Справа № 620/7616/21 Суддя першої інстанції: Лобан Д.В.
21 грудня 2021 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Собківа Я.М.,
при секретарі - Ткаченко В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
У вересні 2021 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- зобов'язати управління Служби безпеки України в Чернігівській області підготувати та надати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на січень 2020 року, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, розраховану у відповідності до правових приписів постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відомчих нормативних актів, в розмірі до 96% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;
- зобов'язати управління Служби безпеки України в Чернігівській області підготувати та надати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на січень 2021 року, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, розраховану у відповідності до правових приписів постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відомчих нормативних актів, в розмірі до 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2021 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач - ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
15 грудня 2021 року, відповідно до штампу вхідної кореспонденції суду Вх.№ 53810, від Управління Служби безпеки України в Чернігівській області надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до змісту якого відповідач повністю заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги, вважає її необґрунтованою, наголошує, що в УСБУ в Чернігівській області відсутній обов'язок готувати та надавати нову довідку позивачу про розмір грошового забезпечення, адже станом на сьогодні, списки для перерахунку грошового забезпечення до Управління СБ України в Чернігівській області не надходило, станом на 01.07.2021 року КМ України будь -яких рішень щодо перерахунку пенсій не приймалось.
16 грудня 2021 року, відповідно до штампу вхідної кореспонденції суду Вх.№54030, від позивача надійшла відповідь на відзив на апеляційну скаргу, відповідно до змісту якого позивачем наголошено, що предметом розгляду у даній справі є надбавка за особливості проходження служби, в той час як у відзиві відповідача немає жодного слова про цю надбавку, крім того, відповідач допустив трактування рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 на свій розсуд.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст.. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що станом на момент звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про видачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на січень 2020 року та на січень 2021 року, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, в тому числі додаткового, для осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ із числа колишніх працівників органів Служби безпеки України або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не приймалося, суд не вбачає в діях відповідача протиправності при наданні позивачу відмови у видачі оновлених довідок станом на січень 2020 року та на січень 2021 року.
Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Як встановлено судом та вбачається з витягу з матеріалів справи, ОСОБА_1 з листопада 1977 року позивач проходив кадрову військову службу в органах безпеки.
У березні 2005 року був звільнений з органів СБ України з посади заступника начальника Управління військової контррозвідки СБ України по Державній прикордонній службі України за станом здоров'я.
На пенсійному обліку перебуваю в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу відповідно років до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як колишній працівник Служби безпеки України, що підтверджується копією посвідчення від 24.03.2005 року серії НОМЕР_1 .
На час звільнення військова вислуга позивача становила 29 років, з урахуванням чого, основний розмір призначеної пенсії становив 77% його грошового забезпечення.
У зв'язку з прийняттям 30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що набрала чинності 1 березня 2018 року, структура грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України зазнала певних змін.
Зокрема, до складу додаткового грошового забезпечення військовослужбовців абзацом З підпункту 1 пункту 5 постанови № 704 була включена нова надбавка «за особливості проходження служби».
За результатами розгляду заяви позивача Управління Служби безпеки України в Чернігівській області листом від 30.06.2021 року, з-поміж іншого, повідомило про те, що за посадою заступника начальника управління оперативного підрозділу Центрального управління СБ України, відомчими нормативно-правовими актами передбачені такі граничні розміри надбавки за особливості проходження служби: станом на 5 березня 2019 року - до 52%; станом на січень 2020 року - до 96%; станом на січень 2021 року - до 100%, вказана надбавка була включена до оновленої довідки позивача за № 59 від 23.07.2020 року Управління СБ України в Чернігівській області, яка була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії.
Крім того, повідомило про те, що надавати пенсіонерам довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій лише станом на 05.03.2019 та надано зразок оформлення довідки з приписом про те, що довідка виготовлена на підставі рішення Верховного Суду, а також про те, що підстави для підготовки та видачі довідок про розмір його грошового забезпечення станом на січень 2020 року та січень 2021 року відсутні. Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно із нормами частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
У силу норм частини третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
За статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонером згодом буде надано додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 р. № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, в редакції постанови № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Водночас, слід врахувати, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Однак, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФУ та відповідач - Управління СБ України в Чернігівській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився. Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Дійсно, на відповідача - Управління СБ України в Чернігівській області, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Втім, у межах спірних правовідносин, колегією суддів не встановлено надіслання відповідачу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45, після складення останнім довідки № 59 від 23.07.2020 року, як і не становлено прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим, колегія суддів вважає, що у відповідача - Управління Служби безпеки України в Чернігівській області був відсутній обов'язок із підготовки оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2020 року-січень 2021 років, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, розраховану у відповідності до правових приписів постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відомчих нормативних актів, в розмірі до 96% та до 100%, відповідно, посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що, як було зазначено вище, абзацом 3 п.п. 1 пункту 5 Постанови № 704 було надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки надано визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Аналіз змісту даної статті свідчить, що розмір надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям встановлюється для кожного військовослужбовця окремо рішенням керівника державного органу у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, в розмірі від 10 до 100 % посадового окладу.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки № 59 від 23.07.2020 року позивачу встановлено надбавку за особливості проходження служби у розмірі 52% від посадового окладу (в розмірі 8 529,88 грн.), отже в межах, встановлених п. п. 1, 2 п. 5 Постанови № 704.
Матеріали справи не містять доказів того, що рішенням Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області ОСОБА_1 встановлювались інші розміри надбавки за особливості проходження служби.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було правильно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2021 року - без змін.
Керуючись ст..ст. 241, 242, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст.328 КАС України.
Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко
Суддя: Я.Б.Глущенко
Я.М.Собків
Повний текст виготовлено 21 грудня 2021 року.