Постанова від 21.12.2021 по справі 300/2525/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/2525/21 пров. № А/857/18485/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р. Й.,

суддів Гуляка В. В.,

Ільчишин Н. В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року (прийняте у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у м. Івано-Франківську суддею Боршовським Т. І.) в адміністративній справі № 300/2525/21 за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідача) щодо відмови у наданні довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

- зобов'язати відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку його пенсії з 01.04.2019.

Позов обґрунтовував тим, що він отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Він звернувся до відповідача із заявою про надання до органу пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проте відповідач відмовив у задоволенні його прохань, посилаючись на те, що він звільнений з військової служби 23.11.2018, а тому пенсія йому призначена на підставі статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Позивач зауважив, що положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, не відповідають нормам правових актів вищої юридичної сили. Позивач вказав, що з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, з 05.03.2019 втратили чинність пункти 1, 2 постанови КМУ № 103, а тому з цієї дати при перерахунку пенсії повинні враховуватися додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із цим рішенням, його оскаржив ОСОБА_1 , який вважає, що оскаржуване рішення прийняте за неповного з'ясування обставин справи; з помилковим застосуванням норм матеріального права та порушенням права на справедливий суд, а тому просить скасувати рішення та прийняти нове про задоволення позову.

У доводах апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилково висновку про не застосування у спірних правовідносинах рішення Міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 № 248/9240, яким з 01.01.2019 збільшено розмір грошового забезпечення за посадою, яку він займав, за рахунок введення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % від посадового окладу за урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, замість надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих завдань (10 %), та премії у розмірі 35 % посадового окладу. Вказує на те, що законодавством надана можливість Міністру оборони України установлювати конкретні розміри деяких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, що дає йому право на отримання від відповідача довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % та премії у розмірі 35 % посадового окладу.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. Вказує на незмінність алгоритму дій державних органів під час проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що встановлений нормами Порядку № 45. Вважає, що за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України, отриманих від пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки немає підстав для видачі позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Зазначає, що факт набрання 05.03.2019 законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 не має значення для спірних правовідносин, оскільки позивач не відносився до категорії осіб, на яких поширювалася дія вказаної постанови Уряду.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.11.2018 звільнений з військової служби та з 24.11.2018 отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Згідно із протоколом за пенсійною справою № 0901006361 (Міноборони) від 20 грудня 2018 року, пенсія позивача з 24.11.2018 призначена в розмірі 14 252,58 грн та нарахована в основному розмірі 70 % грошового забезпечення за посадою: начальник відділу - заступник начальника відділу, яке включало такі складові:

посадовий оклад 8180,00 гривень;

оклад за військове звання 1480,00 гривень; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 4830,00 гривень;

середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 4209,75 гривень, у тому числі:

надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 - 15 %;

надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці - 10 %;

премія -20 % (а. с. 6).

Представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом від 08.04.2021, в якому просив надати до органу пенсійного фонду оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

29.04.2021 Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом № 9/1/1352 відмовив у задоволенні прохань представника позивача, посилаючись на те, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби 23.11.2018, а тому пенсія позивачу призначена на підставі статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та виплачується по теперішній час. При цьому, відповідач зазначив про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Так, відповідач зазначив, що після звільнення позивача з військової служби - 23.11.2018, рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а. с. 7).

Не погоджуючись з такою відмовою Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, представник позивача звернувся з цим позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що факт набрання 05.03.2019 законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не має значення для спірних правовідносин, оскільки позивач не відносився до категорії осіб, на яких поширювалася дія вказаної постанови Уряду.

Відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які позивач просить суд зобов'язати відповідача включити в нову довідку про розмір грошового забезпечення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, враховані ОСОБА_1 під час призначення пенсії.

Після 23.11.2018 Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, в тому числі за прирівняною (відповідною) посадою до тієї, яку займав позивач на день звільнення з військової служби, що згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років вказаній категорії осіб.

Отже, в Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не було підстав для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії позивача.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції спору, в цій частині, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлена єдина система їх соціального та правового захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовані відносини у цій галузі.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах С, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром Байконур, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Підпунктами 1, 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, Постановою № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:

1) надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що Міністерству оборони України делеговано право визначати розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у межах бюджетних асигнувань.

На переконання позивача, оскільки телеграмою Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 з 01.01.2019 установлено виплату у більшому розмірі додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % та премії у розмірі 35 %, відповідач повинен виготовити та направити до Пенсійного фонду оновлену довідку з врахуванням цього підвищення.

Апеляційний суд не може погодитися з такою позицією позивача, оскільки як вказано вище, за приписами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018 не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача щодо зазначення конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень, які містяться у вище зазначеній телеграмі.

Аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що надбавка та премія, які позивач просив врахувати під час складання нової довідки про грошове забезпечення, має тимчасовий характер. Виплата такої надбавки та премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2019 році.

При цьому розмір такої надбавки та премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.

Наведене свідчить, що телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28 грудня 2018 року, якою установлювався розмір надбавки за особливості проходження служби та премії для військовослужбовців у 2019 році, є відомчим, внутрішнім документом, яка носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для установлення нових розмірів деяких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які ураховуються під час проведення перерахунку пенсії. Установлені зазначеною телеграмою надбавки та премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Крім того, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про хибність посилання позивача на висновки Верховного Суду у зразковій справі №826/3858/18, оскільки у вказаній справі спірні правовідносини виникли щодо перерахунку пенсії особі, якій раніше було перераховано пенсію на підставі Постанови № 103; позивачу не перераховувалася пенсія на підставі Постанови № 103.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 311, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року в адміністративній справі № 300/2525/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин