Справа № 750/6370/19 Суддя першої інстанції: Скалозуб Ю.О.
22 грудня 2021 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Степанюка А.Г.,
суддів - Губської Л.В., Епель О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 в особі житлової комісії військової частини НОМЕР_2 про скасування протоколу і зобов'язання вчинити дії, -
У червні 2019 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Деснянського районного суду міста Чернігова з позовом до військової частини НОМЕР_1 в особі житлової комісії військової частини НОМЕР_2 (далі - Відповідач, Житлова комісія) про:
- скасування протоколу, що юридично оформлений у формі засідання Житлової комісії від 20.05.2019 №5;
- зобов'язання Житлову комісію згідно наданих документів зарахувати ОСОБА_1 окремо на квартирний облік у відповідності до п. 2.10 наказу Міністра оборони України №737 від 30.11.2011 та вимог базового житлового законодавства, на підставі яких ця правова норма виписана у даному наказі.
Ухвалою Деснянського районного суду міста Чернігова від 11.06.2019 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України справу передано на розгляд за підсудністю до Васильківського міськрайонного суду Київської області.
Заочним рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області від 20.10.2020 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного суду від 18.02.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково - заочне рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 20.10.2020 скасовано, провадження у справі закрито та повідомлено, що розгляд справи належить до юрисдикції адміністративних судів.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 19.02.2021 задоволено заяву ОСОБА_1 про передачу справи до іншого суду та передано справу до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 у задоволенні позову відмовлено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що рапорт ОСОБА_1 від 05.02.2018 з урахуванням його рапортів від 23.04.2019 та від 06.05.2019 було розглянуто, за наслідками чого прийнято оформлене оскаржуваним протоколом обґрунтоване рішення про відмову у внесенні до списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов. Крім того, суд підкреслив, що рапорти від 09.08.2019 та від 11.10.2019 фактично стосуються необхідності розгляду рапорту від 05.02.2018, щодо якого вже було прийнято рішення.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що викладене в оскаржуваному протоколі рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки рапорт від 05.02.2018 поданий в установленому законом порядку, відповідає нормативним приписам, а довідка форми №5 не могла бути надана Позивачем через те, що останній не перебував на службі в Чернігівському обласному військовому комісаріаті. Підкреслює, що судом не було враховано, що рішенням суду, яке набрало законної сили, поновлено ОСОБА_1 на військовій службі, що не досліджувалося й Відповідачем. Наголошує, що розгляд рапорту від 05.02.2018 повинен був здійснюватися за нормами законодавства, що були чинні на час його подання. Стверджує про безпідставність неврахування судом рапорту від 09.08.2019, передбачених законодавством гарантій для військовослужбовців, а також позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 11.09.2019 у справі №712/8757/16-ц.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.07.2021 відкрито апеляційне провадження у справі та встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.07.2021 зупинено апеляційне провадження у справі до перегляду постанови Київського апеляційного суду від 18.02.2021 Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду.
Постановою Верховного Суду від 11.10.2021 залишено без змін постанову Київського апеляційного суду від 18.02.2021.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2021 поновлено апеляційне провадження у справі та призначено її до розгляду у порядку письмового провадження.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з такого.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 05.02.2018 Позивач звернувся до Відповідача з рапортом, в якому просив зарахувати його на облік для поліпшення житлових умов у в/ч НОМЕР_2 на підставі п. 2.10 наказу Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 (т. 1 а.с. 6-8).
Із змісту копії довідок в/ч НОМЕР_2 від 13.02.2018 № 49, витягу з послужного списку, витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 14.09.2007 № 215 вбачається, що Позивач перебуває на військовій службі у Збройних Силах України з 14.09.2007, на посаді оператора радіолокаційної станції (т. 1 а.с. 9, 11, 12). Згідно копії довідки в/ч НОМЕР_2 від 13.02.2018 № 50, ОСОБА_1 неодружений (т. 1 а.с. 10) та відповідно до копії довідки від 04.12.2017 № 1677 (т. 1 а.с. 14), виданої ОСОБА_2 (батьку Позивача), останній перебуває на квартирному обліку з 23.03.1999 у складі 5 осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Судом першої інстанції також встановлено, що 26.02.2018 ОСОБА_2 звернувся до житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій у зв'язку з бажанням його сина ОСОБА_1 стати на квартирний облік самостійно у відповідності до п. 2.10 наказу Міністра оборони України № 737 просив виключити сина зі складу його сім'ї та відповідно надати на ім'я сина довідки форми № 3 та № 4 (т. 1 а.с. 20).
Крім того, 01.03.2018 ОСОБА_2 звернувся до житлової комісії Чернігівського обласного військового комісаріату із заявою, в якій повідомив, що якщо Чернігівський обласний військовий комісаріат може видати довідку за змістом додатку форми № 3 його синові ОСОБА_1 , то він не заперечує (т. 1 а.с. 22).
У свою чергу, Чернігівський обласний військовий комісаріат листом від 12.03.2018 №727 повідомив ОСОБА_2 , що у разі, якщо його син ( ОСОБА_1 ) виявив бажання перебувати на квартирному обліку самостійно, то йому необхідно подати через нетаємне діловодство військової частини представнику житлової комісії заяву про внесення змін до облікової справи у відповідності до вимог п. 2.11 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом МО України від 30.11.2011 № 737, та до заяви необхідно додати довідки Ф3, Ф5, Ф9 (т. 1 а.с. 25).
Поряд з цим, матеріали справи свідчать, що Житловою комісією ОСОБА_1 листом від 28.02.2018 №176 надано відповідь щодо його рапорту від 05.02.2018 (т. 1 а.с. 21).
У цьому листі Позивача повідомлено, що рапорт складений таким чином, що вводить в оману посадових осіб, які відповідають за облік та постановку на квартирний облік, та у разі позитивного вирішення питання, призведе до порушення чинного законодавства та може нанести збитки державі, а саме:
- на першому рядку строки рапорту написано «зарахувати», але комісії відомо, що Позивач перебуває вже на обліку в складі сім'ї батька, що суперечить вимогам п. 2.10 Інструкції (тобто якщо військовослужбовець бажає стати окремо від складу сім'ї батька, то він поновлюється, а не зараховується);
- в рапорті Позивачем не вказано, що він перебуває в складі сім'ї батька, чим вводить в оману представників житлової комісії та що може сприяти порушенню чинному законодавству (тобто військовослужбовець не може перебувати одночасно в черзі в декількох військових частинах і в рапорті повинен це зазначити);
- в додатках до рапорту не вистачає довідки (додаток 3 до Інструкції), яка повинна підтвердити, що Позивач перебував на квартирній черзі в складі сім'ї свого батька, з якого часу та дійсно житло від Міністерства оборони з батьком не забезпечувався, коли батько отримував квартиру від Міністерства оборони України.
Враховуючи вищевикладене, житлова комісія повідомила Позивача про те, що вони не можуть прийняти рапорт, написаний з суттєвими порушеннями вимог Інструкції, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737, та повертають ОСОБА_1 для доопрацювання.
Крім того, у своєму повідомленні Відповідач запропонував Позивачу, зокрема, написати рапорт (додаток 1 до Інструкції) з урахуванням виявлених недоліків, не порушуючи чинного законодавства, не писати завідома неправдиві відомості, не вимагати від житлової комісії документи, які можуть нанести збитки державі, погрожуючи судами, та зверненнями до прокуратури, тим самим створюючи тиск на посадових осіб для прийняття незаконного рішення, у даному випадку вигідного позивачу. Крім того, запропоновано документи оформити без виправлень, закреслень, помилок, як того вимагає діловодство Міністерства оборони України.
01.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до командира в/ч НОМЕР_2 із рапортом, в якому зазначив, що довідку змістом форми № 5 не може надати, оскільки в ІНФОРМАЦІЯ_2 службу не проходив, і на квартирному обліку не перебував (т. 1 а.с. 24).
У подальшому 23.05.2018 Позивач подав Відповідачу звернення, до якого додав оригінал довідки про те, що перебував на квартирному обліку разом з батьком, яку надав на підставі рапорту від 05.02.2018, та в якому просив повідомити щодо зарахування його на квартирний облік (т. 1 а.с. 28).
Листом від 06.06.2018 №469 Житлова комісія повідомила ОСОБА_1 про те, що йому було відмовлено у поставленні на квартирний облік, оскільки згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2018 № 51 Позивач був звільнений з військової служби у запас і на той час на квартирній черзі не перебував, станом на 23.05.2018 не є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , та втратив зв'язок з Міністерством оборони (т. 1 а.с. 29).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.04.2018, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2018, закрито провадження у справі № 825/1347/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_1 ) в особі командира - майора ОСОБА_6 та голови житлової комісії - молодшого лейтенанта ОСОБА_7 про зобов'язання вчинити певні дії, а саме вирішити питання та зарахувати Позивача на квартирний облік, згідно пункту 2.10 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 № 737.
Крім того, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 у справі № 825/1462/18, яке набрало законної сили 15.03.2019, позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_3 про визнання наказу протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме визнано протиправним та скасовано наказ військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2018 № 51, яким звільнено з військової служби Позивача, визнано протиправним та скасовано наказ військової частини НОМЕР_3 від 23.07.2017 № 210, та поновлено на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 04.03.2018. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (т. 1 а.с. 32-34).
Відповідно до копії Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.02.2019 ОСОБА_1 поновлено на військовій службі на підставі зазначеного вище рішення суду (т. 1 а.с. 35).
У зв'язку з викладеним 23.04.2019 Позивач звернувся до Відповідача з рапортом, відповідно до якого просив зарахувати його на квартирний облік згідно рапорту від 05.02.2018, врахувавши рішення суду від 11.12.2018, на підставі п. 2.10 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 30.11.2011 № 737 (т. 1 а.с. 36).
Крім того, 06.05.2019 ОСОБА_1 подав рапорт Житловій комісії, в якому просив зарахувати його на квартирний облік згідно рапорту від 05.02.2018, врахувавши рішення суду від 11.12.2018, на підставі п. 2.10 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 30.11.2011 № 737, та надає перелік документів (т. 1 а.с. 37).
Згідно витягу з протоколу засідання житлової комісії військової частини від 20.05.2019 № 5 НОМЕР_2 ОСОБА_1 було відмовлено у внесенні до списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею) (т. 1 а.с. 38).
На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 19, 47 Конституції України, ст. ст. 5, 43, 46 Житлового кодексу Української РСР, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 №737 (далі - Інструкція №737), суд першої інстанції прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки рапорт ОСОБА_1 від 05.02.2018 було розглянуто, прийнято щодо нього обґрунтоване рішення, а всі подальші рапорти, подані Позивачем, були спрямовані на спонукання Відповідача розглянути вперше поданий рапорт з урахуванням обставин, які виникли після його подання.
З такою позицією суду першої інстанції не можна не погодитися з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Питання розподілу та надання житлових приміщень регулюється нормами Житлового кодексу Української РСР.
Згідно ч. 1 ст. 5 Житлового кодексу державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
За правилами ст. 43 Житлового кодексу громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Приписи ст. 46 Житлового кодексу визначають, що поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, особам з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них особам з інвалідністю першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Підпунктом 1.1 Інструкції №737 (чинної станом на 05.02.2018) визначено, що остання визначає організацію, зокрема, обліку військовослужбовців Збройних Сил України (далі - ЗС України) та осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у ЗС України (далі - особи, звільнені з військової служби) (далі - облік); забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців ЗС України (крім військовослужбовців строкової військової служби, призваних на військову службу у зв'язку з мобілізацією, і резервістів), а також осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов (далі - члени сімей військовослужбовців); порядку створення та роботи житлових комісій.
Згідно пп. 2.5 Інструкції для зарахування на облік військовослужбовець подає через нетаємне діловодство військової частини рапорт, зразок якого наведений у додатку 1 до цієї Інструкції, на ім'я командира військової частини про зарахування на облік, який підписується повнолітніми членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання жилого приміщення та бажають разом з ним перебувати на квартирному обліку.
Рапорт (додаток 1) реєструється представником житлової комісії військової частини в книзі реєстрації рапортів (заяв) про взяття на квартирний облік та внесення змін до облікової справи (додаток 2), яка ведеться в житловій комісії військової частини.
До рапорту (додаток 1) військовослужбовцем додаються такі документи:
довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї (Ф-3) (далі - Ф-3);
витяг із наказу про призначення до військової частини;
витяг з послужного списку особової справи військовослужбовця;
довідка про проходження військової служби з військової частини (Ф-5) (далі - Ф-5);
довідка про склад сім'ї з військової частини (Ф-7) (далі - Ф-7);
довідка (додаток 3) з останнього місця служби про перебування на квартирному обліку (військовослужбовці військових частин, які дислокувалися на тимчасово окупованій території України та в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження і переміщені з місць попередньої дислокації, надають довідку квартирно-експлуатаційного органу, в зоні відповідальності якого знаходиться військова частина (підрозділ), за новим місцем дислокації на підставі облікових списків станом на 01 січня 2014 року);
довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем проживання, роботи (проходження військової служби);
ксерокопії паспортів повнолітніх членів сім'ї, свідоцтв про народження неповнолітніх членів сім'ї, свідоцтва про шлюб військовослужбовця;
документи, що підтверджують право на першочергове чи позачергове одержання жилого приміщення військовослужбовцем або членами його сім'ї, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує в разі потреби через командира (начальника) військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Перед проведенням засідання житлової комісії, на якому буде розглядатися рапорт військовослужбовця про зарахування на квартирний облік, членами житлової комісії проводиться перевірка житлових умов військовослужбовця та у п'ятиденний строк складається довідка про перевірку житлових умов (додаток 5).
Рішення житлової комісії військової частини щодо взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на квартирний облік (або обґрунтована відмова) повинно бути винесене у місячний строк з дня подання ним рапорту.
Військовослужбовці зараховуються на квартирний облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке оформлюється у формі протоколу засідання житлової комісії, який підписується представником житлової комісії і затверджується командиром військової частини. Підпис командира завіряється гербовою печаткою військової частини.
На засіданні житлової комісії військової частини мають право бути присутніми військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на квартирний облік, та повнолітні члени його сім'ї.
Дані про військовослужбовців, зарахованих на квартирний облік, заносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання) (додаток 6), яка ведеться представником житлової комісії. Дані зазначених книг повинні щороку звірятися (уточнюватися) під час проведення щорічної перереєстрації облікових справ.
У разі зарахування на облік декількох військовослужбовців та членів їх сімей однією датою при першому зарахуванні на облік першими зараховуються військовослужбовці, рапорти яких були раніше зареєстровані в книзі обліку рапортів (заяв) про взяття на квартирний облік та внесення змін до облікової справи (додаток 2). Надалі в разі зарахування декількох військовослужбовців на квартирний облік однією датою за новим місцем служби першими зараховуються військовослужбовці, які мають більший строк проходження військової служби. За наявності однакового строку військової служби першими зараховуються ті, які мають більший склад сім'ї.
У пп. 2.10 вказаної Інструкції передбачено, що у разі якщо членами сім'ї військовослужбовця, який потребує поліпшення житлових умов, є син (дочка), який (яка) також є військовослужбовцем (крім військовослужбовців строкової військової служби, військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, та резервістів), право бути зарахованим на квартирний облік має кожен з них як окремо, так і в складі сім'ї батьків. Датою зарахування на квартирний облік сина (дочки) військовослужбовця, який (яка) виявив(ла) бажання перебувати на квартирному обліку самостійно, вважається дата, коли житловою комісією військової частини було прийнято рішення про зарахування його (її) на квартирний облік, але не раніше дня, коли син (дочка) вступив (вступила) на військову службу. При цьому не враховується час навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів.
Матеріали справи свідчать, що рапорт ОСОБА_1 від 05.02.2018 з доданими до нього документами було повернуто останньому листом Житлової комісії від 28.02.2018 №176 на доопрацювання. У свою чергу, 06.08.2018 №469 Відповідачем було повідомлено Позивача про те, що підстав для постановки останнього на квартирний облік при військовій частині немає, оскільки 03.03.2018 ОСОБА_1 було звільнено у запас і на той час він на квартирній черзі не перебував, а станом на 23.05.2018 Позивач вже не вважається військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 та втратив зв'язок з Міністерством оборони України.
Викладене, у свою чергу, свідчить, що рапорт Позивача від 05.02.2018 з урахуванням уточнень до нього було розглянуто Відповідачем. Доказів скасування у судовому порядку рішення Житлової комісії за наслідками розгляду цього рапорту матеріали справи не містять.
Подальші ж рапорти ОСОБА_1 від 23.04.2019 та від 06.05.2019 за своєю суттю зводилися до необхідності розгляду рапорту останнього від 05.02.2018, щодо якого, як вже було підкреслено раніше, Житловою комісією прийнято негативне рішення.
Крім того, судова колегія звертає увагу, що Інструкція №737 втратила чинність з 16.10.2018 на підставі наказу Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018.
Цим наказом, зокрема, затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція №380).
Отже, подані після 16.10.2018 рапорти військовослужбовців для зарахування на квартирний облік повинні розглядатися за правилами, визначеними Інструкцією №380. У розрізі наведеного судовою колегією відхиляються посилання Апелянта на постанову Верховного Суду від 11.09.2019 у справі №712/8757/16-ц на підтвердження його доводів про необхідність застосування до спірних правовідносин положень Інструкції №737, оскільки у вказаному рішенні суду касаційної інстанції підкреслено на необхідності застосування чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативних актів, до яких на момент їх виникнення належить Інструкція №380, а не Інструкція №737.
Пунктом 4 розд. VI Інструкції №380 передбачено, що для зарахування на облік військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт, який реєструється у службі діловодства військової частини.
До рапорту додаються документи, передбачені Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 (далі - Порядок забезпечення житловими приміщеннями), а також витяг з послужного списку військовослужбовця.
Зазначені документи направляються командиром до житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) для прийняття рішення про зарахування на облік.
Житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) у разі необхідності має право запитувати через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян інші документи.
Вимагати від військовослужбовців та членів їх сімей інших, не передбачених законодавством, документів забороняється.
Пунктом 23 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081, передбачено, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
До рапорту додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Аналіз змісту рапорту від 23.04.2019 свідчить, що до нього ОСОБА_1 не додавалося жодних документів, окрім копії судового рішення від 11.12.2018 (т. 1 а.с. 36).
У свою чергу, до рапорту від 06.05.2019 Позивачем не було надано, зокрема, витяг з послужного списку військовослужбовця, що підтверджується змістом самого рапорту.
Відповідно до п. п. 5, 6 розд. VI Інструкції №380 житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) протягом п'яти робочих днів після реєстрації рапорту військовослужбовця проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім'ї.
За результатами перевірки житлових умов військовослужбовця складається довідка про перевірку житлових умов (додаток 11).
Після проведення перевірки житлових умов військовослужбовця житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) на найближчому засіданні, але не пізніше ніж через місяць з дати реєстрації відповідного рапорту військовослужбовця, розглядає питання щодо зарахування військовослужбовця на облік.
На засіданні житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) має право бути присутнім військовослужбовець та члени його сім'ї, щодо яких приймається рішення.
За результатами розгляду житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік або відмовляє у зарахуванні на облік із зазначенням обґрунтування такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Відтак, з урахуванням наведеного, оформлене протоколом засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 20.05.2019 №5 рішення про відмову ОСОБА_1 у внесенні до списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею) у зв'язку тим, що ним не було подано усіх необхідних документів, відповідає приписам чинного законодавства.
Посилання Апелянта на необхідність врахування судом першої інстанції рапортів останнього від 09.08.2019 та від 11.10.2019 судовою колегією оцінюють критично, оскільки такі рапорти, наведені у них відомості, а також додані до них документів не були предметом розгляду Житлової комісії при прийнятті оформленого протоколом рішення від 20.05.2019 №5.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Житлової комісії згідно наданих документів зарахувати Позивача окремо на квартирний облік у відповідності до п. 2.10 Інструкції №737 та вимог базового житлового законодавства у порядку розподілу особової квартирної справи, на підставі яких ця норма була виписана у цьому наказі, на переконання судової колегії, також задоволенню не підлягають, оскільки, по-перше, як було зазначено вище, рішення від 20.05.2019 №5 було прийнято Житловою комісією правомірно, по-друге, без надання оцінки рапортам від 09.08.2019 та від 11.10.2019 і доданим до неї документам покладення на Відповідача обов'язку вчинити дії, про які просить Позивач, є прямим втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владно-управлінських функцій, що не узгоджується із завданнями адміністративного судочинства.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач А.Г. Степанюк
Судді Л.В. Губська
О.В. Епель
Повний текст постанови складено та підписано «22» грудня 2021 року.