наявними доказами.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив відмовити в позові, оскільки ОСОБА_1 не доведено порушення його прав, а спірне рішення є таким, що прийняте згідно з законом.
Враховуючи наведені обставини та строки розгляду справи, Суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності сторін спору, за участі представника третьої особи за наявними матеріалами справи.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.І ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій є встановлення обставин справи, дослідження та оцінка доказів. Це передбачено як статтями 58. 59. 212 ЦПК України у редакції, що діяла на час розгляду справи у суді першої інстанції, так і статтями 77, 78, 79, 80. 89, 367 ЦПК України у редакції від 03 жовтня 2017 року. Такий висновок міститься в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 року у справі №373/2054/16-ц (провадження №14-446цс18).
Велика Палата у вказаній Постанові також зазначає, що однакове застосування закону забезпечує загальнообов'язковість закону, рівність перед законом та правову визначеність у державі, яка керується верховенством права. Єдина практика застосування законів поліпшує громадське сприйняття справедливості та правосуддя, а також довіру до відправлення правосуддя. Неодноразове ухвалення протилежних і суперечливих судових рішень, особливо судами вищих інстанцій, може спричинити порушення права на справедливий суд, закріплене в пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Загальновизнаний принцип правової визначеності передбачає стабільність правового регулювання і виконуваність судових рішень.
Отже Судом встановлено, що згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської Ради народних депутатів від 25 липня 2001 року №935 товариству з обмеженою відповідальністю «TV-4» надано в постійне користування земельну ділянку, площею 0,859648 га, в межах згідно з планом землекористування для будівництва адміністративно-житлового комплексу товариства за адресою вул. Приміська.
На підставі даного рішення ТОВ «TV-4» видано Державний акт на право постійного користування землею І-ТР № 000098, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №620.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого 14.08.2020 року, державна реєстрація земельної ділянки комунальної власності, площею 0,8596 га, для будівництва адміністративно-житлового комплексу товариства з обмеженою відповідальністю «TV-4», за адресою м. Тернопіль, вул. Приміська, проведена 10.04.2014 року відділом Держземагентства у м. Тернополі Тернопільської області на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Даній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6110100000:01:010:0133.
Право постійного користування земельною ділянкою, площею 0,8596 га, з кадастровим номером 6110100000:01:010:0133 зареєстровано за товариством з обмеженою відповідальністю «TV-4» 05.03.2020 року, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 07.03.2020 року за номером 203381723. Підставою виникнення речового права зазначено державний акт на право постійного користування землею, серія та номер: І-ТР № 000098, виданий 18.10.2001; відомості з ДЗК.
Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За змістом пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з приписами частини другої статті 3 цього Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Отже Суд констатує, що право постійного користування ТОВ «TV-4» на земельну ділянку, площею 0,8596 га, з кадастровим номером 6110100000:01:010:0133, як таке, що було зареєстровано відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тобто офіційно визнано та підтверджено державою.
Відповідно до інформації №4223/10-5/19-00-54-03/18949 від 31.08.2020 року, наданої Тернопільським управлінням ГУ ДПС у Тернопільській області, ТОВ «TV-4» сплачує земельний податок з юридичних осіб на земельну ділянку, яка знаходиться у АДРЕСА_2 , площею 8860 кв.м, згідно Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серія І-ТР № 000098 від 18.10.2001 р. Станом на 27.08.2020 р. заборгованості по земельному податку немає.
На замовлення товариства з обмеженою відповідальністю «TV-4» виготовлено технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва «Адміністративний комплекс» по АДРЕСА_2 .
Станом на 27 липня 2020 року незавершене будівництво адмінкорпусу складається із фундаменту (з/б блоки) відсоток готовності конструктивних елементів становить 30%, загальна готовність об'єкта - 9%.
20.08.2020 року до Тернопільської міської ради надійшла заява Споживчого кооперативу «МАГНАТ ХІЛ» від 20.08.2020 року про надання земельної ділянки площею 0,8596 га, для обслуговування незавершеного будівництва адміністративного комплексу за адресою АДРЕСА_2 , яка перебувала в постійному користуванні ТОВ «TV-4».
До цієї заяви додані документи, які свідчили про те, що Споживчий кооператив «МАГНАТ ХІЛ» є власником об'єкта нерухомого майна з реєстраційним номером 2140968061101 - незавершене будівництво адміністративного комплексу, загальним відсотком готовності 9%, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , розташований на земельній ділянці кадастровий номер: 6110100000:01:010:0133.
Факт державної реєстрації права власності СК «МАГНАТ ХІЛ» підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 18.08.2020 року, відповідно до якого підставою для реєстрації даного права власності зазначено договір купівлі-продажу, серія та номер: 3029, виданий 18.08.2020, видавник: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу.
Окремо до заяви СК «МАГНАТ ХІЛ», додано нотаріально засвідчену копію заяви товариства з обмеженою відповідальністю «TV-4» від 18 серпня 2020 року, з якої вбачається, що у зв'язку з відчуженням ТОВ «TV-4» на користь Споживчого кооперативу «МАГНАТ ХІЛ» об'єкта незавершеного будівництва - адміністративного комплексу за адресою АДРЕСА_2 , яке розташоване на земельній ділянці площею 0,8596 га, кадастровий номер 6110100000:01:010:0133, товариство з обмеженою відповідальністю «TV-4» дає свою згоду на вилучення (відмовляється від використання) даної земельної ділянки.
Суд погоджується з доводами відповідача, що до врегулювання питання наявності/відсутності, внаслідок припинення, права користування земельною ділянкою у зв'язку з відчуженням розташованого на ній об'єкта нерухомого майна, до застосування підлягають приписи ст.. 377 ЦК України та ст. 120 ЗК України.
Частиною першою статті 377 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно до приписів статті 120 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Отже, в силу приписів статей 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України у товариства з обмеженою відповідальністю «TV-4» припинилося право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6110100000:01:010:0133, у зв'язку з відчуженням об'єкта нерухомого майна.
У свою чергу, до споживчого кооперативу «МАГНАТ ХІЛ» як набувача права власності на об'єкт нерухомого майна - незавершеного будівництва адміністративного комплексу за адресою АДРЕСА_2 , перейшло право на земельну ділянку, на якій розташований означений об'єкт, в тому ж обсязі, що існував у ТОВ «TV-4».
Питання набуття юридичними особами прав на земельні ділянки регулюються також наступними нормами Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин).
В частині першій статті 141 Земельного кодексу України передбачено підстави припинення прав користування земельною ділянкою, до числа яких віднесено зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу на території сіл, селищ, міст, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин.
Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За нормою частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
За приписами статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 112 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки . Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно з вимогами статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб .
Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
З огляду на наведене, системно оцінивши наявні у справі докази та керуючись принципом змагального цивільного процесу, Судом не встановлено протиправних дій відповідача Тернопільської міської ради прийняттям в порядку, визначеному законом, на підставі поданих заявником СК «МАГНАТ ХІЛ» документів, рішення від 18 грудня 2020 року №8/2/100 «Про надання земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , споживчому кооперативу «МАГНАТ ХІЛ».
Згідно з положеннями частини першої статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частина перша статті 3 Цивільного процесуального кодексу України надає право кожній особі в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
А отже в судовому порядку здійснюється захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів особи.
Конституційний Суд України в своєму Рішенні від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Вирішуючи спір, суд перш за все повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача, є ефективним способом захисту і виключає у подальшому необхідність пред'явлення інших позовів для захисту (відновлення) порушеного права.
Однак, як вбачається із змісту позовної заяви ОСОБА_1 , доводи позивача та обгрунтування того, в чому полягає реальність порушення його індивідуально виражених прав, зазначеним вище вимогам не відповідають.
Відсутність обставин, які підтверджували б порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 81, 89, 133, 263, 265, 352, 354 ЦПК України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Тернопільської міської ради (вул.. Листопадова,5 м. Тернопіль), третя особа без самостійних вимог на предмет спору Споживчий кооператив МАГНАТ ХІЛ про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради від 18 грудня 2020 року №8/2/100 «Про надання земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 споживчому кооперативу МАГНАТ ХІЛ» - відмовити.
Судові витрати сплачені ОСОБА_1 при зверненні до суду покласти на позивача в межах ним понесених.
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддяВ. М. Братасюк