Справа №463/11502/21
Провадження №3/463/2366/21
23 грудня 2021 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова Стрепко Н.Л., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Львівського РУП №1 ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, безробітного, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 30 вересня 2021 року близько 13 год. за місцем спільного проживання у АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно матері ОСОБА_2 , а саме ображав, погрожував, штовхав, виганяв з дому, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Матеріали даної справи надійшли до Личаківського районного суду м. Львова 12 жовтня 2021 року з Львівського РУП №1 ГУНП у Львівській області. З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №697902 від 30 вересня 2021 року вбачалось, що ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд даної справи Личаківським районним судом м. Львова, водночас у день надходження матеріалів справи останнійдо суду не з'явився, у зв'язку з чим судом вживалися заходи для виклику його до суду.
Зокрема, в судові засідання, призначені на 18 жовтня 2021 року, 8 листопада 2021 року та 24 листопада 2021 року ОСОБА_1 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 був повідомлений у встановленому законом порядку, зокрема шляхом скерування судових повісток СМС-повідомленнями на номер телефону останнього, зазначений в протоколі, що стверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку таких останньому. Також останній повідомлявся про розгляд справи шляхом скерування судової повісти з рекомендованим повідомленням про вручення засобами поштового зв'язку за місцем проживання правопорушника, а також через оголошення про його виклик на офіційному веб-порталі судової влади України (https://lk.lv.court.gov.ua/sud1312/gromadyanam/vukluk/988532).
У зв'язку з наведеним 24 листопада 2021 року було постановлено здійснити привід особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 16 грудня 2021 року, а також повторно викликано останнього в судове засідання шляхом скерування судової повісти з рекомендованим повідомленням про вручення засобами поштового зв'язку за місцем його проживання та розміщення оголошення про його виклик (https://lk.lv.court.gov.ua/sud1312/gromadyanam/vukluk/988509), водночас ОСОБА_1 втретє не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, постанову про його привід виконано не було.
Відтак розгляд справи було відкладено на 23 грудня 2021 року, знову викликано ОСОБА_1 в зазначене судове засідання шляхом скерування судової повістки СМС-повідомленням на номер телефону останнього, зазначений в протоколі, скерування судової повісти з рекомендованим повідомленням про вручення засобами поштового зв'язку за місцем проживання правопорушника, а також через оголошення про його виклик на офіційному веб-порталі судової влади України (https://lk.lv.court.gov.ua/sud1312/gromadyanam/vukluk/988510). Однак у дане засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце такого, теж не з'явився, про причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду на адресу суду не подав.
Відповідно до ст. 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Окрім того Європейський суд з права людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також суд звертає увагу на те, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 16 лютого 2017 року у справі «Каракуця проти України» наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Однак, ОСОБА_1 до суду не прибув, своїм правом взяти участь у судовому розгляді не скористався.
Оскільки ОСОБА_1 знав, що стосовно нього складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №697902 від 30 вересня 2021 року, був повідомлений працівниками поліції, що розгляд такого здійснюється Личаківським районним судом м. Львова, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, що стверджується зокрема наявними в матеріалах справи довідками про доставку йому повісток СМС-повідомленням на номер мобільного телефону, вказаний в протоколі, однак у жодне судове засідання не з'явився, до участі у справі захисника не залучив, пояснень по суті вчиненого правопорушення до суду не скерував, вину та факт вчинення правопорушення не заперечив, а тому, з урахуванням того, що розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП може проводитися у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду такої у відсутності останнього.
Оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Положеннями ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Пунктом 3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» встановлено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
При цьому відповідно до п. 14 такої психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
А згідно з п. 17 даної статті Закону фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Відповідно до пунктів 12, 13 Розділу II «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» №1376 від 6 листопада 2015 року, протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його. Особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому.
Згідно з п. 15 такого до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №697902 від 30 вересня 2021 року, таким ОСОБА_1 вміняється вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, тобто вчинення домашнього насильства, а саме насильства психологічного та фізичного характеру, що полягало в образах та погрозах потерпілій, штовханні та виганяння останньої з дому. Від підпису даного протоколу ОСОБА_1 відмовився, а також відмовився від наданняпояснень.
Окрім того, матеріали справи містять заяву потерпілої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 30 вересня 2021 року в якій остання зазначила, що її син ОСОБА_1 , який систематично вчиняє щодо неї психологічне та фізичне насильство, того дня близько 13 год. за місцем їх спільного проживання ображав її нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, штовхав та виганяв її з дому, проте тілесних ушкоджень не заподіяв. Потерпіла зазначила, що переживає за своє життя та здоров'я у зв'язку з систематичністю вказаних вище дій з боку ОСОБА_1 .
Також долучено письмові пояснення потерпілої ОСОБА_2 від 30 вересня 2021 року в яких вона вказує, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом з сином ОСОБА_1 , який на протязі останніх років систематично вчиняє щодо неї домашнє насильство, виганяє з дому, ображає, погрожує фізичною розправою, шарпає та штовхає, постійно чинить психологічний тиск на неї, у зв'язку з чим вона неодноразово зверталась в поліцію. Окрім того в даних пояснення потерпіла також зазначила, що того дня - 30 вересня 2021 року, близько 13 год. ОСОБА_1 ображав її нецензурною лайкою та погрожував вбивством.
Також щодо ОСОБА_1 було складено терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА №202470 від 30 вересня 2021 року у зв'язку зі скоєнням ним 30 вересня 2021 року близько 13 год. по місцю проживання у АДРЕСА_1 , фізичного та психологічного домашнього насильства відносно матері ОСОБА_2 , що полягало в образах нецензурною лайкою, погрозах фізичною розправою, штовханні та шарпанні.
Окрім того з долученої копії форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, складеною інспектором СПДН ВП ЛРУП ГУНП у Львівській області майором поліції Сорохтей М. 30 вересня 2021 року вбачається, що останньою було проведено бесіду з ОСОБА_2 , за результатами якої встановлено середній рівень небезпеки вчинення кривдником ОСОБА_1 домашнього насильства щодо останньої.
Відтак вина у вчиненні ОСОБА_1 правопорушення стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №697902 від 30 вересня 2021 року, заявою потерпілої ОСОБА_2 від 30 вересня 2021 року, письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 30 вересня 2021 року, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №202470 від 30 вересня 2021 року, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 30 вересня 2021 року.
Вважаю, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, особу правопорушника, тяжкість скоєного, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті.
Окрім того згідно з ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Так відповідно до ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобіганню та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , зокрема те, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення щодо останнього 3 травня 2021 року вже складався протокол щодо вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а також з формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства щодо потерпілої ОСОБА_2 вбачається, що наявний середній рівень небезпеки можливості повторного вчинення останнім домашнього насильства щодо такої, відтак з метою реалізації комплексного підходу до вирішення проблеми насильства, суд вважає за необхідне, направити його до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації для проходження програми для кривдників, строком на строк 3 місяці.
Окрім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 39-1, 40-1, 173-2, 283, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 10 (десяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, розташованого за адресою: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» на строк 3 (три) місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесяти чотирьох) гривень.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 340 (триста сорок) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Стрепко Н.Л.